A Viiia a Proiect

18
PROIECT DE LECŢIE DISCIPLINA : Limba şi literatura română CLASA : a VIII-a A NUMELE CADRULUI DIDACTIC: Bărbînţă Nicoleta DATA : 29.05.2014 SUBIECTUL LECŢIEI:Genul epic TIPUL LECŢIEI : recapitulare COMPETENŢE GENERALE: 2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral ,sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat. 2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical. 3.3. identificarea valorilor etice şi culturale într-un text ,exprimându-şi impresiile şi preferinţele OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1: sǎ precizeze trǎsǎturile specifice genului epic; O2: sǎ precizeze speciile epice;

description

A Viiia a Proiect

Transcript of A Viiia a Proiect

Page 1: A Viiia a Proiect

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA : Limba şi literatura română

CLASA : a VIII-a A

NUMELE CADRULUI DIDACTIC: Bărbînţă Nicoleta

DATA : 29.05.2014

SUBIECTUL LECŢIEI:Genul epic

TIPUL LECŢIEI : recapitulare

COMPETENŢE GENERALE:

2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare

monologată și dialogată

COMPETENŢE SPECIFICE:1.1 înțelegerea semnificației generale a mesajului oral ,sesizând progresia și coerența ideilor exprimate1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat.2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical.3.3. identificarea valorilor etice și culturale într-un text ,exprimându-și impresiile și preferințele

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1: sǎ precizeze trǎsǎturile specifice genului epic;

O2: sǎ precizeze speciile epice;

O3: sǎ încadreze un text dat în gen şi specie;

O4: sǎ alcǎtuiascǎ rezumatul unui text dat, conştientizând şi respectând cerinţele unui astfel

de text;

O5: sǎ argumenteze apartenenţa unui text la genul epic / specia epicǎ

Strategii didactice:

Metode: conversaţia euristică,explicaţia, exerciţiul oral şi scris, lectura explicativă, lectura comentată,munca în echipă,metoda ciorchinelui ,Diagrama Venn,turul galeriilor,brainstormingul

Page 2: A Viiia a Proiect

Materiale: fişe de lucru,tabla,creta,calculator,videoproiector

Bibliografice:

-Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, de Al. Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian,

Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2009;

-Programa de Limba şi literatura română clasa a VIII-a;

- Alina Pamfil, Limba şi literatura romănă în gimnaziu – structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2008;

Timp: 50 min

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

I. Moment organizatoric: 1 min

- Voi avea grijă ca elevii să îşi pregătească materialele necesare orei de limba română şi voi nota

absenţii.

-Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

II. Verificarea temelor: 5 min

-Se va realiza controlul caietelor de temă şi voi face aprecieri,după caz.

-Voi verifica,în mod frontal, felul în care elevii au alcătuit tema dată,elevii sunt puşi să

citească,antrenându-se, prin întrebări, întreaga clasă.

III. Captarea atenţiei: 5 min

-Se realizează prin Diagrama lui Venn unde se vor sublinia deosebirile și asemănările dintre cele două

genuri literare

IV.Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor: 1 min

- Se anunță titlul lecției: Genul epic ,recapitulare

-Comunicarea obiectivelor se va realiza într-o manieră accesibilă elevilor

VI. Dirijarea învăţării şi dobândirea de cunoştinţe noi: 30 min

-Pe baza ciorchinelui se vor recapitula trăsăturile genului epic,elevii sunt antrenați să răspundă frontal la

întrebări care vizează recapitularea trăsăturilor genului epic.

Page 3: A Viiia a Proiect

-Elevii sunt împărțiți în grupe de câte 4 și răspund ,în cadrul echipei din care fac parte,la întrebările de pe

fișa dată care vizează trăsături ale genului epic și ale speciei literare ce aparține acestuia.

- Răspunsurile sunt scrise și se face turul galeriilor pentru verificarea acestora.

-După rezolvarea primelor trei cerințe,elevii ,tot în cadrul grupelor ,trebuie să argumenteze într-o

compunere că textul dat aparține genului epic. Răspunsurile sunt scrise și se face turul galeriilor pentru

verificarea acestora.

V. Asigurarea feedback-ului

-Se fac observaţii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informaţi continuu despre felul cum

îşi îndeplinesc sarcinile de învăţare.

VI. Evaluare -7 min

-Pe parcursul lecţiei, profesorul notează în agenda proprie elevii, în funcţie de răspunsurile date de

aceştia în timpul orei.

-La sfârşit,le voi împărţi elevilor câte o fişă cu eseul de cinci minute(ANEXA3 ) pe care o vor

completa în ultimele minute ale orei. Se vor citi eseurile pe măsură ce elevii termină.

VII. Tema de casă- 1 min

Page 4: A Viiia a Proiect

ANEXA I

Page 5: A Viiia a Proiect

Genul epic

specii literare

moduri de expunere

Mesaj artistic transmis indirect

naraţiune

descriere

monolog

personaje

narator

momentele subiectului

basmpoem

schiţa

parabola

deznodământul

punctul culminant

dialog

subiectiv

obiectiv

expoziţiuneaea

intrigadesfăşurarea acţiunii

roman

nuvelăfabulă

Page 6: A Viiia a Proiect
Page 7: A Viiia a Proiect

Anexa II

Grupa IFIŞĂ DE LUCRU

Se dă textul:“ A fost odată ca niciodată; a fost un împărat vestit şi avea trei feciori. Când s-au mărit, le-a dat la fiecare

câte trei sute de galbeni, să plece în lume şi să-şi facă fiecare rostul, cum s-o pricepe.Şi au plecat feciorii câte trei, de au mers domăindu-se, ba una, ba alta, până la o răspântie.Acolo s-au oprit:- Iată, mă frate, glăsuieşte cel mare, să apucăm fiecare la câte o parte, unde ne-o lumina mintea, şi, în cutare

vreme, să ne întoarcem îndărăt, să ne întâlnim tot aici. Aşa?Şi au apucat fiecare pe câte o uliţă deosebită.”

Se cere:1.Aduceți argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic 2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 8: A Viiia a Proiect

Grupa IIFIŞĂ DE LUCRU

. Se dă textul:“ ... Puişorul vede o linie de metal în colţul coridorului, care are la capătul de sus o maşină cu mâner. Se

suie-n piciore pe geamantan, pune mâna pe mânerul maşinii şi începe să tragă.- Sezi binişor puişorule! să nu strici ceva! zice mam’mare.Trenul îşi urmează drumul de la Periş cătră Buftea cu mare viteză. Dar pe la mijlocul kilometrului 24,

deodată s-aude un şuier, apoi semnalul de alarmă, trei fluiere scurte, şi trenul se opreşte pe loc, producănd o zguduitură puternică.

« Ce e? ce e?...» Toţi pasagerii sar înspăimântaţi la ferestre, la uşi, pe scări...- Goe! puişorule! Goe! strigă tanti Miţa şi se repede afară din compartiment.Goe este pe coridor... De ce s-a oprit trenul?Cineva, nu se ştie din ce vagon, a tras semnalul de alarmă.(IL Caragiale D-l Goe)

Se cere: 1.Aduceți trei argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 9: A Viiia a Proiect

Grupa III

FIŞĂ DE LUCRU

Se dau versurile:

“ Cel mai obraznic din stejari Şi trunchiul meu nu sunt în stare Certa modestul trandafir: Trei oameni să-l cuprindă; - Zău, de-ndrăzneala ta mă mir, Ar trebui să mă admiri ! Cu mine tu să te compari? Cu vârful meu eu sparg azurul - Aşa e, dar tu faci doar ghindă, Şi sunt prieten cu vulturul, Şi eu fac trandafiri.”

( Cincinat Pavelescu – Trandafirul şi stejarul )Se cere:1.Aduceți trei argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 10: A Viiia a Proiect

Grupa IVFIŞĂ DE LUCRU

Foicica fagului,La poalele muntelui,Muntelui Plesuvului,In mijloculCimpuluiLa putulPorumbului,Pe cimpia verde, -ntinsa,Si de cetine coprinsa,Sade Toma Alimos,Haiduc din Tara-de-Jos,Nalt la stat,Mare la sfatSi vitez cum n-a mai stat.Sade Toma tolanitSi cu murgul priponitIn pripoane de argint,Si maninca frumusel,Si bea vin din burdusel,(Toma Alimoș )

Se cere:1.Aduceți trei argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 11: A Viiia a Proiect

Grupa VÎn cea dintâi duminică, părintele Trandafir ține o predică înaintea oamenilor ce s-au adunat în număr mare ca să vadă pe popa cel nou. Nu este mai mare mulțumire pentru omul ce dorește binele altora decât aceea când vede că este ascultat de către alții și că vorbele lui prind rădăcini. Gândul bun se-nmulțește, cuprinzând loc în mai multe suflete, și cine îl are și poartă, mai ales atunci dacă îl prețuiește, se bucură când vede că-și face cale-n lume. Părintele Trandafir se simțea norocit într-acea zi. Niciodată el n-a fost ascultat cu atâta luare-aminte ca astă dată. Părea că oamenii aceia ascultă ceea ce știu, dar nu știu bine, și-i sorbeau vorbele cu atâta sete, încât părea că ar voi să-i scoată sufletul, ca mai ușor să culeagă din el învățătura.

S-a citit în ziua aceea evanghelia asupra fiului rătăcit. Părintele Trandafir a arătat cum Dumnezeu, în nesfârșita lui iubire de oameni, l-a făcut pe om spre fericire. Fiind omul în lume, Dumnezeu voiește ca el să simtă toate plăcerile curate ale vieții, pentru că numai așa poate să o iubească și să facă bine într-însa. Omul care din vina sa ori în urma altor întâmplări simte numai amar și necazuri într-astă lume nu poate iubi viața și, neiubind-o, disprețuiește în chip păcătos acest înalt dar dumnezeiesc.

Ce fac însă oamenii leneși, oamenii care nu-și dau nici o silință, care nici mâna nu și-o întind ca să ia darul? Sunt păcătoși! căci nu numai dorințe avem, ci și pofte trupești. Poftele cele curate sunt date omului ca să le astâmpere prin rodul muncii; dorințe îi sunt date în suflet ca să cuprindă lume și Dumnezeu în sine și, fericit, să le privească. Lucrarea este dar legea firii omenești, și cine nu lucrează greu păcătuiește.

(Popa Tanda de Ioan Slavici)Se cere:1.Aduceți trei argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 12: A Viiia a Proiect

Grupa VIStapane,stapaneMai cheama s-un caneDomnul Dumnezeu, dupa ce a alcatuit lumea, a pus randuiala si semn fiecarui neam. Pe tigan l-a invatat sa cante cu cetera si neamtului i-a dat surubul. Dintre jidovi, a chemat pe Moise si i-a poruncit: Tu sa scrii olege, si cand va veni vremea, sa pui pe farisei sa rastigneasca pe fiul meu cel prea iubit Isus, si dupa aceea sa indurati mult nacaz si prigonire, iar pentru aceasta eu am sa las sa curga spre voi banii ca apele. A chemat pe ungur cu degetul si i-a ales, din cate avea pe langa sine, jucarii: Iaca, dumitale iti dau boftori si pinteni si rasina sa-ti faci sfarcuri la mustati, sa fii fudul si sa-ti placa petrecerile cu sotii. S-a infatisat si turcul: Tu sa fii prost, dar sa ai putere asupra altora, cu sabia. Sarbului i-a pus in mana sapa. Pe rus l-a invrednicit sa fie cel mai betiv dintre toti si sa se dovedeasca bun cersetor si cantaret la iarmaroace. A poftit pe boieri si domni la ciubuc si cafea: Mariilor voastre vi-i dat sa traiti in dezmierdare, rautate si ticalosie, pentru care sa faceti bine sa puneti a mi se zidi biserici si manastiri. La urma au venit si muntenii s-au ingenuncheat la scaunul imparatiei. Domnul Dumnezeu s-a uitat la ei cu mila: — Dar voi, nacajitilor, de ce ati intarziat? —Am intarziat, Prea slavite, caci suntem cu oile si cu asinii. Umblam domol, suim poteci oable si coboram prapastii. Asa ostenim zi si noapte, tacem, si dau zvon numai talancile. Iar asezarile nevestelor si pruncilor ne sunt la locuri stramte intre stanci de piatra. Asupra noastra fulgera, trasneste si bat puhoaiele. Am dori stapaniri largi, campuri cu holde si ape line. — Apoi ati venit cei din urma, zice Domnul cu parere de rau. Dragi imi sunteti, dar n-am ce va face.Ramaneti cu ce aveti. Nu va mai pot da intr-adaos decat o inima usoara ca sa va bucurati cu al vostru. Sa va para toate bune, sa vie la voi cel cu cetera, si cel cu bautura, si s-aveti muieri frumoase si iubite. Povestea astao spunea uneori Nechifor Lipan la cumatrii si nunti, la care in vremea iernii era nelipsit. Zice el c-ar fi invatat-o de la un baci batran, care fusese jidov in tinereta, si binevoise Dumnezeu a-l face sa cunoasca credinta cea adevarata.(Mihail Sadoveanu Baltagul)Se cere:1.Aduceți trei argumente pe marginea textului prin care să arătați că aparține genului epic2.Precizați ce specie a genului epic este textul dat3.Demonstrați răspunsul vostru aducând două argumente pe marginea textului

4. Model de argumentare a apartenenţei unui text la genul epic

În opinia mea, opera ................... (titlul), de ............................. (numele autorului), aparţine genului epic, în care autorul se exprimă în mod indirect, prin intermediul personajelor, care sunt antrenate în derularea unor evenimente, într-un anumit timp şi spaţiu.

În primul rând, se remarcă prezenţa naraţiunii, ca mod de expunere specific. Aceasta se face la persoana .................... (la ce persoană se face naraţiunea), implicând prezenţa unui narator ..................... (obiectiv/ subiectiv-personaj/ subiectiv-martor, în funcţie de persoana la care se face naraţiunea).

În al doilea rând, apar personaje .................. (ce personaje apar în textul suport), care sunt implicate în derularea unor evenimente ................ (se vor prezenta pe scurt evenimentele). Aceste acţiuni sunt plasate într-un anumit timp ................. (exemple de indici de timp din text) şi spaţiu .................... (exemple de indici de spaţiu).

În concluzie, trăsăturile mai sus prezentate justifică încadrarea textului suport în genul epic.

Page 13: A Viiia a Proiect

Anexa III EvaluareEseul de 5 minute

1.Prezintă în trei rânduri informațiile pe care ți le-ai clarificat despre genul epic în timpul orei

2 Adresează o întrebare în legătură cu tema discutată