Adverbul
-
Upload
vio-guersal -
Category
Documents
-
view
23 -
download
3
description
Transcript of Adverbul
PROIECT DE LECŢIE
Data: 04.IV.2016Unitatea şcolară: Clasa: a V-a AProfesor: Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba si literatura românăUnitatea de învăţare: Portretul Conţinutul învăţării: Adverbul şi interjecţia - exerciţiiTipul lecţiei: formare de capacităţi şi deprinderi
Competente generale: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată; Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
Competenţe specifice
2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
1
Obiective operaţionale: Cognitive: - să identifice adverbele şi interjecţiile din enunţurile date;- să utilizeze adverbe şi interjecţii în contexte adecvate;- să recunoască modul de formare al unor adverbe; Afectiv – atitudinale:- să manifeste interes pentru sarcinile de lucru;- să acorde atenţie problematicii propuse. Psihomotorii:- să coopereze cu ceilalţi colegi pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;
Strategia didactică: Resurse procedurale: conversaţia catehetica, jocul didactic, exerciţiul; Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fişe de lucru, cretă colorată; Forme de organizare: activitate frontală alternativ cu activitate independentă, inclusiv activitate pe grupe
și pe perechi;
Forma de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor, evaluare formativa.
Durata: 50 de minuteLocul desfăşurării: sala de clasa
2
Bibliografie: ***, Limba romana, Manualul pentru clasa a V- a, Bucureşti, Editura Humanitas, 2008. Rusu, Maria-Mina; Cotoi, Geanina; Hăilă, Carmen-Irina; Timingeriu, Mihaela, Exerciţii practice de
limba română, competenţă şi performanţă în comunicare, clasa a V-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura Emia, Deva, 2009.
Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureşti, 2009
3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii1. Moment organizatoric (pregătirea clasei pentru activitate) - 2'
Notarea absenţilor; asigurarea celor necesare lecţiei.
Elevii se pregătesc pentru oră.
2. Verificarea temei - 5' Se verifică tema făcându-se unele corecturi şi observaţii.
Elevii corectează tema.
3.Reactualizarea cunoştinţelor- 5'
Sunt adresate întebări frontal şi individual privitor la temele studiate anterior şi care au legătură directă cu lecţia de zi:
1. Ce este adverbul?2. Ce observaţie putem face
Răspund şi pun întrebări legate de subiect.
4
referitor la forma adverbelor în vorbire?
3. De câte feluri sunt adverbele? Daţi exemple.
4. Ce indică adverbele de loc, de timp şi de mod?
5. La ce întrebări răspund?6. Ce înţelegem prin adverbe
provenite din adjective?7. Ce puteţi spune despre adverbul
româneşte? Cum s-a format?8. Ce este interjecţia?9. Dupa formă, ce câte feluri pot fi
interjecţiile?10. Ce pot exprima
interjecţiile?4. Captarea atenţiei (discuţie introductivă) - 3'
Sunt prezentate regulile jocului „Panoul cu surprize”. De asemenea, elevii sunt anunţaţi că, pentru cât mai multe răspunsuri corecte, la sfârşitul orei vor fi recompensaţi.
Acordă atenţie profesorului. Pun întrebări pentru anumite clarificări.
5
5. Anunţarea conţinutului şi a obiectivelor - 3'
Se scrie pe tablă titlul lecţiei şi se enunţă obiectivele: Adverbul şi interjecţia - exerciţii
Notează, în caiete, titlul lecţiei.
6. Dirijarea exersării - 20'
Sunt rezolvate sarcinile de lucru de pe „Panoul cu surprize”. (Anexa 1).
Este propusă rezolvarea unui alt tip de exerciţiu, prin care elevii sunt solicitaţi să introducă părţile de vorbire indicare, în enunţuri adecvate (Anexa 2).
Rezolvă sarcinile de lucru.
Elevii se implică în activitate, manifestă interes.
7. Asigurarea feed-backului(10')
Profesorul propune ca, pe grupe, să se realizeze un dialog de patru – cinci replici în care să fie utilizate adverbe de loc , de timp, de mod şi interjecţii.
Elevii rezolvă sarcina de lucru.
8. Tema pentru acasă / Explicaţii pentru continuarea activităţii acasă(2')
Se prezintă tema pentru acasă, oferindu-se unele explicații.Se fac unele aprecieri asupra activității elevilor.
Notează, în caiete, tema pentru acasă.
6
Conţinut informativ
Anexa 1 „Panoul cu surprize”
Rezolvaţi, cu atenţie, sarcinile de lucru de pe „Panoul cu surprize”. Fiţi atenti: cei mai buni vor fi recompernsaţi!
7
Regulile jocului (activitate pe perechi):
fiecare grupă va alege un reprezentant (grupele au fost anterior satbilite de către profesor); de comun acord cu partenerul de joc, fiecare reprezentant va alege, de pe „Panoul cu surprize”, o cifră în
spatele fiecăreia aflându-se câte o sarcină de lucru sau o Surpriză în spatele fiecareia aflându-se sarcini diferite faţă de cerinţa propiu-zisă a jocului, dar care au ca legătură directă cu scopul lecţiei, acela de a se identifica şi de a se utiliza adverbele şi interjecţiile;
în cazul în care o grupă nu va revolva corect sarcina de lucru, vor fi obligaţi să rezolve un alt exerciţiu, tot prin alegerea unui număr de pe „Panoul cu surprize”; dacă nici de acestă dată sarcina nu este îndeplinită corect, elevii grupei respective vor primi o pedeapsa din „Boxa pedepsitilor” (trebuie să găsească răspunsul corect al unor ghicitori).
Sarcina de lucru: Identificaţi tipurile de adverbele şi interjecţiile din enunţurile următoare:
Număr sarcină Enunţul
8
1 Cine se scoală devreme departe ajunge.2 – Surpriză Găseşte câte un antonim pentru următoarele adverbe: alene, departe, acum.
3 S-a pus zăpada. Hai la derdeluş!4 - Surpriză Stabileşte cum s-au format următoarele adverbe: cruciş, bărbăteşte, chiorâş.
5 Îi şopteam încet bunicului că-l iubesc.6 – Surpriză Oare cine ştie, ce-mi urmează mie?
- Bravo [ ] ai reţinut!7 Uf, ce greu este!8 Deasupra roiau albinele ademenite de mirosul florilor.9 Nu-i nimeni mai vrednic decât mine în ogradă.... cucuriguuu!
10 – Surpriză În enunţul Am fost şi eu acolo, dar demult., există:a) un adverb de loc şi o interjecţie;b) un adverb de mod şi un adverb de loc;c) un adverb de loc şi un adverb de timp.
11 Băiatul cântă frumos.12 Miau-miau, mă mângâie şi pe mine cineva?
13 - Surpriză Formeză verbe de la urmatoarele interjectii: miau-miau, ham-ham, cotcodac.
Anexa 2Alcătuiţi propoziţii care să conţină următoarele elemente:
1. un adverb de loc;9
2. un adverb de timp;3. un adverb de mod;4. o interjecţie;5. un adverb de loc şi o interjecţie;6. adverbul dificil format din adjectivul dificil.
10