Dec Copacul Inflorit

12
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA: 05.03.2013 GRĂDINIŢA nr. 251, București GRUPA: mare EDUCATOARE: Conu Andra TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă? PROIECT TEMATIC: “Zumzet și culoare” SUBTEMA: Vestitorii primăverii” DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic şi Creativ

Transcript of Dec Copacul Inflorit

Page 1: Dec Copacul Inflorit

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 05.03.2013

GRĂDINIŢA nr. 251, București

GRUPA: mare

EDUCATOARE: Conu Andra

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

PROIECT TEMATIC: “Zumzet și culoare”

SUBTEMA: „ Vestitorii primăverii”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic şi Creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastică

TEMA ACTIVITĂȚII: “Copacul înflorit”

MIJLOCUL DE REALIZARE: pictură

Page 2: Dec Copacul Inflorit

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

- consolidarea deprinderii de a folosi tehnica suflarii cu paiul;

- dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana;

- dezvoltarea gustului estetic şi al creativităţii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- Să redea creativ o temă plastic utilizând tehnici plastice cunoscute: tehnica împrăștierei culorii prin suflarea cu paiul,

dactilopictură / obiectivul se considera realizat daca toti copiii realizează tema plastică;

O2- Sa picteze pe foile de desen tema data, folosind tehnicile de lucru adecvate; obiectvul se considera realizat daca toţi

copiii folosesc tehnicile de lucru corespunzătoare;

O3să compună în mod original spatial plastic; obiectivul se considera realizat daca cel puțin 15 copiii din 18 finalizeaza

lucrarea;

O4- Sa își exprime opinia față de lucrarea proprie și față de lucrarea celorlalți, motivându-și părerea; obiectivul se considera

realizat daca cel putin 15 copii reusesc sa analizeze lucrarile.

Page 3: Dec Copacul Inflorit

O5- - Să respecte etapele de ordine pentru realizarea cu succes a temei; obiectvul se considera realizat daca toţi copiii

rezolvă sarcina conform indicațiilor educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, audiţia, turul galeriei, observaţia.

Material didactic: coli colorate, acuarele, recipiente cu apa; paiuri, pensule; modelul educatoarei;

DURATA: 30 de minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

“Curriculum pentru Invatamantul Prescolar”, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

“Atlas cu elemente de limbaj plastic”,îndrumător pentru educatoare,Georgeta Botez, Dana Solovăstru, Editura Aramis,

București, 2007;

Page 4: Dec Copacul Inflorit

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific Metode şi

procedee

Evaluare

Moment

organizatoric

Se creaza conditiile optime necesare unei bune

desfasurari a activitatii:

- Aerisirea sălii de grupă

- Pregătirea materialului didactic

- Aranjarea mobilierului.

Exercitiul

organizatoric

Captarea

atentiei

Captarea atentiei se realizeaza prin poezia “Primăvara”

de Vasile Alecsandri. Se recită o parte din poezie:

“ A trecut iarna geroasă,

Câmpul iată-l înverzit,

Rândunica cea voioasă

La noi iarăși a venit.

……………………

Conversatia

Frontal

Continuă

Page 5: Dec Copacul Inflorit

Cântă cucu-n dumbrăvioară

Pe copacul înflorit,

Salutare, primavera,

Timp frumos, bine-ai venit!”

Se discută conţinutul versurilor cu copiii.

- Care este anotimpul prezentat în această poezie?

- Ce se întâmplă cu natura primăvara?

- Cine vestește primăvara?

- Ce păsări se întorc?

- Ce se întâmplă cu copacii?

Această poezie ne va ajuta să ne inspirăm și să realizăm

lucrări frumoase în care se va regăsi o mica parte a

anotimpului reînvierii.

Expunerea

Individual

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Se anunta tema activitatii: „copacul înflorit” şi

obiectivele: “Astăzi la activitate artistico-plastică vom

realiza o lucrare prin tehnica suflării cu paiul, prin

dactilopictură vom realiza florile copacului”.

Explicatia

Conversatia

Page 6: Dec Copacul Inflorit

Desfasurarea

activității

propriu -zise

Se vor intui materialele de lucru existente pe masute.

Vom discuta despre materialele primite şi despre cum le

putem folosi, precum si despre criteriile necesare

realizării unei lucrări corecte.

Se prezinta un model de lucrare care se analizează ţinând

cont de respectarea criteriilor de lucru.

Se explică etapele realizarii lucrarii: se realizează mai

întâi copacul prin suflarea culorii cu ajutorul paiului.

Intai se va aplica pata de culoare si apoi se va sufla cu

paiul in directia – sus.

- Prima data vom aplica pata de culoare care reprezinta

trunchiul copacului. Vom lua pensula o vom tine cu cele

trei degete, vom inmuia in apa, apoi vom lua culoare cu

pensula si vom atinge pensula de foaia de hartie. Apoi

dupa ce terminam de realizat trunchiul – pata de culoare,

vom spala pensula dupa folosire, o vom sterge de

servetel. Astfel, am realizat trunchiul copacului.

Conversația

Observația

Explicatia

Demonstratia

Continuă

Individuală

Page 7: Dec Copacul Inflorit

- Al doilea pas: luam paiul in mana, il punem aproape de

pata de culoare si suflam in partea de sus a paginii de mai

multe ori pentru a realiza cat mai multe ramuri. Trebuie

sa obținem cat mai multe ramuri.

Apoi, vom realiza florile copacului si mugurii, cu

ajutorul dactilopicturii, folosind culoarea alb pentru flori

și culoarea verde pentru muguri.

Înaintea începerii lucrului individual se executa miscari

de incalzire a muschilor mainii.

Se dă timp de lucru 20 de minute.

Copii vor realiza lucrarea respectand etapele de lucru

date.

Copiii incep lucrul, iar explicatiile suplimentare vor fi

date, numai atunci cand sunt solicitate.

Activitatea propriu-zisa a copiilor se va desfasura pe

fond muzical „Anotimpurile” de A. Vivaldi.

Se atrage atenţia asupra poziţiei în care vom lucra:

spatele drept, bratele sprijinite pe masuta.

Lucrul individual

Conversatia

Explicatia

Individual

Continua

Page 8: Dec Copacul Inflorit

Asigurarea

conexiunii

inverse

Se vor expune lucrarile copiilor.

Se examineaza lucrarile copiilor prin metoda „Turul

galeriei”.

La semnalul educatoarei, fiecare copil va trece pe rand,

pe la fiecare lucrare, va analiza si evalua, va face

rectificari daca e cazul.Va alege cea mai reusita lucrare,

motivandu-si alegerea.

„Turul galeriei”

Problematizare

Conversatia

explicatia

Continua

Individuala

Încheierea

activității

Se face apreciere asupra modului de desfasurare a

activitatii si se ofera recompense. Ieșim din clasă cântând

“Culorile”.

Conversatia