51 Proiect Didactic TOAMNA

19
Proiect didactic Data: 27.11.2012 Şcoala: „Grigore Alexandrescu” Târgovişte Clasa: a-V-a A,B + a-VIII-a A, grupa de lucru: 8 elevi cu C.E.S. Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Toamna Tipul activităţii: Recuperare şi sistematizare (fixare şi consolidare) Scopul: -dezvoltarea deprinderilor de observare a unor fenomene specifice, anotimpurilor -îmbogăţirea vocabularului -dezvoltarea unei atitudini competitive fair-play în cadrul echipei Obiective cadru: - Dezvoltarea capacităţii de dezvoltare a mesajului scris şi oral; - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă. Obiective de referinţă/standarde curriculare de performanţă din curriculum adaptat: - Să înţeleagă semnificaţia globală ori a unor informaţii de detaliu dintr-un text citit; - Să citească fluent, corect şi expresiv un text nou de mică întindere;

description

proiect

Transcript of 51 Proiect Didactic TOAMNA

Proiect didactic

Data: 27.11.2012coala: Grigore Alexandrescu Trgovite

Clasa: a-V-a A,B + a-VIII-a A, grupa de lucru: 8 elevi cu C.E.S.

Aria curricular: Limb i comunicare

Obiectul: Limba i literatura romn

Subiectul: Toamna

Tipul activitii: Recuperare i sistematizare (fixare i consolidare)

Scopul: -dezvoltarea deprinderilor de observare a unor fenomene specifice, anotimpurilor

-mbogirea vocabularului

-dezvoltarea unei atitudini competitive fair-play n cadrul echipeiObiective cadru:

Dezvoltarea capacitii de dezvoltare a mesajului scris i oral;

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris.

Obiective de referin/standarde curriculare de performan din curriculum adaptat: S neleag semnificaia global ori a unor informaii de detaliu dintr-un text citit;

S citeasc fluent, corect i expresiv un text nou de mic ntindere;

S scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii;

S formuleze enunuri corecte din punct de vedere fonetic, lexical.

Obiective operaionale: Pe parcursul activitii elevii vor fi capabili:

a) Procese psihice obiective cognitive:

Percepia, reprezentarea, limbajul:

O1 s citeasc n ritm propriu un text

Obiectivul se va considera realizat dac 6 elevi citesc corect i 2 elevi cu sprijin

Gndire, imaginaie i limbaj:

O2 s descrie caracteristicile anotimpului toamna

Obiectivul se va considera realizat dac toi elevii rezolv sarcina

Gndire, memorie:

O3 s identifice sinonimele i antonimele unor cuvinte date

Obiectivul se va considera realizat dac 5 elevi rezolv corect i 3 elevi cu sprijin

Gndire:

O4 s recunoasc vocalele i consoanele dintr-o propoziie

Obiectivul se va considera realizat dac 6 elevi rezolv corect i 2 elevi cu sprijin

Gndire, limbaj:

O5 s alctuiasc enunuri folosind cuvinte date

Obiectivul se va considera realizat dac 7 elevi rezolv corect i 1 elev cu sprijin

b) Psihomotricitatea obiective psihomotorii:

Coordonare oculo-motorie:

OP1 s realizeze din piesele puzzle imagini caracteristice anotimpului toamnei;

OP2 s scrie corect pe fie i plane obiectiv permanent;

Dezvoltarea aparatului fonoarticulator:

OP3 s pronune corect cuvintele obiectiv permanent;

Prehensiune i manipulare:

OP4 s foloseasc corespunztor materialul intuitiv-concret pentru rezolvarea sarcinilor obiectiv permanent;

Reprezentri vizuale, auditive, spaiale, temporale:

OP5 s diferenieze elementele specifice anotimpului toamna fa de celelalte anotimpuri.

c) Procese reglatorii obiective afective:

Afectivitatea i motivaia:

OA1 s manifeste o atitudine pozitiv/afectiv-participativ pentru rezolvarea sarcinilor obiectiv permanent;

Atenia i voina:

OA2 s participe activ la activitile iniiate n cadrul grupei de lucru obiectiv permanent.

Strategii didactice:a) Metode i procedee tradiionale: explicaia, conversaia, exerciiul, expunerea, observarea dirijat, munca

independent, dramatizarea, munca pe grupe, jocul didactic, joc de rol;

b) Metode active de nvare: metoda cubului, metoda ciorchinelui, turul galeriei, braistorming-ul;

c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;

d) Materiale didactice i mijloace de nvmnt: piesele puzzle, fie cu textul, plane, fie de evaluare, calculator,

ecusoane;

Strategii terapeutice:

Activiti ludice, activiti de ergoterapie, activiti de artterapie.

Resurse: a) Bibliografie: *** Programa colar Limba i literatura romn, clasele V-VIII

1. Alexandru Crian, Sofia Dobre, manual clasa a-V-a, editura Humanitas Educational, Bucureti, 2005

2. E.Grosu, N.Orndaru, Comunicare-exerciii i texte, clasa a-IV-a, editura Ana, Bucureti, 2006

3. Florica Chereja, Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Educaia 2000+, Editua Humanitas Educaional, Bucureti, 2004

4. Ghid pentru cadrele didactice de sprijin, Reninco, Editura Vademonde, Bucureti, 2005

b) Umane: 8 elevi

c) Temporale: durata activitii: 50 minute

d) Spaiale: locul desfurrii activitii: sala de clasEtapele activitiiObiective operaionale

Procese, funcii psihiceTimp (min)Coninut didacticStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmnt i material didactic

Moment organizatoric1*Se pregtete materialul didactic necesar i se stabilete climatul psiho-afectiv favorabil bunei desfurri a leciei

*Prezentarea invitailor*Conversaia*Evaluarea de expresie

Captarea atenieiOP1, OP4;

OA1, OA2;

*percepia, reprezentarea;

*psihomotricitatea;

-coordonarea oculo- motorie;

-prehensiunea i manipularea;

*procese reglatorii: -motivaia i afectivitatea;

-atenia i voina.7*Joc Puzzle

*Anunarea competiiei dintre cele dou echipe ce vor realize, cu ajutorul pieselor de puzzle, imagini de toamn *Conversaia

*Explicaia

*Exerciiul

*Jocul didactic

*Observarea dirijat*Piese puzzle

*Calculator*Aprecierea reciproc

*Autoevaluare

*Observaia sistematic*Evaluarea pe echipe

Anunarea temei i a obiectivelor1*Titlul: Toamna

*Se precizeaz obiectivele urmrite*Explicaia*Evaluare de expresie

Dirijarea nvriiO1, O2, O3,O4,O5.

OP2,OP2,OP4,OP5.OA1,OA2:

*percepia, reprezentarea;

*gandirea;

*limbajul;

*imaginaia;

*psihomotricitatea:

-coordonarea oculo-motorie;

-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;

-prehensiunea i manipularea;

-reprezentari vizuale, auditive, spaiale i temporale;

*procese reglatorii:

-afectivitatea i motivaia;

-atenia i voina.20*Fiecare echip va citi textul (Anexa 1)

*Se prezint metoda cubului i se vor realiza sarcinile corespunztoare fiecrei fee (Anexa 2)*Conversaia

*Explicaia

*Exerciiul

*Observarea dirijat

*Metoda cubului

*Jocul didactic*Cub

*Fie cu textul

*Plane*Evaluare frontal

*Evaluare oral

*Apreciere reciproc

*Observaia sistematic

Obinerea performaneiO1OP2,OP3,OP4OP5.

OA1,OA2:

*gndirea;

*imaginaia;

*limbajul;

*psihomotricitatea:

-coordonarea oculo-motorie;

-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;

-prehensiunea i manipularea;

-reprezentri vizuale, auditive, spaiale i temporale;

*procese reglatorii:

-afectivitatea i motivaia;

-atenia i voina.9*Fiecare echip va completa ciorchinele cu elementele caracteristice anotimpului toamna (Anexa 3)*Explicaia

*Conversaia

*Execrciiu

*Jocul didactic

*Munca pe echipe

*Expunerea

*Metoda ciorchinelui

*Turul galeriei

*Braistorming*Plane

*Calculator*Evaluarea pe echipe

*Evaluarea scris

*Aprecieri reciproce

*Autoevaluare

*Observaia sistematic

Asigurarea feed-back- uluiO4,O5.

OP2,OP3,OP4,OP5.

OA1:

*gandirea;

*limbajul;

*memoria;

*psihomotricitatea:

-coordonarea oculo-motorie;

-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;

-prehensiunea i manipularea;

*procese reglatorii:

-afectivitatea i motivaia;

-atenia i voina.8*Se dau fiele de evaluare (Anexa 4)

*Joc de rol: Toamna*Explicaia

*Exerciiul

*Dramatizare

*Joc de rol*Fie de evaluare

*Pelerine

*Calculator*Evaluarea individual

*Evaluarea scris

ncheierea activitii4*Se fac aprecieri asupra felului n care au rezolvat sarcinile

*Concluzii privind recuperarea, reabilitarea prin participare afectiv

*Se prezint o plan cu atributele leciei:

-atractiv;

-plictisitoare;

-educativ.*Conversaia*Plan*Evaluarea pe echipe

*Evaluare frontal

Anexa 1

Toamna

A sosit cea mai darnic fiic a btrnului an nconjurat de bogie.

Soarele palid se plimba pe cerul posomort. Frunzele uscate plutesc ca nite brcue legnate de vnt. n dimineile rcoroase i face apariia bruma argintie i ceaa groas. Plou mai des. Zilele scad, nopile cresc, vntul devine tot mai aspru i n curnd va veni i prima ninsoare.

n naltul cerului se vd stoluri de cocori, rndunele, berze ca nite sgei.

Toamna cu alaiul ei de frunze aurii a deschis porile colilor. A adus bucurie n sufletele colarilor i belug n casele oamenilor.

Gospodarii adun recoltele, iar cmrile devin nencptoare.

Ct bucurie i bogie peste tot!

Anexa 2

Metoda cubului

1. Descrie: - caracteristicile anotimpului toamna.

2. Compar: - gsete antonimele:

zi

rar

darnic

blnd

des

noapte

aspru

zgrcit

3. Asociaz: - gsete sinonimele:

colar

bogie

a sosit

veselie

belug

elev

bucurie

a venit

4. Analizeaz:-indic vocalele i consoanele din cuvintele:

fructe, coal, cea.

5. Aplic

-alctuiete enunuri folosind cuvintele:

toamn i frunze.

6. Argumenteaz: - dac i place sau nu anotimpul toamna.

Anexa 3

7. Metoda ciorchinelui

Anexa 4Numele i prenume:

Fi de evaluare

1. Indic vocalele i consoanele din cuvintele:

TOAMN

BRUM

2. Alcatuiete enunutri folosind urmatoarele cuvinte:

mere, elev.

P.E.G. (plan educaional de grup)

Perioada de intervenie 2 noiembrie 27 noiembrie

Limb i comunicare

Obiective pe termen lung: dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral i scris;

dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;

dezvoltarea de identificare a trsturilor personajelor principale din text.

Obiective terapeutice:

consolidarea spiritului de observaie i a interesului cognitiv;

stimularea capacitii de analiz, abstractizare i generalizare;

dezvoltarea capacitii de orientare i meninere a ateniei;

nlturarea instabilitii, fragilitii i rigiditii achiziiilor;

formarea deprinderilor de participare disciplinat la conversaie.

Aciuni strategice de dezvoltare/strategii terapeutice:

favorizarea exprimrii opiniei personale;

clarificarea problemelor;

acordarea de ajutor, ndrumare difereniat;

crearea unui climat de dialog, de cooperare, de aciune n grup;

valorificarea experienei elevilor;

ncurajarea autoaprecierii i aprecierea reciproc.

Strategii folosite n intervenie:

metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea, demonstraia, activitatea independent, lucrul n echip, jocul didactic, metoda Ciorchinelui, Cubului, Turul galeriei, brainstorming;

mijloace didactice: plane, manual, fie de munc independent, fie de lucru pe echipe, fie de evaluare;

forme de organizare: grupa de nivel, individual, frontal, pe echipe.

Perioada de intervenie: 2 noiembrie 27 noiembrie

Evaluare:

Evaluare oral: iniial

Evaluare scris: iniial

frontal

continu

continu

sumativ

sumativ

TOAMNA