Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

6
Proiect de lecție Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Ceru – Băcăinți Profesor: Adina Iacob Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Clasa a VI –a Data: 10.10.2012 Unitatea de învățare: Literatura cultă. Opera epică. Schița Tema lecției: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Planul simplu. Planul dezvoltat de idei Tipul lecției: mixtă COMPETENȚE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în diferite situații de comunicare 3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise cu scopuri diverse COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. sesizarea sensului unităților lexicale noi în funcție de context; 2.1. înlănțuirea clară și coerentă a ideilor într-un monolog; 2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral; 3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 4.1. redactarea textelor cu destinații diverse.

description

Dl Goe

Transcript of Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

Page 1: Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Ceru – Băcăinți

Profesor: Adina Iacob

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Clasa a VI –a

Data: 10.10.2012

Unitatea de învățare: Literatura cultă. Opera epică. Schița

Tema lecției: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Planul simplu. Planul dezvoltat de idei

Tipul lecției: mixtă

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare

2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în diferite situații de comunicare

3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare

4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise cu scopuri diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. sesizarea sensului unităților lexicale noi în funcție de context;

2.1. înlănțuirea clară și coerentă a ideilor într-un monolog;

2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral;

3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;

4.1. redactarea textelor cu destinații diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să realizeze planul simplu de idei;

O2: să identifice informațiile secundare din text;

O3: să realizeze planul dezvoltat de idei;

O4: să identifice în text modurile de expunere.

Page 2: Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin descoperire, conversația de fixare, conversația de verificare, brainstormingul, explicația, lucrul cu dicționarul, jocul de rol, exercițiul de identificare.

Mijloace și materiale: manualul, cartea Momente și schițe de I. L. Caragiale, caiete, tablă, Dex-ul, fișă de teorie, culegere.

Forme de organizare: colectivă, individuală, perechi.

Durata: 50 minute

Evaluare: observarea și aprecierea verbală, chestionare orală.

BIBLIOGRAFIE:

1. Anca Șerban, Sergiu Șerban, Limba română. Manual pentru clasa a VI – a, Ed. All Educational, București, 2000;

2. Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare. Manual îndrumător pentru toate manualele alternative, Ed. Carminis, Pitești, 2001;

3. Mina – Maria Rusu, Exerciții practice de limba română. Clasa a VI – a, Ed. Paralela 45, Pitești, 2011;

4. Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii și literaturii române. Ghid pentru susținerea examenelor de definitivare și de acordare a gradelor didactice, Ed. Corint, 2010.

Page 3: Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)Profesorul salută elevii, apoi notează absenții în catalog.

VERIFICAREA TEMEI (5 minute)Profesorul verifică tema: apreciază verbal acuratețea rezolvării acesteia și oferă răspunsuri pentru eventualele lacune prezentate de elevi.

ENUNȚAREA TITLULUI ȘI A OBIECTIVELOR (2 minute)Profesorul va anunța continuarea lecției D-l Goe de I. L. Caragiale și notează subtitlul lecției Planul simplu de idei. Planul dezvoltat de idei, pe care le va nota pe tablă. Apoi va enunța obiectivele lecției.

REACTUALIZAREA CUNOȘTIINȚELOR ÎNVĂȚATE ANTERIOR (CLASA A V – A) (7 minute)Profesorul va verifica prin întrebări nivelul de însușire a cunoștiințelor din clasa a V – a cu privire la conceptele de plan simplu de idei și plan dezvoltat de idei:- Ce sunt ideile principale?- Ce conțin ideile principale? Dar cele secundare?- Din ce este alcătuit planul simplu de idei?- Dar planul dezvoltat de idei?Eventualele lacune vor fi explicate de profesor:

Ideile principale conțin numai acele informații importante cu privire la personajele și acțiunea textului.

Ideile pricipale alcătuiesc planul simplu de idei. Ideile secundare conțin informații cu privire la acțiunea și personajele textului

care nu sunt de importanță majoră; ele arată detalii cu privire la locul, timpul acțiunii, cu privire la vestimentația, atitudinea și gândurile personajelor.

Ideile principale împreună cu cele secundare formează planul dezvoltat de idei.

DESFĂȘURAREA PROCESULUI DE PREDARE – ÎNVĂȚARE (36 minute) După repetarea definițiilor planului simplu și a celui dezvoltat de idei,

profesorul va verifica nivelul de comprehensiune al textului prin identificare informațiilor esențiale: locul, timpul, personajele. Pe baza acestor informații, profesorul împreună cu elevii va formula ideile principale:1. Goe împreună cu familia așteaptă trenul pe peron.2. Familia urcă în tren, se instalează în compartiment, dar Gor rămâne pe coridorul vagonului.3. Lui Goe îi zboară pălăria împreună cu biletul pe geam.

Page 4: Clasa a via. Schita. Dl Goe 2

4. Controlorul solicită plătirea biletului pierdut.5. După plecarea controlorului Goe e certat și bruscat, lovindu-se cu nasul de clanța ușii.6. Băiatul rămâne blocat în toaletă.7. Goe trage semnalul de alarmă.8. Trenul sosește cu întârziere la București.

După formularea ideilor pricipale, pe care elevii le-au notat pe caiete, aceștia vor fi ajutați în formularea ideilor secundare prin identificarea informațiilor de detaliu. Profesorul va adresa întrebări în vedere formulării ideilor secundare:- Ce atitudine are Goe pe peron? - În tren cu cine dialoghează Goe? - Ce îi spune acesta?- Care e comportamentul lui față de tânăr? - Ce mai solicită controlorul pe lângă prețul biletului?- Care e atitudinea doamnelor?- Cum e recompensat Goe pentru pierderea biletului?- Cine îl eliberează pe Goe din toaletă?- Ce fac doamnele în continuare?- Ce face controlorul după oprirea trenului?- Ce fac Goe și mam mare?- Unde merge familia după coborârea din tren pe peronul din București?Elevilor li se va solicita realizarea planului dezvoltat de idei, activitate pentru care se va aloca un timp de 12 minute.

Următorul exercițiu le va solicita elevilor identificarea modurilor de expunere din textul schiței și transcrierea pe caiete a scurte fragmente de maxim 3 rânduri care să exemplifice fiecare mod de expunere prezent în textul din manual. Pentru acest exercițiu li se va aloca un timp de 7 minute.

OBȚINEREA PERFORMANȚEI ȘI ASIGURAREA FEEDBACK –ULUI (3 minute)Asigurarea feedback-ului se va realiza prin întrebări:- Care sunt ideile principale ale textului D-l Goe?- Ce este planul dezvoltat de idei?- Ce este planul simplu de idei?

TEMA (1 minut)1. Realizați în scris rezumatul schiței D-l Goe.