ASMC_pb3.pdf
-
Upload
andreea-nae -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
Transcript of ASMC_pb3.pdf
-
Veriga /
Concurenta
Silvicultura Prelucrare primara Fabricarea pastei Fabricarea hartiei Produse de hartie Distributie Vanzare finala
C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr. C.u.v C.u.m. Pr.
A 50 50 5 30 50+30
=80
=14 10 80+10
=90
=13 15 90+15
=105
=25 25 105+25
=130
=17 30 130+30 =20 15 160+15
=175
=22
B - - - 35 55+35
=90
=4 8 90+8
=98
=5 13 98+13
=111
=19 - - - - - - - - -
C - - - 30 55+30
=85
=9 11 85+11
=96
=7 - - - - - - - - - - - -
D - - - - - - - - - 16 16+103
=119
=11 - - - - - - - - -
E - - - - - - - - - - - - - - - 27 27+147
=174
=6 14 174+14
=188
=9
F - - - - - - - - - - - - 24 24+130
=154
=-7 27 154+27
=181
=-1 13 181+13
=194
=3
G - - - - - - - - - 17 17+103
=120
=10 13 120+13
=133
=14 24 133+24
=157
=23 13 157+13
=170
=27
P.v. 55 - - 94 - - 103 - - 130 - - 147 - - 180 - - 197 - -
C.u.v. = cost unitar al verigii
C.u.m. = cost unitar cumulat
P.v. = pret vanzare
Pr.= profit (P.v. C.u.m)
u.v.= unitati valutare
Cerinte
a. Identificarea concurentilor pe fiecare veriga
Regula: concurenta se identifica prin intermediul prezentei costului unitar al verigii. Ex: fabricarea pastei: A,B,C
b. Identificarea concurentului care detine avantajul competitiv pe fiecare veriga
-
Regula: va detine avantaj competitiv concurentul care are cel mai mic cost unitar al verigii, ex. fabr pastei: B cu 8
c. Identificarea concurentului cel mai bine/slab pozitionat la modificarea pietei (scaderea cererii)
Cea mai potrivita reactie la scaderea cererii este scaderea pretului de vanzare, in conditiile in care piata este sensibila la variatiile pret. In situatia aceasta va fi mai
avantajat concurentul care are cel mai mic cost unitar cumulat al verigii, deci o marja de profit mai mare.
Fabricarea pastei - cel mai mare profit A (13 u.v.)
Fabricarea pastei - cel mai mic profit B (5 u.v.)
d. Realizarea de recomandari pt fiecare concurent in functie de pozitia concurentiala
Cum pot scadea costurile? Criterii de recomandare:
1. Reducerea costurilor uitare ale verigilor cand acestea sunt mai mari decat cele ale concurentei;
2. Obtinerea unui pret mai bun la aprovizionare prin : 1.integrare( sa faca si el acea operatiune), 2. imbunatatirea rap de putere client furnizor la cumparare, 3.
relatie de parteneriat, ex. boromir.
3. Obtinerea unui pret mai bu la vanz prin: 1. integrare, daca se mai poate, 2. imbunatatirea rap de putere client furnizor la vanzarecumparare, 3. parteneriat, vezi
boromir
e. Care ar trebui sa fie pretul de aprovizionare la pasta pt G anul de plan, astfel incat rata lui de rentabiliate pe pret final sa fie de 20% ?
rentab=profit/pret final=> profit1=0.2*197=39.4
profit initial=27
Pr=39.4-27=12,4
pret achizitie initial la pasta =103
pret achiz 1=103-12.4=91.6