9-10. Noţiunea de Mulţime. Mulţimi Numerice. Operaţii Cu Mulţimi (Reuniunea, Intersecţia,...

download 9-10. Noţiunea de Mulţime. Mulţimi Numerice. Operaţii Cu Mulţimi (Reuniunea, Intersecţia, Diferenţa, Produs Cartezian).

of 5

Transcript of 9-10. Noţiunea de Mulţime. Mulţimi Numerice. Operaţii Cu Mulţimi (Reuniunea, Intersecţia,...

  • 5/20/2018 9-10. Noiunea de Mulime. Mulimi Numerice. Operaii Cu Mulimi (Reuniunea, Intersecia, Diferena, Produs Cartezian).

    1/5

    Proiect didactic la matematic

    Grupa:A-131; C-131

    Data: 10.09.2013/12.09.2013

    Numrul leciei n modul(conform proiectului didactic de lung durat):9-10

    Durata leciei:80 de minute.

    Modulul: Elemente de logic matematic i teoria mulimilor.

    Subiectul leciei:Noiune de mulime. Operaii cu mulimi.Competene specifice:2.3. Reprezentarea analitic, sintetic, grafic(diagrame, tabele) a mulimii i a operaiilor cu mulimi (reuniunea, intersecia, diferena, produsul cartezian).2.4. Folosirea terminologiei, simbolurilor i notaiilor specifice teoriei mulimilor in situaii reale i/sau modelate.2.5. Efectuarea de operaii (reuniunea, intersecia, diferena,produs cartezian) cu mulimile de numere N, Z, Q, R i submulimile acestora (inclusivcuintervale de numere reale)

    Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

    O1S defineasc noiunile de: reuniune, intersecie, diferen, complementara unei mulimi;O2S ilustreze noiunile date,O3S disting elementele mulimilor;O4S utilizeze operaiile cu mulimi la rezolvarea exerciiilor;O5S reprezinte prin desen rezultatul exerciiului;O6S manifeste interes fa de tema abordat.

    Tipul leciei: Lecie mixtTehnologii didactice:a) forme: frontal; individual;

    b) metode: conversaia euristic; metoda lucrului cu manualul; metoda exerciiului , studiu de caz.c) materiale didactice:1)ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau: Editura Prut International, 2007. 280 P. ISBN 978-9975-69-893-1;

    2) IAVORSCHI, Victor. Culegeri de exerciii i probleme la algebr pentru clasele a X-XII-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2002. 216 p. ISBN 9975-69-226-6;

    Evaluarea:formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri cu note).

  • 5/20/2018 9-10. Noiunea de Mulime. Mulimi Numerice. Operaii Cu Mulimi (Reuniunea, Intersecia, Diferena, Produs Cartezian).

    2/5

    Scenariul leciei

    Nr.

    ctr.

    Secvenele

    leciei

    Timpu

    l

    Obiec

    tive

    le

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea

    elevilor

    Evaluarea

    1. EvocareOrganizarea

    clasei

    Verificarea

    temei pentru

    acas.Reactualizarea

    cunotinelor icapacitilor

    01

    Salut elevii. Verific pregatirea elevilor ctrelectie.

    Verific nsuirea coninutului teoretic irezultatele exerciiilor.

    Pe tabl este ficsat o plan ce conineurmtoarele:

    Ce e reprezentat pe plan?nc din clasele anterioare voi v-ai

    familiarizat cu noiuni care nu pot fi definite.Amintii-v care sunt acestea?-Ce putei spune despre mulimi?

    Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.Rspund tema. Verific rezultatele exerciiilor

    Rspund la ntrebrile profesorului.

    Vizual se

    verific dacelevii au

    rechizitele

    necesare

    pentru lecie.ntrebriorale in scris

    2. Realizarea

    sensuluiPredarea-

    nvarea

    55

    O1O2O4O6

    Se solicit ca elevii sa scrie tema lectiei incaiete.

    Solicit rspunsul elevilor la urmtoarelentrebri:

    Elevii scriu tema lectiei in caiete. ntrebriorale iexerciii nscris

    1

    2 687

  • 5/20/2018 9-10. Noiunea de Mulime. Mulimi Numerice. Operaii Cu Mulimi (Reuniunea, Intersecia, Diferena, Produs Cartezian).

    3/5

    materiei noi

    Consolidarea

    materiei iformularea

    capacitilor

    O3 Timp de cteva minute lucrnd n grup elvii

    i vor aminti tot ce tiu despre noiunea demulime.-Ce nelegei prin noiunea de mulime,exemplificai? -Determinai care elementenu aparin

    mulimii 7,,4,,3,2,1 A ?-Care muluimi se numesc egale,exemplificai? -Ce numim booleanul mulimii?Deschidei manualele la pag.21 (solicit sciteasc definiiile)-Determinai booleanul mulimii 7,6,5B Amintii-v ce operaii au loc n cadrulmulimilor?

    -Fie date dou mulimi:

    8,7,6,5

    7,5,3,1

    B

    A

    S vedem ce operaii pot avea loc ntreaceste dou mulimi.-Din ce elemente e format reuniuneaacestor dou mulimi?-Din ce elemente e format intersecia aacestor dou mulimi?-Din ce elemente e format diferena aacestor dou mulimi?-Fie dat submulimea 5,3D a mulimii

    A . Determinai complementarasubmulimii D n raport cu mulimea A .Exerciiul 2(d) din A pag.24 (1)

    Fie mulimile 0322 xxRxA i .0362 xRxB S se determine

    mulimea: ./) ABd i s se reprezinte prindesen rezultatul exerciiului

    A, -Citesc definiiadin manual, dau exemple de mulimiegale.

    -Citesc definiia din manual i o noteaz n caiete.

    (A)= 823

    8,7,6,5,3,1BA

    7,5BA

    .8,6;3,1/

    AB

    BA

    7,1 DADCA

    .3,1/ AB

  • 5/20/2018 9-10. Noiunea de Mulime. Mulimi Numerice. Operaii Cu Mulimi (Reuniunea, Intersecia, Diferena, Produs Cartezian).

    4/5

    Exerciiul 186 (a,i) pag.19 (2)S se determine elementele urmtoarelormulimi:

    1272)

    ;0127) 2

    xxRxIi

    xNxAa x

    Exerciiul 1(b) din A pag.24 (1)S se verifice dac snt egale mulimile:

    7) xZxb i .6,5,4,3,2,1,0

    Exerciiul 1 din B pag.24 (1)S se verifice dac snt egale mulimile:

    2 i .022 xRx

    Exerciiul 3 din A pag.24 (1)

    S se determine toate submulimile mulimiiA , dac .6,4,23,2,1 A

    Exerciiul 198 pag.20 (2)S se determine mulimileE, A, B tiind csnt ndeplinitesimultan condiiile:

    ,,,,)

    ;,,,)

    ;,,,,,)

    edcbBAc

    gfbaBCb

    gfedcaACa

    E

    E

    2

    21,

    2

    3

    ;4,3

    I

    A

    Mulimile date nu snt egale.

    Mulimile date snt egale.

    3225 32 de submulimi

    .,,,,,,;,,; gfedcbaEedcBbA

    3. ReflecieEvaluarea

    52 O3O4O6

    Lucrare independentExerciiul2(a) din A pag.24 (1)

    Fie mulimile 0322 xxRxA i .0362 xRxB S se determine

    mulimea: ;) BAa ;) BAb RBAa ) ;6,31,6) BAb

    Lucrareindependent

  • 5/20/2018 9-10. Noiunea de Mulime. Mulimi Numerice. Operaii Cu Mulimi (Reuniunea, Intersecia, Diferena, Produs Cartezian).

    5/5

    Prof. : ________________ Beliu Aliona

    Tema pentru

    acasa

    Bilantul lectiei

    Exerciiul 186 (c) pag.19 (2)S se determine elementele urmtoarelormulimi:

    ;0422 xxZxC

    Exerciiul 203 pag.19 (2)

    S se determine mulimile:

    ;1

    6

    Nx

    NxA

    De nvat:Modului II, 2 p.2.1.2.2. pag.19-22 ;

    Exerciii:5,7 din A, 2, din B pag.24 din (1)Ce am invatat nou astazi la lectie?

    Se fac totalurile leciei.Elevii sunt apreciai cu note. Notele suntargumentate.

    ;7,6C

    7,4,3,2A

    Noteaz tema pentru acas.

    Adreseaz i rspund la ntrebri.ntrebriorale