Degradarea Mediului Cl 12

17
Proiect didactic Data: Liceul: Universul Clasa: a XII-a R Disciplina: Geografia Mediului Profesor: Revenco Lucia Tipul lecţiei: De acumulare a cunoştinţelor noi Durata: 45 minute Subiectul: Degradarea şi protecţia mediului. Obiectivul general: Să cunoască problemele mediului. Obiective de referinţă: Să explice principalele cauze ale degradării mediului. Să enumere tipurile de degradare a mediului. Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: O1.- Să explice noţiunile geografice: degradarea mediului, poluare, pesticide, calitatea mediului înconjurător, în baza unui fragment din text şi a termenilor cheie. O2.- Să enumere tipurile de degradare ale mediului, în baza studierii unui fragment de text. O3.- Să explice principalele cauze ale degradării mediului, în baza studierii unui fragment de text. O4.-Să explice acţiunile antropice de degradare ale mediului în baza studierii unei scheme.

description

Data: Liceul: UniversulClasa: a XII-a RDisciplina: Geografia MediuluiProfesor: Revenco LuciaTipul lecţiei: De acumulare a cunoştinţelor noiDurata: 45 minuteSubiectul: Degradarea şi protecţia mediului.Obiectivul general: Să cunoască problemele mediului.Obiective de referinţă: Să explice principalele cauze ale degradării mediului. Să enumere tipurile de degradare a mediului.Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: O1.- Să explice noţiunile geografice: degradarea mediului, poluare, pesticide, calitatea mediului înconjurător, în baza unui fragment din text şi a termenilor cheie.O2.- Să enumere tipurile de degradare ale mediului, în baza studierii unui fragment de text.O3.- Să explice principalele cauze ale degradării mediului, în baza studierii unui fragment de text.O4.-Să explice acţiunile antropice de degradare ale mediului în baza studierii unei scheme.O5.-Să deducă consecinţele degradării mediului, în baza studierii unui fragment din text.O6.-Să elaboreze măsurile de soluţionare ale degradării mediului.Elevii vor putea:1-Consolida activitate în echipă2- A aplica şi a tolera părerile colegilor săi3- Să manifeste interes, să se încadreze în discuţii cu părerile proprii.Strategii didacticeM1-Conversaţia; M2-Lucru cu manualul; M3-Problematizarea; M4- Brainstorming; M5-Analiza; M6-Lucrul în grup; M7-Metoda Pres; M8-Tabelul explicativ; M9-Tabelul T; M10-Conversaţie euristicăMateriale utilizate: Manualul, dicţionarul geografic , set de fişe, set de fotografii, fragment de film,,Degradarea mediului”, postereTipuri de Evaluare-activitate frontală-activitate la tablă -activitate pe grupe

Transcript of Degradarea Mediului Cl 12

Page 1: Degradarea Mediului Cl 12

Proiect didactic

Data: Liceul: UniversulClasa: a XII-a RDisciplina: Geografia MediuluiProfesor: Revenco LuciaTipul lecţiei: De acumulare a cunoştinţelor noiDurata: 45 minuteSubiectul: Degradarea şi protecţia mediului.

Obiectivul general: Să cunoască problemele mediului.

Obiective de referinţă: Să explice principalele cauze ale degradării mediului.

Să enumere tipurile de degradare a mediului.

Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:

O1.- Să explice noţiunile geografice: degradarea mediului, poluare, pesticide, calitatea mediului înconjurător, în baza unui fragment din text şi a termenilor cheie.O2.- Să enumere tipurile de degradare ale mediului, în baza studierii unui fragment de text.O3.- Să explice principalele cauze ale degradării mediului, în baza studierii unui fragment de text.O4.-Să explice acţiunile antropice de degradare ale mediului în baza studierii unei scheme.O5.-Să deducă consecinţele degradării mediului, în baza studierii unui fragment din text.O6.-Să elaboreze măsurile de soluţionare ale degradării mediului.

Elevii vor putea:

1-Consolida activitate în echipă2- A aplica şi a tolera părerile colegilor săi

3- Să manifeste interes, să se încadreze în discuţii cu părerile proprii.

Page 2: Degradarea Mediului Cl 12

Strategii didactice

M1-Conversaţia; M2-Lucru cu manualul; M3-Problematizarea; M4- Brainstorming; M5-Analiza; M6-Lucrul în grup; M7-Metoda Pres; M8-Tabelul explicativ; M9-Tabelul T; M10-Conversaţie euristică

Materiale utilizate: Manualul, dicţionarul geografic , set de fişe, set de fotografii, fragment de film,,Degradarea mediului”, postere

Tipuri de Evaluare

-activitate frontală-activitate la tablă -activitate pe grupe

Page 3: Degradarea Mediului Cl 12

Etapele lecţiei

Durata Obiective Metode Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea

1. Moment organizatoric

a)Captarea atenţiei

4’

M4M1

Profesorul salută elevii, organizează clasa pentru lecţii. Li se propune elevilor vizionarea unui fragment de film unde sunt redate problemele mediului. Profesorul adresează cîteva întrebări pentru a încadra elevii în tema nouă.

1. Cu ce probleme se confruntă mediul înconjurător ?

2. Care este impactul antropic (pozitiv/negativ) asupra mediului?

3. Care sunt consecinţele acestor probleme?

Elevii vizionează filmul ,meditează, comentează, îşi expun părerile.

Frontală

2.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

1’ M1 Se anunţă tema: “Degradarea şi protecţia mediului”. Obiectivele sunt afişate pe tablă, profesorul le citeşte. Clasa se împarte în 4 grupe.

Notează tema şi obiectivele în caiete.

Observarea comporta-mentului elevilor.

3.Realizarea obiectivelor

5’ O1 M2

M6

Clasa este împărţită în 4 grupe. Fiecare grup primeşte cîte o noţiune pe fişă, pe care trebuie s-o explice cu cuvintele proprii.1-ul grup: *degradarea mediuluial 2-lea grup: *poluarea

Elevii lucrează cu textul din manual şi dicţionarul geografic, explică noţiunele, formulează un răspuns.

Frontală

La tablă

Page 4: Degradarea Mediului Cl 12

M8al 3-lea grup: *conservarea mediuluial 4-lea grup: *protecţia mediuluiPe tablă este amplasat tabelul explicativ, un reprezentant din fiecare echipă trece la tablă şi înscrie noţiunea în casetele libere. Anexa nr.1

10’ O2 M10

M9

M5

Profesorul întreabă elevii: Cîte tipuri de degradare cunoaşteţi ?Pe tablă este amplasat un tabel pe care elevii trebuie să-l completeze cu tipurile de degradare. Fiecare grup primeşte o fişă pe care o completează şi apoi o ataşează în tabelul reprezentat pe tablă. Astfel spre sfîrşitul realizării obiectivului se va realiza un poster.1-ul grup: *degradarea fizică.Al 2-lea grup: *degradarea prin poluare, poluarea chimică.Al 3-lea grup: *poluarea termică, poluarea bacteriologică.Al 4-lea grup: *poluarea radioactivă, poluarea naturală.

Anexa nr. 2

Sunt 2 tipuri de degradare: degradare fizică şi degradarea prin poluare. Fiecare grup primind însărcinarea depistează formele de degradare, cauzele apariţiei lor.

Frontală

La tablă

Page 5: Degradarea Mediului Cl 12

5’ O3 M6M5M1

Se propune fiecărui grup nişte fotografii pe care sunt reprezentate cauzele problemelor mediului. Este necesar ca elevii să le depisteze şi să-şi expună părerea cu privire la aceste probleme. Anexa nr. 3

Elevii analizează imaginele şi comentează efectul negativ asupra mediului înconjurător.

10’ O4-O5 M6M1M5M3

Deci, am observat împreună care sunt tipurile de degradare, dar omul, are vre-o influenţă asupra mediului înconjurător ?Deschide-ţi vă rog pagina 65 şi analizaţi schema (fig.11.3) “Acţiunile antropice de degradare a mediului” (după S. Neguţ).Se propun pentru analiză următoarele întrebări:

1. Care este influenţa omului asupra mediului (pozitiv/negativ)?

2. Care sunt efectele degradării mediului ?

Fiecare grup primeşte cite o fişă unde sunt indicate sarcinele cu depistarea acţiunilor antropice şi efectele lor asupra mediului

Anexa nr. 4

Elevii lucrează în grup, analizează schema, depistează cauzele şi efectele degradării mediului. Un reprezentant din grup trece la tablă şi explică problema

La tablă

Frontală

4’ O5 M6M1

Fiecare grup primeşte însărcinarea de a elabora măsurile de soluţionare a degradării mediului. Anexa nr. 5

Elevii înscriu măsurile de protecţie pe care le amplasează pe tablă.

Frontală

Page 6: Degradarea Mediului Cl 12

4. Realizarea feed-back-ului

5’ M1M7M6

Profesorul întreabă elevii dacă s-au realizat toate obiectivele propuse. Pentru consolidarea materiei se propune metoda “PRES”. Anexa nr. 6

Elevii consolidează cunoştinţele asimilate

Frontală

5.Notarea.

6. Tema pe acasă

1’ M1 Profesorul notează elevii activi şi le propune să elaboreze o comunicare despre organitaţiile internaţionale ce se ocupă de protecţia mediului înconjurător.

Elevii notează tema pentru acasă.

Observarea comporta-mentului elevilor.

Page 7: Degradarea Mediului Cl 12

Anexa nr.1 Tabelul explicativ

Noţiunea Explicaţia

1. Megradarea mediului Totalitatea schimbărilor produse într-un mediu în urma unor cauze antropice sau naturale care conduc la deteriorarea calităţii lui

2. Poluare Acţiunea de deteriorare a calităţii mediului înconjurător prin toate formele de produse: deşeuri (solide, lichide, gazoase) şi fenomene (zgomot)

3. Calitatea mediului înconjurător

Starea mediului la un moment dat, capabilă să asigure o ambianţă satisfăcătoare şi condiţii adecvate de viaţă pentru oameni.

4. Protecţia mediului Totalitatea măsurilor, acţiunilor întreprinse de om pentru păstrarea echilibrului ecologic şi chiar îmbunătăţirea calităţii factorilor naturali în scopul asigurării unor condiţii de viaţă şi de muncă tot mai

bune generaţiilor actuale şi viitoare.

Anexa nr.2

Degradarea mediului înconjurător (Tabelul T)

Degradarea fizică Degradarea prin poluareAre loc atunci cînd componentele mediului sunt afectate

de acţiuni mecanice

defrişarea abuzivă suprapăşunatul eroziunea solului furtuni de praf impurificarea rîurilor cu aluviuni

Are loc prin acţiunea substanţelor chimice, radioactive, bacteriologice asupra componentelor mediului înconjurător, duce la modificarea compoziţiei chimice.

poluarea chimică poluarea termică poluarea bacteriologică poluarea radioactivă

Page 8: Degradarea Mediului Cl 12

Proiect didactic

Tema: Degradarea şi protecţia mediului.

Profesor: Revenco Lucia

Page 9: Degradarea Mediului Cl 12

Anexa nr.3

Extracţia şi utilizarea neraţională a resurselor Stocarea de deşeuri ale activiţăţilor umane în mediu înconjurator.

Page 10: Degradarea Mediului Cl 12

Războaie, experimente chimice şi nucleare, accidente Efectuarea incorectă a irigaţilor, îngrăşemintelor industriale. chimice.

Page 11: Degradarea Mediului Cl 12

Anexa nr.4

Page 12: Degradarea Mediului Cl 12

Anexa nr.5

Măsuri de soluţionare ale degradării mediului.

- Implementarea unui sistem eficient de monitoring- Folosirea mijloacelor tehnice de combatere a poluării- Diminuarea răspîndirii poluanţilor în aer, apă, sol.- Amplasarea industriilor poluante înafara zonelor de locuit.

Anexa nr.6

La moment degradarea mediului este o problemă ?

P- Expunerea punctului de vedere, se abordă problema temei în cauză.

R- Raţionamente

E- Exemple

S- Soluţii, concluzii