Definiti Vat 2012

29
PROIECT DIDACTIC DATA:27.05.2015 UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița cu program normal nr. 5 GRUPA:mare EDUCATOARE:Cherăscu M PROPUNĂTOR:Vălug Andra Elena TEMA:”MIJLOACE DE TRANSPORT ” SUBTEMA:”ÎMI PLACE SA CĂLĂTOREC” FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA:”CU CE CALATORIM?” TIPUL ACTIVITATII:CONSOLIDARE SI VERIFICARE DE CUNOSTIINTE SCOPUL: Consolidarea cunoştinţelor despre numeraţia în limitele 1-9, formarea unui vocabular matematic adecvat, stimularea şi dezvoltarea proceselor psihice senzoriale şi de cunoaştere, dezvoltarea capacităţii de a lucra în condiţii diverse, valorificând experienţa acumulată, consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, stimularea interactivităţii şi cooperării. ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) –“ Trenuletul muzical”;”Salata de mijloace de transport”. - Rutină : sosirea copiilor, întâlnirea de dimineaţă, salutul, prezenţa, cercul prieteniei, deprinderi igienico-sanitare, micul dejun; - Tranziţii : Dans: “Barca pe valuri pluteste usor”,”Am crezut ca matematica e grea”;”Cu degetelele ne jucam”.

description

d

Transcript of Definiti Vat 2012

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA:27.05.2015UNITATE DE NVMNT:Grdinia cu program normal nr. 5

GRUPA:mareEDUCATOARE:Cherscu M

PROPUNTOR:Vlug Andra ElenaTEMA:MIJLOACE DE TRANSPORT

SUBTEMA:MI PLACE SA CLTOREC

FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA:CU CE CALATORIM?

TIPUL ACTIVITATII:CONSOLIDARE SI VERIFICARE DE CUNOSTIINTE

SCOPUL: Consolidarea cunotinelor despre numeraia n limitele 1-9, formarea unui vocabular matematic adecvat, stimularea i dezvoltarea proceselor psihice senzoriale i de cunoatere, dezvoltarea capacitii de a lucra n condiii diverse, valorificnd experiena acumulat, consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motric, stimularea interactivitii i cooperrii.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITIII. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP) Trenuletul muzical;Salata de mijloace de transport.

- Rutin: sosirea copiilor, ntlnirea de diminea, salutul, prezena, cercul prieteniei, deprinderi igienico-sanitare, micul dejun;

- Tranziii: Dans: Barca pe valuri pluteste usor,Am crezut ca matematica e grea;Cu degetelele ne jucam.

ACTIVITI LIBER ALESE (JAA)- Constructii:-Construim hangare pentru avioane si portul pentru vapoare

- Art-colorare: Coloram mijlocul de transport preferat

- Joc de manipulare-puzzle-Avionul si Vaporul

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE): Micii cltori.

- Tranziie: Am crezut ca matematica e grea;

D: Activitate matematic: - joc didactic Raspunde repede si bine.

- Tranziie: Trece trenul;

DOS:Activitate practic:Cltoresc cu ce doresc!- poster:decupare,lipire.

OBIECTIVE I COMPORTAMENTE URMRITE

Jocuri si activitati aleseCONSTRUCTII:

SUBIECTUL ACTIVITATII:Construim portul pentru vapoare si hangarul pentru avioaneOBIECTIVE URMARITE:

-Sa realizeze corect tema data.

-Sa coopereze cu ceilalti colegi.

MIJLOC DE REALIZARE:joc de constrctii(cuburi)-construire

METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,exercitiul.

ARTA:

SUBIECTUL ACTIVITATII:Coloram mijlocul de transport preferat

OBIECTIVE URMARITE:

-Sa denumeasca mijloacele de transport.

-Sa coloreze mijloacele de transport folosind culorile potrivite.

MIJLOC DE REALIZARE:colorare

METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia.

Joc de manipulare-puzzleSUBIECTUL ACTIVITATII:Avionul si vaporasul

OBIECTIVE URMARITE:

-Sa reconstituie imaginile dupa modele date.

-Sa descrie imaginile realizate.

MIJLOC DE REALIZARE:reconstituire de imagini

METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,exercitiul.

Activitati pe domenii experientiale

: Obiective vizate:

D - Activitate matematic - joc didactic Raspunde repede si bine.

METODA INTERACTIVA:DIAGRAMA VENN

s numere contient, cresctor i descresctor, n limitele 1-9;

s stabileasc locul numerelor naturale n irul numeric 1-9;

s descopere care numr lipsete ntr-un ir dat;

s numeasc vecinul din stnga i dreapta unui numr;

s raporteze corect numrul la cantitate i cantitatea la numrul dat;

s efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 elemente n limitele 1-9,prin manipulare de obiecte;

s rezolve corect sarcinile cerute;

s utilizeze un limbaj matematic adecvat.

DOS- Activitate practic - Cltoresc cu ce doresc!-poster:decupare,lipire.

METODA INTERACTIVA-TURUL GALERIEI

s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru specifice activitilor practice;

s foloseasc materialele puse la dispoziie, n mod corespunztor;

s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei;

s execute individual tema dat apoi in grup;

sa execute operatii simple practice:sa taie dupa contur cu foarfeca;

s-i dezvolte ndemnarea n realizarea lucrrilor;

s finalizeze lucrarea innd cont de esteticul lucrrii;

s manifeste interes pentru ntreaga activitate;

sa-si exprime parerea fata de lucrarea proprie dar si a celorlalti,motivandu-si parerea.

Activitati de dezvoltare personala

Obiective vizate:

SUBIECTUL ACTIVITATII:Salata de mijloace de transport

MIJLOC DE REALIZARE:joc de miscare

OBIECTIVE URMARITE:

-Sa recunoasca mijloacele de transport invatate.

-Sa fie capabil de a spune propozitii in care sa foloseasca mijloacele de transport invatate.

-Sa fie rabdator ,cooperant cu spirit de echipa.

METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,dialogul

2.SUBIECTUL ACTIVITATII:Trenuletul muzical

MIJLOC DE REALIZARE:joc muzical

OBIECTIVE URMARITE:

-Sa execute miscarile sugerate de textul cantecului.

-Sa-si sincronizeze miscarile cu ritmul cantecului.

METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia.

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode i procedee:- conversaia, surpriza, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul, munca pe echipe i individual, recompensa.

2. Mijloace didactice:- decor-o barca cu panze,jucrii reprezentnd diferite mijloace de transport, calendarul naturii, ecusoanele grupei, cadoul-surpriz, cuburi de plastic, fie de lucru, fie pentru desen, creioane grafice, creioane colorate, foarfece, plicul- scrisoare, cartoane i coli cartonate colorate, jetoane cu mijloace de transport, plane mijloace de transport,palarie si imbracaminte de marinar.

Bibliografie

Revista nvmntului precolar nr.1-02 / 2010, Ed. Arlequin, Bucureti

Aplicarea noului curriculum, Ed. Diana, Piteti

Curriculum pentru nvmntul precolar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2009

Activitile instructiv-educative n grdinia de copii, Ed. V&I Integral, Bucureti, 2005

M. Pistol, Activiti matematice pentru precolari, Erc Press Educativ, Bucureti, 2005

F.C.Mariana, Ri-Codi, Ed. Aramis, Bucureti, 2005.

Carte de colorat, Colecia Campionii, Ed. Diana, Piteti.

SCENARIUL ZILEI

Copiii sunt aezai pe scunele, n vaporasul din sala de grupa-pregatit special pentru ei, formnd grupul prieteniei(barca prietenilor), mpreun cu educatoarea. NTLNIREA DE DIMINEA incepe cu tranzitia Trenuletul muzical,copiii se aseaza pe scaunele,urmeaza SALUTUL- specific grupei,apoi pentru ca doamna educatoare sa afle numele lor,se arata planse cu litere,urmand ca fiecare copil sa-si recunoasca litera cu care incepe numele sau, apoi PREZENA- fiecare copil se va prezenta si isi va saluta colegul de la stanga la dreapta,spunand fiecare cate un lucru pozitiv despre colegul sau. Ne vom ndrepta atenia spre CALENDARUL NATURII unde copiii vor rspunde ntrebrilor educatoarei despre zi, lun, anotimp, vremea de afar, si spre ceas-spunand cat este ora.

MPRTIREA prezint cercul tematic,cu imagini reprezentative cu un avion si o barcuta ,le prezint si le spun doua ghicitori:CE TE DUCE SI LA MUNTE SI LA MARE TE DUCE SI-N DEPARTARE,CA VANTUL CA GANDUL,OCOLIND PAMANTUL?-CE INNOATA LIN INAINTAND,PURTATA DE AL VERII VANT?

NOUTATEA ZILEI- indrept atentia spre musafirul din sala de grupa,Doamna Educatoare care a venit la noi in vizita ca sa ii vada cat sunt de cuminti si cat de multe stiu ei despre mijloacele de transport,apoi le voi spune ca azi ne vom juca cu avioane i vapoare, vei fi piloti i marinari; fiecare copil i va construi avionul i brcua sa, apoi vom cltori prin aer i pe mare. Se vor forma 2 echipe: Avioanele i Vaporasele. Fiecare echip desemneaz un lider.

Rutina zilei- are loc servirea mesei.

Prin tranziie accentuez ideea ca vom pleca intr-o calatorie,fac aprecieri asupra activitatii si impart biletele de calatorie care sunt ecusoane cu barcute si cu avioane si le cer sa formeze perechi pentru dans-Barca pe valuri pluteste usor..se trece pe la fiecare centru unde se observ materialele puse la dispoziie, urmnd ca prin jocul La plimbare cu barca, fiecare copil s coboare din barc la centrul dorit. Voi explica sarcinile la fiecare centru. Voi trece pe rnd pe la fiecare centru pentru a interveni unde este cazul i voi aprecia rezultatele muncii lor.

Prin tranziia Am crezut ca matematica e grea se trece la ADE-DS- joc didactic Raspunde repede si bine, care se desfoar frontal cu ntreaga grup de copii. La nceperea activitii n grup se primete un pachet care este adresat copiilor din grupa mare. Copiii au fost curioi s vad ce este n interiorul acestui pachet iar cnd l-am deschis am gsit o scrisoare de la doi biei care sunt frai. Marius este marinar i Victor este pilot. Acetia au trimis copiilor brcue, i avioane pentru ca ei s se joace cu ele .Am citit copiilor scrisoarea primita de la cei doi frai care spun c dac vor rezolva corect toate cerinele de la activitatea matematic, ne vor darui postere pentru barcute si pentru avioane pe care trebuie s l finalizm noi. Copiii fiind ncntai de cele primite vor lucra cu mult atenie.

Se va trece la activitatea practic Cltoresc cu ce doresc!-poster, prin tranziia Trece trenul,vijelie, unde copiii vor decupa mijlocul de transport preferat si-l vor lipi pe posterul primit. Se va efectua evaluarea activitii folosindu-se o metoda interactiva numitaTurul galeriei ,se vor expune posterele ntr-un loc vizibil si fiecare poster va primi un titlu.

ncheierea activitii se realizeaz prin ADP - jocul de miscare :Salata de oameni.

DEMERS DIDACTIC

JOCURI SI ACTIVITATI ALESE(JAA)

- Constructii:-Construim portul pentru vapoare si hangarul pentru avioane

- Art-colorare: Coloram mijlocul de transport preferat

- Joc de manipulare-puzzle-Avionul si vaporasul

EVENIMENT DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Moment organizatoricCrearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:

aerisirea slii de grup

aezarea scunelelor i a msuelor pe zone

- distribuirea materialului didactic pe msue.global

Captarea atenieiSe realizeaz prin intuirea materialului didactic de pe msue. Pentru c barca a oprit la fiecare staie, aceast staie este centrul la care fiecare va trebui s ndeplinii sarcinile care vi se dau. conversaia

observaia

explicaia evaluare global

Anunarea temeiToti copiii isi vor alege un centru de interes dintre cele trei. conversaia

explicaia evaluare oral

Dirijarea nvriiVoi merge pe rnd pe la fiecare centru pentru a da indicaiile necesare.ART-sa coloreze mijlocul de transport preferat ;la CONSTRUCTII-sa construiasca din cuburi,portul pentru vapoare si hangarul pentru avioane;iar la JOC DE MASA-puzzle-sa reconstituie imaginile date. observaia

conversaia

problematiza-rea

exerciiul

explicaia

problematiza-rea observarea interesului pentru unul dintre centre ,

observarea msurii n care sunt nelese i ndeplinite sarcinile

Obinerea preformaneiVoi acorda atenie modului n care s-au respectat cerinele adresate, creativitate, originalitate i corectitudinea lucrrilor. observaia

conversaia

global analizarea lucrrilor

Evaluarea activitiiVoi trece pe la fiecare arie de stimulare i urmresc ndeplinirea sarcinilor.

Adresez aprecieri generale dar i individuale asupra modului de lucru . conversaia

observaiaoral

analiza lucrrilor

Tranziie: Am crezut ca matematica e grea

AM CREZUT CA MATEMATICA E GREA

DAR LA GRADI AM AFLAT CA NU-I ASA

NE GANDIM SI CALCULAM

SOCOTIM SI NUMARAM

TAINA MATEMATICII O DEZLEGAM

MATEMATICA-I USOARA SI-O-NDRAGESTI

CAND ADUNI CAND FACI PROBLEME,SOCOTESTI

AM VAZUT CA-I MAI USOR,SI-O SA AI IN TOATE SPOR

CAND ADUNI CU MULT TEMEI DRAGII MEI.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

1.DOMENIUL EXPERIENTIAL:MATEMATICA SI STIINTE

D: Activitate matematic: - joc didactic- Raspunde repede si bine

Scenariul didactic

Evenimentul

didactic

Coninutul tiinificStrategii

didacticeEvaluare

Momentul

organizatoric

Captarea ateniei

Anunarea jocului i enunarea obiectivelor

Explicarea jocului ; jocul de proba

Desfurarea jocului

Atingerea performanei

ncheierea activitii Se pregtete sala de grup i materialul necesar pentru buna desfurare a activitii.

Introducerea n activitate se va realiza prin elementul surpriz plicul trimis de cei doi baieti Marius si Victor ce va fi adus n sala de grup de ctre un copil de la grupa vecin, avnd cu el o tolb n care se afl un plic cu fiele de munc independent, un plic cu problemele ilustrate, un alt plic cu jetoane pe care sunt desenate grupe cu mijloace de transport de la 1 la 9, stimulente i un plic cu sarcinile jocului.Se citeste o mica scrisoare trimisa de cei 2 frati,copiilor din grupa.

Vaporau-i suprat i apoi, doar ntr-o joac

S-a-ncurcat la numrat S adune i s scad,

i v roag foarte mult S i caute vecinii

S l ajutai i voi Pn nu-i atac rechinii.

Ca s numere corect Vrei sau nu,

nainte i napoi. S l ajutm acum ?

Dar, ca s nu greii,

Va trebui s gndii !

Astzi, vom juca jocul matematic Raspunde repede si bine cu scopul de a-l ajuta pe Vaporas s nu mai fie suprat, s poat numra i el corect nainte i napoi, s rezolve exerciii i probleme de adunare i scdere, s i caute vecinii, s numere folosind numeralul ordinal ca atunci cnd se va juca cu prietenii lui s tie al ctelea se ascunde sau al ctelea pleac.

Pentru ca jocul nostru s fie mai frumos iar Vaporasul mulumit, va trebui s ne mprim n dou echipe:

- echipa vaporaselor i echipa avioanelor (delimitarea echipelor )

- Voi trebuie s fii foarte ateni la cerinele vaporasului.

Pe rnd cte un copil din fiecare echip va fi invitat de ctre vaporas s extrag din tolba sa un plic, care va fi citit de ctre mine i apoi echipa respectiv va rezolva sarcina aa cum i se cere. Cei care rezolv corect fr s greeasc vor fi aplaudai i recompensai cu cte o bulin roie, la tabl.

Va iei ctigtoare echipa care acumuleaz cele mai multe buline.

n prima parte a jocului se vor face exerciii joc de numrat nainte i napoi n concentrul 1 9 i de la un numr dat:

de la 1 la 9; de la 0 la 9;

de la 2 la 9; de la 3 la 9;

de la 5 la 9; de la 5 la 9:

b) raportarea cantitii la numr ( cifr)

* Voi ridica paleta cu numarul 9. Copiii vor ridica jetonul care are tot attea elemente ct arat numarul..

* ridic paleta cu numarul 4. Cer copiilor s ridice jetonul care are un numr mai mic cu 1 dect arat numarul de pe palet.

Scot din plic foile cu siruri de numere si impart cate 2 la fiecare masuta iar ei vor trebui sa observe si sa scrie numarul care lipseste din sir.

n partea a doua a jocului se vor efectua exerciii cu material individual i compunere de probleme ilustrate de adunare i scdere oral i scris.

EXERCIII

Scoateti pe mas din cos attea vaporase cte bti auzii 3 ( copiii le scot i le numr). Mai scoatei nc ( art 2 degete) attea vaporase. Copiii lucreaz. Cte vaporase avei n total ? Ce operaie ai efectuat ?

Fiecare echip i va delega un coechipier care va scrie la tabl exerciiile.

Scoatei attea avioane cte bti auzii 9 . Copiii lucreaz. Acum punei napoi n coule attea avioane incat sa fie egal cu numarul grupului vostru. 1. Rezolvare: Ce trenulete avei acum pe mas? Ce operaie ai efectuat ? ( se va proceda ca la exerciiul anterior).

COMPUNERE DE PROBLEME

Voi invita cte un copil de la fiecare echip s extrag din tolb cte un plic mare n care se afl probleme ilustrate, se ntorc la locurile lor i ncearc s rezolve problema n grup.

Din fiecare echip vor iei la tabl cte 2 copii. Unul citete i compune problema oral iar cellalt scrie enunul la tabla magnetic. Dac rezolvarea este corect fiecare echip va fi recompensat cu cte 2 buline roii.

Introducerea fiei de munc independent

Se va face intuirea fiei

Sarcina 1. Numrai numai vaporasele mici i ncercuii cifra care corespunde numrului.

Verificare: cte vaporase mici ai gsit? Se enumer . Se acord bulina roie numai dac au rezolvat sarcina toi copiii din echip.

Sarcina 2. Numrai avioanele din fia utiliznd numeralul ordinal.

colorai cu negru o roata a primului i ultimului avion.

ncercuii al doilea i al patrulea avion.

Verificare ca la prima sarcin.

Introducerea unei fise care reprezinta DIAGRAMA VENN,pentru a observa spiritul de observatie al copiilor

Abordare interdisciplinar

Se dau cuvintele: vaporasul i avionul. Se cere copiilor s discrimineze sunetele iniiale, s despart cuvintele date n silabe i s spuna cate silabe au.. Pentru fiecare rezolvare corect a sarcinii se acord bulina roie fiecrei echipe.

Activitatea continu cu executarea jocului Caut vecinii

Se vor distribui jetoanele cu cifre de la 1 la 9. La un semnal dat, copiii cu numrul cerut vor face 2 pai n fa. La al doilea semnal vecinii lor mai mici i vor ocoli de 3 ori. La al treilea semnal vecinii mai mari vor executa 4 srituri ca mingea. Jocul continu gsindu-se vecinii numerelor ,3,7,8.

Aprecierea rezultatelor

Se face corespondena bulinelor. Echipa care a acumulat mai multe buline va fi declarat ctigtoare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre elementul surpriza(scrisoarea).

Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la joc acordnd stimulente.Expunerea

Conversaia

Instructajul verbal,

Explicaia

Exerciiul joc

Exerciiul joc

Conversaia, exerciiul

Problematizarea

Conversaia

Problematizarea

Instructajul verbal

Exerciiul

Conversaia,

Exerciiul

Instructajul verbal,

Jocul

Conversaia de ncheiereVaporaul suprat

(surpriza)

Ecusoane

Pe echipe

(bulin)

Frontal, verificare, recompens (bulin)

Participare n grup

verificare, recompens (bulin)

Pe echipe, verificare, recompensare

Fia individual

Prin participare activ

DIAGRAMA VENN

ntrecerea

Participare afectiv

Stimulente morale i materiale

(ecusoane)

Tranziie: Trece trenul,vijelie2.DOMENIUL EXPERIENTIAL : OM SI SOCIETATEDOS: Activitate practic: Cltoresc cu ce doresc!- poster-lucrare colectiv-decupare,lipire.

EVENIMENT DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Moment organizatoricPregtirea mobilierului i distribuirea pe msue a materialului didactic necesar desfurrii activitii.Copiii intra in sala cantandTrece trenul,vijelie.jocul

Captarea atenieiIntuirea i denumirea materialului primit de fiecare grup i afiarea posterelor primite de la Marius i Victor.observaia

explicaiamentinerea ateniei i interesului

Anunarea temei i a obiectivelorAzi vei pluti sau vei zbura cu avionul. Pentru asta fiecare copil trebuie s decupeze mijlocul de transport cu care va cltori. Dac l decupezi corect, acesta va primi numele tu i l vei aeza pe locul corespunztor lui :pe acest poster avioanele iar pe celalalt ,vaporasele.conversaia

explicaiaobservarea comportamentului verbal i nonverbal

Dirijarea nvriiSe formeaz dou grupe. Fiecare copil din grup decupeaza mijlocul de transport dorit barca sau avionul.

Prezentarea i analiza modelului.

Am adus un avion i o brcu cu care mi doresc s cltoresc n Africa. Adresez ntrebarea unde i-ar dori ei s cltoreasc i voi asculta rspunsurile lor.

Explicarea i demonstrarea modelului

Explic modul de execuie al lucrrii, nsoind explicaiile de demonstraie. Decupm cu foarfeca pe linia ngroat i obinem astfel o barc sau un avion.

Analiza lucrrilor

Cnd este gata voi analiza corectitudinea execuiei, voi scrie numele copilului pe ea, dup care copilul lipete lucrarea pe poster.

Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai mnilor: Lovim palmele uor 1-2, 1-2,/i stelue s pictm 1-2,1-2,/ nvrtim moritile 1-2, 1-2/nclzim mnuele 1-2, 1-2. munca n grup

observaia

explicaia

conversaia

explicaia

demonstraia

explicaia

exerciiulobservarea comportamentului verbal i nonverbal

observarea msurii n care sunt nelese i ndeplinite sarcinile

aprecieri verbale

Obinerea performaneiTransmit copiilor urarea Spor la munc!Are loc realizarea lucrrilor de ctre copii sub atenta ndrumare a educatoarei care ofer ajutorul solicitrilor. Voi atrage atenia cu privire la modul ngrijit i corect de realizare a lucrrilor. munca individual

observarea focalizrii i mentinerii ateniei i interesului

EvaluareLiderul fiecrui grup va alege n ce ordine colegii grupei sale vor expune lucrile pe poster. Dup aplicarea tuturor lucrrilor pe poster ,fiecare poster va primi un titlu ales de ei,apoi se va face evaluarea lucrrii colective,prin metoda interactiva TURUL GALERIEI,fiecare copil va primi un autocolant si va trebui pe rand sa-l lipeasca pe posterul care il considera cel mai frumos si mai bine lucrat,motivandu-si alegerea .La final posterul care are cele mai multe bulinute este declarat castigator. explicaia

conversaia aprecieri colective i individuale

TURUL GALERIEI

ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale asupra modului de desfurare a activitii, a lucrrii executate de ei i a respectrii sarcinilor primite.

Copiii vor fi laudati si rasplatiti.

III.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)

1. JOC DE MISCARE:SALATA MIJLOACELOR DE TRANSPORT

EVENIMENT DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Moment organizatoricSe realizeaz aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului pentru a crea mai mult spaiu pentru joc.

Captarea atenieiSe asaza copiii in cerc ,unul dintre ei fiind lider ,sta in mijloc.observarea mentinerii ateniei

Anunarea temeiAnun jocul de miscare pe care il vom juca:Salata de mijloace de transportconversaiaobservarea msurii n care sunt nelese sarcinile

Prezentarea coninutuluiLiderul sta in mijloc si spune diferite enunturi despre mijloacele de transport.Fiecare cand se descopera in enuntul auzit,trebuie sa-si schimbe locul,iar cand liderul va spune..salata de mijloace de transport-primul copil ajuns in centrul cercului,va lua locul liderului.Le dau exemple de enunturi.explicaia

demonstraia

explicaia

demonstraiaobservarea msurii n care sunt nelese i ndeplinite sarcinile

Obinerea performaneiSe execut jocul de prob

Executarea joculuiLa semnalul meu vor incepe jocul.

Voi supraveghea desfaurarea jocului urmrind s fie respectate regulile i pentru evitarea accidentrilor voi adresa explicaii suplimentare dac este necesar. jocul-observarea focalizrii i mentinerii ateniei i interesului

ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale, vor fi felicitai toi pilotii i marinarii pentru executarea jocului i vor primi recompense. aprecieri colective i individuale

2.JOC MUZICALTRENULETUL MUZICAL

EVENIMENT DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

Moment organizatoricSe realizeaz aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului pentru a crea mai mult spaiu pentru joc.

Captarea atenieiSe asaza copiii unul in spatele celuilalt.observarea mentinerii ateniei

Anunarea temeiAnun jocul de miscare pe care il vom juca:Trenuletul muzicalconversaiaobservarea msurii n care sunt nelese sarcinile

Prezentarea coninutuluiLiderul sta primul si tine loc de locomotiva,da tonul la cantecel iar ceilalti il urmeaza.Pe masura ce se canta urmatoarele strofe,trebuie ca fiecare copil sa execute miscarile pe care le canta.explicaia

demonstraia

explicaia

demonstraiaobservarea msurii n care sunt nelese i ndeplinite sarcinile

Obinerea performaneiSe execut jocul de prob

Executarea joculuiLa semnalul meu vor incepe jocul.

Voi supraveghea desfaurarea jocului urmrind s fie respectate regulile i pentru evitarea accidentrilor voi adresa explicaii suplimentare dac este necesar. jocul-observarea focalizrii i mentinerii ateniei i interesului

ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale, vor fi felicitai toi i vor primi recompense. aprecieri colective i individuale

FISA NR 1

Numrai numai vaporasele mici i ncercuii cifra care corespunde numrului DE LA 1-9:

1 2 3 4 5 6 7 8 9

FISA NR 2

Numrai avioanele din fia utiliznd numeralul ordinal:colorai cu negru o roata a primului i ultimului avion,ncercui-i al doilea i al patrulea avion.

Mijlocul de transport preferat (decupare)