a7a Interjecția

9
PROIECT DIDACTIC SUCEAVA: GRUP ŞCOLAR DUMBRĂVENI PROFESOR: Pintilii Niculina CLASA: a VII-a B DATA: 21 mai 2009 ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: Interjecţia TIPUL LECŢIEI: lecţie mixtă (actualizare-predare) TIMP: 1 oră şcolară OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1-să identifice interjecţiile dinenunţurile date O2-să-şi amintească definiţia interjecţiei O3-să clasifice interjecţiile după sens şi structură O4-să inducă topica şi punctuaţia interjecţiei O5-să precizeze rolul interjecţiilor în comunicare O6-să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un enunţ STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea inductivă, metoda exerciţiului, lucrul cu manualul Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, enunţuri şi texte lingvistice, fişe de lucru Resurse umane: clasă de elevi omogenă, 32 de elevi 1

description

a7a Interjecția

Transcript of a7a Interjecția

PROIECT DIDACTIC

SUCEAVA: GRUP COLAR DUMBRVENI

PROFESOR: Pintilii Niculina

CLASA: a VII-a BDATA: 21 mai 2009

ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMNSUBIECTUL: InterjeciaTIPUL LECIEI: lecie mixt (actualizare-predare)TIMP: 1 or colarOBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1-s identifice interjeciile dinenunurile dateO2-s-i aminteasc definiia interjecieiO3-s clasifice interjeciile dup sens i structurO4-s induc topica i punctuaia interjecieiO5-s precizeze rolul interjeciilor n comunicare O6-s precizeze funcia sintactic a interjeciei dintr-un enunSTRATEGII DIDACTICEMetode i procedee: conversaia euristic, explicaia, descoperirea inductiv, metoda exerciiului, lucrul cu manualul

Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, enunuri i texte lingvistice, fie de lucru

Resurse umane: clas de elevi omogen, 32 de eleviForme de organizare:activitate frontal, activitate individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2005

2.Alexandru Crian,Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005

3. Cornelia Chiri,Gramatica-Fie de lucru, Editura Paralela 45, 2007

4..Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2004

SCENARIUL DIDACTICEtapele leciei /timpObiective operaionale Coninutul leciei

Metode, procedee i mijloace didactice Evaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1. Momentul organizatoric 1minAre loc oraganizarea clasei de elevi pentru lecie; notarea absenelor;Conversaia euristic, Activitate frontal

2. Actualizarea cunotinelor predate anterior5minSe verific tema pentru acas prin sondaj i se corecteaz eventualele greeliCitesc tema pentru acasExplicaiaActivitate individualntrirea rspunsurilor

3.Captarea ateniei elevilor pentru activitatea ce urmeaz3minExerciiu de dezghe :Cum te simi astzi?Sunt chestionai elevii dup ce au ales un chip potrivit cu starea lor de spirit, solicitndu-se motivarea alegerii.(anexa 1)

Fiecare elev i alege un chip din fia primit, chip care ilustreaz starea sa de spirit; i motiveaz alegerea;Elevii primesc o fi cu diverse chipuri sugestive pentru o anumit stare de spirit rezolv cerinaActivitate frontal i individualChestionarea elevilor

4.Anunarea obiectivelor operaionale i a subiectului leciei5minO1,O2,O3,

O4, O5Se anun titlul leciei i obiectivele urmrite n cadrul leciei.

Solicit elevilor s citeasc, pe rnd, cu voce tare, enunurile din fia nr.1 i s identifice interjeciile.Noteaz n caiete titlul leciei i obiectivele ei.

Rspund la solicitarea profesorului lucrnd cu fia de lucru nr.1nuConversaia euristic,

Exerciiul

Activitate frontal

Aprecierea verbal

5.Conducerea nvrii i realizarea feed-backului25minO1O3

O2

O6

i ajut pe elevi s formuleze definiia interjeciei.Solicit elevii, pe baza exemplelor din fia nr. 1, s induc topica i punctuaia interjeciei.

Se face precizarea c o interjecie urmat de un substantiv n Vocativ sau de un verb la imperativ, nu se desparte prin virgul sau alt semn de punctuaie.

Solicit elevii s identifice tipurile de interjecii dup criteriile: sens i structur

Antreneaz elevii

Subliniaz diferena dintre interjeciile afective i interjeciile voliionale n ce privete claritatea sensului. i ntrete afirmaia prin exemple.Elevii sunt solicitai s gseasc sinonime pentru interjeciile din propoziiile de mai jos i s precizeze funcia lor sintactic:Raa uti ! n ap.

E vai de el.

Mergea lipa-lipa!

Formuleaz definiia interjeciei.Observ topica i punctuaia interjeciei i, cu ajutorul profesorului, concluzioneaz:interjeniile nu au topic fix; aproape ntotdeauna dup interjecii se pune virgul sau semnul exclamriiClasific interjeciile i exemplific fiecare tip de interjecie.Elevii descoper funciile sintactice ale interjeciei (predicat verbal, nume predicativ, complement circumstanial de mod); Observ c interjeciile cu funcie sintactic nu se despart de restul propoziiei prin virgul. Uneori, cnd acestea sunt onomatopee, se pune semnul exclamrii dup ele.

Conversaia euristic,Descoperirea inductiv, Explicaia, Exerciiul de identificare,

Activitate frontal alternnd cu activitatea individualntrirea rspunsurilorAprecierea verbal

6. Atingerea performanei10minO4Ofer elevilor fia de lucru nr.2 i solicit unui elev citirea cu voce tare a textului pentru a elimina orice nenelegere.

Dup ce au fost identificate interjeciile din text, se solicit elevilor s elimine interjeciile din primele trei propoziii i s explice ce au obsevat.

Individual, cu raportare frontal, elevii subliniaz interjeciile din textul suport i formuleaz alte exemple cu aceleai interjecii.Elevii descoper rolul expresiv al interjeciilor n comunicareMetoda exerciiului (exerciiul creativ i de identificare), activitate individualntrirea rspunsurilor

7. Tema pentru acas1minRealizeaz, n scris, descrierea atmosferei din clasa ta, ntr-o zi de vineri, dup ce a terminat ultima or de curs.Folosete n compunerea ta, ct mai multe interjecii; Exerciiul 1 i 2/pag 167Elevii noteaz tema pentru acasLucrul cu manualulActivitate frontalAprecieri verbale i notarea elevilor care s-au evideniat la lecie

Fia nr.1

Se dau urmtoarele enunuri:

O, nu! Nu-i drept s te-ndoieti!A! zic eu, i dumnealui?

domnu Trandafir zice i el la urm: Brava, biete!

Ah, ce cald e!

Au, m doare!

Ia ascultai ,mi, zise Geril

Hi, cluii tatei, s ne ntoarcem ct mai degrab acas

His i cea! Gem sub poveri /Carele greoaie.am auzit desluit glasul mamaei lor chemndu-i din capul miritii: Pitpalac!Pitpalac!

Trziu, cocoul trmbi prelung: cucurigu!

Pupza zbrr! Pe-o dughean. Eu atunci ha de sumanul moneagului!

Fia nr.1

Se dau urmtoarele enunuri:

O, nu! Nu-i drept s te-ndoieti!

A! zic eu, i dumnealui?

domnu Trandafir zice i el la urm: Brava, biete!

Ah, ce cald e!

Au, m doare!

Ia ascultai ,mi, zise Geril

Hi, cluii tatei, s ne ntoarcem ct mai degrab acas

His i cea! Gem sub poveri /Carele greoaie

.am auzit desluit glasul mamaei lor chemndu-i din capul miritii: Pitpalac!Pitpalac!

Trziu, cocoul trmbi prelung: cucurigu!

Pupza zbrr! Pe-o dughean. Eu atunci ha de sumanul moneagului!

Ce exprim cuvintele subliniate?

-stri sufleteti: o-amrciunea; a-mirarea; brava-satisfacia, mulumirea

-o porunc, o adresare, un act de voin: ia!, hi! mi; his! cea! bre!-senzaii: ah-senzaia de cald; au senzaia de durere; brrr-senzaia de frig;

-se imit sunetele necuvnttoarelor: pitpalac! Cucurigu!

-se imit zgomote din natur: ha, zbrr! (ONOMATOPEE)Interjeciile pot fi: simple sau compuse (ha! hodoronc-tronc!)

Fia nr.2

Se d textul:

Neghiobi ca tine mai sunt acolo-n sat? U! hu!... este badea Muat, badea Stan, Neagu, Voicu, Florea, Soare, badea Bran, Coman i alii. Ho! m, destul! Dar cine este mai mare dect toi la voi n sat? Cine-i mai mare? Badea Chiu; el este mai nalt dect toi; e att de lung, nct mai n-ajungi cu mna la umrul su. Bre!... proast lighioaie mai eti! Nu te-ntreb aa.

Dar cum? zise Pcal. Eu i zic: pe cine ascultai voi aici n sat? I! ha! auzi vorb! Ascultm pe lutarul mo Bran; cnd ncepe s cnte, tot satul st cu ochii i urechile int la el. Nu zic aa, mi ntrule! Rspunde-mi odat cum te-ntreb. Ei, cum? Eu te-ntreb de cine avei fric aici n sat mai mult. Vleu, maic! Ia, de buhaiul lui mo popa, mare fric mai avem, mmulic. Cnd vine sara de la pscut, fugim de el care ncotro apucm; c att e de nfricoat, de gndeti c e turbat; cnd ncepe s mugeasc, sparie chiar i copiii din sat. M!... da'! ce namil de om eti tu? Nu cumva eti vrun duh ru, frate cu Meaz-noapte sau cu Spaima-pdurei? Ei, Doamne! De ce m-ntrebi, cnd m priveti? Ce? Nu m vezi c-s om ca i dumniata: cu cap, cu ochi, gur, nas, mni i cu picioare, m mic i m uit ca toi. Aa te vd i eu, dar ai minte i simire abia ca un dobitoc. Ia spune-mi, zu: avei butnari sau dogari n sat la voi? Avem. Na cinci bani, i du-te s-i puie doagele ce-i lipsesc.

Prostia din nscare, leac n lume nu mai are; ea este o uricioas boal, ce nu se vindec n coale, ba nici n spitale

(Ion Creang-Pcal)1.Subliniai interjeciile din textul de mai sus.

2. Transcriei primele trei propoziii din text fr interjecii. Ce observai?

PAGE 4