COLIBA IEPURASULUIi

download COLIBA IEPURASULUIi

of 5

description

plan de lectie

Transcript of COLIBA IEPURASULUIi

Data: 04.04.2014GRUPA: mare CEDUCATOARE:Jalaboi (Sirbu) Ana MariaCATEGORIA DE ACTIVITATE:ALA 2-Jocuri si activitati recreativeMIJLOC DE REALIZARE: Teatru de papusiSUBIECTUL ACTIVITATII:,,Coliba iepurasului

TIPUL ACTIVITATII: Evaluare

SCOP:Stimularea memoriei prin invatarea replicilor specifice fiecarui personaj,stimularea creativitatii si stimularea copiilor timizi.OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-Sa retina titlul povestii si replicile

O2-Sa numeasca minim 4 personaje din cele 6 O3-Sa extraga mesajul din poveste O4 - Sa descrie un alt final pentru povesteSTRATEGII DIDACTICE:METODE SI PROCEDEE:conversaia,explicia,problematizarea,jocul de rol,povestireaMATERIAL DIDACTIC: siluete manuite de copiii,paravan de teatru,panza alba si verdeFORME DE ORGANIZARE:in grup,individuale

RESURSE DE TIMP:30-35 de minuteRESURSE UMANE:educatoarea si copiii

ORGANIZAREA ACTIVITATII: -aerisirea clasei

-pregatirea paravanului pentru scena,pregatirea papusilor

-asezarea scaunelor in semicercNr.

Crt.ETAPELE ACTIVITIIOB.

OP.CONINUTUL ACTIVITIIMETODE SI PROCEDEEEVALUARE

1Captarea atenieiCopiii se vor aseza pe scaune si educatoarea le va prezenta elementele surpriza (siluetele) cu ajutorul carora se va desfasura sceneta.ConversaiaExplicatia

2Anunarea temei si enunarea obiectivelorSe va anunta titlul scenetei si se vor imparti rolurile prin tragere la sort.Copii carora nu le revine nici un rol vor lua loc pe scaun si vor fi spectatori.demonstraia

conversaia

explicaia

3.Desfasurarea

Activitatii4.INCHEIERA ACTIVITATII

O1.

O3

O4

O2

Povestitorul deschide spectacolul prin anuntarea titlului:

-Sceneta se numeste Coliba iepurasului

Pe rand copii isi vor prezenta personajele urmand ca pe parcursul scenetei ei sa faca schimb de roluri,actorii cu spectatorii.

A fost o data ca niciodata un iepuras si o vulpe.Amandoi traiau in padure.

V: Buna dimineata vecine,Da ce-i cu tine esti bolnav?

I:Da am racit si ma incalzesc un pic la soare ,e cam frig in casuta mea.

V:Ei vezi,mie nici un-mi pasa ,casuta mea de gheata tine cald ,e frumoasa ,e alba si stralucitoare.Dorm in ea imparateste.

I:Vulpe draga te rog primaste-ma si pe mine doar sa ma incalzesc un pic.V:Auzi colo-minte ai tu!Da un pot sa ma ingramadesc pentru tine.Abia incap eu.

I:Stiam eu ca un pot conta pe tine ,esti rea si vicleana ,dar cand o sa vina primavera ce o sa faci?

V:Mai este pana atunci ,o sa stau la umbra,si nu ma bate la cap ca un am timp de tine.I:Necajit..Lasa ,vine primavera si atunci o sa fiu si eu fericit in vasuta mea ,o sa stau la fereastra si o sa a multi morcovi si multa varza.

V:Iepurasule draga vecine indura-te te rog ca tare ma simat necajita.

I:Da ce-ai patit?

V:Vai s-a topit casuta mea ,mi-e blana uda si n-am unde s ama odihnesc un pic.Primeste-ma lat tine pana trec ploile de vara.

I:De ce mi-ar fi mila de tine acum. ,nici tie nu ti-a fost de mila asta iarna si apon nici un am loc.

V:Am sa stau sus pe cuptor doar pana ma incalzesc si pe urma plec.

I:Bine ,intra cae u plec dupa lemne in padure.

V:(tranteste usa si scoate capul pe fereastra uitandu-se dupa iepurasul care pleaca)Drum bun mai urechila ,carare batuta,de acum. Eu sunt stapana aici ha..ha!

I:Vulpe draga ma las isa inghet afara?Asta e casuta mea un,e drept ce faci.Da-mi drumul incasa.

V:Nu te mai smiorcai aici la usa ca un plec nicaieri si un ma mai deranja ca vreau liniste .

I:(Plange cu capul asezat pe casuta.Se aude un latrat)

C:Ham ham De ce plangi iepurasule?spune ca poate te ajut eu.I:Vulpea m-a dat afar din casa .

C:Ham ham iesi afara sireat-o ,ca-ti fac praf blana.

V:Pleaca de aici javra ,ca arunc apa fierbinte pe tine.

C:Am plecat mai iepurasule cu asta un-i de glumit.

I:Ce ma fac -Se aude urlet de lup.

L:De ce plangi mai fricosule?

I:Vulpea m-a dat afara din casuta

L:Las ca-i vine u de hac .Iesi afara mai codat-o ca ramai fara de blana.

V:Tu vorbesti mai Un vezi ca te cauta vanatorii ca ai mancat trei oi la stana?

L:Am plecat mai iepurasule un de alta dar un vreau sa dau ochii cu vanatorii.Hau hau!

I:Astia sunt mai fricosi ca mine.Ce rusine

U:Mor,mor.De ce plangi asa cu foc?

V:Vai de capul tau Martine ,ai curaj sa vii la mine?ca acum ma gandesc cum sa te mai pacalesc?

U:Am plecat mai iepurila ,ca de mine mi-e mila.

I:N-am pe nimeni sa ma ajute.Am pierdut casuta

C:Te ajut eu bucuros.Cu al meu cioc si asta coasa iti scot vulpea din casa.V:Stai sa ma incalt.

C:Eu un am timp sa te ascult ,iesi acum. Intr0un minut,daca un eu intru0n casa sa-ti tai coada cea stufoasa.

V:Eu acuma am plecat dar ma ntorc eu alta data.

I si C :Ura am scapat,casa mi-am recapatat si sunt iarasi fericit ,cocoselul meu iubit!

POVESTITORUL:Si asa cei doi prieteni au ramas in casuta si mai traiesc si astaza prin padurile noastre.

Acum educatoarea va oferi ocazia copiilor de a alege un alt final pentru sceneta si sa descrie ceea ce au invatat in urma acestei intamplari?

Sa numeasca personajele poevestii si sa spuna carea i-a impresionat cel mai mult si de ce?

La final se va aprecia modul in care copii au participat la activitate ,lucrul in echipa si creativitatea.

PAGE 4