Cumin Vat

download Cumin Vat

of 3

description

cum invat?

Transcript of Cumin Vat

PROIECT DIDACTIC

Prof. Gisca Vasiloiu ElenaClasa: a V-a ATema: Cum nv?

Data: 4.06.2015Durata: 50 minute

Scopul : Identificarea metodelor de nvare specifice diferitelor tipuri de materii

Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:

a. informative

01 s defineasc conceptul de nvare (a nva);

02 s identifice i s enumere sursele de stres care genereaz blocaje n calea nvrii;

b. formative:

03 s contientizeze importana identificrii surselor de care genereaz blocaje n calea nvrii;

04 - s colaboreze ntre ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu ali factori implicai n identificarea, eliminarea sau ameliorarea blocajelor n calea nvrii;

05 s neleag importana educaiei pentru viitorul su.

Strategia didactic propus pentru a fi folosit:Metode: conversaia euristic, expunerea, explicaia, problematizarea, observaia evaluativ, chestionarul;

Mijloace/ Resurse : tabla, caietul dirigintelui, caietul elevilor, fia de lucru Cum nv?, Dicionarul elevului;

Resurse bibliografice: Ioan Bonta (prof. univ. dr.) - Pedagogie tratat, Editura All, Ediia a V a, Timioara, 2001;

Vasile Marcu, Letiia Filimon,i un grup de colaboratori - Pedagogie i psihologie pentru formarea profesorilor Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2003;

Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) Consiliere i orientare, ghid de educaie pentru carier , Editura Asociaia de tiine Cognitive din Romania (ASCR), Cluj Napoca, 2004;

Daniela Slgean, Silvia inic, Dorin Pintilie Ora educativ, modele de proiecte didactice n sprijinul profesorului diriginte, Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2004;

Daniela Slgean, Dorin Pintilie, Mariana Pintilie (coordonatori) Suporturi tematice n activitatea dirigintelui (auxiliar didactic), Editura Eurodidact, Cluj Napoca, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC

Desfurarea activitii

Managementul i pregtirea psihologic a clasei (5 minute):

- se noteaz absenele, se verific materialele;

se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o sptmn la alta);

se rezolv micile probleme dac e cazul;

se va accentua importana comunicrii i colaborrii dintre ei, cu familia, cu dirigintele/ consilierul, sau cu ali factori pentru a soluiona problemele specifice vrstei i orice probleme care apar n general;

Desfurarea activitii, propriu-zis (35 minute):

Li se va explica scopul ntlnirii, i anume: recunoaterea i identificarea blocajelor care apar n activitatea nvrii.1. Cer elevilor s realizeze o list cu sarcini de nvare pe care le au la urmtoarele materii: limba romn, matematic, geografie i istorie. i voi ncuraja s specifice att sarcini comune acestor materii (exemplu: nvarea unor definiii i clasificri), ct i sarcini specifice (exemplu, eseuri argumentative la limba romn, eseuri descriptive la istorie, etc).

2. Confecionez patru bileele pe care trec materiile mai sus menionate; apoi, mpat clasa n patru grupe. Rog reprezentanii grupelor s extrag cte un bileel. Le cer s gseasc sarcini specifice i strategii de nvare pentru materia menionat pe bileelul extras i s le noteze n fia de lucru.

Pentru a fi sigur c elevii au neles ce au de fcut, le dau exemple de strategii de nvare.

Timp de lucru pentru aceast etap: 10 minute.

3. Copiez pe tabl tabelul din fia de lucru i discut cu elevii rspunsurile date, notnd n tabel strategiile identificate de acetia. Lista poate fi completat de oricine.

4. Analizez metodele utilizate de elevi i le explic elevilor metodele de nvare, n cazul n care nu le sunt cunoscute. Le cer s dea exemple de sarcini la care au aplicat metodele respective i s identifice diferene n modul n care se realizeaz nvarea la diferite materii.

Discuii(10 minute)

Care sunt asemnrile i deosebirile dintre metodele utilizate pentru diferite materii?

Cum i pot mbunti strategiile de nvare?

Care sunt avantajele utilizrii unor astfel de strategii?

Ce blocaje (ce v deranjeaz) apar atunci cnd nvai?

De urmritElevii:

s identifice diferene n metodele de nvare utilizate la diferite materii;

s neleag importana utilizrii unor strategii de nvare specifice pentru materii diferite;

s identifice blocajele care apar n calea nvrii i s nvee eliminarea lor;

PAGE 1