99 Proiect Didactic

download 99 Proiect Didactic

of 5

Transcript of 99 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTICDATA:6.12.2011 UNITATEA DE INVATAMANT:GPN Stancesti\Vadu-Pasii EDUCATOARE : Craciun Ileana GRUPA : pregatitoare CATEGORIA DE ACTIVITATE : activitate matemetica TEMA ACTIVITATII:,,Cine stie,castiga! FORMA DE REALIZARE :joc-concurs TIPUL ACTIVITATII :verificare si consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII : verificarea si consolidarea cunotinelor matematice dobandite cu privire la numeratia in limitele 1-10,utilizarea corecta a numeralelor ordinale,precizarea corecta a unui numar in sirul numeric,verificarea capacitatii copiilor de a efectua operatii simple de adunare si scadere cu 1,2 unitati; OBIECTIVE OPERATIONALE : O1-sa numere corect in sens crescator si descrescator in limitele 1-10,relationand secventa verbala cu activitatea de manipulare a obiectelor ; O2-sa denumeasca corect vecinii numerelor ,stabilind locul fiecarui numar in sirul numeric ; O3-sa identifice locul obiectelor in sirul dat,folosind numeralul ordinal; O4-sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu o diferenta de 1-2 unitati folosind un limbaj matematic adecvat. SARCINA DIDACTIC:denumirea corect a poziiilor spaiale, utilizarea numeralului ordinal, folosirea unui limbaj matematic adecvat.. ELEMENTE DE JOC:ntrecerea, surpriza, aplauze, mnuirea materialului. REGULILE JOCULUI: copiii vor rezolva sarcinile primite, vor aeza jetoanele pe panou conform cerinelor.

STRATEGII DDACTICE: a )-Metode si pocedee: explicaia, conversatia,descoperirea, problematizarea,demonstraia,jocul, problematizarea, algoritmizarea. b) Mijloace de nvmnt: jetoane cu imagini,cifrele de la 1 la 10, simboluri matematice, probleme ilustrate, panou. Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa. Reguli de joc: Copiii vor fi grupai n dou echipe. Fiecare echip are de rezolvat mai multe sarcini; membrii unei echipe se pot consulta in formularea rspunsului. Fiecare rspuns corect va fi marcat printr-o steluta; ctig echipa care a acumulat mai multe stelute. Poate fi i egalitate

FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,individual. FORME DE EVALUARE:continua prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza actiunilor si raspunsurilor,corectarea imediata a greselilor, stimulare verbala,aplauze. DURATA:35-40 min LOCUL DESFASURARII: sala de grupa MATERIAL BIBLIOGRAFIC: -Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii, M.E.C, 1999. -Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activiti matematice n grdini, Ed. AS'S, 1995. -Jocuri didactice matematice pentru precolari, E.D.P. , Bucureti, 1972 -Revista nvmntul precolar nr. 1 2 i 3 4 / 1977 -Viorica Preda, Grdinia altfel scrisori metodice, Ed. Integral, Bucureti, 2003

DESFASURAREA ACTIVITATII ETAPELE ACTIV 1Moment organizatoric T\ CONTINUTUL STIINTIFIC Ob 1 -se aranjeaza scaunelele in forma de semicerc ,iar materialul necesar este asezat in fata copiilor -intrarea copiilor se face in mod organizat fiind impartiti in doua echipe conform ecusoanelor prinse in piept, 1 -se face prin prezentarea unei ghetute in care Mos Nicolae a lasat un plic in care sunt mai multe intrebari ,solicitandu-le ajutorul in gasirea raspunsului; 2 -se anunta tema si obiectivele:jocconurs,,Cine stie,castiga! Si se explica faptul ca insusi denumirea activitatii arata faptul ca este vorba despre o intrecere. Cele doua echipe (globulete rosii si albe) se vor intrece aratand ce au invatat la activitatile matematice:numaratul in sir crescator si descrescator, stabilirea vecinilor unor numere date,adunari si scaderi cu 1-2 unitati,rezolvare de probleme. 1 -se va numra n ir cresctor i descresctor n limitele 1-10, se va cere O1 recunoaterea cifrelor 1-10 i stabilirea O2 vecinilor fiecreia. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE -observarea comportamentul ui copiilor

2.Captarea atentiei 3.Anuntarea temei si a obiectivelor

-conversatia -explicatia -conversatia -explicatia -observarea comportamentul ui copiilor

4.Reactualizare a cunotinelor

5.Dirijarea invatarii

-frontal, individual -jetoane cu cifrele 1-10 25 -fiecare echipa are de rezolvt mai multe -conversatia sarcini.Pentru fiecare raspuns corect vor -explicatia primi cate o steluta;ccastiga echipa care aduna -demonstratia O1 cele mai multe stelute. Se va avea in vedere O2 ca toti copiii sa participe la activitate,fiind O3 chemati pr rand ,cu ajutorul numeraleler O4 ordinale(al doilea,alpatrulea,etc.),pentru extragerea intrebarilor. Inceperea concursului: -Fiindca timpul iute trece , Sa numaram pana la zece:

-aprecierea rspunsurilor

-stimularea verbala -stelute

-Apoi numarati si voi De la zece inapoi.: Fiecare echipa numara in versuri: I.O aluna ,doua ,trei,\Veverita,cate vrei? Vreau vreo patru,cinci sau sase,\Ca alunele-s gustoase.\Iti dau sapte,opt sau noua,\Daca-ai sa ne spui si noua \Cand o sa mai vinaincoace \Iarna cu zece cojoace! II.Veverita,socoti:\Parca noua zile-ar fi. Parca,opt,ba sapte-mi pare.\Vantule,tu nu sti oare?\Vantul s-a zburlit,-Ba da!\Sase ,cinci,asa ceva\Si-ai sa-auzi atunci,e-hei,\Cat spui patru,cat spui trei,\Cat spui doua,cat spui una,\Cantand viscolul intr-una. -concursul continua cu intrebarili(sarcinile) extrase din plic: *-aseaza sub fiecare grupa din scara numerica,cifra corespunzatoare numarului de obiecte; *-spune ce cifra lipseste din scara numerica; -5 pentru prima grupa -8 pentru a doua grupa; *-numeste vecinii cifrei care a lipsit; *-precizeaza a cata ghetuta lipseste din sirul prezentat; *-numara cate obiecte ai in grupa data: -7 pentru prima grupa -9 pentru a doua grupa *-Raspunde corect!: -prima grupa:Am cules azi in secret\Opt flori sa fac un buchet.\Si-am mai pus una cu roua \ In buchet ,acum am -grupa a doua:Am pus pentru Nicusor\Sapte mere in cuptor,\Si mai pun unul la copt,\Sunt acum cu toate *-efectuati corect operatiile ,folosindu-va de cifrele 1-10 si semnele matematice ,,+,-,= -Complicarea jocului: *-formulati enuntul problemei pe baza imaginii prezentate si rezolvati problema: -prima grupa:-Pe o creanga de brad sunt 7 globulete. Doua s-au desprins si au cazut, cate globulete mai sunt in bradut?(7-2=5) -grupa a doua:-Intr-un cos erau 5 mere. Andrei a luat 2 mere. Cate mere au ramas in cos?(5-2=3)

-aplauze Frontal, individual -conversaia, problematizar ea, exerciiul

-stelute

6. Atingerea performanei

3 O2

Se vor distribui jetoanele cu cifre de la 1 la 9. La un semnal dat, copiii cu numrul cerut vor face 2 pai n fa. La al doilea semnal vecinii lor mai mici se vor aseza in stanga acestora La al treilea semnal vecinii mai mari se vor aseza in dreapta lor. Jocul continu gsindu-se vecinii numerelor 2,3,4,5 6..

Instructajul verbal, Jocul

-----------------7.ncheierea activitii

---- ------------------------------------------------2 Se face corespondena stelutelor. Echipa care a acumulat mai multe stelute va fi declarat ctigtoare se aplaud. Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la joc acordnd

----------------Conversaia de ncheiere

------------------Stimulente