Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

download Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

of 11

Transcript of Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    1/11

    Proiect de lectie

    DATA:12.IV.2010

    ARIA CURRICULARA:Limba si comunicareDISCIPLINA:Limba si literatura romanaUNITATEA DE INVATARE:Copilaria

    TEMA LECTIEI:Cuvinte cu sens opusTIPUL LECTIEI:predare-invatare

    OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfarsitul activitatii didactice elevii vor fi capabili:O1:sa compare obiecte din clasa.Obiectivul va fi realizat daca vor compara cel putin

    un obiect.O2:sa gaseasca cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date. Obiectivul va fi realizatdaca vor gasi cuvinte cu sens opus pentru cel putin doua cuvinte date.O3:sa completeze propozitii cu cuvinte cu sens opus. Obiectivul va fi realizat dacavor completa cel putin doua propozitii.O4:sa alcatuiasca propozitii cu perechi de cuvinte opuse. Obiectivul va fi realizatdaca vor alcatui propozitii pentru cel putin o pereche de cuvinte.

    METODE SI PROCEDEE:Conversatia,explicatia, ,exercitiul,demonstratia,observatia, jocul didactic

    RESURSE MATERIALE:Plansa didactica,fise de lucru ,jetoane,manualBIBLIOGRAFIE:Programa scolara pentru clasa a-II-aTudora Pitila ,Cleopatra Mihailescu ,,Limba si literatura romana,edituraAramis,Bucuresti,2004

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    2/11

    Continutul Strategia didactica

    Situatia de invatare Sarcina deinvatare

    Evaluare

    C(O1)

    -obiecte din clasa(guma,creion,caiet,carte)

    Situatia 1

    -avand la dispozitieobiecte din clasa levor compara

    S(O1)

    -comparati obiectedin clasa

    -frontala

    C(O2)-jetoane cu imagini-puzzle(anexa 2;anexa 4)

    Situatia 2- avand ladispozitie jetoanelecu imagini(puzzle)vor gasi cuvinte cusens opus pentruinsusirile acestora

    S(O2)-gasiti cuvinte cusens opus pentruinsusirileobiectelor dinimagini

    -individuala-pe grupe

    C(O3)-fisa evaluare(anexa 3)

    Situatia 3-avand la dispozitiefisa de evaluare vorcompleta propozitiicu cuvinte cu sensopus celor date

    S(O3)-completeazapropozitiile cucuvinte cu sensopus celor date

    -individuala

    C(O4)plansa didactica(anexa 1)

    Situatia 4-avand la dispozitieperechi de cuvintecu sens opus scrise

    pe plansa didacticavor alcatuipropozitii cuacestea

    S(O4)alcatuiestepropozitii cuperechile de

    cuvinte de peplansa didactica

    -frontala

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    3/11

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    4/11

    Nr.crt.

    Evenimentinstructional

    Obiectiveoperationale

    Activitati de invatare Resurse

    1. Momentorganizatoric

    (1min.)

    Se asigura un climat de ordine sidisciplina necesar desfasurarii in bune

    conditii a lectiei2. Reactualizarea

    cunostinteloranterioare(3min.)

    Ce este propozitia?Din ce sunt alcatuite propozitiile?Ce sunt cuvintele?Din ce sunt alcatuite cuvintele?

    -conversatia-frontala

    3. Captareaatentiei(5min.)

    Se citeste poezia si se completeaza cucuvinte cu sens opus :Eu vreau o canita micaC-o tortita ca o floare.Sora mea vrea cana ..Eu vreau doar salata dulce

    De cu zori si pana-n seara.Sora vrea salata ..Eu vreau patul cel de susCa-i inalt si ca-i frumos.Sora-l vrea pe cel de.Eu vreau ca sa fie paceSi-ntelegere-ntre noi.Sora mea ar vrea .

    -conversatia-frontala

    4. Anuntareatitlului si aobiectivelor

    operationale(1min.)

    Se anunta si se scrie titlul lectiei petabla si pe caieteSe prezinta obiectivele lectiei intr-un

    mod accesibil elevilor.

    -explicatia

    5. Dirijareainvatarii(22min.)

    O1

    O2

    O3O4

    *Vor compara obiecte dinclasa(creioane,gume,caiete etc.).* Vor gasi cuvinte cu sens opus pentrucuvintele scrise pe florile copacului sivor alcatui propozitii.Fiecare elev va primi o imaginereprezentand un obiect .Vor gasicuvinte cu sens opus pentru insusirileacestora.

    Vor completa un puzzle cu cuvinte cusens opus.(vor compune imaginea uneiveverite formand perechi de cuvinteopuse)

    -jetoane-plansadidactica- exercitiul-conversatia-explicatia-jocul didactic-demonstratia- frontala

    -pe grupe-individuala

    6. Asigurareafeed-back-ului(7min.)

    O2

    O3Elevii vor rezolva fisa de evaluare.(anexa 3)

    -fisa deevaluare-explicatia-exercitiul-individuala

    7. Incheierealectiei

    (1min.)

    Se va da tema pentru acasa.Se fac aprecieri generale cu privire la

    desfasurarea integrala a lectiei.

    -conversatia-frontala

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    5/11

    Anexa 3

    Fia de evaluare

    1.Subliniaz cuvintele cu sens opus pentru fiecare cuvnt:

    harnic lene gospodarbuntate blndee rutate

    minciun pcleal adevr

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    6/11

    2.Privete desenul. Completeaz spaiile goale din propoziii cu cuvntulopus cuvntului din parantez.

    1. Valiza lui Toma e ..................... (deschis)

    2. Toma e .................................... la fa. (ncruntat)

    3. Valiza lui e ..................... ............ (grea)

    4. Haina lui Toma este ..................... (strmt)

    Anexa 2

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    7/11

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    8/11

    Anexa 4 Puzzle

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    9/11

    pleac

    prieten

    tace coboar

    puin

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    10/11

    vineduman

    spune

    suie

    mult

  • 7/22/2019 Cuv Cu Sens Opus-proiect Didactic

    11/11