AVAP - 28 Octombrie 2015

6
Proiect didactic Data: 28 octombrie 2015 Unitatea de învățămțnt: Scoala gimnazială „Ion Ghica”, Iași Clasa: a II-a A Propunător: Mirlescu Ecaterina Aria curricular: Arte/Tehnologii Disciplina: Arte vizuale și abilități practice Unitatea de învățare: Povestea animalelor Subiectul lecției: Iepurele - tangram Tipul lecției: predare – învățare Competențe specifice: 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile Obiective operaționale: O1 – sa decupeze corect figurile geometrice care compun patratul tangram O2 – sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat O3 – sa asambleze corect lipind partile component ale casutei dupa model O4 – sa decupeze figura obtinuta plasand-o apoi pe materialul suport pentru a obtine forma finala Strategii didactice: Metode și procedee didactice: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, lucrul individual;

description

Iepurele - tangram - proiect didactic

Transcript of AVAP - 28 Octombrie 2015

Page 1: AVAP - 28 Octombrie 2015

Proiect didactic

Data: 28 octombrie 2015

Unitatea de învățămțnt: Scoala gimnazială „Ion Ghica”, Iași

Clasa: a II-a A

Propunător: Mirlescu Ecaterina

Aria curricular: Arte/Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Povestea animalelor

Subiectul lecției: Iepurele - tangram

Tipul lecției: predare – învățare

Competențe specifice:

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici

accesibile

Obiective operaționale:

O1 – sa decupeze corect figurile geometrice care compun patratul tangram

O2 – sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat

O3 – sa asambleze corect lipind partile component ale casutei dupa model

O4 – sa decupeze figura obtinuta plasand-o apoi pe materialul suport pentru a obtine forma finala

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, lucrul

individual;

Mijloace didactice: plic bilete, prezentare PPS TANGRAM, modele TANGRAM, coli colorate,

foarfeca, lipici;

Forme de organizare: frontal și individual;

Resurse:

umane: 29 elevi;

temporale: 50 minute;

Bibliografie:

Page 2: AVAP - 28 Octombrie 2015

Desfășurarea lecției

Etapele lectiei Ob. Op. Timp Conținut instructiv – educativ

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMijloace didactice

Forme de organizare

1.Moment organizatoric 1

min.

Pregatirea materialului didacticSe asigura un climat propice desfasurarii orei de curs din punct de vedere ambiental, igienic si afectiv.

Conversația Frontal

2. Captarea atentiei

5 min.

In drum spre scoala, m-am intalnit cu postasul si mi-a dat un plic. Acest plic este pentru voi, clasa a II-a A. Sunteti curiosi sa vedeti ce contine?In plic se afla 7 biletele. Pe fiecare biletel este trecuta o litera insotita de un numar. Cerinta exercitiului este aceea de a aranja in ordine crescatoare numerele pentru a descoperi mesajul trimis.Dupa ce elevii aranjeaza crescator numerele observa ca au descoperit cuvantul TANGRAM.

Explicația

Conversația

Exercițiul

Plic cu bilete Frontal

3. Anuntarea temei si a

obiectivelor

2 min.

Astazi la ora de educatie tehnologica vom afla lucruri interesante despre tehnica tangram, dupa care vom realiza casuta prin tehnica tangram.

Explicația

4. Dirijarea invatarii

O1O2

O3

O4

30 min.

-Pentru inceput, vreau sa vizionam impreuna o prezentare a tehnicii tangram.- Discutii pe baza celor vizionate cum ar fi formele geometrice din care este alcatuit, cate piese contine patratul TANGRAM.Dupa cum am specificat anterior, astazi vom realiza prin tehnica mentionata casuta.FIecare elev primeste foaia suport si un model realizat de casuta.REGULI ALE TEHNICII TANGRAM:- Toate piesele se folosesc- Nu suprapunem piesele, dar avem grija ca ele sa se atinga.Realizez casuta impreuna cu acestia, explicand pasii care trebuie urmariti. Elevii realizeaza casuta.

Explicația

Demonstrația

Conversația

Exercițiul

Lucrul individual

Prezentare PPT

Modele TANGRAM

Frontal

Page 3: AVAP - 28 Octombrie 2015

5. Asigurarea feed-back-ului

O1

O2

O3

O4

5 min.

Elevii vor realiza un alt model singuri.Vor expune in fata clasei modelul realizat.

Exercițiul

Lucrul individual

Coli colorate

Lipici

Foarfecă

Frontal

6. Evaluarea 2 min.

Realizez aprecieri individuale si colectiveRecompensez elevii care s-au evidentiat prin raspunsuri deosebite pe parcursul orei.

Explicația

ConversațiaFrontal Orala

Page 4: AVAP - 28 Octombrie 2015

Anexa