Con Solid Are Sub or Donate 1

17
PROIECT DIDACTIC Profesor: Clasa: a VIII-a B Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Propoziţiile subordonate Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare Competenţe-cadru: - însuşirea şi dezvoltarea corectă a limbii române literare - dezvoltarea capacităţilor intelectuale a gândirii independente, logice şi creatoare Competenţe generale: 1. să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral; 2. să selecteze elementele de lexic adecvate situaţiilor de comunicare; 3. sa construiască propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical; 4. să redacteze scurte texte pe o anumită temă. Competenţe derivate/obiective operaţionale: A. Cognitive : Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor deveni capabili: C1: să definească propoziţiile subordonate învăţate 1

description

proiect didactic

Transcript of Con Solid Are Sub or Donate 1

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICProfesor:

Clasa: a VIII-a BObiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Propoziiile subordonateTipul leciei: de consolidare i sistematizare

Competene-cadru:

nsuirea i dezvoltarea corect a limbii romne literare

dezvoltarea capacitilor intelectuale a gndirii independente, logice i creatoare

Competene generale:

1. s identifice informaiile eseniale dintr-un mesaj oral;

2. s selecteze elementele de lexic adecvate situaiilor de comunicare;

3. sa construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;

4. s redacteze scurte texte pe o anumit tem.

Competene derivate/obiective operaionale:A. Cognitive:Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor deveni capabili:

C1: s defineasc propoziiile subordonate nvate

Nivel minimal: definirea sumar a subordonatelor nvate;

Nivel mediu: definirea parial complet a subordonatelor nvate;

Nivel maximal: definirea nuanat i argumentat a propoziiilor subordonate nvateC. C2: s precizeze ntrebrile i elementele regente ale propoziiilor subordonate nvate

Nivel minimal: indicarea parial a ntrebrilor i/sau a elementelor regente;

Nivel mediu: precizarea nuanat a ntrebrilor specifice subordonatelor nvate i a elementelor regente;

Nivel maximal: indicarea amnunit i complet att a ntrebrilor specifice ct i a elementelor regente.

C. C3: s numeasc elementele de relaie introductive ale propoziiilor subordonate nvate

Nivel minimal: numirea parial complet a elementelor de relaie nvate;

Nivel mediu: precizarea a mai mult de jumtate din elementele de relaie nvate;

Nivel maximal: indicarea explicit a tuturor elementelor de relaie nvate.

C. C4: s explice topica i punctuaia propoziiilor subordonate nvate

Nivel minimal: precizarea regulilor de topic i punctuaie pentru propoziiile subordonate nvate;

Nivel mediu: indicarea complet a regulilor de topic i punctuaie;

Nivel maximal: explicarea detaliat i argumentat a regulilor de topic i punctuaie.

C. C5: s construiasc diferite enunuri/scurte compuneri gramaticale, n care s utilizeze propoziiile subordonate discutate

Nivel minimal: construirea unui text pe o tem dat;

Nivel mediu: redactarea unui text n care s respecte cel puin dou dintre cerinele impuse;

Nivel maximal: redactarea textului cu respectarea tuturor cerinelor impuse.

B. Motrice:Pe parcursul leciei, elevii vor deveni capabili:OM1(+) s utilizeze corect mijloacele de nvmnt: manuale, fie de lucru, caiete de clas OM2 () s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei

C. Afective:Elevii:OA1(+): vor manifesta curiozitate i interes n participarea efectiv la procesul comunicrii;OA2(-): vor lua atitudine fa de nclcarea normelor privind exprimarea oral i scris.

Resurse:

A. Bibliografice:a) tiinifice: tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, (culegere de exerciii) Bucureti, Editura Lider, 2001.

b) pedagogice: Constantin Cuco, Pedagogie, Iai, Editura Polirom, 2000.

c) oficiale: Curriculum Naional, Programe colarele pentru clasele a V-a - a VIII-a. Aria curricular Limb i comunicare, Bucureti, 2005.

d) metodico - didactice: Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura Polirom, 1999.

Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn Manual pentru clasa a VIII-a, Bucureti, Editura Humanitas Educaional.A. Metodologice:

a) Strategia didactic: mixtb) Metode i procedee didactice: explicaia, expunerea, conversaia euristic, observaia organizat, exerciiul, problematizarea, jocul de rolc) Mijloace de nvmnt: manuale, caiete de lucru, tabla, fie de lucru. d) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, individual, pe grupe, pe niveluri de nvare.C. Temporale: ore: 2SCENARIUL DIDACTICEVENIMENTELE LECIEI

OBIECTIVECONINUT I SARCINI DE NVARESTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

METODEMIJLOACEFORME DE ORGANIZARE

1. Moment organizatoric

2'

C.C

C.MProfesorul se asigur ca elevii s-i

pregteasc materialele necesare orei de

limba i literatura romn i noteaz

absenii.

De asemenea, asigur linitea i disciplina clasei

pentru o bun desfurare a activitii

didactice.

Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a

orei de limba i literatura romnexpunerea

explicaiaexempleindividual

frontal-observarea comportamentului elevilor

2. Verificarea temei

4'C.C.

C.M.

C.A.Profesorul verific tema pentru acas att calitativ ct i cantitativ.

conversaiacaietele elevilor

tablafrontal-observarea comportamentului; -aprecieri verbale;

-analiza rspunsurilor

3. Captarea ateniei 2C.A.; C.M.Se realizeaz cu ajutorul unui rebus A-B (SUBORDONATE). Elevii descoper, n urma rezolvrii rebusului, titlul leciei. (Anexa1)-explicaia

-conversaia-fie de lucru

-plan didactic frontal

individual-analiza rspunsurilor elevilor

4. Enunarea obiectivelor 1C.C1; C.C2

C.C3; C.C4

C.C5; C.A1 C.M.Profesorul anun elevii c urmeaz s sistematizeze i s consolideze cunotinele nvate pn acum referitoare la sintaxa frazei printr-o serie de exerciii aplicative. Scrie titlul leciei la tabl Propoziiile subordonate(recapitulare) i anun obiectivele leciei.expunerea

- frontal-observarea comportamentului elevilor

5. Actualizarea cunotinelor 5C.C.

C.M.

C.A.Se vor reactualiza noiunilor teoretice referitoare la noiunile de sintax a frazei (prin ntrebri frontale adresate clasei): Care sunt subordonatele pe care le-ai studiat?

Ce este PR?

Care sunt elemetele regente ale PR?

Dai exemple de verbe copulative.

Ce este SB?

Care sunt elementele regente pentru SB?

Care este urmtoarea propoziie subordonat studiat?

Ce este AT?

Ce determin atributiva?

Ce este CD?

Ce determin CD? Elevii rspund ntrebrilor adresate de ctre profesor.conversaia euristic

conversaia catihetic - frontal

-observarea comportamentului elevilor

-analiza rspunsurilor

-aprecieri verbale

6. Dirijarea nvrii 15C.C.1

C.C.2

C.C.3

C.M.1Elevii sunt mprii n trei grupe de cte patru elevi i li se vor distribui fie de lucru ce conin diferite tipuri de itemi pentru consolidarea, recapitularea i sistematizarea subordonatelor. Astfel, grupa I va rezolva de completare i cu rspuns scurt, grupa a II-a va rezolva Itemi de tip pereche, grupa a III-a - Itemi cu alegere multipl. (Anexa 2)Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe de elevi, i ndrum pentru a se asigura c s-au transmis corect informaiile. Elevii rezolv cerinele.

Profesorul solicit cte unui elev expert din fiecare grup c citeasc planul rezultat din activitatea pe grupe. Completeaz, ndrum i corecteaz, la nevoie, rspunsurile elevilor.

Elevii i vor completa exerciiile de la toate grupele.

exerciiul

explicaia

jocul de rol

fie de lucru

tablape grupe

frontal-analiza rspunsurilor elevilor

-analiza comportamentului

7. Obinerea performanei 8 C.C.4

C.A.1

C.A.2

C.M.Elevii vor primi cte o fi individual de lucru, n care vor avea de rezolvat mai multe cerine.(Anexa 3)Dup timpul alocat, fia individual va fi verificat la tabl, fcndu-se precizrile corespunztoare.conversaia

euristic

problemati-zarea

exerciiulcaietul

elevului

tablfrontal

pe grupe -observarea

comportamentului

elevilor i

analiza

rspunsurilor

8. Asigurarea feedbackului 3C.C.1

C.M.2Are loc pe parcursul leciei, ntrirea asimilrii cunotinelor fcndu-se prin aprecieri verbale i, eventual, prin efectuarea fulger i a altor exerciii de identificare din manual.conversaia euristic

exerciiul-observarea comportamentului

-analiza rspunsurilor

-aprecieri verbale

9. Evaluarea performanei 5'C.C.

C.A.

C.M.Se realizeaz prin intermediul unei fie de evaluare, exerciiile rezolvndu-se prin activitate individual. Se clasific ierarhic cele mai bune intervenii ale elevilor. (Anexa 4)exerciiulfie de lucruindividual-analiza rspunsurilor

-observarea comportamentului

10. Retenia 3'

C.A.2

C.M. Se reactualizeaz, pe scurt, principalele informaii.

conversaiafrontal-analiza

rspunsurilor

11. Transferul

2'C.C.

C.M.

C.A.A. INTERN

Proiectiv 1- Se anticipeaz urmtoarea lecie.

B. EXTERN (social)

Elevii se vor angaja s respecte normele literare ale limbii romne n ceea ce privete completiva direct. conversaiafrontalanaliza rspunsurilor

ANEXA 1Propoziiile subordonate

(consolidare)

A

S

U

B

O

R

D

O

N

A

T

E

BCerine:

1. Se pronun cu o singur deschiztur a gurii

2. C.c.m. rspunde la ntrebarea........

3. Exprim aciune, stare, existen

4. a, e, i, o, u, , sunt...............

5. ine locul unui substantiv

6. Unde, cnd, cum, ct sunt........

7. ntre propoziiile de acelai fel se stabilete un raport de...

8. Arat numrul sau ordinea obiectelor.

9. Dou vocale alturate care se despart.

10. Complementul de ........ rspunde la ntrebarea cnd?11. Complementul circumstanial de loc rspunde la ntrebarea ........ANEXA 2

FI DE LUCRU

GRUPA I (Itemi de completare i cu rspuns scurt)

1. Alctuiete scurte fraze n care subordonatele subiective s determine urmtorii termeni regeni:

verbul impersonal trebuie:____________________________________________________

adverbul predicativ pcat:____________________________________________________

expresia verbal impersonal e dificil: ____________________________________

locuiunea adverbial predicativ fr ndoial: ________________________________

verbul impersonal se spune: ____________________________________ 2. Explic rolul vigulei din enunul: Aterne-te, mas!.GRUPA aII-a (Itemi de tip pereche) 1. Scrie n spaiul liber din stnga litera corespunztoare expansiunii atributului marcat:

Ziua bun se cunoate de diminea. A..pe care l primeti n dar

Calul de dar nu se caut la dini. B.care se apleac n vnt

Trestia aplecat la vnt nu se frnge. C.care este bun

Rana nevzut e cea mai rea. D.care muncete

Omul harnic are praznic. E.care nu se vede

Peste cmpuri s-a uitat Fn care s are

Ca s-aleag loc curat, Gde nevzut

De arat..

(Pluguorul)

2. Explic rolul vigulei din enunul: Aterne-te, mas!.GRUPA a III-a (Itemi cu alegere multipl) 1. Propoziia subordonat n fraza: n sfrit, fie cum spui. este:

a) SB

b) PR

c) CI

2. n fraza: Ce demon va fi fiind, cine putea ti. propoziia principal este:

a) prima

b) a doua

c) sunt amndou

3. Fraza: lui i se prea c nu mai este cum era la plecare, ci c acum e mai chipe i mai seme. este alctuit din:

a) o principal, dou subiective, o predicativ

b) o principal, o subiectiv, dou predicative;

c) o principal, trei subiective;

4. Propoziia SB: S-a aflat ce s-a spus despre coala noastr. este introdus prin:

a) adjectiv pronominal relativ, N, atribut adjectival;

b) pronume relativ, N, nume predicativ

c) pronume relativ, N, subiect

d)pronume relativ, AC, complement direct

5. Propoziia subordonat PR din fraza: Bunicul e cum l tii. se poate contrage astfel:

a) potrivit amintirilor tale

b) neschimbat

c) nici mai bine, nici mai ru

d) nu se poate contrage

6. Explic rolul vigulei din enunul: Aterne-te, mas! ANEXA3Fi individual Se d fraza: Bineneles c mi dau seama c n corespondenele mele nu trebuie s descriu totui luptele i viaa ofierilor i soldailor n ncletarea care va urma.

(Marin Preda - Delirul)

Cerine: 1. Subliniaz predicatele i arat prin ce se exprim.

2. Marcheaz elementele de legtur i arat felul lor.

3. Delimiteaz propoziiile i le numeroteaz.

4. Identific propoziiile folosind prescurtrile uzuale.

5. Identific elementul regent i precizeaz valoarea lui morfologic.

6. Realizeaz analiza frazei date.

ANEXA 4Nume i prenume:____________________

Clasa:__________ FI DE EVALUARE 1. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos i ncercuiete DA sau NU: 1. Propoziia subordonat din fraza Fr ndoial c unii oameni muncesc mult.este PR. Da/ Nu

2. Propoziia subordonat din fraza: Nu spune orice i trece prin cap. este CD. Da/ Nu

3. n fraza: De cine nu nva relele se-aga. exist o subordonat AT. Da/ Nu

4. n fraza: Eu am datoria s te ntreb .exist o subordonat SB. Da/ Nu

5. Propoziia subordonat din fraza: El urmeaz sfatul oricui se pricepe este o AT. Da/ Nu

2. Pornind de la enunul: Am visat c descoperisem o nou form de energie care... redacteaz o compunere de maximum 10 rnduri n care s existe urmtoarele subordonate: AT, CD, SB. D compunerii un titlu adecvat.