clorul

5
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ PROIECT DIDACTIC CLASA: a VIII-a NR. ORE/ SĂPT.: 2 ore/săpt. DATA: 31.10.2008 OBIECTUL: CHIMIE PROFESOR: AXINTE MIHAELA TEMA: NEMETALE TITLUL LECŢIEI: CLORUL TIPUL LECŢIEI: Comunicare de noi cunoştinţe, folosind programul AEL. . OBIECTIVE DIDACTICE: Obiect iv Detaliere Obiective de referinţă OR1 Utilizarea corectă a terminologiei ştiinţifice şi a simbolisticii. OR2 Descrierea proceselor fizice şi chimice ce stau la baza experimentelor virtuale realizate. OR3 Realizarea unor probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante demonstrând raţionamente deductive şi inductive. OR4 Formularea concluziilor ca urmare a experimentelor şi raţionamentelor efectuate. OR5 Aplicarea cunoştinţelor dobândite în diferite contexte. Obiective operaţionale OP1 Să reprezinte starea naturală a clorului şi efectele pe care le are asupra organismului. OP2 Să prezinte metoda de obţinere în laborator a clorului. OP3 Să descopere caracteristicile fizice ale clorului. OP4 Să evidenţieze experimental aplicaţiile clorului. OP5 Să descrie proprietăţile chimice ale clorului. OP6 Să modeleze ecuaţiile reacţiilor ce descriu comportamentul chimic al clorului. Prof. MIHAELA AXINTE 1

description

proiect didactic clorul

Transcript of clorul

Page 1: clorul

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII-aNR. ORE/ SĂPT.: 2 ore/săpt.DATA: 31.10.2008OBIECTUL: CHIMIEPROFESOR: AXINTE MIHAELATEMA: NEMETALETITLUL LECŢIEI: CLORULTIPUL LECŢIEI: Comunicare de noi cunoştinţe, folosind programul AEL..

OBIECTIVE DIDACTICE:Obiectiv Detaliere

Obiective de referinţăOR1 Utilizarea corectă a terminologiei ştiinţifice şi a simbolisticii.OR2 Descrierea proceselor fizice şi chimice ce stau la baza experimentelor

virtuale realizate.OR3 Realizarea unor probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante

demonstrând raţionamente deductive şi inductive.OR4 Formularea concluziilor ca urmare a experimentelor şi raţionamentelor

efectuate.OR5 Aplicarea cunoştinţelor dobândite în diferite contexte.

Obiective operaţionaleOP1 Să reprezinte starea naturală a clorului şi efectele pe care le are asupra

organismului.OP2 Să prezinte metoda de obţinere în laborator a clorului.OP3 Să descopere caracteristicile fizice ale clorului.OP4 Să evidenţieze experimental aplicaţiile clorului.OP5 Să descrie proprietăţile chimice ale clorului.OP6 Să modeleze ecuaţiile reacţiilor ce descriu comportamentul chimic al

clorului.OP7 Să aplice noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii problemă.OP8 Să generalizeze noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii

particulare.

BIBLIOGRAFIE:Fătu, S. – Metodica predării chimiei , Editura Corint, Bucureşti, 1998Cozma, D., Pui, A. – Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iaşi,

2003Manuale de chimie, în vigoare.

Prof. MIHAELA AXINTE

1

Page 2: clorul

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

METODE DIDACTICE UTILIZATE: descoperirea dirijată, observaţia independentă, modelarea, algoritmizarea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea , jocul didactic.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: computerele conectate la Programul AEL; CD-2 profesor cu Manualul profesorului din Programul AEL; Sistem Periodic ( planşă).

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moment organizatoric: verificarea prezenţei şi a repartizării elevilor la calculatoare.

Captarea atenţiei: Elevii sunt rugaţi să-şi amintească titlul lecţiei pregătite pentru astăzi.

Profesorul realizează împreună cu elevii o discuţie legată de nemetale şi îi anunţă ca astăzi vor studia clorul.

Enunţarea obiectivelor: La sfârşitul acestei ore va trebui să cunoaşteţi proprietăţile clorului şi să aplicaţi

noţiunile dobândite pentru rezolvarea unor situaţii problemă.

Parcurgerea secvenţelor AEL:Profesorul prezintă împreună cu elevii structura, poziţia în sistemul periodic şi

starea naturală a clorului, după care se trece la parcurgerea secvenţelor AEL.

M1- Obţinerea clorului în laborator şi studiul proprietăţilor fiziceObiective didactice OP1, OP2, OP3Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, experimentul, conversaţia

euristică.Descriere Sunt prezentate starea naturală, efectele biologice şi o

metodă de obţinere a clorului în laborator.

M2- Reacţia clorului cu hidrogenul

Prof. MIHAELA AXINTE

2

Page 3: clorul

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

Obiective didactice OP5, OP6Timp de predare 5 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, observaţia independentă, experimentul,

modelarea.Descriere Prin parcurgerea acestui modul elevii vor obţine acid

clorhidric din clor pe care îl vor pune în evidenţă cu ajutorul unei hârtii de turnesol.

M3- Reacţia clorului cu metaleleObiective didactice OP5, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, observaţia

independentă.Descriere Elevii vor efectua experimental reacţiile clorului cu

sodiul, respectiv cu fierul şi vor modela ecuaţiile reacţiilor chimice.

M4- Reacţia apei de clor cu bromurile şi iodurileObiective didactice OP5, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, descoperirea dirijată, observaţia

independentă.Descriere Elevii vor efectua experimental reacţiile apei de clor

cu bromurile, respectiv cu iodurile şi vor modela ecuaţiile reacţiilor chimice.

M5- Utilizările cloruluiObiective didactice OP4, OP6Timp de predare 10 minTip de interacţiune cu elevii Explicaţia, observaţia independentă, experimentul,

modelarea.Descriere Prin parcurgerea acestui modul elevii vor descoperi

pe cale experimentală una dintre utilizările de bază ale clorului- agent decolorant.

Probă de fixare a cunoştinţelorObiective didactice OP7, OP8Timp de predare 5 minTip de interacţiune cu elevii Problematizarea, jocul didactic.Descriere Elevii vor completa un rebus ce se bazează pe

noţiunile noi, dobândite prin parcurgerea modulelor anterioare.

Prof. MIHAELA AXINTE

3

Page 4: clorul

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

Concluzie:„Dragonul verde” mă numesc,Şi pe oricine otrăvesc,Dar oamenilor deseori,Le dau o mână de-ajutor.

TEMA PENTRU ACASĂ:Exerciţiile din manual.

Prof. MIHAELA AXINTE

4