Compusii Fierului Practica

30
Proiect didactic Disciplina: chimia; Clasa: a IX-a ; Data: 01.12.11; Modulul 2: Metalele în viaţa noastră; Subiectul lecţiei: Principalii compuşi ai fierului; Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor); Competenţe: C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei; C2 A comunica în limbajul specific chimiei; C3 A rezolva probleme/ situaţii-problemă; C4 A investiga experimental substanţele şi procesele chimice; C5 A utiliza inofensiv substanţele chimice; Subcompetenţe: Elevul va fi capabil: S1 Să descrie metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale principalilor compuşi ai fierului; S2 Să efectuieze experimental proprietăţile chimice ale compuşilor fierului; S3 Să elaboreze rapoarte despre activitatea experimentală; S4 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale; Obiective: Elevul va fi capabil: O1 Să deducă metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III) din seriile genetice corespunzătoare;;

Transcript of Compusii Fierului Practica

Page 1: Compusii Fierului Practica

Proiect didacticDisciplina: chimia;Clasa: a IX-a ;Data: 01.12.11;Modulul 2: Metalele în viaţa noastră;Subiectul lecţiei: Principalii compuşi ai fierului;Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);

Competenţe: C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei; C2 A comunica în limbajul specific chimiei; C3 A rezolva probleme/ situaţii-problemă; C4 A investiga experimental substanţele şi procesele chimice; C5 A utiliza inofensiv substanţele chimice;

Subcompetenţe: Elevul va fi capabil: S1 Să descrie metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale principalilor compuşi ai fierului; S2 Să efectuieze experimental proprietăţile chimice ale compuşilor fierului; S3 Să elaboreze rapoarte despre activitatea experimentală; S4 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale;

Obiective: Elevul va fi capabil: O1 Să deducă metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III) din seriile genetice corespunzătoare;; O2 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice a compuşilor fierului; O3 Să cerceteze experimental proprietăţile chimice ale hidroxizilor de fier (II) şi (III); O4 Să identifice experimental ionul Fe+³ ; O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor compuşilor fierului;O6 Să enumere domenii de utilizare a compuşilor de fier(II) şi (III);

Page 2: Compusii Fierului Practica

Strategii didactice:Metode şi procedee: Conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată, problematizarea, metoda ciorchinelui,exerciţiul, algoritmizarea, explozia stelară, păianjenul chimic,experimentul chimic, rezolvarea de probleme,comparare,metoda triadei;Mijloace educaţionale: Fişe de lucru, manualul, Sistemul periodic, Seria activităţii metalelor, fişa de lucru cu păianjenul chimic, FeCl3,FeCl2, FeSO4, KCNS, NaOH, H2SO4, HCl, stativ cu eprubete, Seriile genetice ale claselor de compuşi anorganici, postere cu ciorchine,Tabelul Solubilităţii;Forme de organizare a colectivului de elevi: Individual, Frontal, Pe grupe;Metode de evaluare: Verificare orală, prin rezolvarea sarcinilor din fişa de lucru, Observarea sistematică a activităţii elevilor,minitest;

Bibliografie: Manualul de chimie, clasa a IX-a, Svetlana Kudriţcaia, Galina Dragalina, Nadejda Velişco, Boris Pasecinic, Editura Arc,Chişinău,2010;Ghidul profesorului, a IX-a, Svetlana Kudriţcaia, Nadejda Velişco, Editura Arc,Chişinău,2010;Materiale de pe internet.

Demersul didactic

Page 3: Compusii Fierului Practica

Etapele lecţiei

Subcom-petenţe/ Obiective

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului Forme de

organizareMetode şi procedee

Mijloace didactice

I.Evocarea1.Moment organiza-toric

2.Captarea atenţiei

3.Verificara cunoştin-ţelor

Salută elevii. Verifică prezenţa elevilor la lecţie. Creează condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.

Transmite un mesaj cu prima zi de iarnă:Mesaj: „Fie ca iarna aceasta să vă aducă cele mai frumoase clipe alături de cei dragi şi să vă bucuraţi de împliniri şi reuşite.”

Anunţă motto-ul lecţiei:„Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 sau la 25 sau 80 de ani acela este un om bătrîn. Cine învaţă mereu, rămîne TÎNĂR”. (Henri Ford)

Distribuie 6 fişe de lucru:Fişa 1:

Problemă: Calculează masa fierului care poate fi obţinut la trecerea hidrogenului peste oxidul de fier(III) cu masa de 16g.

Fişa 2:

Se pregătesc cu toate cele necesare pentru lecţie.

Primesc cu bucurie mesajul din partea profesoarei.

Comentează motto-ul lecţiei

Patru elevi trec la tablă şi rezolvă însărcinările de pe fişele de lucru.Doi elevi completează fişe în bancă.

Frontală

Frontală

Individuală

Conver-saţia euristică

Rezolvare de problemă

Exerciţiu

Mesaj

Motto-ul

Fişe de lucru

Evaluare formativă

Page 4: Compusii Fierului Practica

Scrie ecuaţiile reacţiilor pentru următoarea transformare: FeS ↑ FeCl2Fe2O3 → Fe ↓ FeCl3 Fe3O4

Fişa 3Completează schema „Reacţia fierului cu substanţele simple” (Anexa 1)

Fişa 4Completează schema: „Reacţia fierului cu substanţele compuse” (Anexa2)

Fişa 5Utilizînd sistemul periodic, completează spaţiile punctate cu informaţia potrivită. (Anexa 3) „Caracteristica generală a fierului” Fişa 6Completează picioruşele păianjenului chimic, scriind domenii de utilizare a fierului. (Anexa 4)

Formulează întrebări la elevi

Un elev rezolvă transformarea

Un elev completează schema

Individuală

Individual Exerciţiu

Păianjenul chimic

Fişe de lucru

Sistemul periodic

Fişa cu păianjenul chimic

Observarea sistematică a elevilor

Page 5: Compusii Fierului Practica

utilizînd „Explozia stelară” (Anexa 5)-Cînd a început adevărata invazie a fierului? Daţi exemple.-Care sunt principalele minerale din care se obţine fierul?-Ce proprietăţi fizice are fierul?-Cît fier se găseşte în organismul unui adult cu masa de 70kg?-Cine are sînge albastru şi din ce cauză? Apreciază răspunsurile elevilor care au primit fişe de lucru. Propune un poster pe care este o însărcinare.( Anexa 6)

Face legătura de trecere la tema nouă, motivînd elevii să deducă ei singuri.

Formulează răspuns la întrebările propuse

Cînd?

Care? Ce?

Cît? Cine?

Elevii care au primit fişe de lucru prezintă răspunsul lor.

Privesc atent posterul şi stabilesc corespondenţa dintre denumire-substanţă-clasă. În baza exerciţiului propus, şi cu ajutorul profesoarei deduc tema nouă

Frontal

Frontal

Explozia stelară

Conversa-ţie euristică

Metoda triadei

Poster

Formativă

II.Realiza-rea

Formulează tema nouă „Principalii compuşi ai

Notează tema în caiete.

Page 6: Compusii Fierului Practica

sensului

S1 / O1

S1 /O2,O6

S2 /O3S3 /O3

fierului”. Anunţă obiectivele lecţie.Invită elevii la masa profesorului şi le propune să i-a cîte un fruct (mere, nuci, struguri, pere). În dependenţă de fructul ales ei formează patru grupe.

Pentru studierea oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III), se împarte fiecărui grup cîte un poster pe care este cîte un ciorchine . (Anexele 7,8,9,10.)

Se verifică completarea ciorchinelui fiecărui grup.

Se propune spre efectuare experienţa de laborator nr.4.3 (pag.59, manual)

Cere elevilor să numească

Aleg cîte un fruct şi apoi formează patru grupe. Liderul fiecărei grupei trebuie să argumenteze de ce şi-au ales acest fruct. Pe tablă este indicat conţinutul de fier pentru diferite fructe. Fiecare grup primeşte posterul pe care trebuie să completeze ciorchinele. Analizează informaţia din manual şi seriile genetice ale claselor de compuşi anorganici apoi completează ciorchinele.

Prezintă fiecare grup de elevi posterul său. Liderul grupei explică obţinerea, proprietăţile fizice şi chimice şi utilizarea compusului de fier pregătit.

Formulează concluzii în baza experimentului.

Activitate în grup

Activitate frontală

CiorchineleSemidirijat

PrezentareExplicareComparareConvesaţie

Experiment chimic

Explicare

PlanşeFructe (mere, pere, nuci, struguri)

PosterManualSeriile genetice ale compuşilor anorganici

Stativ cu eprubete, soluţie de FeCl2, NaOH

Verificare în scris

Verificare orală

Page 7: Compusii Fierului Practica

S2, S3 / O4

O6

sărurile de fier (II) şi (III), după tabelul solubilităţii. Explică elevilor şi demonstrează cum se identifică ionul Fe (+3) şi cum se deosebeşte de ionul de Fe(+2). Experienţa 4.2 din manual pag.59. Enumeră unele domenii de utilizare a sărurilor de fier.

După tabelul solubilităţii numesc sărurile de fier(II) şi (III).

Formulează concluzii. Notează reacţia în caiet. Frontal

Experiment chimicdemonstra-tivComparareAlgoritmi-zare

Tabelul solubilită-ţiiFeCl3KCNSFeSO4

III.Reflec-ţia

S4 /O5 Propune la 4 elevi să treacă la tablă şi să rezolve cîte un exerciţiu. Anexa (11) Verifică modul de realizare a sarcinilor elevilor de la tablă.

Se anunţă tema pentru acasăProblema 1,2 pag.55, manual

Apreciază activitatea elevilor de pe parcursul lecţiei şi-i notează cu note.

4 elevi rezolvă la tablă cîte un exerciţiu.

Notează tema pentru acasă în agende.

Individual

Frontal

Exerciţiu

problema-tizare

Fişe de lucru

Evaluare formativă

Realizarea Feed-back-ului

Anexa 4 Fişa de lucru nr.6

Page 8: Compusii Fierului Practica

„Păianjenul Chimic”

Anexa 5

Completează picioruşele păianjenului chimic cu domenii de utilizare a fierului

Page 9: Compusii Fierului Practica

Cînd?

Care? Ce?

Cît? Cine?Anexa 6 „Metoda triadei”

Page 10: Compusii Fierului Practica

Stabiliţi corespondenţa dintre denumirea substanţelor (coloana A) – formulele chimice (coloana B) – clasa de compuşi (coloana C)

Coloana A Coloana B Coloana C

Sulfat de fier(III) Fe(OH)3 sare

Hidroxid de fier(II) Fe2(SO4)3 oxid

Clorură de fier (III) Fe2O3 bază

Oxid de fier (III) FeCl3 oxid

Hidroxid de fier(III) FeO sare

Oxid de fier (II) Fe(OH)2 bază

Page 11: Compusii Fierului Practica

Motto : „ Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 sau la 25 au 80 de ani acela este

Page 12: Compusii Fierului Practica

un om bătrîn. Cine învaţă mereu, rămîne TÎNĂR.” (Henri Ford)

Conţinutul de fier în produse alimentareProdusul Cantitatea de fier

(mg / 100g)Produsul Cantitatea de fier

(mg / 100g)

Varza de mareCaise uscateFicat de vităFasolePătrunjel

1611,89,46,75,9

VişineSfeclă roşieCarne de viţelCoacăză neagrăRodii

1,21,11,10,90,8

Page 13: Compusii Fierului Practica

Crupe de ovăzPiersiciHrişcăStafideMerePere PruneCaiseCireşeOrez

4,23,63,22,72,22,11,91,81,71,3

Carne de găinăRidicheMierePeşte StruguriVineteNuciLămîiVarza muratăLapte

0,70,70,60,50,50,40,40,30,20,1

Găseşte intrusul

Page 14: Compusii Fierului Practica

MagnetitaBauxitaHematitaAnexa 11 Fişa de lucru A:Scrie ecuaţiile reacţiilor pentru transformarea de mai jos: FeO FeCl2 FeSO4 Fe(OH)2

Page 15: Compusii Fierului Practica

Fişa de lucru B:Scrie ecuaţiile reacţiilor pentru transformarea de mai jos:FeCl3 →Fe(OH)3→Fe2(SO4)3

Fe2O3

Fişa de lucru C:Finisează şi scrie ecuaţia moleculară,ionică completă şi ionică redusă a reacţiei: Fe(OH)3 +………. → Fe2(SO4)3 +…………..

Fişa de lucru D:Problemă:Scrie ecuaţia reacţiei după schema: Fe(OH)3→Fe2O3 şi calculează masa hidroxidului de fier (III), necesar obţinerii oxidului de fier (III) cu masa 320g.

Obiective: Eu voi fi capabil:

Page 16: Compusii Fierului Practica

*O1 Să deduc metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale oxizilor şi hidroxizilor de fier (II) şi (III), din seriile genetice corespunzătoare;*O2 Să scriu ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice a compuşilor fierului;

Page 17: Compusii Fierului Practica

*O3 Să cercetez experimental proprietăţile chimice ale hidroxizilor de fier (II) şi (III);*O4 Să identific experimental ionul de Fe (+3); *O5 Să rezolv probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor compuşilor fierului;

Page 18: Compusii Fierului Practica

*O6 Să enumer domenii de utilizare a compuşilor de fier (II) şi (III).

Anexa 7,8,9,10 Metoda: Ciorchinele semidirijat( FeO, Fe2O3, Fe(OH)2, Fe(OH)3).

Hidroxidul de fier(III)

Fe(OH)3Obţinere

Proprietăţi fizice

UtilizareProprietăţi chimice

Page 19: Compusii Fierului Practica

Anexa1 Completează schema: „Reacţia fierului cu substanţele simple”. Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice potrivite.

Fe

+ O2 S Cl2

Page 20: Compusii Fierului Practica

…………………………..

…………………………….

………………………………….Anexa 2Completează schema: „Reacţia fierului cu substanţele compuse”. Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice potrivite.

………………………………..

……………………………

………………………………

Anexa3

Caracteristica generală a fierului:

Fe +

H2O

HCl

CuSO4

Page 21: Compusii Fierului Practica

Simbolul……………..Numărul de ordine……………..Sarcina nucleului……………….Numărul total de electroni………………Numărul nivelelor enegetice………………Repartizarea electronilor pe nivele………………………Metal sau nemetal ………………..Valenţele posibile …………………Gradele de oxidare ……………….Proprietăţi oxidante sau reducătoare……………………