Dacii Si Romanii, Proiect Istorie

4
 PROIECT DE LECTIE Inv. Muntean Luminita Clasa a IV-a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Istorie Suiect: Dacii si romanii Tipul lectiei: insusire !e cunostinte Scop: - dobandirea de cun ostinte despre stramosii no stri,dacii si romanii, (portul,ocupatiile,organizarea,religia) - ordona rea cronol ogi ca a uno r eve nimente si eta pe ale desf asurarii act iunii de cucerire a Daciei; Oiective operationale :  O2  să precizeze cine au fost geto – dacii şi romanii; O  să compare modul de via!ă al dacilor cu cel al romanilor; O"  sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani; O #  sa prezinte consecintele romanizarii Daciei; Strate"ia !i!actica$ a) metod e si proce dee$ conve rsatia, pove stirea, e%pli catia, lectura;  b) mi&loace de invatamant$ fise de lucru, 'arta istorica, material-  prezentare ppt,ilustratii; c) forma de o rganiz are$ fr ontala ,pe g rupe si in divid uala; d) modul de a bordare$ mi %t

description

proiect, didactica, pedagogie

Transcript of Dacii Si Romanii, Proiect Istorie

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Inv. Muntean LuminitaClasa a IV-a

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Istorie

Subiect: Dacii si romanii

Tipul lectiei: insusire de cunostinteScop:

- dobandirea de cunostinte despre stramosii nostri,dacii si romanii,(portul,ocupatiile,organizarea,religia)- ordonarea cronologica a unor evenimente si etape ale desfasurarii actiunii de cucerire a Daciei;

Obiective operationale:

O2 s precizeze cine au fost geto dacii i romanii;

O3 s compare modul de via al dacilor cu cel al romanilor;

O4 sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani;

O5 sa prezinte consecintele romanizarii Daciei;

Strategia didactica:

a) metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, lectura;

b) mijloace de invatamant: fise de lucru, harta istorica, material-prezentare ppt.,ilustratii;

c) forma de organizare: frontala,pe grupe si individuala;

d) modul de abordare: mixt

Momentele lectieiActivitatea invatatoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoric

Captarea atentieiAnuntarea subiectului,scopului si obiectivelor lectieiDirijarea instruiriiEvaluareSe asigura cadrul adecvat desfasurarii lectiei de istorie.

Li se prezinta elevilor,ca o surpriza,piesele unui puzle,prin compunerea acestora urmand sa se obtina portretele a doi conducatori de seama.Dupa compunerea imaginilor li se cere elevilor sai numeasca si sa-i prezinte pe cei doi conducatori.

Cine sunt cei doi conducatori ale caror portrete le-ati obtinut?

Se face legatura cu lectia de limba romanaStramosii nostrisi se vor adresa cateva intrebari:

Ce popoare au condus cei doi?

Cine au fost dacii si romanii?

Se anunta subiectul lectiei care va fi scris la tabla si pe caiete .

Astazi,la ora de istorie vom invata despre stramosii nostri,despre ocupatiile lor, religia,organizarea conducatorii si cultura lor.Vom vorbi despre razboaiele daco-romane si despre romanizarea Daciei.

Se prezinta materialul Power-Point ce contine informatii despre daci si romani.DACII

Asezare:-Geto - dacii fceau parte din familia tracilor.

-Locuiau pe teritoriul dintre Carpai, Marea Neagr i Dunre.

-ara geto-dacilor se numea Dacia.-Capitala Daciei era Sarmisegetuza

Ocupatiile:-agricultura;

-cresterea animalelor;

-apicultura;

-vanatoarea si pescuitul;

-mineritul;

-metalurgia;

-mestesugul;

-schimbul de marfuri;

Se prezinta imagini cu unelte si vase ale dacilor.

Locuintele:

Casele de la campie erau impletite din nuiele si acoperite cu lut.

Casele de la munte erau facute din lemn sau din piatraInfatisarea si portul dacilor:

- brbaii: cma, pantaloni(cioareci), bru lat din piele sau pnz; -femeile: cma ncreit, uneori o manta lung;

- n picioare purtau opinci; Conducatori: BUREBISTA (82 -44 .Hr.)Unete triburile geto dacice ntr-un singur stat cu capitala Sarmizegetusa. DECEBAL (sec. I d. Hr.)Statul dac a cunoscut o perioad de nflorire

Rzboaiele dintre daci i romani

-au avut loc n 101 - 102 si 105 - 106 constituie "actul de nastere" al poporului romn.

ROMANII

Asezare:

- n ara numit astzi Italia;

- numele lor vine de la oraul Roma, nfiinat n anul 753 .Hr. de Romulus.La inceput stapanirea lor se limita la orasul Roma. Cu timpul, cucerind noi teritorii au format Imperiul Roman care a atins cea mai mare intindere in timpul imparatului Traian, devenind centrul lumii.

Ocupatii:

- agricultura i creterea animalelor;

- meteugurile n lemn, fier i aram;

- comerul pe uscat i pe mare;

- treptat, rzboiul a devenit o preocupare din dorina de avere i glorie.

Cultura:

-limba vorbit de romani era limba latin;

- au construit cu pricepere orae, drumuri, poduri, bi publice;

- influenai de alte popoare, au ndrgit literatura, sculptura, pictura, muzica i construciile frumoase;

- peste tot, n teritoriile cucerite, au rspndit limba latin;

- au ncurajat nvtura, agricultura, meteugurile i comerul.

-la temelia statului era familia; tatal,capul familiei avand drepturi nelimitate asupra membrilor ei;

Conducatori:

-primul rege al Romei a fost Romulus;

-Iulius Cezar-Octavian Augustus

- Traian

- n timpul mpratului Traian romanii au cucerit Dacia, patria strmoilor notri, transformand-o in provincie romana (Dacia Felix);

Populatia romana adusa de Traian a contribuit la dezvoltarea provinciei si la raspandirea crestinismului;Religie:- romanii credeau n mai muli zei;

- gndeau c viaa oamenilor este hotrt de zei; n cinstea lor fceau rugciuni i le aduceau daruri;

- de la popoarele cucerite au preluat zei crora le-au dat nume romane.Formarea poporului si a limbii romane s-a desfasurat intr-o perioada de timp indelungata care a durat sute de ani. A inceput cu stapanirea romanilor asupra daco-getilor si s-a incheiat in jurul sec. al-VIII-leaEvaluarea se va face printr-o activitate pe grupe.Li se cere elevilor sa completeze tabelul din anexa.

Fiecare grupa citeste informatiile notate despre daci si romani.

In final se fac aprecieri asupra modului de lucru al elevilorElevii isi pregatesc manualele si caieteleElevii,grupati in doua echipe,aseaza piesele puzelului.Grupa I .Decebal

GrupaII .Traian

..pe daci si pe romani

..stramosii nostriElevii scriu titlul lectiei in caiete.Elevii isi noteaza in caiete aspectele importante,care sunt trecute si la tabla de catre invatatoare.

Impartiti pe doua grupe ,elevii vor completa tabelul,unii cu informatii despre daci,iar ceilalti pentru romani.

DACII SI ROMANII

ara/ statulTeritoriulLimba vorbitOcupaiiImbracaminteConductori

Dacii

......., Decebal

Romanii.

......, Traian

PAGE 2