21 Proiect Didactic

download 21 Proiect Didactic

of 4

Transcript of 21 Proiect Didactic

  • 8/8/2019 21 Proiect Didactic

    1/4

    Proiect didactic

    Data:

    Clasa : a VI- a

    Disciplina: Limba i literatura romnProfesor:

    Titlul leciei: Subiectul i predicatul

    Tipul leciei: recapitulare i sistematizare

    Competene generale2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii decomunicare monologat i dialogat

    3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producereade mesaje scrise, n diferitecontexte de realizare, cu scopuri diverse

    Competene specifice2.3. - respectarea normelor morfosintactice n propoziii i n fraze3.3. - sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicalenvate, ntr-un text citit4.4. - utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect

    semnele ortografice i de punctuaie4.5. - folosirea modalitilor variate pentru realizarea expresivitii textului

    Obiective operationalea) Cognitive:

    Fiecare elev va fi capabil:

    O1: - s identifice prile principale de propoziie n enunurile date;

    O2: - s precizeze valoarea morfologic prin care se exprim subiectul i numele predicativ;

    O3: - s realizeze acordul predicatului cu subiectul;

    O4: - s scrie o compunere, n care s utilizeze pri de vorbire diferite, cu funcie sintacticde subiect sau de nume predicativ;

    O5: - s aplice cunotinele teoretice referitoare la subiect / predicat n rezolvarea unorexerciii date.

    b) Psihomotorii:

    Fiecare elev va fi capabil:

    O1: s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite si spatiul tablei, respectiv al caietului, alfielor de lucru;

    c) Afective:

    Fiecare elev va fi capabil:

    O1:- sa manifeste receptivite fa de gramatica limbii romne;O2. - s participe cu plcere i interes la ntreaga activitate;

  • 8/8/2019 21 Proiect Didactic

    2/4

    O3: - s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;

    Strategii didactice

    a) Metode i procedee: conversatia, ciorchinele, problematizarea, explicatia, dezbaterea,jocul didactic

    b) Mijloace de nvmnt: manualul, fie de lucru in grup, fie de autoevaluare,materiale ppt, zarul, jetoanele, jocul

    c) Forme de organizare a activitii: activitate n grupe,individual si frontalad) Evaluare - exercitiul creator

    e) Resurse i managementul timpului:

    -spaiu de lucru: sala de clas

    - capaciti normale de nvare ale elevilor

    - cunotinele lor anterioare;

    - timpul de nvare: 50 minute.

    Bibliografie

    - Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: Limb i comunicare;- Limba i literatura romn, Anca erban, Manual pentru clasa a VI-a, Editura All

    Educational, Bucureti, 2004;- Metodica predrii limbii i literaturii romne, Valeriu Marinescu, ed. Fundaiei Romnia demine, Bucureti, 2002

    Scenariu didactic

    Momentul organizatoric: Se asigur condiiile necesare defurrii optime a activitii:asigurarea linitei, pregtirea materialului didactic, notarea absentelor.

    Captarea ateniei: Se prezint un material ppt (imagini, n funcie de care eleviialctuiesc enunuri). Sunt notate pe tabla i se subliniaz prile principale de propoziie.

    Anunarea temei i a obiectivelor:Astzi vom face exerciii prin care vom recapitulacunotintele despre prile principale de propoziie. Vei fi capabili s...... (se prezintobiectivele).

    Dirijarea invatrii si obtinerea performanteia) Se realizeaz, prin intermediul metodei ciorchinele, recapitularea noiunilor

    referitoare la subiect i predicat (la ce ntrebri rspund, ce tipuri de subiecte i predicatecunosc, prin ce pri de vorbire sunt exprimate etc.).

    b) n continuare elevii vor desfasura un joc, fiind grupati in 2-3 echipe. Sarcinile coninexerciii ce vizeaz:

    - identificarea predicatelor verbale i nominale, a tipurilor de subiecte ;

    - alctuirea de scurte enunuri cu nume predicative sau subiecte exprimate prin ;- completarea unor spaii libere ;- acordul dintre subiect i predicat ;

  • 8/8/2019 21 Proiect Didactic

    3/4

    - evidenierea diferenei dintre predicatul verbal i cel nominal ;- identificarea i analizarea predicatului nominal, a celui nominal si a subiectului ;- exemple de nume predicative si de subiecte multiple etc.

    Evaluarea activitii- se realizeaz prin exerciiul creator:Imagineaz-i c eti rege/ regin n mpria Plantelor/ Apelor. Alctuiete un scurt

    text, n care s-i prezini teritoriul i supuii. Integreaz n textul tu subiecte / numepredicative exprimate prin diferite pri de vorbire.

    Asigurarea reteniei i a transferului: tema pentru acas: un exerciiu din manual

  • 8/8/2019 21 Proiect Didactic

    4/4