54 IanculescuCristina Proiect Didactic Interjectia

7
1 PROIECT DIDACTIC – INTERJECŢIA Prof. Cristina-Andreea Ianculescu Şcoala Gimnazială nr. 2 Pecica Clasa: a VI-a Titlul lecţiei: Interjecţia Tipul lecţiei: de consolidare şi dobândire de noi cunoştinţe Competenţe specifice: 1.1 distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferenţieri între informaţiile receptate din surse diverse; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5 participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite; 4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse; 4.3 înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili să: 1. să defineascã interjecţia şi să recunoască această parte de vorbire în contexte diferite; 2. să clasifice interjecţiile în funcţie de structura lor şi de ceea ce exprimă ele; 3. să aplice regulile privind punctuaţia interjecţiei; 4. să precizeze funcţia sintactică a interjecţiilor în enunţuri date; 5. să construiască un dialog în care să folosească interjecţii. Strategia didactică: - Metode şi procedee: conversaţia catihetică, audiţia, conversaţia euristică, explicaţia, jocul didactic, observaţia, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, metoda Cadranelor, metoda Gândiţi – Lucraţi în perechi – Comunicaţi; - Mijloace şi materiale: fişe de lucru, fişe de autoevaluare, cântec, caiete, tablă; - Forme de organizare: individual, frontal, în perechi, în echipe.

Transcript of 54 IanculescuCristina Proiect Didactic Interjectia

  • 1

    PROIECT DIDACTIC INTERJECIA

    Prof. Cristina-Andreea Ianculescu

    coala Gimnazial nr. 2 Pecica Clasa: a VI-a Titlul leciei: Interjecia Tipul leciei: de consolidare i dobndire de noi cunotine Competene specifice: 1.1 distingerea ntre informaiile eseniale i cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legturi sau diferenieri ntre informaiile receptate din surse diverse; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii; 2.5 participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei comunicrii; 3.4 sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite; 4.1 redactarea textelor cu destinaii diverse; 4.3 nlnuirea corect a frazelor n textul redactat, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie. Obiective operaionale: La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili s: 1. s defineasc interjecia i s recunoasc aceast parte de vorbire n contexte diferite; 2. s clasifice interjeciile n funcie de structura lor i de ceea ce exprim ele; 3. s aplice regulile privind punctuaia interjeciei; 4. s precizeze funcia sintactic a interjeciilor n enunuri date; 5. s construiasc un dialog n care s foloseasc interjecii. Strategia didactic:

    - Metode i procedee: conversaia catihetic, audiia, conversaia euristic, explicaia, jocul didactic, observaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, metoda Cadranelor, metoda Gndii Lucrai n perechi Comunicai;

    - Mijloace i materiale: fie de lucru, fie de autoevaluare, cntec, caiete, tabl; - Forme de organizare: individual, frontal, n perechi, n echipe.

  • 2

    Evaluare: formativ, oral, fcut de profesor prin observarea sistematic i analiza rspunsurilor; intercolegial; autoevaluarea. Durata: 50 de minute Bibliografie: Programe colare de limba i literatura romn pentru clasele a V-a a VIII-a, Bucureti, 2009. ERBAN, Anca, ERBAN, Sergiu, Limba romn - manual pentru clasa a VI-a, Bucureti, Editura ALL, 2005. CERKEZ, Matei, Comunicare i gramatic n exerciii pentru clasa a VI-a, Piteti, Editura Paralela 45, 2005.

    SCENARIUL DIDACTIC Secvenele leciei / Timpul Desfurarea activitii Strategia

    didactic Evaluare

    1.Evocarea 10 minute

    Se va organiza clasa pentru buna desfurare a leciei. Se va audia un cntecel care conine onomatopee (,,Ce petrecere frumoas). Profesorul actualizeaz cunotinele elevilor despre interjecie prin ntrebri: Ce exprim oac, oac, oac? Cum se numete aceast parte de vorbire? Cum se numesc interjeciile care reproduc sunete din natur? Se prezint titlul leciei i obiectivele urmrite. Elevii sunt mprii n grupe i fiecare grup va primi un plic care conine mai multe cuvinte. Ei vor selecta i vor aranja cuvintele pentru a formula definiia interjeciei: Interjecia este partea de vorbire neflexibil care exprim stri sufleteti, manifestarea unei voine, o adresare sau reproduce sunete din natur.

    Conversaia

    nvarea prin descoperire

    Audiie

    Conversaia catihetic

    Tabl, caiete

    Jocul didactic n echipe

    Tabl, caiete

    Aprecierea verbal a

    rspunsurilor Corectitudinea

    rspunsului

  • 3

    2.Realizarea sensului 20 minute

    Continum discutarea leciei prin metoda cadranelor, care este o modalitate activ de rezumare i sintetizare a cunotinelor. Se traseaz pe tabl dou axe perpendiculare. Cadranul I: Definiie i clasificare Cadranul II: Punctuaie Cadranul III: Funcii sintactice Cadranul IV: Rol n comunicare Se vor distribui fiele de lucru. Elevii sunt antrenai s rezolve primul exerciiu pentru identificarea interjeciilor din textele propuse i pentru clasificarea lor n funcie de ceea ce exprim:

    - stri sufleteti: uraaa, bravo, vai; - senzaii: brr; - manifestri ale voinei (adresri, ndemnuri): uite, hai, ia, mi; - imitarea unor sunete sau zgomote (onomatopee): cri, cri, cri;

    lipa-lipa, tic-tac. Se verific frontal activitatea elevilor . Se realizeaz pe tabl clasificarea interjeciilor dup structur: - simple: ura; vai; brr; lipa-lipa etc. - compuse: tic-tac; ding-dang; hodoronc-tronc; hopa-opa etc. Se precizeaz c interjeciile simple repetate nu trebuie confundate cu cele compuse. Se solicit elevilor s observe punctuaia acestei pri de vorbire. Se concluzioneaz c dup interjecii se pune virgul sau semnul exclamrii. Propun rezolvarea exerciiului al doilea de pe fia de lucru.

    Completai spaiile libere cu interjeciile potrivite i cu semnele de punctuaie corespunztoare: (Interjecie de adresare) ,,- Mi / M / Hei / B tat, dar ce vrei tu e greu []. ( Interjecie care exprim regretul) Of / Oh / Vai! ce-am fcut!

    Metoda cadranelor

    Fia de lucru Exerciiu n perechi

    Tabl, caiete Explicaia

    Observaia

    Exerciiu Fia de lucru

    Frontal

    Observare sistematic Aprecierea verbal a rspunsurilor

  • 4

    (Interjecie care exprim senzaia de durere) Ah / Au / Of / Uf / Vai/...,. m doare ! De-abia se mai aude de departe: (onomatopee)cioc..-cioc. !

    Se face precizarea c o interjecie urmat de un substantiv n vocativ nu se desparte prin virgul sau alt semn de punctuaie de acesta. Li se cere elevilor s nlocuiasc interjeciile din exemplele notate pe tabl cu verbe: Hai la film! (Vino) ,,Pupza zbrr! pe- o dughean []. (zbur) Se va concluziona c interjeciile care sugereaz o aciune, fiind folosite n locul verbelor, se numesc interjecii predicative i au funcia sintactic de predicat verbal. Interjeciile predicative confer textului vioiciune, culoare, un anume ritm. Se comunic elevilor c interjeciile pot avea urmtoarele funcii sintactice:

    - predicat verbal: Hai la film! ,,Pupza zbrr! pe o dughean [].

    - nume predicativ: E vai de animalele pdurii. Urmtorul exerciiu de pe fia de lucru are n vedere stabilirea funciilor sintactice ale interjeciei. Se face observaia c interjeciile cu funcie sintactic nu se despart de restul propoziiei prin virgul, doar cnd acestea sunt onomatopee se pune semnul exclamrii, continundu-se apoi cu liter mic.

    Se verific frontal activitatea elevilor: Notai funciile sintactice ale interjeciilor din textele urmtoare:

    Copilul buf! din copac. ......................predicat verbal................ Hai cu mine! .....................predicat verbal................ E vai de el dac nu respect legea !......nume

    Tabl, caiete Conversaia

    euristic

    Explicaia

    Exerciiu Fia de lucru

    Individual

    Aprecieri verbale

  • 5

    predicativ............. Iat rspunsul corect! .....................predicat verbal................ El e tiu-tiu. .......nume predicativ...............

    3.Reflecia 15 minute

    Se va alctui un dialog, de cel mult opt replici, despre o ntmplare amuzant, n care se vor folosi ct mai multe interjecii. Profesorul monitorizeaz activitatea fiecrei grupe de elevi i i ndrum. Elevii vor citi dialogurile. ntreaga clas va evalua activitatea grupei.

    Gndii Lucrai n perechi Comunicai

    Evaluare intercolegial

    Aprecieri verbale

    4.Extensia 5 minute

    Elevii completeaz fia individual de evaluare, rezolvnd sarcinile propuse.

    Se efectueaz o analiz a activitii, fcndu-se aprecieri referitoare la nivelul de implicare al elevilor. Se formuleaz tema pentru acas: Alctuiete o compunere cu titlul n excursie, n care s foloseti zece interjecii.

    AUTOEVALUAREAstzi am nvat: Mi-a plcut cel mai mult: Nu mi-a plcut: Nu am neles: Eu mi dau nota.................. i sunt:

    vesel trist furios

    Conversaia

    Autoevaluare Aprecieri verbale

  • 6

    FI DE LUCRU

    Identificai interjeciile i clasificai-le n funcie de ceea ce exprim: 1. ,,Vreo patruzeci de gur-casc / Strigar: - Uraaa! S triasc! 2. ,,Uite c-n grdina mea / Face oricine ce vrea. 3. ,, Cri, cri, cri, / Toamn gri, / Nu credeam c-o s mai vii. 4. Hai la film! 5. ,,Ia ascultai, mi, zise Geril []. 6. Brr! am ngheat! 7. Bravo, ai reuit! 8. E vai de animalele pdurii. 9. Raele se ntorceau lipa-lipa de la grl. 10. Sunetul tic-tac! nu m las s dorm.

    - stri sufleteti: - senzaii: - manifestri ale voinei (adresri, ndemnuri):

    - imitarea unor sunete sau zgomote (onomatopee):

    Completai spaiile libere cu interjeciile potrivite i cu semnele

    de punctuaie corespunztoare: (Interjecie de adresare) ,,- tat dar ce vrei tu e greu []. ( Interjecie care exprim regretul) .. ce-am fcut (Interjecie care exprim senzaia de durere) ..... m doare De-abia se mai aude de departe: (onomatopee)......

    Notai funciile sintactice ale interjeciilor din textele urmtoare:

    Copilul buf! din copac. Hai cu mine! E vai de el dac nu respect legea! Iat rspunsul corect!

    El e tiu-tiu.

    GNDII LUCRAI N PERECHI - COMUNICAI Alctuii un dialog, de cel mult opt replici, despre o ntmplare

    amuzant, n care s folosii ct mai multe interjecii. Subliniai-le.

    . . .

    . . .

  • 7

    METODA CADRANELOR

    Definiie i clasificare

    Interjecia este partea de vorbire neflexibil care exprim stri sufleteti, manifestarea unei voine, o adresare sau reproduce sunete din natur.

    Dup structur, interjeciile pot fi: - simple: ura; vai; brr; lipa-lipa etc. - compuse: tic-tac; ding-dang; hodoronc-tronc; hopa-opa etc.

    Punctuaie

    Dup interjecii se pune virgul sau semnul exclamrii. Semnul exclamrii pus dup o interjecie nu este considerat semn

    de punctuaie final, comunicarea putndu-se continua cu liter mic.

    Interjecie urmat de un substantiv n vocativ nu se desparte prin virgul sau alt semn de punctuaie de acesta.

    Interjeciile cu funcie sintactic nu se despart de restul propoziiei prin virgul, doar cnd acestea sunt onomatopee se pune semnul exclamrii, continundu-se apoi cu liter mic.

    Funcii sintactice

    - predicat verbal: Hai la film! ,,Pupza zbrr! pe o dughean [].

    - nume predicativ: E vai de animalele pdurii. Interjeciile care sugereaz o aciune, fiind folosite n locul verbelor, se numesc interjecii predicative i au funcia sintactic de predicat verbal.

    Rol n comunicare

    - adresare direct (interjecii de adresare): mi, b, bre etc. - pentru a atrage atenia cuiva asupra unui lucru: iat!, ia!, uite! - marc a oralitii i a expresivitii n textele scrise.