Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

download Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

of 5

Transcript of Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    1/10

    GRĂDINI A CU PROGRAM NORMAL CERVENIAȚEDUCATOARE: MAZILU MARIADATA: 02.MARTIE.2016

    PROIECT DE ACTIVITATE

    GRUPA: MareTEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce i cum exprimăm ceea ce sim im?ș ț

    SUBTEMA:” Ghiocei i măr i oare, primele raze de soare”ș ț șTEMA ACTIVITĂ IIȚ : ”Vestitorul primăverii – Ghiocelul” 

     FORMA DE REALIZARE: activitate integratăTIPUL ACTIVITĂ IIȚ : mixtă, predare i consolidareș

    COMPONEN A ACTIVITĂ IIȚ Ț :A.D.P. + A.L.A.1 + A.D.E(D. . + D.O.S.) + A.L.A.2Ș

    Activită i de dezvoltare personalăț : Î!"#$%&' & $$&' *ț : ”Bun venit, prieteni noi!” R!$':”unt un oaspete "un” # deprinderi de ordine, disciplină autoservire T%',$ $':ț  ”$acă vreau săcresc voinic” # gimnastică de %nviorare&

    Activită i li"er alese'etapa ():ț -/ & '* # ”*rimăvara %n imagini” # puzzle B$#$!&/* #”+ulpina ghiocelului” # exerci iu graic '"astona ul)ț ș !$$ *Ș ț  # ”*lantăm lori” - planatare&

    Activită i pe domenii experien iale:ț ț D&$# !$$ &Ș ț  'Cunoa terea mediului # ”Ghiocelul”ș

    o"servare) iș

    D&$# O $ S/$&!'!&ș  'Activitate practică # ”+a"lou cu ghiocei” lipire)&Activită i li"er alese'etapa a ((-a): ”.a pădure” #ț  / / !&3! $ /"!ș ”Cu"ul magic” 4 /$!%'/!$5 & $ /'%&.ș

    SCOPUL ACTIVITĂ IIȚ : dezvoltarea capacită ii de cunoa tere i %n elegere a mediului i aț ș ș ț șlumii %ncon/urătoare, a capacită ii de exprimare i aplicarea cuno tin elor %n dierite contexte deț ș ș țlucru&

    OBIECTIVE: .a s0r itulș i %n timpulș activită ii, copiii vor i capa"ili:ț # să asam"leze corect piesele de puzzle %n vederea redării unor ta"louri # să planteze lori %n ghivece'pahare) # să traseze semne graice %n spa iul datț # să denumească planta, păr1ile componente indicate, locul unde cre teș # să utilizeze tehnicile de lucru speciice activită ilor practice, %nsu ite anterior 'decupare dupăț școntur, asam"lare, lipire) # să participe cu interes i plăcere la desă urarea /ocurilor de mi careș ș ș

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    2/10

    METODE I PROCEDEEȘ : conversa ia, explica ia, demonstra ia, o"servarea, exerci iul, /ocul,ț ț ț ț /ocul exerci iu, turul galeriei, tehnica m0inii oar"e, pro"lematizarea, surpriza, munca individuală,țmunca %n grup&

    MATERIALE DIDACTICE: calendarul naturii, medalioane, pahare 'ghivece), păm0nt,

    linguri e, lori, puzzle, imagini cu lori de primăvară, plan a, creioane, i e, plan a model, "locț ș ș șdesen, lipici, oarece, carton colorat, elemente pentru decupat, c&d& # pla2er, cu", "oluri cu "ile ele, recompense&ț

    DURATA: o zi

    BIBLIOGRAFIE:

    • ”Curriculum pentru %nvă ăm0nt pre colar”, M&3&C&+& # 4556ț ș

    • Ga"riela Ber"eceanu, Mihaela $anc, $aniela Ciurea, 3lena (lie, maranda Maria

    Ciolică, ”Ghid pentru proiecte tematice, 5-7 ani”, 3ditura $idactica *u"lishing 7ouse,Bucure ti # 4558ș

    • Gongea 3&, 9uiu G&, Bre"en &, “Activită i bazate pe inteligen e multipleț ț  ” 3ditura9eprograph, Craiova # 455

    • Bre"en &, ;ulga M&, 9uiu G&, Gongea 3&, ” Metode interactive de grup”'ghid metodic),3ditura Arves, Bucure ti # 455

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    3/10

    SCENARIUL ZILEI

    Activitatea de"utează cu Î!"#$%&' & $$&' *ț : ”Bun venit, prieteni noi!”S'#!# # 3ducatoarea roste te următoarele versuriș :”Diminea a a venit, !o i copiii auț ț 

     "o"it,#n cerc "ă ne adunăm$u to i "ă ne "alutăm%A-nceput o nouă zi,&ună diminea a, copii%”ț ț 

    e oloseste ”tehnica comunicării rotative” # pornind de la educatoare către copilul dindreapta&3ducatoarea anun ă:Astăzi avem musairi! $oamna director a venit %nso ită de doamnaț ț

    metodist să vadă c0t suntem noi de rumo i, de cumin i, i să ale c0t de multe tim noi, iar laș ț ș șinalul zilei, ne vor lăuda i ne vor aplauda& alutăm i noi musairii: Bună diminea a i "ine a iș ș ț ș țvenit la noi!

    =n continuare va avea loc $'!$/' & 75$%'%& pe versurile:”Dacă vreau "ă cre"c voinic'ac gimna"tică de mic(Merg )n pa" alergător,*ar apoi )ntr-

    un picior,#ntind bra ele i zbor(!oată lumea e a mea$+nd m-a ez o" la podea("ta-i doar unț ș ș)nceput.a privi i c+t am cre"cut%”ț 

    P%&,& 'ț se va realiza prin a ezarea la panou a pozelor cu copiii prezen i, apoi un "ăiatș ț

    numără etele, iar o ată numără "ăie ii&ț ”După ce ne-am adunat i /rumo" ne-am "alutat$olegiiȘne-am )nt+lnit$ine oare n-a venit0”>rmează completarea C'#&'%#$ '!%$$: ” A-nceput o nouă zi  $um e vremea azi copii?”e discută despre vremea de aară i se sta"ile te anotimpul %n care ne alăm& untș ș

    adresate următoarele %ntre"ări:-=n ce anotimp suntem?-Care sunt lunile anotimpului primăvara?-Ce zi a săptăm0nii este astăzi?-Ce zi a ost ieri?-Ce zi va i m0ine?

    -=n ce lună suntem?-=n ce an suntem?N!'!&' ,$#&$  # se aude un ciocănit %n u ă, este 0na *rimăvaraș :”1u "unt 2+na

     3rimăvara$e colind )ntreaga ară,'lori pe c+mp am "emănat3ă"ărele am chemat, G+zele euț le-am trezit i zăpada am topit(4+ntul cald mi-a pove"tit$ă natura ob"erva i,De"pre mineȘ ț )nvă a iMulte lucruri "unt "chimbate,Mi le pove"ti i pe toate0((((1u acum trebuie "ă plec Dar ț ț ț voi reveni*ă-mi pove"ti i cum v-a i ucat%”ț ț 

    3ste amintit &'# ,$#&$ ”4e"titorul primăverii - Ghiocelul”(3ducatoarea propune ca %mpreună să realizeze c0teva surprize pentru z0na *rimăvara,

    %nsă pentru aceasta tre"uie să ormăm trei grupe& 9epartizarea pe grupe se va realiza prinmetoda ,,M0na oar"ă@@, copiii vor exrage din co ule c0te un medalion 'ghiocel, măr i or,ș ț ț șr0ndunică) care le va i prins %n piept& Copiii vor tre"ui să identiice cărui centru de interes”apar in”, conorm %nsemnului de pe medalionul purtat:ț ”După medalioanele purtate,Ghicim ocurile toate,a mă"u e ne-mpăr im, i la lucru noi pornim%”ț ț Ș (T%',$ $&)ț

    e prezintă /&!%& & $!&%& la care copiii vor lucra: la /&!%# !$$ *ș ț  copiii vor plantalori %n ghiveci, la /&!%# $#$!&/* vor realiza tulpina ghiocelului, iar la /&!%# / & '*vor asam"la piesele de puzzle pentru a reconstitui ghiocei i imagini cu anotimpul primăvara& *eș!%',$ $'ț  ”ine, vine, primăvara”, se va realiza o expozi ie cu activitatea copiilor&ț

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    4/10

    R!$': - mersul la toaletă, spălarea m0inilor pentru a servi gustarea:”&ucuro i că bineșam lucratAcum r+ndul )l /ormăm( 6nul după altul  #n r+nd ne a ezăm,6nul după altul midașo /ormăm%”

    T%',$ $'ț   către activitatea pe domenii experien iale se va realiza printr-o stroă dinț8G#'# 9#%$#%8 : ”*unt micu i /rumu el i mă cheamă ghiocel,1u alung iarna din ară i-ț ș ș Ș ț Ș

    aduc dulcea primăvară%”,  deoarece ghiocelul este vestitorul primăverii m-am g0ndit să %l&%5*  i să alăm c0t mai multe despre el, despre păr ile componente, mirosul, culoarea,ș țdespre locul unde cre te&ș T%',$ $'ț   către '/!$5$!'!&' %'/!$/*  se va realiza prin intonarea/"!&/#$ 8P%$*5'%'8& Aici copii vor realiza un ”+a"lou cu ghiocei”, utiliz0nd tehnicile%nsu ite anterior 'decupare pe contur, asam"lare, lipire) cu a/utorul elementelor primite& .ucrărileșvor i expuse la panou, iar prin metoda ”turul galeriei” copiii vor analiza lucrările, aleg0ndu-le pecele mai "ine realizate&

    =n continuare, urmează  /# / !&3! $ /"! 8L' *%&8ș   # copiii sunt grupa i %nțorma ie de cerc i interpretează c0ntecul, concomitent execută mi cările sugerate de con inutulț ș ș țacestuia& >rmează  /# 8C# '$/8  care presupune rostogolirea unui cu" pe podea,extragerea din "olul indicat de imaginea de pe a a superioară a cu"ului, citirea sarcinii de cătreț

    educatoare i %ndeplinirea ei de către copii, apoi revenirea la locul ini ial&ș țActivitatea se %ncheie cu aprecieri reeritoare la participarea i implicarea copiilor %n /oc,șmuncă i %nvă are, iar medalioanele cu lori sunt recompensele pentru ei&ș ț

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    5/10

    DEMERSUL DIDACTIC

    E!'&'/!$5$!* $$ț

    C $! !$$ $9$/ț ș țS!%'!&$$ $'/!$/&

    E5'#'%&Metode iș procedee

    Materialedidactice

    M&!%'$,'!%$/

    Creearea condi iilor necesare desă urăriiț șactivită ii:ț Aerisirea sălii de ghrupă Amena/area spa iului de desă urare aț ș

    activită iiț *regătirea materialelor'demonstrativ,

    distri"utiv) Aran/area copiilor %n semicrec&

    Conversa iaț

    C'!'%&''!& $&$ț

    e aude un ciocănit %n u ă, intră 0naș*rimăvara care se prezintă copiilor prin

    recitarea unor versuri, ea % i dore te ca laș șinalul zilei să ale cum s-au /ucat i ceșlucruri au mai alat despre anotimpul primăvara&

    Conversa iațralăCopiii ascultă

    la ceea cespune 0na*rimăvară iședucatoarea

    A '%&'ț!&&$ $ 'ș

    $&/!$5%

    $upă plecarea 0nei *rimăvara, sta"ilimtema zilei: ”estitorul primăverii -Ghiocelul” i /ocurile pe care le-am pregătitș pentru a-i arăta z0nei ce tim: vom realizaștulpina ghiocelului, plantăm lori ișreconstituim un puzzle, de asemenea vom

    &%5' ;$/#, realizăm un 8T'# /;$/&$8, ne vom distra /uc0ndu-ne i vom ișaprecia i i recompensa i pentru muncaț ș țdepusă&

    Conversa iaț3xplica iaț

    Maniestăaten ie iț șinteres

    R&'/!'#$,'%&'/ !$ %ș ț

    Copiii vor i %mpăr i i pe centre de interes cuț ța/utorul unor medalioane pe care le vor alege prin metoda ”m0na oar"ă” din co ule & e vaș țace turul centrelor de interes prezent0ndu-secopiilor material cu care vor lucra, cu

     promisiunea că vor trece pe la toate centrele&T%',$ $&:ț”$upă medalioanele purtate,Ghicim /ocurile toate&.a măsu e ne-mpăr im,ț ț

    i la lucru noi pornim!”ȘA.L.A. 1

    Conversa iaț3xplica iaț$escoperirea

    Co uleș țMedalioane: ghiocel,măr i or,ț ș

    r0ndunică

    Ascultăexplica iilețeducatoarei

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    6/10

    • -/ & '*: 8P%$*5'%' 7 $'$$8  # copiii vor reconstitui din piese tip puzzleimaginea vestitorului primăverii i imaginișcu anotimpul primăvara&

    • B$#$!&/* : 8T#$' ;$/#$8 # copiiivor avea de executat elementul graic "astona ul, astel realiz0nd tulpinașghiocelului&

    • !$$ *: 8P#'!* 9#%$8Ș ț  # copiii vor plantazam"ile %n pahare, iar apoi le vor uda&

    $upă rotirea copiilor la centrele de interes,

    se ixează cuno tin ele copiilor prin %ntre"ăriș țdespre activitatea desă urată de ace tia& *eș șc0ntecul 8V$&< 5$& %$*5'%'8(!%',$ $&)ț , se organizează o miniexpozi iețcu ceea ce au realizat copii&>rmează %!$' # ne spălăm pe m0ini pentrua servi gustarea:”Bucuro i că "ine am lucratșAcum r0ndul %l ormăm& >nul după altul

     =n r0nd ne a ezăm,ș>nul după altul mida o ormăm!”

    3xplica iaț$emonstra iaț

    3xplica iaț$emonstra iaț

    3xplica iaț$emonstra iaț

    Conversa iaț

    *uzzle-uricu ghioceii imaginiș

    cuanotimpul primăvaraCreioane;i e deșlucru;lori*ahare*ăm0nt delori.inguri eț

    Găleată cuapă

    Gustarea

    ralăAc ional-ț practică

    3xecută corectsarcina primită

    D&9* %'%&'ș'/!5$!* $$ț

    T%',$ $'ț către A&$&3& se ace prin intonareaunei stoe din /"!&/# 8G#'# 9#%$#%8.

     A.D.E.D. . (/' !&%&' &$#$)Ș ș

    +D.O.S. ('/!$5$!'!& %'/!$/*)

    Copiii se vor a eza pe scăunelele a ezate %nș șsemicerc, cu o mică distan ă %ntre ele pentruțdelimitarea grupelor& e distri"uie ghioceiidin co ule 'ără rădăcină) copiilor i vomș ț șanaliza păr ile componente ale ghiocelului,ț precum i rolul lor %n via a plantei&ș ț R**/$': este iroasă&

    Co ule cuș țghiocei

    rală

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    7/10

    T#$':  - partea su"păm0nteană are

    ormă de "ul"'seamănă cu o ceapă) eadepozitează su"stan ele hrănitoarețnecesare dezvoltării plantei 'apa i sărurileșminerale)  -partea aeriană este su" ire,țdelicată, iravă, de culoare verde ișseamănă cu un "astona ș

    F%,&: sunt %n număr de două, lungi,

    de culoare verde %nchis, care pornesc de la "aza tulpinii aeriene

    F#'%&': %n v0rul tulpinii este prinsă cu o

    codi ă mică o singură loare ea este alcătuitățdin trei petale al"e unite su" orma unuiclopo el cele trei petale ran/urate, cuțmarginile verzi, din interiorul lorii ormeazăun el de tu" i se intercalează cu cele treiș petale mari& ;runza mică verde care se alădeasupra lorii, acoperă ca o glugă "o"ocul iș%l prote/ează c0nd iese din păm0ntul acoperitde runze i zăpadăș

    M$%#: este speciic L/# & /%& !&%&ș  : spontan %n păduri, poieni

    i cultivat %n grădina de lori sau %n ghiveceș 

     Înmul ire:ț    prin multiplicarea "ul"ului8  Înflorire:  din ianuarie i p0nă %n martieș

    deoarece %nlore te oarte devreme a ostșdenumit ”vestitorul primăverii”&Copiii % i vor desemna c0te un reprezentantșcare va asam"la păr ile componente alețghiocelului, pe o imagine reprezentandmediul de via ă al plantei&țT%',$ $&: 8P%$*5'%'8ț  # c0ntec

    "servarea

    3xplica iaț

    Conversa iaț

    "servarea3xerci iulț

    *ro"lemati-zarea

    Ghiocei

    *lan ăș

    (magini pentruasam"lareaghioceilor .ipici

    $enumesc planta

    Ascultăexplica iileț

    "servă planta

    Aplicativ- practică

    O $&%&'ț&%9%' &$ț

    3ducatoarea le propune copiilor să %i pregătească 0nei *rimăvara un cadou pecare să %l ia cu ea la plecare: un ”T'# /;$/&$8.e $!$& !& '!&%$'##ș   enumer0ndelementele ta"loului: pentru realizareata"loului vom avea nevoie de elementedecupate 'nori, soare, copaci, lori, luturi),

    Conversa iaț

    3xplica iaț *lan așmodel

    ralăCopiii intuiescmareialul cucare vor lucrai elementeleș

    necesarerealizării

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    8/10

    elemente pentru decupat 'iar"ă iș ghiocei 9,oi, lipici i carton a/utător&șe prezintă %n a a copiilorț # &%&'#$,'%& al ta"loului&e decupează urmărind conturul iar"a, apoi

    ghioceii& *e coala de "loc de desen, %n parteade /os se lipe te iar"a& Apoi se lipe teș ștrunchiul copacului, urmat de coroanaacestuia, %n partea st0ngădreaptă& .ipim ișghioceii, %nt0i tulpina cu runze i la inalșloarea& oarele %l lipim %n partea 'st0ngădreaptă) de sus a paginii& .a inal lipim norii, pasărea i luturele, i ta"lou este gata&ș ș

    =nainte de %nceperea lucrului se vor acec0teva &3&%/$ $$ &!% 7/*#,$%&'ț

    /#'!%$$ $/$ ' "$$$n, doi, trei!>n, doi, trei!3u str0ng pumnii i-i desacș$egetelor ac pe plac,>nu-doi, unu-doi+o i suntem acum vioi!ț*loaia cade ne-ncetat,

    0rul degetelor "at(ar acum le răsirăm.a pian acum c0ntăm!”e urează copiilor: ”por la lucru!”,asigur0ndu-le un ond muzical plăcut&upraveghez modul %n care copiii realizeazălucrările, dacă etse cazul le oer a/utorul&e va realiza o expozi ie cu lucrările realizatețde copii, %n ordinea terminării acestora, iar  prin metoda ”+urul galeriei”, c0te un copil va

    analiza lucrările, o va alege pe cea care estecorect realizată pentru a dărui 0nei*rimăvara un ”+a"lou cu ghiocei”&

    $emonstra iaț

    3xerci iul-ț /oc

    3xerci iulț

    +urul galeriei3xplica iațConversa iaț

    3lementede decupat;oarece.ipiciBloc dedesen

    Cartona/utător 3lementedecupate

    erve eleȘ țumede

    c&d& pla2er  # c0ntecede primăvară

    +a"loulmodel.ucrărilecopiilor *anou

    lucrării

    Ascultăindica iile datețde educatoare

    3xecutăexerci iile deț%ncălzire amusculaturiimici a m0inii&

    Aplicativ- practică"servareamodului decooperare ișreala ionareț

    "servareamodului deapreciere alucărilor colegilor, dar ișdeautoapreciererală

    A$%'%&' A.L.A.II

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    9/10

    %&!& $&$ $ 'ț ș!%'9&%#$

    Copiii sunt anun a i că se vor distraț ț particip0nd la două /ocuri: ”.a pădure” /occu text i c0nt i ”Cu"ul magic” /ocț șdistractiv&8L' *%&8 = / / !&3! $ /"!ș , copiii sevor grupa %n orma ie de cerc i vor ț șinterpreta c0ntecul concomitent cuexecutarea mi cărilor sugerate de versurileșacestuia&”C0nd am ost noi la pădure, la, la, la, la,Am cules la ragi i mure, la, la, la, la,ș>ite-a a, uite-a a, la, la, la, la x 4ș ș

    i-am văzut un iepura , la, la, la, laȘ ș

    ărea sprinten, drăgăla , la, la, la, laș>ite-a a, uite-a a, la, la, la, la x 4ș ș

    3rau multe păsărele, la, la, la, la De-nterceam %n z"or cu ele, la, la, la, la>ite-a a, uite-a a, la, la, la, la x 4ș ș

    +ot elul de luturei, la, la, la, la De-ntreceam %n z"or cu ei, la, la, la, la>ite-a a, uite-a a, la, la, la, la x 4”ș ș

    e repetă de două ori, apoi urmează  /#$!%'/!$5 8C# '$/8 care presupunerostogolirea unui cu" pe podea, extragereaunui "ile el din "olul indicat de pe a aț țsuperioară a cu"ului, citirea sarcinii de cătreeducatoare i %ndeplinirea ei de către copii,șapoi revenirea la locul ini ial& (lustra iile deț ț pe cele E e e ale cu"ului sunt: ghiocel,țmăr i or, r0ndunică, luture, soare, curcu"eu,ț șiecare dintre cele E "oluri av0nd acelea ișsim"oluri& 3xemple de cerin e: ”Mormăi i caț țur ii”, ” opăi i ca iepura ii”, ”ări i %ntr-unș Ț ț ș ț picior” etc&Focul se repetă de 4- ori&

    Conversa iaț3xplica iaț$emonstra iațFocul

    Conversa iaț3xplica iaț$emonstra iațFocul

    Cu"E "oluriBile ele cuțcerin eț

    Asociereacorectă ami cărilor cușversurilec0ntecului

    3numerămaterialele iș%n elegțutilitatea lor Ascultă i re inș țsarcinile de /oc

    F$3'%&'/>!$?% >$

    e ac aprecieri asupra modului dedesă urare a %ntregii activită i, imălic0nd c0tș ț Conversa iaț Medalioan

    Aprecieri pozitive asupra

  • 8/19/2019 Activitate Integrata - Vestitorul Primaverii - Ghiocelul

    10/10

    '%&/$&%&''/!$5$!* $$ț/$$#%

    se poate de mult copiii&e acordă recompense 'medalioanele de laactivitate)&

    e activită ii iț școmportamen-tului copiilor