53 Proiect Didactic

24
PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PROPUNĂTOR: PROF. INV.PRESCOLAR

Transcript of 53 Proiect Didactic

Page 1: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

PROIECTDE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROPUNĂTOR: PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA

Page 2: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

DATA: 1 MARTIE 2011NIVELUL II (grupa mare-pregatitoare ,,Voiniceii’’)TEMA ANUALĂ: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIMTEMA PROIECTULUI: EU SIMT,EU CREEZ,EU EXPRIMTEMA SĂPTĂMÂNII: ,,ALB CU ROSU-MARTISOR “TEMA ZILEI: ,,MARTISORUL, UN SIMBOL”DURATA: o ziFORMA DE REALIZARE: Activitate integrata:ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2 TIPUL ACTIVITATII:dobandire de cunostiinte

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE

ADP:Intalnirea de dimineata:,,Astazi este 1 martie ,am si eu un martisor’’

ALA1 *Joc de rol:,,De-a floraresele” *Stiinta:,,Gaseste drumul tanarului curajos,pana la soare”(labirint)

ADE (DLC+DOS):,,Martisorul ,un simbol” * DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

,,Legenda martisorului”-lectura educatoarei

*DOMENIUL OM SI SOCIETATE

,,Martisoare”-confectii

ALA2 -Joc de miscare,,Cauta perechea”

Page 3: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Tranzitii: Cantec,,Martisoare,martisoare” SCOPUL ACTIVITATII:

*Formarea deprinderii de a rezuma un text, de a adresa intrebari si de a gasi solutii la o problema; *Imbogatirea si activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte si expresii noi; *Stimularea imaginatiei creatoare si a deprinderilor practice.

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:Domeniul limba si comunicare

*Sa recepteze un text care i se citeste ori i se povesteste,intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia; *Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei,activitatii personale si/sau a relatiilor cu ceilalti si simultan sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedre gramatical.

Domeniul om si societate *Sa identifice ,sa proiecteze si sa gaseasca solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice; *Sa fie capabil sa realizeze lucrari practice , valorificand deprinderile de lucru insusite.

OBIECTIVE OPERATIONALE: *Sa audieze cu atentie textul prezentat de educatoare; *Sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate cu cuvintele noi din text; *Sa se exprime clar, logic,fluent si expresiv; *Sa-si exprime propriile opinii, atitudini si sentimente cu privire la cele vizionate; *Sa treaca cu usurinta de la statutul de ascultator la cel de rezumator;

Page 4: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

*Sa denumeasca materilalele primite la centre; *Sa utilizeze tehnici de lucru insusite anterior, specifice activitatilor practice (asamblare si lipire,modelare,insirare) *Sa manuiasca cu atentie materialele si ustensilele puse la dispozitie; *Sa combine elementele primite pentru realizarea temei propuse; *Sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul lucrului; *Sa lucreze corect si ingrijit; *Sa aprecieze verbal propria lucrare cat si pe cea a colegilor.

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

BIBLIOTECA-Harta martisorului(continuare DLC)Sarcini de lucru:

-sa ,,scrie”(deseneze ) personaje din poveste;-sa comunice in cadrul grupului;-sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate cu cuvintele noi din text;-sa traseze semne grafice pe spatiul dat.

STIINTA-,,Gaseste drumul tanarului curajos , pana la soare?”(labirint)Sarcini de lucru:

-sa gaseasca drumul tanarului curajos,pana la soare,trasand cu creionul;-sa coloreze ceea ce-i place;-sa manuiasca corect ustensilele de scris;-sa imbine corect piesele din puzzle.

JOC DE ROL:,,De-a gospodinele”(facem buchetele de ghiocei pentru mama)Sarcini de lucru:

-sa faca buchetele de ghiocei;-sa-i impacheteze cu hartie speciala;

Page 5: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

-sa comunice in cadrul grupului.STRATEGII DIDACTICE:

a)METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, surpriza, metoda ,,Harta conceptuala’’, metoda ,,Mâna oarbă’’, metoda ,,Turul galeriilor”,metoda interactiva,,Cerc interior,cerc exterior”

b)RESURSE MATERIALE: *Întalnirea de dimineaţă (Centrul tematic): Scrisoare de la ,,Zana primavara”,leptop,unde se vor derula imaginile reprezentative din lectura,textul lecturei; *BIBLIOTECA coli albe decupate sub forma unor martisoare,carioca,coronite pentru lideri,flipchard. *Stiinta Fise, creioane colorate, carioca *JOC DE ROL Sortulete,vaze cu ghioceii,hartie de impachetat florile;

c)FORME DE ORGANIZARE: în grupuri mici, individual, frontal.

EVALUARE: continuă (prin aprecierea răspunsurilor, analiza produselor activităţii)FINALITATEA ZILEI:Daruim martisoarele confectionate de noi si buchetele de ghiocei, mamicilor. FINALITATEA SĂPTĂMÂNII:,,Dansul martisoarelor”

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar, D.P.H., Bucureşti 2009 Metode interactive de grup - ghid metodic - metode si aplicatii practice pentru invatamantul

prescolar, Editura ARVES 2008;

Page 6: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Activitatea integrată din gradinita – ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, D.P.H. 2008

SCENARIUL ACTIVITĂŢII I.SALUTUL După ce au sosit toţi copiii, le propun să facem cercul prieteniei pentru a realiza Întâlnirea de

dimineaţă. În timpul acestei activităţi, copiii stau pe pernuţe în cerc pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii.

,,Dimineaţa a sosit,Toţi copiii au venit.A-nceput o noua zi!

- Bună dimineaţa, martisoarelor!”Fiecare copil saluta strangand mana copilului de langa el.Ultimul copil va saluta educatoarea,care la

randul ei va saluta copii.,,Buna dimineata, martisoare vesele!

II. PREZENTA Dimineata , la venirea in sala de grupa , fiecare copil isi intoarce fotografia de la panoul cu buzunare .

Un baiat va numara fetele prezente , din semicerc sau de la panou, iar o fata va numara baietii . Un alt copil numara toti copiii prezenti , apoi se vor stabili absentii .

III. CALENDARUL NATURII( Se folosesc jetoane si imagini )

Ce zi este astazi ?Ce zi a fost ieri ? Dar maine ?

Ce data este ?In ce luna suntem ?Cum este vremea ?

Cum sunt oamenii imbracati ?

Page 7: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

In ce anotimp suntem?

IV.IMPARTASIREA CU CEILALTI Se fac cateva schimburi de pareri cu privire la bucuriile ce ni le aduce anotimpul primavara.

V.NOUTATEA ZILEI,,Azi e o zi cu totul speciala pentru mine. Stiti de ce?A venit primavara cu mii de martisoare, cu ghiocei, cu

pasarele neastamparate, cu soarele auriu ce ne face sa fim veseli in fiecare zi, deoarece el e o bucurie pentru noi, chiar si cu norisorii ,ca ne mai supara uneori, cand cad picuri limpezi si desi.

Se prezinta apoi elementul- surpriza,realizandu-se captarea si orientarea atentiei.-Astazi, cand am venit la gradinita, am gasit in fata usii aceasta cutie.

Cred ca a adus-o postasul.De la cine sa fie oare?Pe plic nu e nicio adresa,doar o ghicitoare: Astazi, in gradina mea

Am vazut dupa perdea Cum o zana frumusica Da iar viata la gradina.. Oare cine este?Cine? ( Zana Primăvara)

Stiti cumva despre cine este vorba?Sa deschidem coletul, sa vedem ce ne-a trimis Zana Primavara.In cutie se afla o scrisoare:

Dragi copii,“Va trimit astazi un ,,mesager’’sub forma de surpriza.Va las pe voi sa-l descoperiti.Pentru a afla

semnificatia acestui ,,mesager”, va trimit si-o frumoasa povestioara.Ascultand cu atentie povesta mea si raspunzand la intrebari veti afla lucruri noi despre frumoasa

traditie specifica lunii lui,,MARTISOR”.Va propun astazi sa lucrati si sa daruiti cu dragoste acest simbol al primaverii.Va multumesc si va doresc succes!

Page 8: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Abia astept sa ne intalnim!”ZANA PRIMAVARA

Potrivit ,,mesajului zilei”, descoperit in ,,cutia surpriza”, astazi vom impartasi sentimente generate de ziua de 1 Martie.

,,MARTISORUL, UN SIMBOL”Pornind de la aceasta activitate voi desprinde tema zilei si voi enunta obiectivele pe care copiii

urmeaza sa le realizeze.Pentru a se apuca de treaba, copii trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare: Ca sa cresc copil voinic

Fac gimnastica de mic, Merg in pas alergator, Apoi sar intr-un picior Ma opresc,respir usor, Intind bratele sa zbor.

Dar cel mai bine e Sa fac si gimnastica.

Un ,doi,un, doi, Faceti toti la fel ca noi! Asta-i doar un inceput! Ia priviti cat am crescut!

Dupa gimnastica de inviorare,voi citi copiilor ,,Legenda martisorului”,expresiv,subliniind prin tonalitate si mimica incarcatura emotionala a textului.Simultan citirii voi explica cuvintele si expresiile noi din text.

Urmeaza servirea mesei si rutinele specifice momentului zilei:-,,La spalator”-,,Rugaciunea pentru masa”-,,Pofta buna!”

Printr-o tranzitie voi dirija copiii spre centrele de interes.

Page 9: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Prin metoda ,,mana oarba” copiii isi aleg sectoarele de activitate.Dar sa-ncepem lucrul

Si s-avem mult spor Azi lucreaza fiecare Cu ce are la sector.Le prezint copiilor cele patru centre si sarcinile de lucru ce urmeaza sa le realizeze.La sectorul,,BIBLIOTECA” vom continua activitatea pe domenii experientiale,activitatea ce se va

desfasura prin metoda,,Harta conceptuala”.Copiii vor primi la masuta o coala mare de hartie iar in centrul acesteia desenat un martisor.Copiii vor trasa semne grafice pe sageti(linia oblica spre dreapta) cu carioca de culoare rosie .Vor extrage din bol un biletel de la ,,Zana Primavara” si vor desena raspunsul la intrebare.

Fiecare grup isi realizeaza sarcina,cooperand.Liderul fiecarui grup va prezenta harta conceptuala, povestind ce au realizat

impreuna.Astfel, se va fixa continutul povestirii.La sectorul,,ARTA” copiii vor confectiona martisoare pentru a le darui celor dragi,folosind diferite tehnici

de lucru si diferite materiale(spuma colorata,margelute,lipici, cartonase de diferite culori,plastelina,sarmulite)La sectorul,, STIINTA” copiii vor primi o fisa individuala in care trebuie sa gaseasca ,drumul tanarului

curajos pana la soare(labirintul) si vom imbina piesele din puzzle.La sectorul ,,JOC DE ROL” vor face buchetele de ghioceii , le vor impacheta , pentru a le oferi mamicilor

la sfarsitul zilei.In final activitatea copiilor va fi evaluata prin jocul ,,CAUTA PERECHEA”,folosind metoda,,CERC

INTERIOR,CERC EXTERIOR”.Pe melodia,,Martisoare, martisoare”,copiii vor dansa(cercul interior se deplaseaza spre dreapta, cercul

interior se deplaseaza spre stanga).La comanda mea se opresc din dansat, copiii din cercul interior se intorc cu fata la cercul exterior si-si aleg un copil pentru a forma o pereche.Voi pune o intrebare, legata de ce au realizat ei pe parcursul zilei.De exemplu,,Cine a rapit soarele?” ,,Cine a salvat soarele din castelul dragonului?’’, ,,Cine poarta astazi martisorul?” ,,,Cui oferim noi martisoare?”, ,,Ce va placut azi cel mai mult la gradinita?”etc.Copii isi spun unul altuia raspunsul , dar in soapta.Educatoarea asculta si intervinecu intrebari.

Page 10: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

FINALITATEA ZILEINe bucuram de rezultatul muncii noastre.Oferim martisoare si buchetele de ghiocei ,mamicilor.

Page 11: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Evenimentele instruirii Continutul stiintific

Strategii didactice Evaluare

Procedurale Materiale Organizatorice Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă Aranjarea materialelor pe

centrele de activitate Aşezarea pernuţelor pentru

Întâlnirea de dimineaţăIntrarea copiilor în clasă.

pernuţemateriale de la fiecare centru

frontal Corectarea tinutei

Captarea atentiei Se poartă o scurtă discuţie despre starea vremii, completându-se Calendarul Naturii. Se prezintă apoi elementul-surpriză, realizându-se captarea şi orientarea atenţiei. -Astazi, cand am venit la gradinita, am gasit in fata usii aceasta cutie.Cred ca a adus-o postasul.De la cine sa fie oare?Pe plic nu e nicio adresa,doar o ghicitoare: Astazi in gradina mea Am vazut dupa perdea Cum o zana frumusica Da iar viata la gradina ... Oare cine este?Cine? (Zana Primavara)

Conversatia

explicatia

Panoul ,,Intalnirea de dimineata”

surpriza

Frontal

individual

observarea comportamentului copiilor

aprecierea raspunsurilor

Page 12: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Stiti cumva despre cine este vorba?Sa deschidem coletul, sa vedem ce ne-a trimis Zana Primavara.

In cutie se afla o scrisoare: ,, Dragi copii,

“Va trimit astazi un ,,mesager’’sub forma de surpriza.Va las pe voi sa-l descoperiti.Pentru a afla semnificatia acestui ,,mesager”, va trimit si-o frumoasa povestioara.

Ascultand cu atentie povesta mea si raspunzand la intrebari veti afla lucruri noi despre frumoasa traditie specifica lunii lui,,MARTISOR”.

Va propun astazi sa lucrati si sa daruiti cu dragoste acest simbol al primaverii.

Va multumesc si va doresc succes!

Abia astept sa ne intalnim!”Zana primavara

Reactualiza rea cunostintelor

Voi initia o scurta conversatie despre anotimpul primavatra:-In ce anotimp suntem?-Ce daruri ne aduce?-Cat sta?-Ce zi este astazi?-Din ce este alcatuit un martisor?

conversatia frontal individual

Chestionare verbala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Povestea pe care m-a rugat Zana Primavara sa v-o spun se numeste,,Legenda martisorului”. Converatia

Page 13: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Voi trebuie sa fiti foarte atenti la povestire, sa retineti despre ce este vorba in poveste, sa puneti intrebari ,sa priviti imaginile si sa formulatI propozitii cu ele.

explicatia

Cutia surpriza de la Zana Primavara

Frontal

frontal

Observarea capacitatii de mentinere a atentiei

Dirijarea invatarii Pentru inceput ,ne vom continua activitatea pe permute,unde va voi citi povestea,,Legenda martisorului Voi citi continutul povestii,folosind tonul, mimica si gesturile adecvate. Pe parcursul povestirii,vom viziona si imaginile ce se vor derula pe leptop.TRANZITII:,,Martisoare, martisoare’’. Se demonstreaza copiilor ce au de facut la fiecare sector de activitate. Prin metoda ,,mana oarba” copiii isi aleg sectoarele de activitate. Le amintesc sa-si aseze pe panou fata vesela specifica fiecarui sector de activitate.La sectorul,,BIBLIOTECA” vom continua activitatea pe domenii experientiale(DLC),aplicand metoda,,Harta Conceptuala”. Copiii vor primi la masuta o coala mare de hartie iar in centrul acesteia e desenat un martisor.Copiii vor trasa semne grafice pe sageti(linia oblica spre dreapta) cu carioca de culoare rosie.Vor extrage din bol un biletel de la ,,Zana Primavara” si

-metoda HartaConceptu-ala

CariocaCreioa-necolorateColi de dimensiuni mai mari

Pe grupe

Individual

Orala

Observarea comportamentului

copiilor

Page 14: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

vor desena raspunsul la intrebare.Fiecare grup isi realizeaza

sarcina,cooperand.Liderul fiecarui grup va prezenta

harta conceptuala, povestind ce au realizat impreuna.Astfel, se va fixa continutul povestirii.La sectorul,,ARTA” copiii vor confectiona martisoare pentru a le darui celor dragi,folosind diferite tehnici de lucru si diferite materiale. Se prezinta copiilor materialele si sarcinile de lucru. Se fac exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii. Pe parcursul activitatii copiii sunt indrumati in realizarea sarcinilor de lucru,pastrarea pozitiei corecte a corpului la masa de lucru,pastrarea acuratetii lucrarii.La sectorul,,JOC DE ROL”copiii vor face buchetele de ghiocei si-I impacheteaza cu hartie speciala pentru a-i oferi mamei la sfarsitul zilei.

La sectorul STIINTA” copiii vor primi o fisa individuala in care trebuie sa gaseasca ,drumul tanarului curajos pana la soare (labirintul) si vor colora cum stiu ei mai bine.Dupa terminarea sarcinilor de lucru de la fisa vom imbina piese din puzzle(imagini din poveste).

Metoda hartaConceptuala

PovestireaExercitiul

Conversatia

Explicatia

conversatia

Cartoane colorate

LipiciSpuma colorataMargelute de diferite culori, marimi,Plastelinasarmulita

Vaze cu ghioceiHartie de impachetat flori

Fisapuzzle

Individual

individual

Observarea comportamentului

copiilor

Observarea comportamentuluicopiilor

Page 15: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

Obtinerea performantelor

O voi realize prin cateva intrebari adresate copiilor referitoare la activitatea desfasurata

conversatia

Evaluarea

Finalitatea zilei

In final activitatea copiilor va fi evaluata prin jocul,,CAUTA PERECHEA”,folosind metoda,,Cerc interior, cerc exterior”Pe melodia ,,Martisoare martisoare”,copiii vor dansa(cercul interior se deplaseaza spre dreapta, cercul interior se deplaseaza spre stanga).La comanda mea se opresc din dansat, copiii din cercul interior se intorc cu fata la cercul exterior si-si aleg un copil pentru a forma o pereche.Voi pune o intrebare, legata de ce au realizat ei pe parcursul zilei.De exemplu,,Cine a rapit soarele?” ,,Cine a salvat soarele din castelul dragonului?’’, ,,Cine poarta astazi martisorul?” ,,,Cui oferim noi martisoare?”, ,,Ce va placut azi cel mai mult la gradinita?”etc.Copii isi spun unul altuia raspunsul , dar in soapta.Educatoarea asculta si intervine cu intrebari.Copiii vor expune lucrarile la panou, realizand o expozitie de martisoare.Isi vor aprecia munca, iar in final fiecare isi va darui martisorul confectionat de

Cerc interioar,Cerc exterior

Coroniteghiocei Pe grupe

Chestionare Verbale

Aprecieri verbale

Page 16: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA

el , mamei sau bunicii.

CA O CONCLUZIE:,,Martisorul ramane peste timp simbolul soarelui atotputernic, care trezeste natura la viata. V-ati gandit vreodata ca a darui un martisor inseamna a darui o farama de soare?”

autoevaluare

Page 17: 53 Proiect Didactic

PROF. INV.PRESCOLAR BRATOSIN MARILENA,GRADINITA GRADISTEA DE SUS,JUD.BRAILA