Ala15.09jocderol Arta

8
EDUCATOARE : Barbu Simona-Alexandra Tura I DATA : 16.09.2010 GRUPA : Mijlocie C Nivelul I G.P.P. nr 1, Dragasani TEMA DE STUDIU : Evaluare initiala Tema proiectului: “Eu,tu,noi” SUBTEMA : “Gradinita,bun gasit!” CATEGORIA DE ACTIVITATE : jocuri si activitati liber-alese (AL Teme i CENTRE !e i"tere: #oc !e rol: “La librarie” ARTA: “Modeleaza-ma cum stii!” TIPU$ ACTIVITATII : veri carea cunostintelor O%iective ca!ru: Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Stimularea expresivităii i a creativităii prin desen, pi modelaj; 1

description

joc de rol teatru

Transcript of Ala15.09jocderol Arta

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Barbu Simona-Alexandra

Tura IDATA: 16.09.2010GRUPA: Mijlocie CNivelul IG.P.P. nr 1, DragasaniTEMA DE STUDIU: Evaluare initialaTema proiectului: Eu,tu,noiSUBTEMA: Gradinita,bun gasit!CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri si activitati liber-alese (ALA)

Teme si CENTRE de interes:Joc de rol: La librarieARTA: Modeleaza-ma cum stii!TIPUL ACTIVITATII: verificarea cunostintelorObiective cadru: Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Stimularea expresivitii i a creativitii prin desen, pictur, modelaj;

Obiective de referinta: S neleag i s transmit mesaje simple; s reacioneze la acestea; S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale i/sau a relaiilor cu ceilali i simultan s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical; S cunoasc i s diferenieze materiale i instrumente de lucru, s cunoasc i s aplice reguli de utilizare a acestora; S utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activiti plastice concrete.OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-sa modeleze fara sa murdareasca masa de lucru;

O2-sa recunoasca culorile pe care le folosesc;

O3- sa foloseasca formulele de politete in cadru jocului de rol;

O4-sa aiba o pozitie corecta la masute;O5-sa participe cu interes la activitate;

O6-sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii comune.METODE SI PROCEDEE: conversatia; explicatia; demonstratia.Material didactic: plansete;

plastilina;

servetele;

carti;

creioane;

carioci;

bani de hartie.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru nvmntul precolar (2008) M.E.C.T., Bucureti tefania Antonovici,Paula Neau- Jocuri i activiti alese, Editura Aramis Print, 2008ETAPELE

ACTIVITATII CONTINUTUL

InvatariiSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1.MOMENTUL ORGANIZA-

TORIC

Asigurarea conditiilor necesare pentru buna desfasurare a activitatii:

-aerisirea clasei;

-amenajarea masutelor, formand doua centre de interes;

-pregatirea materialului didactic; Copii intra in sala de grupa cantand Zum,zum,zum, albinita mea : Zum, zum, zum, esti mereu pe drum. Zboara colea-n gradinita, Fara frica albinita. Zum, zum, zum, esti mereu pe drum.Ne dai si noua din ea, draga albinita mea. Are loc INTALNIREA DE DIMINEATA. Conversatia

Observarea comporta-

mentelor copiilor

Orala

Observarea comporta-

mentelor copiilor

Se exerseaza SALUTUL, se facePREZENTA si apoi se trece lapanoul cu CALENDARUL NATURII, unde se completeaza date (imagini) despre vremea de afara, cum ne imbracam, ziua si data.Conversatia

Orala

2. CAPTATEA ATENTIEI Captarea atentiei se face printr-o convorbire despre vacanta:-Cum a fost in vacanta?

-Cu cine v-ati jucat?

-V-a fost dor de gradinita?

Intrebarile continua in functie de raspunsurile si de curiozitatile copiilor.Conversatia

Observarea comporta-

mentelor copiilor

Orala

3.ANUNTA-

REA TEMEI SI A OBIECTI-

VELORCopii ,astazi ne vom imparti si vom lucra la doua masute.

La prima masuta vom modela frumos, asa cum ne amintim noi de la grupa mica ( fara a avea o tema impusa), iar la a doua masuta vom juca un joc de rol, care se numeste: La librarie.

Dupa ce terminam, vom face schimb, pentru ca toti copiii sa lucreze la ambele centre.Conversatia

ExplicatiaOrala

4.DIRIJAREA INVATARII Ne vom deplasa impreuna la masute,mergand ca piticii: Noi suntem piticii/Piticii voinicii.... Copiii se aseaza la masute.Are loc intuirea materialului didactic.Ce avem pe masuta numarul 1? Fiecare copil isi indreapta atentia catre masuta.( plansete, servetele, plastilina).Ce avem la masuta numarul 2?

Copiii raspund: carti, creioane, carioci,bani de hartie.

Inainte sa ne apucam de lucru ,o sa facem cateva exercitii de incalzirea a manutelor, pentru a modela frumos, fara sa murdarim masuta de lucru ( initial isi incalzesc manutele doar copiii de la masuta numarul 1):

Ploua

Tuna

Bate vantul

Rasare soarele La masuta numarul 2 vom juca jocul de rol : La librarie.Un copil va fi vanzatorul, iar ceilalti cumparatorii care vor sta la rand. Le amintesc copiilor ca trebuie sa lucreze frumos, sa nu vorbeasca tare si sa foloseasca formulele de politete. JOC DE ROL:

Buna ziua!

Buna ziua!Cu ce va pot ajuta?

As dori sa cumpar un pachet de carioci.Cat costa?

Doi lei.

Multumesc.

Cu placere!Intrebarile pot continua in functie inventivitatea copiilor.Se face rotatia la centre.Demonstratia

Intuirea materialului didactic

ConversatiaIncalzirea mainilorExplicatiaJoc de rolJoc de rol

Orala

Observarea comporta-

mentelor copiilor

OralaObservarea comporta-

mentelor copiilor

Orala

Observarea comporta-

mentelor copiilorOrala

5.EVALUA-

REAApreciez dialogul copiilor de la jocul de rol : La librarie si facem o expozitie cu modelajele copiilor, lasandu-i pe copii sa le aleaga pe cele mai frumoase.ConversatiaExplicatia

Observarea comporta-

mentelor copiilor

6.INCHEIE-

REA ACTIVITATIISe fac aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurarea a activitatii.ConversatiaAprecieri verbale

PAGE 8