Caracter Acido Bazic

8
PROIECT DIDACTIC OBIECTUL: Chimie PROFESOR: Burtescu Marinela CLASA: a VIII-a UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: SUBSTANŢE COMPUSE ANORGANICE CU UTILIZǍRI PRACTICE TEMA: Oxizi- proprietǎţi chimice, utilizǎri TIPUL LECTIEI: Lucrare de laborator pentru formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor OBIECTIVE CADRU: 1.Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei 2. Dezvoltarea capacitǎţii de comunicare, utilizând limbajul specific domeniului chimiei 3. Formarea unor valori şi atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societǎţii SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre oxizi Formarea deprinderilor de a mânui corect aparatura de laborator şi reactivii Educarea prin muncǎ a elevilor 

Transcript of Caracter Acido Bazic

Page 1: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 1/8

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Chimie

PROFESOR: Burtescu Marinela

CLASA: a VIII-a

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: SUBSTANŢE COMPUSE ANORGANICE CU UTILIZǍRI PRACTICE

TEMA: Oxizi- proprietǎţi chimice, utilizǎri

TIPUL LECTIEI: Lucrare de laborator pentru formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor

OBIECTIVE CADRU:

1.Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei

2. Dezvoltarea capacitǎţii de comunicare, utilizând limbajul specific domeniului chimiei3. Formarea unor valori şi atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societǎţii

SCOPUL LECŢIEI:

• Consolidarea cunoştinţelor despre oxizi

• Formarea deprinderilor de a mânui corect aparatura de laborator şi reactivii

• Educarea prin muncǎ a elevilor 

Page 2: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 2/8

METODE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Experimentul de laborator, ciorchinele, explicaţia. Activitatea se desfǎşoarǎ pe 4

grupe de 6-7 elevi.

MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Fişe de lucru ce conţin referatele şi ciorchinele, ustensile de laborator, stative

cu eprubete, planşe cu substanţe anorganice compuse, planşe cu indicatori, planşǎ cu reactivitatea metalelor,

reactivii necesari, hârtii indicatoare de fenolftaleinǎ şi turnesol, apǎ distilatǎ.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE SPECIFICE:

• Sǎ cunoascǎ definiţia oxizilor, formula lor generalǎ, sǎ exemplifice

• Sǎ ştie cum sǎ identifice un acid sau o bazǎ cu ajutorul indicatorilor (fenolftaleinǎ şi turnesol)

• Sǎ clasifice oxizii dupǎ comportarea lor faţǎ de apǎ

Sǎ precizeze substanţele anorganice cu care pot recţiona atât oxizii acizi cât şi oxizii bazici

• Sǎ stabileascǎ din experimentele efectuate de ce oxizii de nemetal sunt oxizi acizi, iar cei de metale

sunt oxizi bazici

• Sǎ scrie corect ecuaţiile reacţiilor chimice care au loc

• Sǎ urmǎreascǎ atent desfǎşurarea experienţelor pentru o notare corectǎ a observaţiilor.

• Sǎ noteze corect observaţiile şi concluziile experimentelor efectuate.

 

Page 3: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 3/8

 

SCENARIU DIDACTIC

Page 4: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 4/8

Etapele lecţiei Activitǎţi desfǎşurate de profesor Activitǎţile elevilor

1. Moment organizatoric

 

Se face prezenţa şi se verificǎ existenţa mijloacelor 

necesare desfǎşurǎrii lecţiei

Se repartizeazǎ elevii la mesele de lucru, pe 4 grupe

de câte 6-7 elevi. (materialul se distribuie înainte de

începerea orei)

Se precizeazǎ cǎ fiecare grupǎ va efectua primele 5

experimente, ultimele douǎ fiind demonstrative vor 

fi efectuate de un singur elev

Elevii se pregǎtesc pentru

lecţie şi se aşeazǎ la mesele

de lucru.

2 . Scopul activitǎţii  Prin activitǎţile practice ce se vor desfǎşura se vor 

stabili proprietǎţile chimice ale oxizilor 

Se va urmǎri modul în care elevii efectueazǎ

activitǎţile experimentale (dacǎ şi-au format

deprinderi de laborator).

Elevii ascultǎ cu atenţie.

3.Anunţarea şi organizarea

activitǎţii 

Se anunţǎ lucrarea practicǎ de laborator:

„Proprietǎţile chimice ale oxizilor” care urmǎreşte

verificarea şi consolidarea cunoştinţelor privitoare la

 proprietǎţile chimice ale oxizilor.

Se distribuie elevilor fişe de lucru ce conţin referate

în care sunt trecute ex perimentele ce vor fi efectuate

Se anunţǎ structura referatului, care este

schematizatǎ şi pe tablǎ:

- în coloana 1 sunt trecute experimentele;

Fiecare elev primeşte o fişǎ

de lucru.

Elevii urmǎresc cu fişa de

lucru în faţǎ structura

referatului.

Page 5: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 5/8

Fişă de activitate experimentală

PROPRIETǍŢILE CHIMICE ALE OXIZILOR 

Page 6: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 6/8

Proprietǎţile chimice ale oxizilorCiorchinele

Experimentul Observaţii Ecuaţiile

reacţiilor chimice

Concluzii

1. Reacţia oxidului decalciu,CaO cu apa.(Stingerea varului)

Se obţine …………….........care prezintǎ douǎ pǎrţi

distincte: o parte albǎ

……………............şi unalimpede…………................

Oxizii de .......................reacţioneazǎcu apa formând.................................,

de unde denumirea de:

oxizi...........................

2. Acţiunea hidroxiduluide calciu,Ca(OH)2 asupraindicatorilor

Hârtia de fenolftaleinǎse .........................................

Hârtia de turnesol

se .........................

Bazele............................fenolftaleinaşi................................turnesolul

3. Determinarea pH-uluiunei soluţii :-bazice: Ca(OH)2

-acide: HCl-neutre: H2O

Soluţia bazicǎ are pH=

Soluţia acidǎ are pH=

Soluţia neutrǎ are pH=

Soluţiile bazice au pH=

Soluţiile acide au pH=

Soluţiile neutre au pH=

4. Reacţia oxidului de calciuCaO cu acidul clorhidricHCl

Se obţine o sare de culoare albǎ............................ care se dizolvǎ

în apǎ.

Oxizii bazici reacţioneazǎ cu.........................formând.....................

şi .............................

5. Reacţia oxidului de cupruCuO cu acidul clorhidricHCl

Se obţine o sare deculoare ...............

care se dizolvǎ în apǎ.

Oxizii bazici reacţioneazǎ cu.........................formând.....................

şi .............................

6. Reacţia unui carbonat cuacid clorhidric HCl

Are loc o efervescenţǎ, deoarecese degajǎ...................................

Carbonaţii reacţioneazǎ cu acizii taridegajând ....................., un oxid acid.

7. Reacţia dioxidului decarbon, CO2 cu hidroxidulde calciu Ca(OH)2

(Tulburarea apei de var)

Apa de var limpede

se.......................

formându-seun ...........................de culoare

albǎ....................................

Oxizii acizi reacţioneazǎ cu

.........................formând.....................

şi .............................

CO2

+ H2O → H

2CO

3CO

2+ Ca(OH)

2→ CaCO

3↓+H

2O

Page 7: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 7/8

 

Proprietatile

chimice ale oxizilor

Reactiaoxizilor acizi 

cu apa

Reactia oxizilor acizi

cu bazele

Reactiaoxizilor bazici 

cu apa

Reactiaoxizilor bazici

cu acizii

CaO + H2O → Ca(OH)

2CuO + 2HCl → CuCl

2+ H

2O

Page 8: Caracter Acido Bazic

7/16/2019 Caracter Acido Bazic

http://slidepdf.com/reader/full/caracter-acido-bazic 8/8

NEMETALEMETALE

OXIZI

E2OX

OXIZI BAZICI

(DE METALE)OXIZI ACIZI

(DENEMETALE)

BAZE

M(OH)X

SǍRURI ACIZI

HXA

H2O

ELEMENTE CHIMICE

+ ACID BAZǍ ++ H

2O

+O2

+O2

+

+ H2O