atelierelezaneitoamna.doc

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA ”JOCUL FLORILOR” Data : 15. 11. 2012 Prof. pt. inv.prescolar: Mirela Lucia Grupa: mica”stelutele” Gradinita P.N. 26, Arad Tema:”CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” Subtema: “CULORILE TOAMNEI !” Tema activitatii: “In atelierele toamnei” Domenii : DS + DPM Obiective de referinţă -să recunoască şi să descrie verbal şi /sau grafic anumite schimbări şi transformări din mediul apropiat -să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare , precum şi interdependenţa dintre ele Exemple de comportamente Ştiinţă :Convorbire :”Intreaga natura poarta mantia aramie a toamnei” -să descrie schimbările care se produc în natură în anotimpul toamna -să identifice şi să denumească fructe , legume şi flori care se întâlnesc în acest anotimp -să precizeze cum ne pregătim de sosirea toamnei Arta :”Pe aleile parcului se asterne un covor multicolor” - macheta -să confectioneze din materiale potrivite bănci , tobogane, balansoare, - să planteze copaci(crengi cu frunze de toamnă)

Transcript of atelierelezaneitoamna.doc

Page 1: atelierelezaneitoamna.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA”JOCUL FLORILOR”

Data : 15. 11. 2012

Prof. pt. inv.prescolar: Mirela Lucia

Grupa: mica”stelutele”

Gradinita P.N. 26, Arad

Tema:”CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

Subtema: “CULORILE TOAMNEI !”

Tema activitatii: “In atelierele toamnei”

Domenii : DS + DPM

Obiective de referinţă

-să recunoască şi să descrie verbal şi /sau grafic anumite schimbări şi transformări din mediul apropiat

-să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare , precum şi interdependenţa dintre ele

Exemple de comportamente

Ştiinţă :Convorbire :”Intreaga natura poarta mantia aramie a toamnei”

-să descrie schimbările care se produc în natură în anotimpul toamna

-să identifice şi să denumească fructe , legume şi flori care se întâlnesc în acest anotimp

-să precizeze cum ne pregătim de sosirea toamnei

Arta :”Pe aleile parcului se asterne un covor multicolor” - macheta

-să confectioneze din materiale potrivite bănci , tobogane, balansoare,

- să planteze copaci(crengi cu frunze de toamnă)

-să aprecieze mărimea si forma frunzelor uscate

-să colaboreze în realizarea parcului

Constructii :”Panere incarcate cu roadele toamnei” – cuburi pe care sunt aplicate imagini cu fructe si legume de diferite marimi si forme

Page 2: atelierelezaneitoamna.doc

-să construiasca din cuburi potrivite fructe în coşul galben şi legume în coşul roşu

-să aseze in cos tot atâtea legume/fructe cât arată cifra din jeton

-să aprecieze marimea si forma legumelor si fructelor din imaginile de pe cuburi

-sa colaboreze in realizarea lucrarii

Matematică/Jucării manipulative :”Darurile toamnei ”–exerciţii cu material individual

-să formeze mulţimi cu un număr dat de elemente

-să aprecieze o multime cu mai multe sau mai putine elemente

-să verbalizeze acţiunile pe care le face

Strategii didactice :

Metode şi procedee :Observaţia , explicaţia , exerciţiul , conversaţia , Tehnica lotus, metoda oarbă

Mijloace : imagini cu anotimpul toamna, cartoane colorate , cuburi pe care s-au aplicat imagini cu fructe şi legume de diferite marimi si forme , lipici , jetoane cu fructe , legume şi flori de toamna , frunze de diferite culori si marimi, crengute uscate, pietricele si mici bucati de lemn, placa de polyester, ma voi folosi de copacelul din curtea gradinitei unde voi amplasa un cuib in care voi pune o scrisoare, scrisoare lasata de pasarica ce a plecat spre tarile calde.

Forme de organizare :Individual , pe grupuri mici .

Bibliografie

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000

Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti

Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008

E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.

Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

Page 3: atelierelezaneitoamna.doc

Nr. crt

Secvenţa didactică Conţinutul abordat Strategii Evaluare

1 Moment organizatoric

Se pregătesc materialele pentru desfăşurarea în condiţii optime a activităţii

Copiii când vin la gradiniţă vor observa în copacul din curte, mai précis in cuibul parasit o scrisorica, iar la radacina un cos cu cuburi.

Copiii vor intui ceea ce se află n coş , după care educatoarea le citeşte scrisoarea de la vechea lor prietena , privighetoarea Cili(Anexa )

-Explicaţia , conversaţia, observaţia

-Scrisoare , Cos cu fructe , legume , frunze si flori

-aprecierea verbala a răspunsurilor copiilor

2 Anunţarea temei şi a conţinutului

Atunci haideţi copii sa dam curs provocării la care ne-a supus Cili – ca fiind un sol al Zanei Toamna si sa asezam in panere fructe şi legume(cuburi) la centrul constructii, punand tot atâtea cuburi fructe cât arată cifra de pe jetonul galben şi tot atâtea legume cât arată cifra de pe jetonul roşu .La centrul matematică vă invit să asezam in glastre crizanteme tinand seama de culoere si marime (lungi/scurte). De asemeni, haideţi să confectionam o macheta cu cel mai frumos parc prin care s-a plimbat vreodată toamna, asternand covoare multicolore de frunze – aici veti tine seama de marimea si culoarea frunzelor ce cad din copacei si se astern la baza trunchiului, iar la centrul Ştiinţă sa ne reamintim ce de bogăţii şi frumuseţi ne aduce această Zâna darnică , Toamna, precizand totodata si semnele caracteristice acestui anotimp.

Conversaţia , explicaţia

Aprecieri verbale ,

3 Desfăşurarea activităţii

Se va face incălzirea cu ajutorul cantecelului “”A,a,a acum e toamna da”. Apoi vom imita picaturile de ploaie , foşnetul frunzelor , dupa care prin metoda mana oarba copiii vor extrage câte o frunză , iar în funcţie

Conversaţia , explicaţia , problematizarea , exerciţiul

Page 4: atelierelezaneitoamna.doc

de culoarea frunzei extrase vor merge la centrul corespunzător.(frunza roşie- centrul artă , frunza galbena – stiinţă , frunza verde-construcţii , iar cea portocalie –matematică. Fiecare copil se va deplasa catre un alt centru ,după ce şi-a realizat sarcinile în primul centru ales si tot aşa până se face rotirea copiilor pe centre.

- imagini cu anotimpul toamna, foi A4, fructe şi legume din hârtie glacee decupate , lipici , cuburi, jetoane cu flori ,

Expunerea lucrărilor

4 Asigurarea retenţiei şi transferului

Se va realiza prin metoda „Lotus „ Tema –Culorile toamnei.. Copiii vor lucra în grupruri de cate 3. In centru se va afla un cartonas(cerc), cu tema jocului-„Culorile toamnei” în jurul cercului voi lipi 8 petale de lotus , fiecare având una din culorile:roşu , galben , portocaliu, verde, mov, maro, alb.

Câte un copil din fiecare echipă va extrage o culoare din cele 8. al doilea copil al fiecarei echipe va trebui sa aleaga o legumă , fruct , sau floare , careia i se potriveste culoarea extrasa de colegul de echipa . al treilea copil al echipei va lipi leguma , floarea sau fructul pe petala ce are culoarea adecvata. (ex:daca un copil a ales culoarea mov, al doilea copil din aceeasi echipa va alege o vânătă , iar al treilea o va lipi pe petala de culoare mov a Lotusului )

-Lotus, explicatia , problematizarea, exerciţiul

-Petale in 8 culori ale toamnei, jetoane cu fructe , flori , legume, stimulente, panou

Oferirea de stimulente în urma aprecierilor verbale ale educatoarei

5 Încheierea activităţii Activitatea se finalizează prin fixarea temei activităţii şi a conţinutului acesteia. Educatoarea face aprecieri cu privire la modul în care s-a desfăşurat activitatea ( participarea copiilor şi a lucrărilor realizate de aceştia). Împreună vom compune o scrisoare adresată Zânei Toamna , prin care-i mulţumim pentru roadele si culorile ei minunate şi pe care o invităm să vină să vadă ceea ce au lucrat copiii grupei mijlocii – mari, apoi vom face fotografii cu atelierele unde au lucrat copii , fotografii pe care i le vom trimite lui Cili in

Scrisoare adresata toamnei

Page 5: atelierelezaneitoamna.doc

Africa.

Dragi copii ,

Bine v-am găsit , dragi copii din grupa mica. Mi-au soptit frunzele aramii de toamnă că ati ramas nişte copii isteţi şi foarte pricepuţi . Eu stiu că aţi învăţat multe lucruri despre toamna si de aceea sper ca veti intelege de ce v-am parasit.

Nu va faceti griji pentru ca la primavara ne vom reintalni, dar pana atunci as vrea sa nu va lasati si sa demonstrati tuturor cat de indemanatici si inteligenti sunteti.

Ei,ca să convingeti chiar si pe Zana Toamna ,că într-adevăr sunteţi nişte copii isteţi şi pricepuţi, vă provoc la o activitate interesantă , numită “ Frumuseţile şi bogăţiile toamnei”. V-am lasat pentru centrul artă crengute, frunze, pietricele si lemnisoare din care trebuie să confectionati o machete simbolizand un parc .

De asemeni, sunt curioasă dacă ştiţi să construiţi in panerase grupe - multimi de cuburi cu fructe si legume tinand seama de marime si mai ales de cifra inscrisa pe jetoane, la centrul matematică v-am pregătit crizanteme de culori si dimensiuni diferite , pe care vă rog să le grupaţi în glastre, dar nu oricum , iar în centrul Ştiinţă să povestiţi cât mai multe lucruri pe care le ştiţi despre Zana Toamna.

Pentru că-mi sunteţi tare dragi , v-am lăsat şi un coş cu bunătăţi.

Vă sarut şi abia aştept să aflu veşti de la voi, despre cum v-aţi descurcat.

Spor la lucru!

Cu drag ,

Cili – privighetoarea calatoare