Cu Cine Ma Rog in Biserica

5
PROIECT DIDACTIC Prof. Data: 28.10-1.11.2013 Unitatea deînvăţământ: Clasa: I Disciplina: Religie ortodoxă Subiectullecţiei : Cu cine mă rog în biserică Tipullecţiei: Lecţie de formare de deprinderi practice Durata: 45(35' – predare-învăţare-evaluare, 10' –activităţi ludice) Competenţe specifice vizate : 1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie 1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii d viaţa de zi cu zi şi a exemplelor unor persoane din Biblie 1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin într-o serie de contexte de viaţă reale sau imagina Scopullecţiei: Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: 01 - să definească rugăciunea; 02 - să identifice tipuri de rugăciuni; 03 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin; 04 - să descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioşi când se roagă; 05 - să explice importanţa rugăciunii în viaţa de zi cu zi. Obiective formativ –educative: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: 01 – să-şi formeze deprinderea de a se ruga; 02- să dobândească un comportament adecvat în timpul rugăciunii; 1

description

biserica, cu cine ma rog

Transcript of Cu Cine Ma Rog in Biserica

PROIECT DIDACTIC

Prof. Data: 28.10-1.11.2013

Unitatea denvmnt:

Clasa: I

Disciplina: Religie ortodox

Subiectulleciei: Cu cine m rog n biseric

Tipulleciei: Lecie de formare de deprinderi practice

Durata: 45(35' predare-nvare-evaluare, 10' activiti ludice)

Competene specifice vizate:

1.1. Descrierea unor aspecte de baz ale credinei religioase, prin apelul la experiena proprie

1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui cretin, pe baza valorificrii unor situaii din viaa de zi cu zi i a exemplelor unor

persoane din Biblie

1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-cretin ntr-o serie de contexte de via reale sau imaginare

Scopulleciei:

Obiective operaionale:

La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

01 - s defineasc rugciunea;

02 - s identifice tipuri de rugciuni;

03 - s identifice mprejurrile n care se roag un bun cretin;

04 - s descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioi cnd se roag;

05 - s explice importana rugciunii n viaa de zi cu zi.

Obiective formativ educative:

La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

01 s-i formeze deprinderea de a se ruga;

02- s dobndeasc un comportament adecvat n timpul rugciunii;

1

Strategia didactic

1. Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, expunerea, demonstraia cu substitute, povestirea.

2. Mijloace de nvmnt: imagini care sugereaz mprejurrile n care se roag un cretin, imagini care ilustreaz comportamentul bunului

cretin la rugciune

3. Forme de organizare aactivitii elevilor : activitate frontal i activitate individual

.

Strategiadidactic

metode i procedee didactice: jocul didactic, lectura textului biblic, povestirea, descoperirea din imagini, conversaia,explicaia,rugciunea

mijloace de nvmnt: icoane, ilustraii, literatura religioas, film religios, calendar

forme de organizare: frontal, individual

Resurse

1.Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, cls. I

Planificarea calendaristic orientativ, cls. I

2 Resurse

1. Oficiale

2. Temporale:

3. Bibliografice

Programa colar pentru disciplina religie, c

Planificarea calendaristic orientativ;

Proiectarea unitii de nvare.

numr de lecii: 1

durata : 45'

1. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", lai, 1999.

2. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", lai, 1998.

3. *** Istorioare morale pentru copii, Editura Arhiepiscopiei Sucevei i Rduilor, Suceava, 1998

4. Muha, Camelia,

Caiet de religie cretin- ortodox,

clasa I, Editura Sf. Mina", lai, 2001.

5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei,Editura Rentregirea, Alba lulia, 2000.

6. Slevoac, tefan, Din Tezaurul ortodoxiei. Editura Episcopiei Buzului, 1990

2

Scenariul didactic

Nr.

crt.

Etapele

leciei

Ob.

op.

Timp

Activitatea profesorului/ Activitatea elevului

Metode

i

procedee

Mijloace

de nv-

mnt

Forme de

organi-

zare

Evaluare

- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei;

1.

Momentul

organiza-

1'

- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea

activitii didactice care urmeaz s se desfoare;

exerciiul

toric

- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea

activitii didactice;

Profesorul antreneaz elevii ntr-o conversaie, pornind de la cunotine

nsuite deja:

Conver-

Activitate

- De ce L-am numit Tat ceresc pe Dumnezeu, n rugciunea pe care am

saia

frontal

Aprecieri

Pregtirea

spus-o mai nainte?"

verbale

elevilor

- ... pentru c El ngrijete ntotdeauna de toi oamenii;

2.

pentru

receptarea

3'

Precizare:

El ne-a dat via tuturor i ne poart de grij. El face s rsar soarele i peste

Activitate

frontal

noilor

cunotine

cei buni i peste cei ri, trimite ploaia, face cmpul s rodeasc, hrnete peExplica-

toi oamenii.

ia

- Ce trebuie s facem pentru ca Dumnezeu s ngrijeasc i de noi ?"

Conver-

ActivitateAprecieri

- ...s ne rugm."

saia

frontal

verbale

Precizarea

Profesorul anun titlul i obiectivele leciei:

3.

titlului si a

2'

Dragi copii, astzi vom vorbi desore : Rugciunea n viata noastr i vom

Explica-

Activitate

obiectivelor

ncerca s vedem ce este rugciunea, cnd ne rugm, cum ne rugm, de ce ne

ia

frontal

rugm, de ce este important rugciunea pentru viaa noastr."

3