Cei Trei Purcelusi Proiect de Lectie

7
Proiect didactic Grupa mare Categoria de activitate: Educarea limbajului Mijloace de realizare:Povestirea educatoarei Tema activitatii: ,, Cei trei purcelusi’’, adaptata de Serghei Mihalkov Scopul activitatii: Precizarea momentelor principale ale povestii, dezvoltarea atentiei, gandirii si memoriei afective. Obiective operationale: a) cognitive: O1 – sa cunoasca intregul continut al povestii; O2 – sa elaboreze concluzii din poveste; O3 – sa aprecieze trasaturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia, harnicia, bunatatea; O4 – sa sesizeze trasaturile negative ale unor personaje: lenea, rautatea, lacomia, viclenia, lipsa de prevedere; O5 – sa inteleaga sensul unor cuvinte noi si sa le utilizeze in vorbirea lor; O6 – sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical; b) afectiv-volitive: O7- sa participe activ si cu interes la activitate; O8 – sa iubeasca munca si sa dispretuiasca lenea; c) psiho-motrice: O9 – sa adopte o pozitie corecta pe scaunele; O10 – sa fie atenti si disciplinati. Metode si procedee didactice : - de tip expozitiv( povestirea,expunerea, explicatia, descrierea); - de tip dialogat( conversatia); - de explorare indirecta( demonstratia cu ajutorul ilustratiilor si inregistrarilor interfonice); - de invatare prin actiune reala : exercitii. - interactive de grup_( EXPLOZIA STELARA) Materiale didactice: ilustratii, siluete, stelute, casetofon,casete.

description

Cei 3 purcelusi

Transcript of Cei Trei Purcelusi Proiect de Lectie

Proiect didactic

Proiect didacticGrupa mareCategoria de activitate: Educarea limbajului

Mijloace de realizare:Povestirea educatoarei

Tema activitatii: ,, Cei trei purcelusi, adaptata de Serghei MihalkovScopul activitatii: Precizarea momentelor principale ale povestii, dezvoltarea atentiei, gandirii si memoriei afective.

Obiective operationale:a) cognitive:

O1 sa cunoasca intregul continut al povestii;

O2 sa elaboreze concluzii din poveste;

O3 sa aprecieze trasaturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia, harnicia, bunatatea;

O4 sa sesizeze trasaturile negative ale unor personaje: lenea, rautatea, lacomia, viclenia, lipsa de prevedere;

O5 sa inteleaga sensul unor cuvinte noi si sa le utilizeze in vorbirea lor;

O6 sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

b) afectiv-volitive:

O7- sa participe activ si cu interes la activitate;

O8 sa iubeasca munca si sa dispretuiasca lenea;

c) psiho-motrice:

O9 sa adopte o pozitie corecta pe scaunele;

O10 sa fie atenti si disciplinati.Metode si procedee didactice : - de tip expozitiv( povestirea,expunerea, explicatia, descrierea);

de tip dialogat( conversatia);

de explorare indirecta( demonstratia cu ajutorul ilustratiilor si inregistrarilor interfonice);

de invatare prin actiune reala : exercitii. interactive de grup_( EXPLOZIA STELARA)Materiale didactice: ilustratii, siluete, stelute, casetofon,casete.Strategia didactica:

Evenimentul didacticObiective operationale

Continutul stiintificMetode si procedeeEvaluare

I. Pregatirea materiala si psihologica a copiilor pentru activitateO10

O9

Se va face aerisirea salii de grupa si aranjarea scaunelelor in forma de semicerc. Copiii vor ajuta la aranjarea scaunelelor. Pe o masa, in fata, vor fi aranjate materialele necesare desfasurarii activitatii. Se va controla pozitia copiilor pe scaunele.

II. Captarea atentieiO6Se vor prezenta personajele povestii si se va purta o scurta conversatie:-Ce vedeti in fata voastra?

-Ce fac purcelusii?

-Ce face lupul?conversatiaindividualaorala

III. Anuntarea temei si precizarea obiectivelorO10-Astazi, veti asculta povestea,,Cei trei purcelusi. Voi sa fiti atenti, sa retineti continutul povestii pentru a-l putea reda, pentru a raspunde correct la intrebarile mele si pentru a invata cuvinte noi.expunereafrontala

IV. Reactualizarea cunostintelorO3

O4

O6

O7

O8Vor fi prezentate fragmente din povestile cunoscute de copii: ,,Tomita iepurasul, de Alex. Mitru; ,,Capra cu trei iezi, de I. Creanga; ,,Ridichea uriasa, basm popular. Fragmentele sunt inregistrate pe casete si sunt prezentate pe rand. Dupa fiecare fragment, adresez copiilor intrebarea:-Din ce poveste face parte fragmentul?

Dupa primul fragment se mai pune intrebarea:-Cum era Tomita iepurasul?

Al doilea fragment e urmat de intrebarea:

-De ce a fost pedepsit lupul?

Referitor la fragmentul din basmul popular,,Ridichea uriasa voi pune intrebarea:

- De ce s-au unit personajele din basm?demonstratia

conversatiafrontalaindividuala

orala

V. Prezentarea continutului invatariiO8- Astazi veti afla intamplari noi cu animale: un purcelus harnic si bun spre deosebire de alti doi purcelusi lenesi, care iubesc doar distractiile si un lup rau, lacom, viclean care este pedepsit pentru faptele lui rele.expunereafrontala

VI. Dirijarea invatarii si obtinerea performantelorO5

O1

O7

O2

O3

O4

O6

O7

O8

Le fac cunoscut copiilor intelesul cuvintelor noi si semnificatia imaginilor artistice: tumbe, pojghita, sfat, trainic,lut, taraboi, rat, etc.Am trecut la exersarea aparatului fonoarticular. Copiii au reprodus onomatopee, glasul animalelor din poveste: guit-guit, hau-hau; fosnetul padurii: fas-fas; suflatul lupului:fu-fi. Utilizand intonatia, mimica, gesturile adecvate, am narat continutul povestii. In acest moment al lectiei voi reproduce fidel versurile din poveste si dialogurile dintre personaje Pentru a fi retinute de copii, ii voi pune sa le reproduca avand ajutorul meu:,,Lumea ntreaga de-oi umbla/Casa mai buna n-oi afla(purcelusul Nif-Nif); ,,Am o casa noua/Trainica si buna/N-am grija cand ploua/Fulgera si tuna(purcelusul Nuf-Nuf);,,Sunt purcelusul cel istet/Caci din pietre fac pereti/Nici o fiara cat de rea/Nu va sparge usa mea(purcelusul Naf-Naf);,,Nici o fiara cat de rea/Nu deschide usa mea!(purcelusul Naf-Naf). Concomitent cu povestirea educatoarei, sunt manuite si personajele povestii(de catre educatoare si unu-doi copii).Pentru fixarea continutului prin feed-back, se solicita copiilor sa priveasca ilustratii reprezentand momentele principale din poveste, sa discute in cinci grupuri si sa formuleze intrebari. Un copil imbracat in costumul personajului Naf-Naf imparte cele cinci stelute cu intrebarile: ce?, cine?, unde?, cand?, de ce?,la cinci copii. Cei cinci copii isi aleg colegii de lucru si constituie astfel cinci grupuri corespunzatoare celor cinci tipuri de intrebari. Se formuleaza intrebari pentru fiecare ilustrata prezentata, referitoare la momentele principale ale povestii:-Nif-Nif si Nuf-Nuf se distreaza cantand, in timp ce Naf-Naf isi construieste o casuta trainica din piatra.

-Nif- Nif si Nuf-Nuf isi construiesc casute: primul din paie si al doilea din crengi si nuiele subtiri.

- lupul darama cu suflarea sa casutele din paie si crengi, vrand sa manance purcelusii.- pedepsirea lupului cel rau de catre purcelusul cel istet, Naf-Naf.

Dup ace, in grupuri, au elaborate intrebari , se initiaza ,,Jocul intrebarilorprin care copiii adreseaza intrebarile formulate in grup.

In final se aleg intrebari al caror raspuns creioneaza aspectele principale ale povestii.

sinonimia

omonimia

definirea termenilor

materialele illustrative explicatia

conversatia

exercitiul

povestirea

Explozia stelarafrontalaoralain grup

orala

VII. Evaluarea invatariiO3

O4

O7

O8Copiii incercuiesc cu o linie rosie personajele din poveste care fac fapte bune si cu o linie albastra personajele care fac fapte rele(pe fisa individuala).Fac aprecieri asupra modului cum au ascultat povestea, au raspuns la intrebarile mele si au precizat momentele principale ale povestii.exercitiul

apreciereafrontalaindividuala