A Sosit Toamna

4
Proiect didactic Unitatea de învățare: Propunător: Clasa: a III-a B Aria curriculară: Limba si comunicare Disciplina: Citire, scriere, comunicare Unitatea de învățare: Toamna mândră,darnică… Subiectul: „A sosit toamna” Tipul lecției: de predare Scop: -familiarizarea elevilor cu caracteristicile anotimpului toamana OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral; Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire / lectură). OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 2.2. să pronunţe clar şi corect enunţuri; 3.3. să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere; 3.5. să manifeste interes pentru lectură; 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri; 4.2. să redacteze texte scurte pe baza unui şir de întrebări; 4.4. să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte; OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- sa citeasca cu voce tare textul „A sosit toamna” O2- sa explice sensul unor cuvinte noi intalnite in text O3- sa identifice personajele textului

description

Proiect didactic A sosit toamna

Transcript of A Sosit Toamna

Page 1: A Sosit Toamna

Proiect didactic

Unitatea de învățare: Propunător: Clasa: a III-a BAria curriculară: Limba si comunicareDisciplina: Citire, scriere, comunicareUnitatea de învățare: Toamna mândră,darnică…Subiectul: „A sosit toamna”Tipul lecţiei: de predareScop:-familiarizarea elevilor cu caracteristicile anotimpului toamana

OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral; Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire / lectură). OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 2.2. să pronunţe clar şi corect enunţuri; 3.3. să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere; 3.5. să manifeste interes pentru lectură; 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri; 4.2. să redacteze texte scurte pe baza unui şir de întrebări; 4.4. să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:O1- sa citeasca cu voce tare textul „A sosit toamna”O2- sa explice sensul unor cuvinte noi intalnite in textO3- sa identifice personajele textuluiO4- sa raspunda corect la intrebariO5- sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte din textO6- sa enumere 3-4 elemente specifice anotimpului toamnaStrategia didactică: Resurse:

a) procedurale: - exerciţiul, explicaţia, conversaţia, problematizarea, brainstorming b) materiale:- manual de limba romana, planse cu anotimpul toamna,caietul tip c) umane: 13 elevi d) temporale: durata orei 50 minute e) spaţiale: locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

Etape și strategii

didactice

Ob.

Op.

Desfășurarea lecției Modalități

de evaluare

Page 2: A Sosit Toamna

I.Moment

organizatoric

Asigur climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării orei în bune condiţii. Cer elevilor să-şi pregătească cele necesare pentru ora de limba romana.

II. Reactualizarea

cunostintelor

-conversația

O4 Voi numi 3-4 copii sa recite poezia “Alfabetul toamnei” dupa care le voi adresa intrebari referitoare la continutul poeziei.

Individuală

III. Captarea atentiei

-conversația

-explicația

O6 Acest moment il desfasor cu ajutorul plansei cu anotimpul toamna si a metodei moderne – brainstorming. Voi spune cuvantul toamna iar elevii se vor gandi la alte cuvinte care caracterizeaza acest anotimp.Anexa1.

Frontală

IV. Anuntarea temei

Astazi vom trece la o noua lectie unde vom afla alte lucruri noi despre toamna, si anume “A sosit toamna”.

V.Dirijarea învățării

-conversația

-explicația

-exercițiul

O1

O2

O3

O4

Voi citi lectia model, voi explica cuvintele noi dupa care elevii au la dispozitie 5 minute sa citeasca lectia in gand. Elevii vor citi lectia selectiv, in lant. La tabla vom rezolva cateva exercitii: alcatuire de propozitii cu expresiile frumoase, enumerarea semnelor sosirii toamnei, de completat propozitii si de raspuns oral la intrebarile din manual.

- Ce culoare au hainele cu care a imbracat toamna pomii?

- Care sunt darurile toamnei?- Care sunt lunile de toamna?- De ce este considerata cartea cel mai bun

prieten?Voi cere copiilor sa se gandeasca la cateva proverbe despre carte, pe care le vom scrie la

tabla.

Individuală

Frontală

VI. Asigurarea feed-back-ului-conversația

O7 In finalul activitatii se mai citeste inca o data lectia. Apoi să se gandeasca la 3-4 elemente specifice anotimpului toamna.

Individuală

VII. Incheierea activitatii

-explicația

Voi face aprecieri asupra modului in care au raspuns la lectie si le voi fixa tema pentru acasa.

Page 3: A Sosit Toamna

ANEXA 1

Vinete, cartofi struguri, gutui crizanteme, tufanele

Legume fructe flori

Toamna

Haine groase inceperea scolii vreme rece

Geaca, ghete elevi, profesori ploaie, bruma