Chipul Meu
-
Upload
daniela-elizeu -
Category
Documents
-
view
25 -
download
8
Transcript of Chipul Meu
PROIECT DE ACTIVITATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALA
TEMA ACTIVITATII: a) “CHIPUL MEU”
b) “GHICI CINE TE-A STRIGAT!”
MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec
b) joc
TIPUL ACTIVITATII: a) predare
b) repetare
OBIECTIVE CADRU:
Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul
muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;
Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa invete versurile cantecului si sa retina mesajul transmis de acestea;
Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;
Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand durata si inaltimea
sunetelor musicale, ritmul si pauzele;
Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment ritmico-melodic,
denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul,
problematizarea, jocul
MATERIAL DIDACTIC: chipul unui băieţel şi a unei fetiţe , casetofon, CD;
FORMA DE ORGANIZARE: frontala
DURATA ACTIVITATII: 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
“Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti, 1993
“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”
“Cantece pentru prescolari”
SECVENTELE
ACTIVITATII
STRUCTURA ACTIVITATII METODE SI
PROCEDEE
MATERIAL
DIDACTIC
EVALUARE
MOMENT
ORGANIZATORIC
Aerisirea salii de grupa;
Aranjarea mobilierului;
Pregatirea materialului didactic
CAPTAREA
ATENTIEI
Chipul unui băieţel şi a unei fetiţe- vor fi
două planşe mari cu aceste două chipuri; ei
vor trebui să recunoască componentele
chipului şi să arate pe propria figură
acestea.
conversatia Papusa “Alba ca
Zapada”
Macheta casutei
2 pitici
ursul
soarecele
broscuta
ANUNTAREA TEMEI Copiii vor fi anuntati ca vor invata cantecul
“Chipul meu” si vor juca jocul “Ghiceste
cantecul” .
conversatia
INCALZIREA VOCII Se executa jocuri cu pretext pentru reglarea
respiratiei si mobilitatii corzilor vocale:
1- “Mirosim o floare”
2- “Suflam un fulgusor” Conversatia
DESFASURAREA
ACTIVITATII
3- “Umflam balonul”
4- “Cantam ca trompeta”
5- “Cantam la vioara”
6- “Cantam la toba”
Copiii vor fi familiarizati cu continutul
cantecului si li se vor explica noile cuvinte
si expresii.
Educatoarea anunta titlul cantecului si
interpreteaza o data cantecul model.
Se va face ritmizarea textului pentru o mai
buna constientizare a acestuia. (educatoarea
observa cu atentie dictia copiilor si ii
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Chipul fetei şi al
băiatului
Frontala
Frontala
Frontala
corecteaza daca este cazul)
Se trece la invatarea cantecului pe strofe.
( prima strofa, a doua strofa, se fixeaza
prima si a doua strofa, a treia strofa, se
fixeaza tot cantecul)
Explicatia
Demonstratia
Auditia
Conversatia
Exercitiul
FIXAREA
CANTECULUI
Dupa ce s-a invatat tot cantecul si va face
consolidarea cu ajutorul procedeului
“alternantei asimetrice.
(Variante:* alternanta intre educatoare-
copii,
* alternante intre cele 2 echipe)
Problematizarea
Problematizarea
Ecusoanele
pentru cele doua
echipe
Frontala
Frontala
REALIZAREA
JOCULUI
“GHICESTE
CANTECUL!”
Educatoarea le reaminteste copiilor regulile
jocului “Ghiceste cantecul!”: ea va
interpreta un fragment ritmico-melodic
dintr-un cantec stiut de copii si acestia
trebuie sa-l denumeasca si sa interpreteze o
strofa.
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Individuala
Daca nu recunosc cantecul doar audiind un
fragment ritmico-melodic atunci
educatoarea ii ajuta intepretand si versurile
cantecului. Echipa care recunoaste cantecul,
il denumeste si interpreteaza o strofa
primeste un punct.
Jocul
Problematizarea
INCHEIEREA
ACTIVITATII
In finalul activitatii, se va deschide un plic
colorat de către un copil numit de
educatoare.. In acest plic se afla
recompensele cu care vor fi recompensati
copiii. Educatoarea face aprecieri asupra
modului in care au participat copiii la
activitate.
Conversatia Recompensele Individuala