Caractcerizarea personajelor

4
Proiect didactic Clasa: a VII-a „C” Disciplina:  Limba i lite ratura română ș Data: 24.03.2016 Tema: G. Meniuc „el!inul”. Caracteri"area #er$ona%elo r Obie ctive o pera iona le ț Elevul va fi capabil: O1. $ă &e!inea$că conce#tul &e caracteri"are &e #er$ona%e' O2. $ă i&enti!ice mo&a lită ile &e caracteri"a re ale #er$ona%elor' ț O3. $ă caracteri"e"e #er$ona%ul (n ba"a $c)emei reali"ate' O4. $ă i&enti!ice elementele &e$crierii &intr-un !ra*ment &e te+t. Metode i procedee: ș con,er$a ia e+ #li ca ia e+ erc i iul . ț ț ț Materiale didactice: !i e manua le caie te. ș orme de or!ani"are:!rontală in&i,i&uală. #iblio!rafie: 1. Cartaleanu . Ciobanu M. Co$o,an /.  Limba i literatura ro mână ș C)i ină u 2012 ' ș 2. Ilie . Didactica lim bii i literaturii ro mâne ș Ia i 2014. ș

Transcript of Caractcerizarea personajelor

8/16/2019 Caractcerizarea personajelor

http://slidepdf.com/reader/full/caractcerizarea-personajelor 1/4

Proiect didactic

Clasa: a VII-a „C”

Disciplina: Limba i literatura românăș

Data: 24.03.2016Tema: G. Meniuc „el!inul”. Caracteri"area #er$ona%elor 

Obiective opera ionaleț

Elevul va fi capabil:

O1. $ă &e!inea$că conce#tul &e caracteri"are &e #er$ona%e'

O2. $ă i&enti!ice mo&alită ile &e caracteri"are ale #er$ona%elor'ț

O3. $ă caracteri"e"e #er$ona%ul (n ba"a $c)emei reali"ate'

O4. $ă i&enti!ice elementele &e$crierii &intr-un !ra*ment &e te+t.

Metode i procedee:ș con,er$a ia e+#lica ia e+erci iul.ț ț ț

Materiale didactice: !i e manuale caiete.ș

orme de or!ani"are:!rontală in&i,i&uală.

#iblio!rafie:

1. Cartaleanu . Ciobanu M. Co$o,an /. Limba i literatura românăș C)i inău 2012'ș

2. Ilie . Didactica limbii i literaturii româneș Ia i 2014.ș

8/16/2019 Caractcerizarea personajelor

http://slidepdf.com/reader/full/caractcerizarea-personajelor 2/4

Etapele

lec ieiț$ctivitatea profesorului $ctivitatea elevilor

%esursele

TimpulEvaluarea

Evocarea Veri!ic tema #entru aca$ă  De

alcătuit un alt final pentru nuvela

 Delfinul.

&re$e" (ntrebări #entru a

reactuali"a cuno tin ele ele,ilor ș ț

&e$#re mi%loacele &e caracteri"are

a #er$ona%elor i note" #e tablăș

ră$#un$urile ele,ilor.  – Ce este

caracterizarea de personaje? – 

Care sunt modalită ile deț 

caracterizare? – De cine este

realizată caracterizarea (directă iș

indirectă)?

ro#un ele,ilor $ă ia$ă #e rân& la

tablă i $ă citea$că câte,aș

!ra*mente &in te+t ce con inț

&e$criere &e #er$ona%e. ne+a 15

Cite$c tema #entru aca$ă

le,ii ră$#un& la (ntrebări

 – Totalitatea modalită ilor prinț 

care autorul nfă i eazăț ș

trăsăturile definitorii ale unui

 personaj! – Directă i "ndirectă!#ș

etc.

le,ii &oritori $e a#ro#ie câte

unul i e+tra* câte o !i ă cite$cș ș

&e$crierea a#oi o li#e$c #e tablă

la ti#ul &e &e$criere #otri,it

 #entru !ra*mentul citit.

Caiete.

i e manualul.ș

17min.

#recieri

,erbale.

Manuale #recieri

8/16/2019 Caractcerizarea personajelor

http://slidepdf.com/reader/full/caractcerizarea-personajelor 3/4

%eali"area

sensului

/r*ani"e" cla$a (n #atru *ru#uri.

iecare *ru# ,a caracteri"a

 #er$ona%ele &in nu,elă con!orm

mo&alită ilor &e caracteri"are.ț

Gr. I - Caracteri"area lui i8ome$'

Gr. II - Caracteri"area 9r$ulei'

Gr. III - Caracteri"area lui :ar&u$'

Gr. IV - Caracteri"area lui ;bro*.

Lecturea"ă nu,ela. +tra*

enun urile care con in elementeț ț

&e caracteri"are ale #er$ona%elor

anali"ea"ă mo&alită ile #rin careț

au !o$t caracteri"ate i leș

(nca&rea"ă (ntr-un te+t coerent.

2< min. ,erbale

%eflec ieț ro#un ele,ilor $ă re"ol,e

e+erci iul 12 #a* 141.ț

=eali"ea"ă $arcina #ro#u$ă.

Manuale caiete.

10 min. #recieri

,erbale

E&tindere +. 13 #a*. 141 :otea"ă tema (n caiete.

Caiete.

1 min.

8/16/2019 Caractcerizarea personajelor

http://slidepdf.com/reader/full/caractcerizarea-personajelor 4/4

ne+a 1

„leo$căi &in coa&ă &e i orice lau&ă (i a&ucea #lăcere.”ș

„Iar ,icleanul &e ;bro* &u#ă năra,ul $ău "e!lemitor a !luierat a #a*ubă>”

„ram $i*ură (n$ă că i8 e un &el!in &e te#t nu !ace #ro$tii i $e (ntoarce cu bine la c(r&ul $ău.”ș ș

„l #arcur*ea (ntin&eri ,a$te năboite &e tala"uri $au calme (n$orite $e cu!un&a (n a&(ncuri $e $trecura #rintre al*e.”

„iminea a i8ome$ aruncă o #ri,ire (n o*lin&a a#ei i nu &e$co#eri !ăcliile (n $c)imb ( i ,ă"u oc)ii mari i bla%ini.”ț ș ș ș

„ i8ome$ $e *(n&i ca !ără iubire a#u$ul &e $oare e mort i culoarea #ăm(ntului e *rea>”ș