Cum Este Prietenul Meu

5
Proiect didactic Data: 21.11.2011 Grupa: mijlocie C Domeniul: Ştiinţe Denumirea activităţii: Activitate matematică Subiectul: Rotundul şi pătratul.Alternarea de mărime şi grosime Mijloc de realizare: joc logic –“Cum este prietenul meu?” Scopul: Denumirea atributelor figurilor geometrice-rotundul şi pătratul: mărime,grosime; Formarea deprinderilor de a constitui mulţimi după mărime,grosime. Obiective operaţionale: O1: să cunoască atributele rotundurilor şi pătratelor din trusă(mare,mic;gros,subţire); O2: să identifice piese geometrice după caracteristicile enunţate; O3: să grupeze formele geometrice după o însuşire comună; O4: să respecte regulile jocului; Sarcina didactică: - Copiii trebuie să găsească caracteristicile rotundului şi ale pătratului: mărime, grosime; Regulile jocului: - Copiii vor răspunde pe rând; - Copiii rezolvă sarcinile enunţate de educatoare; - Dacă un copil greşeşte este numit un alt copil din echipa adversă. Elemente de joc: surpriza,aplauzele,competiţia,m’nuirea materialelor; Metode şi procedee: jocul,expunerea,conversaţia,demonstraţia,explicaţia,exerciţiul, problematizare; Material didactic folosit : trusa “Dienes”,personajul surpriză- ursuleţul Teddy Durata-20 de minute. Educatoare metodistă:Cornelia Ursu Profesor metodist: Petru Asaftei Profesor coordinator: Mihaela Ungureanu Elev propunător : Cumpătă Nicoleta

Transcript of Cum Este Prietenul Meu

Proiect didactic Data: 21.11.2011 Grupa: mijlocie C Domeniul: tiine Denumirea activitii: Activitate matematic Subiectul: Rotundul i ptratul.Alternarea de mrime i grosime Mijloc de realizare: joc logic Cum este prietenul meu? Scopul: Denumirea atributelor figurilor geometrice-rotundul i ptratul: mrime,grosime; Formarea deprinderilor de a constitui mulimi dup mrime,grosime. Obiective operaionale: O1: s cunoasc atributele rotundurilor i ptratelor din trus(mare,mic;gros,subire); O2: s identifice piese geometrice dup caracteristicile enunate; O3: s grupeze formele geometrice dup o nsuire comun; O4: s respecte regulile jocului; Sarcina didactic: - Copiii trebuie s gseasc caracteristicile rotundului i ale ptratului: mrime, grosime; Regulile jocului: - Copiii vor rspunde pe rnd; - Copiii rezolv sarcinile enunate de educatoare; - Dac un copil greete este numit un alt copil din echipa advers. Elemente de joc: surpriza,aplauzele,competiia,mnuirea materialelor; Metode i procedee: jocul,expunerea,conversaia,demonstraia,explicaia,exerciiul, problematizare; Material didactic folosit : trusa Dienes,personajul surpriz-ursuleul Teddy Durata-20 de minute. Educatoare metodist:Cornelia Ursu Profesor metodist: Petru Asaftei Profesor coordinator: Mihaela Ungureanu Elev propuntor : Cumpt Nicoleta

Secvenele activitii 1.Moment organizatoric

Obiective

Coninutul instructivMetode i educativ procedee Se pregtete sala de grup i materialele necesare-se aaz scaunele n semicerc,se pregtete materialul didactic necesar,se adun copiii, aranjarea lor; Se prezint sub forma unei surprise,ursuleul Teddy care dorete s vad cum rspund copiii la activitatea matematic. -Ursuleul Teddy a venit la noi s vad care sunt copiii care i cunosc bine prietenii din coul cu figure geometrice. -Voi avei prieteni?Ce facei voi cu prietenii votri? -Ce vedei pe mas,copii? -Nite jucrii ntr-un co. -Aceste jucrii se numesc figuri geometrice.Cum sunt acestea?Sunt la fel? Astzi ne vom juca jocul Cum este prietenul meu?.Vom alege piese din coule i le vom grupa. n co sunt ptrate i rotunduri.Copiii trebuie s le descrie dup criteriul mrimii i grosimii. -Joc de prob Pe rnd copilul numit de educatoare va alege din co o pies pe care o va descrie. -voi mpri copiii n dou echipe:echipa veverielor i echipa iepurailor; -copilul desemnat va veni n fa, va alege o form geometric,o va numi,apoi o va descrie;

Evaluare

2.Captarea ateniei

Conversaia

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Conversaia Expunerea

4.Dirijarea nvrii

Conversaia ExerciiulDemonstraia

O1

Explicaia

Aprecieri verbale

-dac descrierea este corect, copilul va fi aplaudat de Teddy i de colegii si; -jocul se va repeta pn cnd vom prezenta toi prietenii.

Conversaia Jocul

Aprecieri verbale Aplauze

5.Obinerea performanei

O2

O3

-Se va trece la complicarea jocului : educatoarea,ajutat de Teddy ,va descrie cte o pies iar grupa va trebui s descopere piesa geometric. -Grupare dup o nsuire comun -Se va realiza o coresponden pentru stabilirea ctigtorilor: pe o plan vor fi ambele echipe ,reprezentate prin imaginiveverie i iepurai,sub fiecare echip se vor aduga buline.La final se vor numra i se vor declara ctigtorii competiiei. -Cum se numete jocul pe care l-am jucat astzi? -Jocul se numete Cum este prietenul meu? -Vreau s felicit ambele grupe.Haidei s aplaudm echipa ctigtoare ,dar i pe echipa cealalt! -Mi-a plcut cum ai lucrat,de aceea v voi da nite rotunduri i ptrate de pus n piept.

Problematizare

Aprecieri verbale

6.ncheierea activitii a)fixarea temei

Conversaia

Evaluare de grup Analiza rspunsurilorAprecieri asupra comportamentului

Aplauze

b)aprecieri

Explicaia