Biosfera si pedosfera

3
Proiect de lecţie Data: 16 martie 2009 Profesor: Costan Anca-Elena Obiectul : geografie Clasa: a V-a Subiectul lecţiei: Biosfera şi pedosfera Tipul lecţiei: evaluare scrisă Obiective operaţionale: O1. Să definească termenii: biosferă, vegetaţie, faună, pedosferă, sol O2. Să expună informaţii cu privire la domeniile de viaţă existente pe Terra O3. Să transforme informaţiile însuşite într-un text lacunar dat O4. Să identifice acţiuni pozitive ale omului asupra biosferei Strategii didactice: - Dirijată - Cognitivă - Euristică Metode didactice: - Explicaţia - Dialogul - Muncă independentă 1

Transcript of Biosfera si pedosfera

Page 1: Biosfera si pedosfera

Proiect de lecţie

Data: 16 martie 2009

Profesor: Costan Anca-Elena

Obiectul: geografie

Clasa: a V-a

Subiectul lecţiei: Biosfera şi pedosfera

Tipul lecţiei: evaluare scrisă

Obiective operaţionale:

O1. Să definească termenii: biosferă, vegetaţie, faună, pedosferă, sol

O2. Să expună informaţii cu privire la domeniile de viaţă existente pe Terra

O3. Să transforme informaţiile însuşite într-un text lacunar dat

O4. Să identifice acţiuni pozitive ale omului asupra biosferei

Strategii didactice:

- Dirijată

- Cognitivă

- Euristică

Metode didactice:

- Explicaţia

- Dialogul

- Muncă independentă

Materialul didactic:

Fişa de evaluare

Organizarea activităţii:

- Activitate individuală

Loc de desfăşurare: laboratorul de geografie

1

Page 2: Biosfera si pedosfera

Desfăşurarea lecţiei

Momentele lecţiei

ACTIVITATEA DE PREDARE - ÎNVĂŢAREStrategii didactice

EvaluareActivitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Organizarea

clasei

Atenţionează elevii asupra momentelor lectiei

Se pregătesc pentru desfăşurarea orei

Observarea AtentionareAprecieri

2.Verificarea

cunoştinţelor anterioare

Distribuie fişa de evaluare fiecărui elev din clasă şi oferă indicaţii cu privire la modul de rezolvare a diferitelor tipuri de itemi din test

Primesc fişa de evaluare, ascultă indicaţiile, analizează, gândesc şi formulează răspunsurile pe baza cunoştinţelor însuşite.

ExplicaţiaObservarea comportamentului elevilor

2