Alimentatia Corecta Cls III-VI

4
PROIECT DIDACTIC Şcoala Generala Nr.3 Mangalia Clasele a III-a - a VI-a Disciplina: Consiliere si orientare Propunator: Matei Alexandra Subiectul: „Când mâncăm? Cum mâncăm?” Scopul: -formarea şi dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale; -dezvoltarea şi manifestarea de atitudini favorabile exprimării opiniilor şi luării deciziilor pentru păstrarea sănătăţii personale. Obiective operaţionale: O1-să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc; O2-să precizeze anumite modalităţi de transmitere a bolilor; O3-să aşeze în ordine mesele principale pe care le servesc în timpul zilei; O4-să deducă anumite reguli ce trebuie respectate în timpul servirii mesei şi să înţeleagă necesitatea respectării lor; O5-să explice înţelesul unui cunoscut proverb chinezesc; O6-să precizeze, pe echipe, produsele alimentare pe care le consumă la micul dejun, la prânz şi la cină; O7-să deseneze produsele alimentare care le plac cel mai mult; O8-să înţeleagă necesitatea unei alimentaţii echilibrate. Metode şi procedee didactice:conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, memorizarea, problematizarea, activitatea pe echipe. Mijloace didactice: „Alimentatie pentru sanatatea ta”-Editura Tomis, autor Dr.Loti Popescu, poezii, proverbe, coli de desen, creioane colorate, fişe de lucru, jetoane. Scenariul didactic Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor 1. Momentul organizatori c Se stabileşte liniştea şi se pregătesc cele necesare pentru buna desfăşurare a activităţii. Elevii răspund la întrebări. 1

description

Proiect de lectie

Transcript of Alimentatia Corecta Cls III-VI

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala Generala Nr.3 MangaliaClasele a III-a - a VI-a

Disciplina: Consiliere si orientarePropunator: Matei AlexandraSubiectul: Cnd mncm? Cum mncm?Scopul:

-formarea i dezvoltarea unor comportamente de protejare a sntii personale;

-dezvoltarea i manifestarea de atitudini favorabile exprimrii opiniilor i lurii deciziilor pentru pstrarea sntii personale.Obiective operaionale:

O1-s identifice comportamentele sntoase i comportamentele de risc;

O2-s precizeze anumite modaliti de transmitere a bolilor;

O3-s aeze n ordine mesele principale pe care le servesc n timpul zilei;

O4-s deduc anumite reguli ce trebuie respectate n timpul servirii mesei i s neleag necesitatea respectrii lor;

O5-s explice nelesul unui cunoscut proverb chinezesc;

O6-s precizeze, pe echipe, produsele alimentare pe care le consum la micul dejun, la prnz i la cin;

O7-s deseneze produsele alimentare care le plac cel mai mult;

O8-s neleag necesitatea unei alimentaii echilibrate.Metode i procedee didactice:conversaia euristic, explicaia, observaia, memorizarea, problematizarea, activitatea pe echipe. Mijloace didactice: Alimentatie pentru sanatatea ta-Editura Tomis, autor Dr.Loti Popescu, poezii, proverbe, coli de desen, creioane colorate, fie de lucru, jetoane.Scenariul didactic

Etapele

lecieiActivitatea

nvtoruluiActivitatea

elevilor

1. Momentul

organizatoric

2.Captarea ateniei

3.Anunarea temei i a obiectivelor

4.Dirijarea nvrii

5.Intensificarea reteniei

7. EvaluareSe stabilete linitea i se pregtesc cele necesare pentru buna desfurare a activitii.-Ce fel de alimente trebuie s consumm pentru a ne pstra sntatea?-Ce trebuie s facem atunci cnd cumprm alimente?-Ce facem dac din greeal consumm alimente expirate?-Pentru a ne pstra sntatea trebuie s respectm i alte reguli de alimentaie corect, n afara celor pe care le-am discutat deja.

-Astzi vom nva cnd i cum trebuie s mncm pentru a nu ne mbolnvi.Se scrie pe tabl titlul leciei: Cnd mncm? Cum mncm?Se citete poezia Sfatul mamei, de Florin Iordchescu:Mi-a mai spus mama aa:-nainte de-a mnca

Te speli bine cu spun!

Sfatul mamei este bun.

i la mas cnd m cheam

Eu de sfatul ei in seam:Ca orice copil cuminte,

mi spl minile-naint.-Ce regul desprindem din aceast poezie?-De ce?Li se cere elevilor s observe dou desene i s comenteze cum mnnc copii.-Care este poziia corect pentru servirea mesei?-Ce se poate ntmpla daca mncm n pat?-De cte ori mncai pe zi?Elevii primesc un plic cu nite jetoane pe care sunt scrise cele trei mese principale ale unei zile. Li se cere s le aeze n ordine.

Se mpart apoi fie care conin enunuri. *ntotdeauna m grbesc cnd mnnc.

*n timp ce mnnc mi place s vorbesc mult.

*Mnnc cu calm, fr s m grbesc.

*La mas fac ntreruperi, fcnd i alte mici treburi.

*Mestec ncet i vorbesc foarte puin la mas.

n continuare se citete i se comenteaz urmtorul proverb chinezesc: Micul dejun s-l mnnci singur, masa de prnz sa o mpari cu prietenii,iar masa de sear s o dai dumanilor.Copiii vor fi mprii n trei grupe i vor avea ca sarcin s scrie pe fie ce alimente consum dimineaa, la prnz i, respectiv, seara.Se solicit apoi elevilor s deseneze produsele alimentare care le plac cel mai mult, s argumenteze alegerea i s-i spun prerea cu privire la opiunile celorlali colegi.

Dac pe parcursul vieii vei respecta aceste reguli, sntatea voastr nu va fi n pericol!Se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii i se evideniaz elevii care au participat activ i au dat rspunsuri corecte.Elevii rspund la ntrebri.-...despre alimente proaspete i alimente vechi.

-...alimente proaspete.

-...s citim pe ambalaj data la care expir produsul.-...ne prezentm la medic la primul semn de alarm: grea, stare de vom.

Elevii ascult.

-...nainte de mas trebuie s ne splm pe mini cu ap i spun.-...pentru a ndeprta microbii care cauzeaz boli.

-...primul copil mnnc la mas, cellalt n pat.

-...cea a primului copil.-...ne murdrim, ne necm.

Elevii ordoneaz jetoanele: micul dejun, prnzul, cina.

Elevii citesc enunurile i le aleg pe cele care sunt adevrate pentru fiecare dintre ei.Se discut rspunsurile date.

Cu ajutorul nvtorului, elevii vor deduce c micul dejun este cea mai important mas a zilei deoarece asigur organismului hrana pentru prima jumtate a zilei, c la prnz trebuie s mncm bine, dar fr a exagera, iar seara s mncm puin pentru a avea un somn linitit, o digestie uoar i pentru a nu acumula kilograme n plus.

Cele trei echipe vor preciza produsele alimentare pe care le consum dimineaa, la prnz sau seara.

Se comenteaz rspunsurile fiecrei echipe, justificndu-se de ce anumite alegeri nu sunt corecte.

Elevii deseneaz alimentele preferate, argumenteaz, i spun prerea despre preferinele colegilor.

PAGE 3