207 Proiect Didactic

download 207 Proiect Didactic

of 6

description

aaa

Transcript of 207 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data : 6.VI.2013Clasa : a IX-a FUnitatea de nvmnt : Colegiul Naional Pedagogic tefan cel Mare BacuAria curricular : Om i societate

Disciplina : Religie

Profesor : Ciobanu Vasile-BogdanUnitatea de nvare : Cretinismul i provocarile lumii contemporane

Tema : Pericolul drogurilor

Tipul lectiei : dobndire de cunotine

Locul de desfurare : sala de clasCompetene generale:-Utilizarea adecvat a conceptelor specifice religiei, n diferite contexte de comunicare

- Integrarea valorilor i a cunotinelor religioase n structura propriilor atitudini i comportamente

- Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii

-Corelarea cunotinelor religioase cu cele dobndite la alte discipline de nvmnt

Competen specific:-Aplicarea normelor moralei cretine n situaii concrete de via

-Formularea de soluii pentru diferitele probleme ale tinerilor, n lumina nvturii cretine

-Prezentarea argumentata a pericolului pe care-l reprezint consumul de alcool i droguri pentru sntatea fizic i moral. Obiective operaionale:

Obiective cognitiv-formative:

s enumere posibile cauze care-i determina pe tineri s ajung la abuzul de alcool, tutun i droguri ;

s enumere care sunt riscurile la care este supus organismul cnd se consuma alcool sau droguri;

s explice de ce consumul de droguri determina ncalcarea propriei liberti i a voii Domnului;

s formuleze opinii personale,judeci de valoare argumentate, despre raportul drog-libertate personala.

Obiective afectiv-atitudinale: s manifeste interes fa de lupta mpotriva drogurilor;

s participe activ la ora de religie.

Obiective psiho-motorii: s aiba o pozitie corecta n timpul rugaciunii;

s execute corect semnul Sfintei Cruci.

Curriculum:

nucleu:

lectia Pericolul drogurilor .

extins:

Crestinismul i provocrile lumii contemporaneStrategia didactica:

Resurse procedurale:

conversatia; explicatia; argumentarea; descrierea; Resurse materiale:

Fi de lucru;

Imagini, prezentarea Power Point ,,Pericolul drogurilor , filmulee Forme de organizare: frontala;

individuala;

Principii didactice:

Principiul nvatarii active i contiente;

Principiul continuitatii;

Principiul ecclesiocentric

Evaluare:

formativa (prin intrebari si raspunsuri pe tot parcursul activitatii de predare-invatare)

Durata: 50 minute

Bibliografie:

Sfnta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al B.O.R., Bucureti, 1998; Monah Paulin, Rugciuni ctre tineri, Ed.Egumenia, 2008. Opris,Dorin si colab.,Manual de religie pentru clasa a IX-a, Ed.Dacia, Cluj-Napoca, 2002; Shapiro,Susan,Manual de educatie pentru sanatate, Cluj, 2001 .

DESFURAREA LECIEI

Nr

crtEtapele

lectieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Momentul

organizatoricSalut;

Rostete rugaciunea;

Face prezena, interesndu-se de motivul absenelor elevilor;

Pregtete clasa pentru lecieSalut;

Rostesc rugaciunea;

Se pregatesc pentru lectie

2.Reactualizarea cunotintelorSe face prin ntrebari din lecia precedenta:

-Ce rol are muzica n viaa tinerilor?

-Analizai versurile cntecelor pe care le ascultai. Care este mesajul transmis? Spre ce v ndeamn?- Ce rol are muzica bisericeasc n cultul divin?Raspund la intrebari:

-Modalitate de exprimare a sentimentelor i ideilor-.

- Rol cultic, pedagogic, formativ

3.Captarea atenieiAceste comportamente negative pot fi trectoare sau de durat. Mai exist ns i alte pericole care afecteaz din ce n ce mai mult viaa tinerilor. Astzi ne vom referi la consumul excesiv de alcool, tutun i droguri.Ascult cu atenie.

4.Anuntarea titlului leciei i a obiectivelor urmriten lecia pe care o intitulm Pericolul drogurilor, vom enumera principalele droguri, factorii care i determin pe tineri s consume droguri precum i riscurile la care este supus organismul cnd se consum alcool sau droguri; vom identifica mpreun, cile morale prin care putem preveni consumul i vindeca pe cel czut sub influena drogurilor.Asculta cu atentie si noteaza titlul lectiei in caiete

5.Dirijarea nvrii Profesorul va prezenta pe scurt coninutul leciei:

Orice drog este o otrav potenial care poate cauza incapacitate i chiar moarte, dac este introdus n organism, consumat n cantiti greite sau amestecat cu alte droguri. Exist multe droguri pe care tinerii i le administreaz pentru a simi intens o senzaie de satisfacie prin stimularea sistemului nervos.

Drogurile utilizate pot fi mprite dup: -Efecte: excitante; narcotice; halucinogene; sedative.

Continut:alcool,marihuana,...

Modul de administrare:orala,

injectabila,inhalante. Vizionarea unui filmule din care s desprindem efectele drogurilor. Motivele sunt numeroase : apartenena la

grup,teribilism,probleme n familie, stima de sine sczut etc. Vizionarea unui Power Point sau imagini cu vedete dependente de droguri.

Etnobotanicele sunt un amestec de prafuri sau plante uscate stropite cu diferite substante chimice. Dei sunt considerate droguri uoare, etnobotanicele au efecte dezastruoase i imprevizibile. Beia este un pcat pentru ca atrage dupa sine alte pcate:desfrul, violena, certurile, defimarea aproapelui, nepsarea fa de cele sfinte, sinuciderea. Principalele efecte ale fumatului de tutun sunt mrirea riscului de cancer la plmni i de boli cardio-vasculare.

Asculta cele spuse de profesor, participand activ la discutii;

Noteaza in caiete ideile principale.

6.GeneralizareaDrogurile sunt substane halucinogene al cror consum produce dependen i distrug permanent organismul provocnd chiar moartea. De aceea este considerat un pacat.Asculta cu atentie cele relatate de profesor

7.Asigurarea conexiunii inverse (feed- back-ul) si evaluarea performanelorAdreseaza elevilor ntrebari din lecia noua:

- Din punctul vostru de vedere ce sunt drogurile i pentru ce au fost create?-Cum este considerat consumul de alcool si droguri n Sfnta Scriptur?De ce fumatul este considerat un pct?Profesorul noteaza rspunsurile elevilor.Rspund la ntrebari:

-o otrava

-Pacat mpotriva Duhului Sfant.

8.AplicareaSe dau elevilor fie de lucru. Elevii indeplinesc cerinta individual.

9.Asigurarea transferului cunostintelorSe cere elevilor s alctuiasca un scurt eseu n care s explice de ce consumul de droguri, alcool, tutun etnobotanice, determin nclcarea libertii proprii.Noteaza tema pentru acasa.

10ncheiereaRostete rugciunea;

SalutRostesc rugciunea;

Salut