Act Artistico Plastica Frunza de Toamna Lipire

4
PROIECT DIDACTIC Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 7 Bistriţa Institutor: Ionela Camelia Lazea Grupa: Mică Domeniul experienţial: Domeniul estetic şi creativ (DEC) Tema de studiu: Când / cum şi de ce se întâmplă? Tema săptămânii: Toamna – aspecte Tema activităţii: Frunze de toamnă Categoria de activitate: Activitate practică Mijloc de realizare: Lipire Scop: S 1 – formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrări; S 2 – stimularea creativităţii prin arte plastice. Obiective operaţionale: O 1 – să analizeze şi să descrie frunzele cu părţile componente; O 2 – să observe culorile frunzelor; O 3 – să precizeze culorile frunzelor corect; O 4 – să folosească hârtie creponată în culori adecvate pentru realizarea corectă a lucrărilor; O 5 – să folosească corect uneltele de lucru; O 6 – să păstreze curăţenia la locul de lucru; O 7 – să respecte conturul frunzei, lipind bucăţelele de hârtie in interiorul conturului; O 8 – să participe cu interes la activitate.

Transcript of Act Artistico Plastica Frunza de Toamna Lipire

Page 1: Act Artistico Plastica Frunza de Toamna Lipire

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 7 Bistriţa

Institutor: Ionela Camelia Lazea

Grupa: Mică

Domeniul experienţial: Domeniul estetic şi creativ (DEC)

Tema de studiu: Când / cum şi de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: Toamna – aspecte

Tema activităţii: Frunze de toamnă

Categoria de activitate: Activitate practică

Mijloc de realizare: Lipire

Scop:

S1 – formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrări;

S2 – stimularea creativităţii prin arte plastice.

Obiective operaţionale:

O1 – să analizeze şi să descrie frunzele cu părţile componente;

O2 – să observe culorile frunzelor;

O3 – să precizeze culorile frunzelor corect;

O4 – să folosească hârtie creponată în culori adecvate pentru realizarea corectă a lucrărilor;

O5 – să folosească corect uneltele de lucru;

O6 – să păstreze curăţenia la locul de lucru;

O7 – să respecte conturul frunzei, lipind bucăţelele de hârtie in interiorul conturului;

O8 – să participe cu interes la activitate.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independentă,

discuţia colectivă

Mijloace didactice: imagini ilustrând anotimpul toamna, zâna Toamna, materiale naturale: frunze

uscate şi colorate de toamnă, fişă de lucru (frunza de toamnă), lipici, hârtie creponată de diverse

culori, şerveţele umede.

Bibliografie:

- Metodica predării activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii

Page 2: Act Artistico Plastica Frunza de Toamna Lipire

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢIISTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Se amenajează grupa cu materiale din natură necesare bunei desfăşurării activităţii.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

anterior dobândite

Copiii participă activitate, urmând o discuţie despre aspectele caracteristice toamnei: temperatură, evenimente din natură, reacţia animalelor, a plantelor la scăderea temperaturii.

ObservaţiaConversaţia

Discuţia colectivă

Se urmăreşte corectitudinea răspunsurilor.

3. Captarea atenţiei Copiii ascultă o poveste care scoate în evidenţă paleta largă de culori în care se îmbracă natura.

În grupă sunt expuse imaginile care ilustrează conţinutul imagini din natură în anotimpul toamna.

Povestirea

Conversaţia

Urmăresc cu atenţie explicaţiile date

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Toamnei şi la conţinutul coşului adus de ea, anunţându-se astfel tema activităţii.

Conversaţia Urmăresc cu atenţie explicaţiile date

5. Prezentarea optimă a

conţinutului

Se prezintă copiilor sarcinile specifice activităţii.Copiii intuiesc materialele necesare pentru realizarea activităţii, ascultă

cerinţele educatoarei şi sarcinile ce trebuie îndeplinite; fiecare copil se aşează şi observă materialele.

ConversaţiaExplicaţia

Urmăresc cu atenţie explicaţiile date

6. Obţinerea performanţelor

Copiii, folosindu-se de lipici solid şi de hârtie creponată, rezolvă fişa de lucru individuală, urmând indicaţiile educatoarei şi nedepăşind conturul frunzei.

DemonstraţiaExplicaţia

Munca individuală

Se urmăreşte executarea corectă

a sarcinilor de lucru

7. Evaluarea performanţelor

Zâna Toamnă apreciază activitatea desfăşurată de copii şi le dă drept recompensă ecusoane în culorile toamnei.

Lucrările vor face obiectul unei expoziţii dedicate Zânei Toamna

Conversaţia Discuţia colectivă

Se analizează şi se apreciază

activitatea copiilor8. Încheierea

activităţiiAşezaţi în semicerc, copiii cântă cântece despre toamnă şi recită poezii pentru

a-i mulţumi Zânei Toamnă pentru darurile primite.