ALEEA MESERIILOR

9
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 7 mai 2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita PP nr 33 Timisoara GRUPA: mică „Fluturasilor” EDUCATOARE: Amza Ana-Maria TEMA ANUALĂ: „Ce şi cum vreau să fiu” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Meserii îndrăgite de copii” TEMA ZILEI: „Aleea meseriilor” TIPUL DE ACTIVITATE: predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) FORME DE REALIZARE : activitate integrata FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a meseriilor indragite de copii,stimularea curiozitatii pentru investigarea acestora Formarea unor deprinderi motrice si abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare DURATA :1 zi ACTIVITATI DE INVATARE ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Buna dimineata dragi meseriasi!” Te salut meserias ......! Mesajul zilei : Ce vreau sa fiu cand voi fi mare? Rutine : salutul, calendarul naturii; meseriasi politicosi (deprinderea de a se comporta civilizat prin activitati ce se desfasoara in cursul zilei)

description

ALEEA MESERIILOR

Transcript of ALEEA MESERIILOR

Page 1: ALEEA MESERIILOR

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 7 mai 2011UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita PP nr 33 TimisoaraGRUPA: mică „Fluturasilor”EDUCATOARE: Amza Ana-MariaTEMA ANUALĂ: „Ce şi cum vreau să fiu”TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Meserii îndrăgite de copii”TEMA ZILEI: „Aleea meseriilor”TIPUL DE ACTIVITATE: predare ( insusire de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi) FORME DE REALIZARE : activitate integrataFORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuriSCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a meseriilor indragite de copii,stimularea curiozitatii pentru investigarea acestora Formarea unor deprinderi motrice si abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare DURATA :1 zi

ACTIVITATI DE INVATAREADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Buna dimineata dragi meseriasi!” Te salut meserias ......!Mesajul zilei : Ce vreau sa fiu cand voi fi mare?Rutine : salutul, calendarul naturii; meseriasi politicosi (deprinderea de a se comporta civilizat prin activitati ce se desfasoara in cursul zilei)Tranziţii: „Bucătari sau doctoriţe/Constructori si frizerite/ Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să lucrăm!”ALA:Joc de masă: „Caută şi potriveşte!”Artă : Atelier de creatie „Rochite pentru doamna educatoare”Joc de rol : „De-a constructorii”Tranziţii: 1,2,1,2 / Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm .

Page 2: ALEEA MESERIILOR

ADE: DS-(Domeniul stiinte) Observare : Meseria preferata ALA 2 Joc de miscare: Buchetele floraresei OBIECTIVE OPERATIONALE: ARTA: -sa execute corect tehnica de lucru lipire -sa lipeasca pe rochita diferite forme respectand conturul dat din materiale variate in spatiul limitatJOC DE ROL: să-si aleaga un rol folosindu-se de experienta proprie, să comunice cu partenerii de joc;JOC DE MASA: -să îmbine piesele de puzzle pentru a forma imaginea întreagă;

-să numească meseriile descoperite; -să aleaga instrumentul/unealta potrivit meseriei alease;

ADE – să observe meseriile de doctor,cofetar, bucatar; frizer – să numeasca îmbrăcămintea şi uneltele/instrumentele de lucru corespunzatoare fiecarei meserie;

ALA 2 - sa execute miscarile sugerate de educatoare - sa se grupeze dupa culoare - sa se aseze in diferite pozitii: in linie . in cerc, in grup - sa-si schimbe locurile la comanda dataSTRATEGII DIDACTICE :

a) Metode si procedee :conversatia,explicatia. expunerea observarea, cooperarea, exercitiulb) Material didactic :planse ilustrate, jocul meseriilori.seturi de meserii fise de lucru, creioane colorate, lipici.hartie glace, panouri, linguri de

lemn, flori, cuburi. Abtipilduri, plic recompense Elemente de joc : aplauze, miscarea, surprizaBibliografie:1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed.DPH, Bucureşti, 2008;2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH, Bucureşti,2008;3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti,

2008;

Page 3: ALEEA MESERIILOR

4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul prşscolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;

***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves, ***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu întâlnirea de dimineaţă. După salut (Bună dimineaţa, mici meseriaşi!), prezenta şi completarea calendarului naturii, copiii sunt invitaţi la întâlnirea de grup.

La usa bate cineva si acesta este postasul, care ne spune ca el merge prin tot orasul si ne aduce vesti de tor felul. In plic se află întrebarea zilei: Ce vreau sa fiu cand voi fi mare? Copiii răspund pe rând la această întrebare. Apoi, doi copii vor povesti de ce vor să devină meseria respectica când vor fi mari (împărtăşirea cu ceilalţi).La finalul întâlnirii, copiii vor fi anunţaţi că, pe parcursul zilei vor învăţa despre meserii si vom face o plimbare pe “Aleea meseriilor” deoarece meseriile sunt foarte importante in viata si trebuie sa fim atenti la ce vom fi cand vom fi mari..

Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face cu ajutorul versurilor: „Bucătari şi doctoriţe / Constructori si frizerite/Hai să mergem la măsuţe / Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să lucrăm!”

În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA), copiii vor fi grupaţi pe trei arii de stimulare. La sectorul Joc de rol vor construi gradinita. La sectorul Joc de masă, copiii vor primi jocul “Caută şi potriveşte” meserii şi unelte”. La sectorul Artă, copiii vor fi îndrumaţi să decoreze rochiţa pentru educatoarea lor (lipire).

Activitatea pe domenii experienţiale va avea elementul-surpriză plimbarea pe alee pe rand (cu trenul.cu autobuzul, vom fi la trecerea de pietoni) până ajung în faţa altei clădiri şi plicul aflat lângă fiecare atelier pe care educatoarea îl va deschide şi va citi cerinţele ce trebuie îndeplinite de copii.“Parada meseriilor” va consta în observarea a trei meserii/profesii şi a uneltelor/instrumentelor aferente. (În sala de grupă vor fi asezate panouri vu meseriile iar copiii denumesc meseria/profesia şi instrumentele fiecăreia).Activitatea liber alaesa 2 consta in „Buchetele floraresei ”-un joc de miscare in care copiii vor purta la mana cate o floare de diferite culori care se vor misca in functie de comenzile mele.Activitatea se incheie cu aprecieri asupra lectiei si voi recompensa copiii cu cate o prajitura Barni.

Page 4: ALEEA MESERIILOR

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTELE INSTRUIRII

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREAMETODE

ŞI PROCEDE

E

MIJLOACE DIDACTIC

E

FORME DE ORGANIZAR

E

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă Aranjarea materialelor pe centrele de

activitate Aşezarea scăunelelor pentru întâlnirea de

dimineaţă

- scăunele- materialele de la fiecare centru

- frontal -corectarea ţinutei

Captarea atenţiei

Se va realiza în cadrul “Întâlnirii de dimineaţă”, prin venirea a unei scrisori din partea postasului, prezentarea “Salutului”, completarea “Calendarului naturii”

-conversaţia

-explicaţia

-panoul “Intâlnirea de dimineaţă”, scrisoarea plicul

- frontal- individual

-observarea comportamen-tului copiilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Vom pleca intr-o calatorie pe Aleea Meseriilor si vom descoperi cat mai multe meserii-la sectorul joc de rol vor construi gradinita-pentru sectorul arta vor avea rochita lipita pe o lingura de lemn si v-a trebui sa o decorezeIar pentru sectorul Joc de masa vor avea un joc in care trbuie sa imbine meseriile

-conversaţia

-explicaţia

-conversatia

demonstratia

Linguri de lemn

Cuburi paiete

creioane colorate

lipici jocul

meseriilor

Pe grupuri miciindividual

-observarea capacităţii de menţinere a atenţiei

Observarea comportamentului copiilor

Copii lucreaza la sectoarele alese unde vor rezolva sarcinile lasate de ursulet, rotatia se face

Page 5: ALEEA MESERIILOR

Dirijarea învăţării

de 3ori.Se trece la lucrul pe sectoare la revenirea în sala de grupă.Se demonstreaza copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate.Apoi îi voi invita să se aşeze pe sectoare in functie de ce isi doresc.

-exerciţiul-demonstraţia-explicaţiaTurul Galeriei

-explicaţia

-exerciţiul

individual

-individual

-individual

-individual

-individual

frontal

-orală-observarea comportamen-tului copiilor

-observarea comportamen-tului copiilor şi execuţia artistică

explicatia

Joc de rolCopiii de la setorul acesta, vor framanta coca si o vor modela astfel incat sa obtia o forma prajiturii Barni

CuburiInstrumente pentru constructori

ARTĂCopiii de la sectorul artă, lipesc pe rochita din hartia glasata paiete au primit explicaţiile pentru îndeplinirea sarcinilor şi s-a demonstrat modul de lucru. Evaluarea consta in turul galeriei. Ne vom invarti in jurul unei mese si copii vor spune ce lucrare le place si ce ar schimba la alta

Rochita lipita pe lingura de lemnLipiciPaieteHartie glasata

Joc de masaAici copii vor suprapunele piesele jocului pentru a descoperi fiecarei meserie ce unelte ii trebuiePentru a-si desfasura meseriaTranzitie:La revenirea în sala de grupă, copiii se vor aseza pe scăunele, cu faţa la panouri .voi descoperi panourile si vom merge cu autobuzul cu trenul sa vizitam meseriile expuse de fiecare panou. Voi citi cate o ghicitoare despre fiecare meserie si pe masura ce se v-a ghici vom descoperi impreuna meseria.voi pune fiecare copil sa spuna despre meserii care ii place si ce foloase ne aduce fiecare meserie, apoi vom invata impreuna

Jocul meseriilor

Panouri cuPlanse ilustrateInstrumenteGhicitorionomatopee

Page 6: ALEEA MESERIILOR

uneltele necesare fiecarei meserii

Obţinerea performanţei

Asigurarea feed-back-ului

O voi realiza prin câteva întrebări adresate copiilor referitoare la poveste si voi spune diverse intrebari referitoare la diferite meserii -Cine face injectii ? -Cine ne face parul frumos ? -Bucatarul prinde hotii ?

-conversaţia

orala

EvaluareaFiecare copil v-a aseza jetoane in functie de meseria extrasa din saculet si o v-a aseza in functie de unde se potriveste.

-conversaţia-explicaţia

Jetoanesaculet

-individual-frontal -evaluarea

Incheierea activităţii

Se va desfăşura jocul de mişcare “Buchetele Floraresei”: unde copiii vor avea flori la mana si se vor misca in functie de comenzile date. Ziua se incheie cu aprecierile despre lectie,Se împart recompense dulci.

-conversaţia-explicaţia- exerciţiul

Flori la mana -frontal-observarea comportamen-tului copiilor