Biserica Locas de Inchinare 2013

14
PROIECT DE LECTIE Data:25-29.11.2013 Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan ȘCOALA Gimnazială Filipești Clasa a VIII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea ȋnvățăturii creștine Subiectul lecției: Biserica locaș de ȋnchinare Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Biserică - instituţie, Biserică - comunitate, Biserică – „Trup al lui Hristos”; sensibilizarea elevilor faţă de valorile creştinismului. Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Competențe generale: CG.2Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase ȋn diferite context de comunicare CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente. Competente specifice:

description

vds

Transcript of Biserica Locas de Inchinare 2013

Page 1: Biserica Locas de Inchinare 2013

PROIECT DE LECTIE

Data:25-29.11.2013

Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan

ȘCOALA Gimnazială Filipești

Clasa a VIII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea ȋnvățăturii creștine

Subiectul lecției: Biserica locaș de ȋnchinare

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Biserică - instituţie, Biserică - comunitate, Biserică – „Trup al lui Hristos”; sensibilizarea elevilor faţă de valorile creştinismului.

Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competențe generale:

CG.2Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase ȋn diferite context de comunicare

CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente.

Competente specifice:

2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă)

3.1 Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

a) cognitive

Page 2: Biserica Locas de Inchinare 2013

OC1- să definească Biserica;

OC2 - să precizeze momentul întemeierii Bisericii;

OC3 - să enumere condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a deveni membră a Bisericii;

OC4 - să argumenteze însuşirile Bisericii;

OC5 - să explice rolul Bisericii în viaţa credinciosului ortodox şi rolul credinciosului în viaţa Bisericii;

b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile date

Obiective formativ-educative:

– să conştientizeze importanţa comuniunii omului cu Dumnezeu

Strategia didactică

Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată, lectura, meditaţia religioasă.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, Biblia sau Sfȃnta Scriptură

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, acivitate individuală.

Resurse

Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;

Planificarea calendaristică orientativă;

Proiectarea unităţii de învăţare.

Temporale: număr de lecţii: 1;

durata: 50’.

Page 3: Biserica Locas de Inchinare 2013

Bibliografice

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.

2. Branişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica generală , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,

Bucureşti, 1993.

3. Păcurariu, Pr. Prof. Dr. Mircea, Predici, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,

2000.

5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba

Iulia, 2000.

6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII - a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2001.

7. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, „Metode active de predare învăţare. Modele şi aplicaţii la religie”, Editura „Sf. Mina”, Iaşi,

2006.

.

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

1 E deschisă orișicui

Este casa Domnului• Biserica o conversatia

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

2 Se anunţă si se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Biserica locaș de ȋnchinare Se precizează obiectivele lecţiei.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

Page 4: Biserica Locas de Inchinare 2013

3. Actualizarea cunostintelor ȋnsusite anterior

10 • Se adresează elevilor următoarele întrebări:- Cine este Sfȃntul Ioan Iacob?- Ce poezii a scris?-Cȃnd este sărbătorit?-Dați exemple de cărți religioase pe care le-ați citit?

Elevii răspund la solicitările profesorului.

o explicaţia o activitate frontală

Aprecieri

verbale

4. Prezentarea noului conținut

OC1

2 Le reamintesc elevilor că Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat, S-a făcut om, a pătimit, S-a răstignit şi a înviat, S-a înălţat la ceruri şi a stat de-a dreapta Tatălui pentru viaţa şi mântuirea lumii întregi. - Elevii urmăresc explicaţiile profesorului.Apoi le adresez următoarele întrebări:- Ce le-a promis Mântuitorul Apostolilor, înainte de înălţarea Sa la cer?" „- Vă voi trimite vouă pe Mângâietorul şi Acela vă va învăţa pe voi toate."„- S-au împlinit cele spuse de Iisus?" „ - Da."„-Când s-a împlinit făgăduinţa Mântuitorului?" „- La Pogorârea Duhului Sfânt."Le cer să prezinte, pe scurt, evenimentele petrecute atunci. - un elev relatează evenimentele, iar ceilalţi ascultă cu atenţie.Precizare:După pogorârea Duhului Sfânt şi după cuvântarea Sfântului Apostol Petru, s-au botezat “ca la trei mii de suflete” (F.A. 2,1-41). În acest mod, a luat naştere, în chip văzut, Biserica lui Iisus Hristos, în Ierusalim, în urmă cu două mii de ani.

Elevii urmăresc cu atenţie.

Lectura expresivă

Noul Testament

Activitate frontala Aprec

ieri verbale

5.

Dirijarea ȋnvățării

20 Adresez elevilor următoarele întrebări: „- Ce este Biserica?"

- ... un locaş de cult în care se adună creştinii pentru a se ruga."- Elevii dau şi alte variante de răspuns ...

Precizare:Biserica este şi instituţia sfântă întemeiată de Domnul nostru Iisus Hristos pentru mântuirea şi sfinţirea credincioşilor, constând din oameni care au aceeaşi credinţă şi care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine. Observaţie:Voi nota pe tablă definiţia Bisericii, de mai sus, explicându-se elevilor că

• Elevii ascultă cu atenţie. Lectura

Conversatia

Biblia

Activitate frontală

Aprecieri

verbale

Page 5: Biserica Locas de Inchinare 2013

OC2

în Revelaţie nu găsim vreo definiţie a Bisericii, ci numai unele descrieri ale ei. - elevii notează în caiete definiţia Bisericii;Precizare:Există şi un înţeles spiritual al Bisericii, despre care vorbeşte foarte frumos Sf. Ap. Pavel.Voi propune elevilor să descopere un alt sens al Bisericii, indicându-le să citească cu atenţie textele scripturistice: - elevii citesc cu atenţie textele scripturistice indicate;- „...L-a dat pe El (Hristos) cap Bisericii, care este Trupul Lui.” (Efeseni 1,22-23)- „Căci precum .Trupul unuLeste şi.are mădulare multe. Iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup aşa şi Hristos ... Iar voi sunteţi Trupul lui Hristos şi mădularele (fiecare) în parte.” (I Corinteni 12- 12, 27)Adresez elevilor următoarele întrebări: „ - Ce este Biserica, conform Efeseni 1,22-237"? - Trupul lui Iisus.„ - Cu cine este asemănată Biserica, Trupul lui Hristos, conform I Corinteni 12, 12,27?" - ................................... Precizare:Asemănarea făcută de Sfântul Apostol Pavel este impresionantă.Corpul omenesc este o unitate desăvârşită, alcătuită din mai multe organe, toate hrănite de acelaşi sânge.Acelaşi fapt se petrece şi în trupul duhovnicesc al Bisericii. Biserica - Trupul lui Hristos, este alcătuită din oamenii care au aceeaşi credinţă - „mădulare" ale Trupului.Puterea trupului biologic este sângele care circulă în artere şi poartă hrana şi oxigenul trebuitor, iar puterea Bisericii este Duhul Sfânt, prin care Mântuitorul împărtăşeşte harul Său mântuitor în Sfintele Taine.Aceste taine nu pot fi înţelese îndeajuns cu mintea, dar credem în ele. - elevii ascultă cu atenţie;Voi continua prezentarea noilor cunoştinţe solicitându-i pe elevi, ori de câte ori este posibil: - elevii ascultă cu atenţie;

Elevii noteaza ȋn caiete afirmațiile profesorului

Page 6: Biserica Locas de Inchinare 2013

Biserica, asemenea Mântuitorului, are două înfăţişări: una văzută şi alta nevăzută. Are o înfăţişare văzută, pentru că este pe pământ, având membrii văzuţi, cu o conducere bisericească văzută, cu slujbe văzute. Dar are şi o înfăţişare nevăzută, căci nevăzut este întemeietorul şi Capul ei, nevăzută este lucrarea Sfântului Duh în ea, şi nevăzută este legătura duhovnicească care uneşte toate mădularele Bisericii între ele, dar şi cu Iisus Hristos."

- Cine a întemeiat Biserica creştină?" - Mântuitorul„- Când a fost întemeiată Biserica?" - ..................

Precizare: Mântuitorul a întemeiat Biserica Sa, în chip nevăzut, prin jertfa pe cruce (Faptele Apostolilor 20, 28), iar în chip văzut, în ziua Cincizecimii (Faptele Apostolilor 2,41). Observaţie:Voi nota pe tablă când a întemeiat Mântuitorul Biserica. - elevii notează în caiete când a întemeiat Mântuitorul Biserica;„- Cine sunt consideraţi membri ai Bisericii?" „ - ........................ „Precizare:Membrii Bisericii sunt consideraţi toţi credincioşii botezaţi în numele Sfintei Treimi, care mărturisesc aceeaşi credinţă, care se împărtăşesc cu aceleaşi Sfinte Taine şi care stau sub cârmuirea văzută a aceleaşi ierarhii bisericeşti, atât cei drepţi, cât şi cei păcătoşi, după cum ne-a arătat şi Mântuitorul prin mai multe pilde: pilda neghinei, pilda celor zece fecioare şi aşa mai departe.Dar nu numai credincioşi vii, ci şi cei adormiţi în dreapta credinţă sunt socotiţi membri ai Bisericii. Aceştia alcătuiesc Biserica „triumfătoare”, pentru că ei au trecut pragul acestei vieţi de luptă .Credincioşii vii formează Biserica „luptătoare”, pentru că luptă împotriva păcatului.Amândouă aceste Biserici alcătuiesc acelaşi Trup al lui Hristos, fiind legate prin virtutea iubirii, care se arată, pe de o parte, prin rugăciunile celor vii pentru cei morţi, iar pe de altă parte, prin mijlocirea celor

Explicatia

Page 7: Biserica Locas de Inchinare 2013

adormiţi pentru cei care mai sunt încă în această viaţă. „- Ce mărturisim noi prin articolul 9 din Crez?" „ - (cred) într-una, sfântă, sobornicească şi apostolească Biserică."„- De ce credem în Biserică?" „ - ... pentru că ea ne uneşte cu Dumnezeu, pentru că în ea se află neîncetat Hristos şi Sf. Duh, pentru că ne pregăteşte pentru mântuire." Precizare:Sf. Ciprian susţine că „în afara Bisericii nu este mântuire” şi că „cine n-are Biserica de mamă nu poate avea pe Dumnezeu de tată”. „- Care sunt însuşirile Bisericii, aşa cum rezultă din Crez?" „- Unitatea, sfinţenia, sobomicitatea şi apostolicitatea."Voi anunţa o activitate pe echipe şi se organizează elevii în patru echipe. Le prezint sarcinile de lucru:1. Într-un minut, fiecare echipă îşi alege un lider,.2. Liderul va veni la profesor şi va extrage un plic ce conţine o fişă cu câteva texte scriptunstice ce trebuie citite de către toţi membrii echipelor pentru a argumenta o însuşire a Bisericii.3. Membrii echipelor vor argumenta însuşirea Bisericii care reiese din textele scriptunstice citite, completând fişa de lucru în spaţiul indicat.4. După ce toţi membrii unei echipe au rezolvat sarcinile de lucru precizate mai sus, aceştia se consultă între ei şi vor completa rezultatele echipei pe o coală mare de hârtie ce va fi afişată la tablă de liderul echipei.5. Timp de lucru: 10' - elevii răspund solicitărilor profesorului;Discutăm rezultatele prezentate de liderii fiecărei echipe şi facem completări.

Biserica este una pentru că:- unul este Dumnezeu;- unul este Iisus Hristos, Capul şi întemeietorul ei;- unul este Duhul Sfânt sălăşluit în

Biserica este sfântă pentru că:- Sfânt este întemeietorul şi Capul ei, Hristos;- Sfânt este Duhul care sălăşluieşte în ea;

Page 8: Biserica Locas de Inchinare 2013

ea;- una este credinţa şi învăţătura Bisericii;Biserica este sobornicească pentru că:- ea cuprinde pe credincioşii din toate locurile, din toate timpurile;- este unitară, vie, activă, pe întreg pământul;- modul de conducere a Bisericii stă pe temelia sinoadelor ecumenice;- sinoadele ecumenice sau soboarele a toată lumea sunt autoritatea cea mai înaltă a obştii creştine.

- Sfânt este scopul urmărit de ea: sfinţirea şi mântuirea;

Biserica este apostolică pentru că:- este întemeiată de Iisus Hristos pe temelia Sf. Apostoli;- a fost răspândită în lume şi organizată de Sf. Apostoli;- păstrează neschimbată învăţătura dată de Mântuitorul prin Sfinţii Apostoli, precum şi darurile Sf. Duh primite de Sf. Apostoli.

Observaţie:

În timp ce liderul unei echipe prezintă rezultatele, ceilalţi elevi completează fişa lor de lucru.

6. Obținerea performanței

5 Dați exemple de mănăstiri și biserici vechi de la noi din țară Elevii dau variante de răspuns.

Exercitiu o activitate individuală

7. Feedbackul (Asigurarea conexiunii inverse)

OC3,4,5

5 Voi formula pentru elevi mai multe cerinţe:1. Definiţi Biserica.2. Precizaţi când a fost întemeiată Biserica.3. Enumeraţi condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a fi membră a Bisericii.4. Argumentaţi însuşirile Bisericii.

Elevii răspund

Conversaţia

Explicaţia

aprecieri verbale

Page 9: Biserica Locas de Inchinare 2013

8. Evaluarea 2 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

9-10

Asigurarea retenţiei şia transferului

3 Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare.

„- Citiţi cu atenţie lecţia şi formulaţi câteva învăţături pentru sufletul vostru, ţinând cont de afirmaţia Sf. Ap. Pavel „Biserica este Trupul lui Hristos”.

- elevii notează tema şi ascultă explicaţiile primite;

Elevii notează tema pe caiete.

Explicatia Activitate frontala