Armare Grinda Stalp
-
Upload
diana-bogdan -
Category
Documents
-
view
112 -
download
1
description
Transcript of Armare Grinda Stalp
CONDITII PENTRU ASIGURAREA DURABILITATII
dg(diam agregatului)= 16 mm
etr= 8 mm
long= 16 mm
clasa structurala s4 5
clasa de expunere xc1 3
CLASA BETON C16/20
cnom=cmin+ cdev
cmin=max cmin,b
cmin,dur+ cdur,y- cdur,st- cdur,add
10 mm
cmin,b-
cmin,dur-
cdur,y-
cdur,st-
cdur,add-
Cnom(cover)- se refera la distanta masurata de la tangenta barei la marginea betonului
cdev= 10 mm
cmin,dur = 15 mm
cdev= 10 mm
cmin,b = 8 mm
cdur,y- 0
cdur,st- 0
cdur,add- 0
cmin = MAX( 8, 15+ 0- 0- 0,10)= 15
cnom=cmin+ ctol 15+ 10= 25 mm pt etrier
cmin,b = 16 mm
cmin = MAX( 16, 15+ 0- 0- 0,10)= 16
cnom=cmin+ cdev 26 mm pt bare long
cnom= MAX( 26,25+ 8)= 33 mm
CONDITII PENTRU ASIGURAREA PROTECTIEI LA FOC CONFORM
a-distanta de la centrul de greutate al armaturii la fata betonului
a- trebuie sa respecte si conditiile de protectie la foc conform SR EN1992-1-2 Tabel 5.5, 5.6, 5.7
a= 33+ 16/2= 41 mm
astfel pentru R 90 bmin=250 mm si a=25 mm deci grinda este ok
astfel pentru R 180 bmin=240 mm si a=60 mm deci ar trebui reconsiderata acoperirea
Acoperirea barelor longitudinale tinand cont si de acoperirea etrierului este:
toleranta de montaj a armaturilor
coeficient suplimentar de siguranta- se ia 0
reducerea acoperirii minime datorita folosirii unor oteluri inoxidabile = 0 daca otelul este normalreducerea acoperirii minime datorita unei protectii suplimentare (ex tencuiala)=0 in cazuri
obisnuite
Stabilirea acoperirii cu beton pentru etrieri
toleranta de montaj a armaturilor
1 STABILIREA ACOPERIRII CU BETON A ARMATURILOR
pentru beton turnat cu pompa
uzual etrierii grinzilor au diametrul 8 mm
diametrul minim al armaturilor unei grinzi este 14
acoperirea minima datorita cond de aderenta= diametrul barei daca dg<=32,
sau = diametrul barei + 5mm daca dg>32 Tabel 4.2
acoperirea minima din asigurarea conditiilor de durabilitate (fctie de cond de mediu)
Tabel 4.4N
din conditia de durabilitate pentru clasa de expunere xc1
conf. Tabel F1.1 si F1.2 din NE-012-2007
corespunzator clasei structurale s4 si clasei de expunere
xc1 -Tabel 4.4N
este in functie de mediul in care se gaseste elementul
Tabel 4.1
S4 este clasa recomandata pentru durata de explatare
de 50 de ani ea poate fi marita sau micsorata conf. Tabel
4.3N
Stabilirea acoperirii cu beton pentru barele longitudinale
Cn
om a
O d
CLASA DE DUCTILITATE M C16/20
Clasa min beton din cond de durabilitate si ductilitate: C16/20
Clasa de beton aleasa este C16/20 3
fck= 16 N/mm2
cc= 1
c= 1.5
fcd= cc*fck/ c= 1* 16/ 1.5= 10.67 N/mm2
fctm= 1.90 N/mm2
OTEL S345
fYk= 345 N/mm2
fyd=fyk/ s= 345/ 1.15= 300.00 N/mm2
s= 1.15
P=0.5*fctm/fyk 0.5*1.90/ 345= 0.00275
b latimea sectiunii in mm
h inaltimea sectiunii in mm
se estimeaza diametrele barelor de la partea superioara si inferioara s si i
cnom, etr acoperirea cu beton nominala a etrierului
cnom, arm acoperirea cu beton nominala a barelor longitudinale
a[mm] distanta intre CG al armaturii si fata betonului
as=cnom,arm+ s/2
ai=cnom,arm+ i/2
d [mm]=inaltimea utila a sectiunii
d=h-a
ds [mm]=inaltimea utila a sect pentru momentul negativ
di [mm]=inaltimea utila a sect pentru momentul pozitiv
hwy [mm]=distanta intre centrele de greutate ale arm
hwy =h-as-ai
Aria de armatura se determina considerand
sectiunea dreptunghiulara, dublu armata
Aria rezultata trebuie sa fie mai mare decat aria minima
aceasta rezulta din coeficientul minim de armare
min=0.5*fctm/fyk
Aria rezultata trebuie sa fie mai mica decat aria maxima
aceasta rezulta din coeficientul minim de armare
max=0.04
ex numericb= 300 mm
h= 500 mm
Pc52 fyk= 345 N/mm2
C30/37 fck= 30 N/mm2
fctm= 2.9 N/mm2
cnom, arm 35 mm
coeficient partial de siguranta pentru beton
Tabel 2.1N
3 DETERMINAREA ARIEI DE ARMATURA NECESARE LA GRINDA
Aa=M/(hwy*fyd)
valoarea medie a rezistentei la intindere
directa a betonului Tabel 3.1
ia in considerare efectele de lunga durata si cele datorate modului de aplicare a
incarcarilor are valori intre 0.8-1 EC2 recomanda valoarea 1
COEFICIENT DE ARMARE
este aleasa de la inceput intre H si M
limita de curgere de calcul a armaturilor
coeficient partial de siguranta pentru otel
Tabel 2.1N
valoarea de calcul a rezistentei la
compresiune a betonului Tabel 3.1
valoarea caracteristica a rezistentei la
compresiune a betonului masurata pe
limita de curgere caracteristica a
armaturilor
2 STABILIREA VALORILOR DE CALCUL ALE MATERIALELOR
s = 20 mm
i = 16 mm
fyd=fyk/ s= 345/ 1.15= 300 N/mm2
fcd= cc*fck/ c= 1* 30/1.5= 20 N/mm2
as=cnom,arm+ s/2 35+ 20/2= 45 mm
ai=cnom,arm+ i/2 35+ 16/2= 43 mm
hwy =h-as-ai 500-45-43= 412 mm
ds=h-as 500-45= 455 mm
di=h-ai 500-43= 457 mm
Aria minima de armatura rezultata din coeficientul de armare este
P=0.5*fctm/fyk 0.5* 2.9/ 345= 0.0042
P=Aa/b*d rezulta
Aa=p*b*d0.0042*457* 300= 576 mm2
Aria maxima de armatura rezultata din coeficientul de armare este
P=0.04
P=Aa/b*d rezulta
Aa=p*b*d0.04*457* 300= 5484 mm2
momentul pozitiv
M= 83.6
Aa=M/(hwy*fyd) 83.6*10^6/(300*412)= 676.4 mm2
se aleg 4 16 804.0 mm2> 576 SI <5484
momentul negativ stg
M= 139.8
Aa=M/(hwy*fyd) 139.8*10^6/(300*412)= 1131.1 mm2
se aleg 4 20 1256.0 mm2> 576 SI <5484
momentul negativ dr
M= 176.2
Aa=M/(hwy*fyd) 176.2*10^6/(300*412)= 1425.6 mm2
se aleg 5 20 1576.0 mm2> 576 SI <5484
1) armarea minima din camp trebuie sa fie mai mare decat jumatate din armnatura de pe reazem
ARMATURA MINIMA CAMP ESTE 1576/2=788 mm2
804 SATISFACE CONDITIA
2) IN CAMP SE VA DUCE CONTINUU CEL PUTIN 25% DIN ARMATURA DE PE REAZEM
25% DIN 1576=394
lungimea de ancoraj se masoara din axul reazemului
armaturile de la partea superioara
pentru simplificare se considera ancorarea barelor de la partea superioara 50* in reazem
pentru simplificare se prelungesc in camp pana la l/3, unde l=lumina (dist intre fetele reazemelor)
armaturile continue se innadesc in camp dincolo de l/3( de preferinta la mijlocul campului)
armaturile de la partea inferioara
pentru simplificare se considera ancorarea barelor de la partea inferioara 40* in reazem
se vor duce 2 din cele 5 bare continuu in camp la partea superioara
CONDITII CONSTRUCTIVE
ANCORAREA ARMATURILOR
dispunerea etrierilor
etrierii indesiti se pun pe lungimea
1.5* 500= 750 500
dist. max. intre etrieri pe lcr este min dintre
h /4= 500/4= 125 125
150 mm 150 200
7Dsl (diam. Min. al
barelor long.)=7*16112
128
bc latimea sectiunii in mm
hc inaltimea sectiunii in mm
se estimeaza diametrele barelor de la partea superioara si inferioara s si i
cnom, etr acoperirea cu beton nominala a etrierului
cnom, arm acoperirea cu beton nominala a barelor longitudinale
a[mm] distanta intre CG al armaturii si fata betonului
as=cnom,arm+ /2
d [mm]=inaltimea utila a sectiunii
d=h-a
x[mm]=inaltimea zonei comprimate
hwy [mm]=distanta intre centrele de greutate ale arm
hwy =h-2*a
Aria de armatura se determina considerand
sectiunea dreptunghiulara, armata simetric
x= N/(bc*fcd)
Aria rezultata este pe o fata
ex numeric
8Dsl (diam. Min. al barelor
long.)=8*16
200 mm
clasa de ductititate H
deci dist maxima intre
etrieri este MIN( 125,
150, 112)
112
clasa de ductititate M
lcr=1.5*h=
125deci dist maxima intre etrieri este
MIN( 125, 200, 128)
etrierii indesiti se pun pe lungimea
4 DETERMINAREA ARIEI DE ARMATURA NECESARE STALP
lcr=1.0*h=
1* 500=
dist. max. intre etrieri pe lcr este min dintre
h /4= 500/4=
lcl= 2700 mm inaltimea libera a etajului
bc= 500 mm
hc= 500 mm
Pc52 fyk= 345 N/mm2
C30/37 fck= 30 N/mm2
cnom, arm 35 mm
= 20 mm
196 kN*m
214 kN
fyd=fyk/ s= 345/ 1.15= 300 N/mm2
fcd= cc*fck/ c= 1* 30/1.5= 20 N/mm2
a=cnom,arm+ /2 35+ 20/2= 45 mm
hwy =h-2*a 500-2*45= 410 mm
d=h-a 500-45= 455 mm
X= 214*10^3/(300* 500)= 1.427
cazul x<2*a
Aa=
( 196*10^6-
214*10^3*410/2)/(300
*410)= 1236.8 mm2
se aleg 4 20 1256.0 mm2
pe fetele opuse consideram o armare identica rezuta in total 12 20 avand aria 3768 mm2
aria minima si maxima din procent
0.01* 500*455= 2275
0.04* 500*455= 9100
armarea este ok
1) armaturile vor fi ancorate la etajul urmator 60
2) distanta maxima intre armaturi este 15 cm
dispunerea etrierilor
1.5 hc=1.5* 500 750 500
lcl/6= 2700/6 450 450
600 mm 600 450
lcr=MAX( 750, 450, 600) 750 500
dist. max. intre etrieri pe lcr este min dintre
bc /3= 500/3= 167 250
125mm 125 175
7Dsl (diam. Min. al
barelor long.)=7*20140
160
in sectiune distanta maxima intre bare nelegate
cu agrafe sau etrieri poate fi max 200 mm
in sectiune distanta maxima intre bare nelegate cu agrafe sau
etrieri poate fi max 250 mm
160
etrierii indesiti se pun pe lungimea maxima
dintre
1.0 hc=1* 500
lcl/6= 2700/6
450 mm
lcr=MAX( 500, 450, 450)
bc /2= 500/3=
175 mm
8Dsl (diam. Min. al barelor
long.)=8*20
deci dist maxima intre
etrieri este 166.7, 125,
140
125deci dist maxima intre etrieri este
MIN(250, 175, 160)
etrierii indesiti se pun pe lungimea
dist. max. intre etrieri pe lcr este min dintre
clasa de ductititate H clasa de ductititate M
CONDITII CONSTRUCTIVE