318 Proiect Didactic
description
Transcript of 318 Proiect Didactic
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:CIRLAN FLORENTINA
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: Educatie muzicala
TEMA: cantec: “Gainusa motata”-predare
joc muzical: “Caluseii”-consolidare
DURATA: 15-20 minute
SCOPUL ACTIVITATII:
dezvoltarea capacitatii de exprimare prin muzica;
insusirea liniilor melodice ale cantecului in vederea formarii deprinderilor de
interpretare expresiva, de intonatie corespunzatoare nuantelor si continutului
de idei;
formarea si dezvoltarea auzului cu elementele sale componente: simt
melodic, simt ritmic.
OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
O1: sa-si insuseasca corect linia melodica si versurile cantecului “Gainusa motata”;
O2: sa interpreteze cantecul individual si colectiv;
O3: sa asocieze textul cu miscarile adecvate jocului muzical “Caluseii”;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) METODE SI PROCEDEE: conversatia observatia, demonstratia, exercitiul
b) MATERIAL DIDACTIC: laptop, CD, macheta cu pasari de curte, cos cu oul
Motatei, imagini cu puisori, ace de gamalie, saculet cu dulciuri
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Preda, V, 2005, , Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii, Editura V.I. Integral, Bucuresti;
2. Maria Dolgasev, Elisabeta Mrinescu, 1974, Metodica educatiei muzicale in
gradinita de copii, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti;
3. Ministerul Invatamantului, 1995, Cantece pentru prescolari, editat de Tribuna
Invatamantului.
Evenimentul didactic
OB.OP
Continut stiintific Strategii didactice
Evaluarea (instrumente si
indicatori)1.Moment organizatoric
-Pentru buna desfasurare a activitatii, voi asigura urmatoarele conditii: - aranjez scaunelele in semicerc; - pregatesc materialul didactic; - solicit copiii sa se pregateasca pentru activitate;
-conversatia introdutiva
-observarea curenta
2.Introducere in activitate
-Voi avea grija ca pozitia copiilor pe scaunele sa fie corecta pentru a putea canta (spatele drept pentru a asigura o emisie corecta a sunetelor si mainile pe genunchi).-Voi efectua cu copiii cateva exercitii de respiratie: “suflam fulgusorul din palma”, “mirosim floarea”, “umflam balonul”;-Pentru a canta corect si frumos, voi face cu copiii cateva exercitii de omogenizare si incalzire a vocilor (vom imita glasul diferitelor animale):-Cum face pisica? (miau, miau)-Dar broscuta, cum face? (oac, oac)-Dar greierele? (cri, cri)
Strategii euristice
-conversatia introductive
-exercitiul
Observarea curenta
Chestionare orala
3.Reactualizarea cunostintelor
O3
-Ce cantec ati invatat voi la activitatea trecuta? Va amintiti? (Caluseii)- Voi da tonul melodiei si impreuna cu copiii, voi canta cantecul o data, apoi vom executa jocul muzical propriu-zis.
-exercitiul Observare curenta
4.Transmitere si asimilare
a) Elementul surpriza
-Ia, priviti! Ce observati voi aici? Cine ne priveste cu atentie?Le voi prezenta copiilor o macheta in care este reprezentata curtea pasarilor.-Aceasta este gainusa mea. Numele ei este Motata, iar acestia sunt puii ei. Spre
-expunerea
-conversatia
Observare curenta
(macheta cu pasari de curte,
cos cu ou,
b)Anuntarea temei
deosebire de celelalte gaini, Motata nu canta prea frumos, iar puisorii ei nu stiu nici un cantecel. Nu pentru ca n-ar fi o mamica buna, ci pentru ca este foarte ingamfata (increzuta, se da mare) si se considera regina pasarilor de curte.-Pentru ca stiu ca voi stiti multe cantecele si cantati foarte frumos, astazi m-am gandit sa-i aduc la activitatea noastra si pe puisorii motatei. Ei au ascultat cu atentie cantecelul pe care l-ati cantat si cred ca l-au si invatat deja.-Astazi o sa va spun povestea acestei gainuse, dupa care o sa invatam si cantecul ei, numit “Gainusa motata”.-Daca sunteti de acord, o sa asez puisorii la locul lor si o sa-i lasam sa ne asculte in continuare.
euristica castronele cu tarate)
Observare curenta
5. Familiarizarea cu continutul
-Asa cum v-am mai spus, Motata mea este tare ingamfata, abia daca face un ou la saptamana, iar cand il vede nu-si mai incape in piele de fericire si incepe sa cotcodaceasca. Chiar in dimineata aceasta am vazut ca a facut unul, probabil ca isi va reincepe “cantecul” in orice moment. Ce-ar fi sa caut eu pe aici, prin curte oul ei? Sa-l vedeti si voi!-Cu ajutorul laptopului, copiii vor asculta cotcodacitul unei gaini, apoi le voi arata cosuletul in care se gaseste oul Motatei.-Motata mea se lauda la toata lumea timp de o luna de zile, strigand ca numai ea face oua albe, pe care femeile le folosesc la pregatirea cozonacilor. Le spune tuturor ca dupa ce a facut un ou, a ostenit (obosit) si are nevoie de ajutor.Aceasta este povestea Motatei. Sa auziti si cantecul acum!
Explicatia
Expunerea Observare curenta
(cos cu oul Motatei, laptop,
Cd)
6.Interpretarea model
-Folosindu-ma de laptop, voi interpreta model cantecul Laptop, Cd
“Gainusa motata”, avand in vedere sa rostesc clar cuvintele, sa articulez si sa frazez corect, sa am expresivitate in interpretare si acuratete in intonatie. Voi mima gesturile corespunzatoare textului.
-demonstratia
Strategii euristice
-auditia
Observare curenta
6.Dirijarea invatariia)analiza canteculuib)repetarea interpretarii modelc)insusirea pe fragmente
O1
O2
-Cum este melodia cantecului? (vesela)-Ce ritm are? (vioi)-Cate strofe are cantecul? (doua)-Voi mai interpreta melodia si textul inca o data.-Voi invata cantecul, cu copiii, pe strofe;- Voi interpreta prima strofa, apoi o voi repeta de 2 ori cu copiii;- A doua strofa va fi invatata in aceeasi maniera.-Se va canta in intregime cantecul cu toata grupa. Voi urmari cu atentie felul cum isi regleaza copiii respiratia si voi interveni ori de cate ori manifesta nesiguranta in interpretare sau reproduc gresit o fraza muzicala, un fragment melodic.
Strategii inductive-euristice
-demonstratia-conversatia
7.Obtinerea performantei O1
O2
-Dupa ce copiii au invatat versurile si melodia cantecului ii voi imparti in doua grupe: fetele-grupa gainuselor si baietii-grupa cocoseilor. Pe rand, fiecare grupa va canta o data cantecul, iar memebrii celeilalte grupe vor aplauda.
Strategii evaluative-stimulative
Itemi de evaluare:
-interpretarea in grup si individual
a cantecului;
8.Asigurarea retentiei si a transferului
O1
O2
-Cum se numeste cantecul pe care l-am invatat noi astazi?-Puisorii mei sunt foarte bucurosi ca ati invatat cantecul, iar acum ei doresc sa-l cantatam toti inca o data.-Le dau tonul de inceput si vom canta cantecul inca o data.
9.Incheierea acivitatii
-Voi face aprecieri generale si individuale (impreuna cu ursuletul) asupra comportamentului si modului cum au participat la activitate. Fiecare copil va primi recom
Aprecieri verbale Saculet cu dulciuri, imagini
cu puisori