arhaisme - neologisme
-
Upload
iuliana-pacuraru -
Category
Documents
-
view
219 -
download
0
Transcript of arhaisme - neologisme
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
1/6
PROIECT DE LECIE
DATA: 07.11.2013CLASA: a VIa
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
PROFESOR: PCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Relaii semantice ntre cuvinte. Arhaisme - Neologisme.
TIPUL LECIEI: mixt
COMPETENE GENERALE:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat sau dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
2.2. utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului
oral.
3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la
mijloacele de mbogire a vocabularului, pentru exprimarea nuanat.
OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O 1. s defineasc arhaismele i neologismele, oferind cel puin trei exemple; O 2. s identifice arhaismele i neologismele ntr-un context dat; O 3. s alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere gramatical utilizndarhaisme, neologisme, omonime i paronime;
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
2/6
STRATEGIA DIDACTIC
Metode de nvmnt i procedee didactice: explicaia, conversaia, schema,exerciiul. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: culegeri, tabla, manualul.
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual,activitate ,,n perechi.
Locul de desfurare: sala de clas
BIBLIOGRAFIE:
1. Goia, Vistian,Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, EdituraDacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.
2. Popa, Ion, Marinela Popa, Limba romn. Gramatic. Fonetic. Vocabular.Ortografie i ortoepie, Editura Niculescu, Bucureti, 2010.
3. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I,Credis, Bucureti, 2005.
4. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn: Comunicareoral, Comunicare scris, Comunicare corect; manual pentru clasa a VI-a, Ediia a III-a,
Editura ALL Educaional, Bucureti, 2000.
Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor
dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu
profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice.
Timp: 50 minute.
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
3/6
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE
LECIEI
T
I
M
P
ACTIVITATEA
PROFESORULUI
ACTIVITATE
A ELEVILOR
STRATEGII
DIDACTICE
EVA-
LUA-
REMeto-de
Mijloa-ce
1.
Momen-
tul organi-
zatoric
1 -Salutul
-Notarea absenilor
-Profesorul va avea grij
ca elevii s i pregteas-
c materialele necesare
orei de limba romn.
-Rspund la
salut
- i pregtesc
materialele
necesare orei
2.
Verificare
a temei
2 -Verific tema selectiv
3.
Captarea
i menine-
rea
ateniei
5 -se realizeaz o schem
pornind de la cuvntul
Vocabular
- tabla
4.
Anuna-
rea temei
i a com-
petenelor
2 - Profesorul noteaz
titlul leciei pe tabl:
Relaii semantice ntre
cuvinte: Arhaisme.
Neologisme.
-Elevii i notea-
z titlul leciei.
Expli-
caia
Tabla Obser-
vare
sistema
tic
4.
Dirijarea
nvrii
1
8
-Arhaismele= suntcuvinte, expresii, sensuri,forme gramaticale sauconstrucii sintactice care
-Rspund
ntrebrilor.
Star-
burst
Tabla ncura-
jez i
ajut
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
4/6
au disprut din limbaromn ori au ncetat smai fie uzuale.
- A.lexicale: arma,
caimacam, ienicer,logoft, snea, vornic,cheza, polcovnic,vistavoi.
-A.fonetice: hitlean,mbla, pre, rumpe
-A.gramaticale: s-a fostdus, vzum, aripe, inime,
lunge, mnuri, ruinuri.
A.semantice:limb(popor);mndru(nelept); tbr(a
aeza tabra)
Unele expresiifrazeologice se maintlnesc i azi: a da ortul
popii; a veni de hac. noperele literare sefolosesc cu scopul de aevoca fapte din trecutulistoric, pentru a fixa ntimp aciunea sau pentrua reliefa caracteristicileunei epoci. De asemenea,se ntlnesc n scrierile
tiinifice.
Neologismele= suntcuvinte mprumutaterecent din alte limbi,
precum i cele create ninteriorul limbii prinmijloace de mbogirelexical.
n limba romn existaprox. 50000 cuvinte
elevii
Evalu-
are
oral
Obser-
vare
sistema
tic
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
5/6
neologice care au ptrunsn limb dup 1830(franceza si latinasavanta).
Lat savant: aproba,colocviu, fabula, litera
Lb.franceza:arivist,monument, poezie,recamier, sergent.
Lb.italiana: capodoper,oper, spaghete
Lb. rus:activist, steag,Lb.german: tachet,tact
Lb. englez: derbi, fotbal,penalti, sprinter.
Majoritatea cuvintelor auetimolologie multipl, deaceea se accept originea
dubl.
Btrn (motenit) veteran (mprumutat)
Chiar (motenit) clar(mprumutat)
Ex: adncimeprofunzime, cutremur-
seism, ceresccelest,aaa incita;
Cele mai multeneologisme se ntlnescn limbajul tiinific,
tehnic. : biel, suspensie,aparat locomotor,fotosintez etc.
-
7/22/2019 arhaisme - neologisme
6/6
5.
Asigurare
a
feedback-
ului, areteniei ia transfe-
rului
2
0
-Se cere rezolvareaexerciiilor din anex ( iculegeri).
-rezolv ex. n
perechi.
6.Tema
pentru
acas
2 Profesorul anun tema
pentru acas: Cutai n
dicionar sensul
urmtoarelor arhaisme i
neologisme. Alctuii
enunuri potrivite: ag,
giubea, fotosintez,
sptar, dispepsie,
besactea, au dzis,
felegean, electron, biel,
logoft.
Schema tablei:
VOCABULAR
REGIONALISMETERMENI
TIINIFICI I
TEHNICI
ARHAISME ELEMENTE DE
ARGOU
ELEMENTE
DE JARGON