2. Proiectare diferentiată

18
PROIECT DIDACTIC DATA: ...................... CLASA: a III-a ȘCOALA............ ÎNV:....................... ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulţirea numerelor naturale SUBIECTUL: Noţiuni despre înmulţire TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea cu noţiunea de înmulţire ca adunare repetată de termeni egali şi terminologia specifică acestei operaţii (factori, produs, ori). OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : CLASA DE ELEVI ELEVUL INTEGRAT O 1 numere crescător şi descrescător în intervalul 0-100 (din 4 în 4, din 6 în 6, din 7 în 7, din 9 în 9); O 1 să numere crescător şi descrescător în intervalul 0-100 (din 1 în 1, din 2 în 2, din 3 în 3, din 5 în 5, din 10 în 10); O 2 efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de calcul mintal; O 2 efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de calcul mintal; 1

Transcript of 2. Proiectare diferentiată

Page 1: 2. Proiectare diferentiată

PROIECT DIDACTIC

DATA: ...................... CLASA: a III-a ȘCOALA............ÎNV:.......................

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISIPLINA: MatematicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulţirea numerelor naturaleSUBIECTUL: Noţiuni despre înmulţire

TIPUL LECŢIEI: predare – învăţareSCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea cu noţiunea de înmulţire ca adunare repetată de termeni egali şi terminologia specifică acestei operaţii (factori, produs, ori).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

CLASA DE ELEVI ELEVUL INTEGRATO1 – să numere crescător şi descrescător în intervalul 0-100 (din 4 în 4, din 6 în 6, din 7 în 7, din 9 în 9);

O1 – să numere crescător şi descrescător în intervalul 0-100 (din 1 în 1, din 2 în 2, din 3 în 3, din 5 în 5, din 10 în 10);

O2 – să efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de calcul mintal;

O2 – să efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de calcul mintal;

O3 – să identifice adunările repetate; O3 – să identifice adunările repetate corespunzătoare imaginilor;

O4 – să transforme adunările repetate în înmulţiri; O4 – să scrie adunările repetate ca înmulţiri;O5 – să transforme înmulţirile date în adunări repetate de termeni egali;

O5 – să scrie înmulţirile date ca adunări repetate de termeni egali;

O6 – să scrie diferite numere ca sumă de termeni egali şi înmulţirea corespunzătoare;

O6 – să grupeze elementele unei mulţimi după cerinţe date precizând înmulţirile corespunzătoare;

1

Page 2: 2. Proiectare diferentiată

O7 – să rezolve probleme simple cu operaţii de înmulţire.

O7 – să rezolve probleme simple cu operaţii de înmulţire prin adunare repetată de termeni egali

STRATEGII DIDACTICE1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca

independentă.

2. Mijloace de învăţământ: -fişe de lucru diferenţiate pe 3 nivele;-planşe cu elementele grupate câte 2, câte 5;-planşă cu 20 de steluţe pe care elevii să le grupeze (câte 2, câte 5, câte 4, câte 10)-planşă cu terminologia matematică (factori, produs, semnul înmulţirii);-caiet auxiliar pentru matematică (Pârâială);-Mate 2000; Culegere de exerciţii şi probleme pentru clasa a III-a.

3. Resurse informaţionale: - M.E.C., Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru matematică, clasa a III-a, Bucureşti, 2005;- Singer Mihaela, Radu Nicolae, Matematică. Ghidul învăţătorului, Editura Sigma, Bucureşti, 1996.

4. Resurse umane : -elevii clasei a III-a B dintre care 2 elevi prezintă dificultăţi de învăţare: C. A-S şi S. C-R;- prof. de sprijin Elena EIGEL;- inst. Maria CIUBOTARU5. Resurse temporale : 45 minute

PREZENTAREA CONTEXTULUI

Lecţia se desfăşoară în sala de clasă. Colectivul de elevi este eterogen, format din elevi normali şi doi elevi cu dificultăţi de învăţare asistaţi de profesorul de sprijin (C. A-S şi S. C-R), care prezintă numeroase probleme, după cum urmează:

2

Page 3: 2. Proiectare diferentiată

- C. A-S: lateralitate deficitară, probleme de concentrare, hiperexcitabilitate motrică, autocontrol redus, disgrafie, citire silabisită fără expresivitate. Nivelul maturizării psiho-sociale este redus, rezistenţă slabă la frustrare, reacţii sociale uneori inadecvate. Nivelul abilităţilor practice este redus, lipsindu-i coordonarea motrică. Capacitatea de rezolvare a sarcinilor este haotică, nu respectă un şir de paşi dintr-un algoritm de lucru. Face parte dintr-o minoritate religioasă care îl distrage de la unele activităţi extraşcolare. Mama susţine că în primele 3 luni de viaţă a făcut convulsie datorită unei răceli puternice ceea ce i-a afectat dezvoltarea psihică şi fizică ulterioară.Ca măsuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului şcolar integrat al acestui elev sunt Programe adaptate la Limba şi literatura română şi Matematică, cu prof. de sprijin, terapie consiliere, logopedie.

- S. C-R: are un ritm foarte lent de învăţare, dificultăţi grave în succesiunea sarcinilor de lucru. În ceea ce priveşte nivelul dezvoltării psiho-motrice are mari probleme de rezistenţă la efort. Citeşte silabisit, scrie cu foarte mare dificultate după dictare, iar la copiere nu are reprezentarea spaţială pentru aranjarea corectă în pagina caietului. Nivelul dezvoltării abilităţilor practice este extrem de redus pentru că părinţii sunt cei care îi leagă şi şireturile şi chiar îl hrănesc, ceea ce explică oarecum şi supraponderabilitatea. Din această cauză şi nivelul maturizării psiho-sociale este foarte, foarte scăzut fiind dependent de adult (părinţi). Integrarea în clasa I a fost foarte deficitară, fiindu-i frică să rămână cu colegii, fără un adult în preajmă. Datorită lipsei repetate de la şcoală, motivată de părinţi cu o boală, a înregistrat mari lacune şi de aceea pentru parcursul şcolar al acestui elev s-a impus realizarea de Programe adaptate la Limba şi literatura română şi Matematică cu profesor de sprijin, terapie ocupaţională, cognitivă, socializare şi autonomie personală şi de asemenea consilierea părinţilor care provin din familii diferite, dintr-o minoritate etnică. O familie de un nivel socio-cultural foarte scăzut, mama analfabetă, fraţii au avut de asemenea eşecuri şcolare, o singură soră a terminat 8 clase, singura care-l ajută la teme.

Profesorul de sprijin îndrumă elevii cu CES în cadrul activităţii comune desfăşurate în sala de clasă, în şoaptă şi individual pentru a nu perturba activitatea celorlalţi elevi. Acesta oferă asistenţă elevilor cu CES, atât în activităţile comune cât şi în cele diferenţiate pentru rezolvarea sarcinilor de lucru în bune condiţii.

3

Page 4: 2. Proiectare diferentiată

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE

LECŢIEI

OB.OP.

CURRICULUMGENERAL

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII PENTRU CLASA DE ELEVI

CURRICULUM DIFERENŢIAT / ADAPTAT

PENTRU ELEVUL INTEGRAT C. A-S şi S. C-R

METODE ŞI PROCEDEE/ MATERIAL DIDACTIC/EVALUARE

I. Moment organizatoric

Pregătirea elevilor pentru ora de matematică Îşi pregătesc pe bancă cele necesare pentru ora de matematică asistaţi de prof. de sprijin

II. VERIFICAREA

a)Temei

Elevul responsabil cu verificarea temei va numi elevii care nu şi-au scris tema sau au tema incompletă, dacă este cazul.Elevii vor citi rezultatele obţinute la exerciţii şi se vor autocorecta, dacă au greşit folosind culoarea verde. Îşi vor autoevalua tema cu un calificativ care va avea în vedere căte greşeli au făcut, aşezarea în pagină, scrierea corectă, etc.

Cei doi elevi, asistaţi de prof de sprijin, vor urmări rezultatele şi corectează în caietele lor.

II. b) Cunoştinţelor

anterioare

O1 -exerciţii de numărare; Număraţi:

- crescător - din 3 în 3 de la 21 la 33;- din 7 în 7 de la 21 la 56;- din 9 în 9 de la 45 la 81;

- descrescător - din 10 în 10 de la 100 la 50;- din 5 în 5 de la 90 la 50.

(- sunt ajutaţi la numărarea în concentrul 0-100, dacă e cazul)-elevul S. C-R numără crescător, din 2 în 2, de la 0 la 20;-elevul C. A-S numără crescător, din 5 în 5 de la 50 la 80.-elevul S. C-R, continuă descrescător, din 10 în 10, de la 50 la 10;-elevul C. A-S continuă descrescător, din 5 în 5, de la 50 la 5

-conversaţia;-exerciţiul;-aprecieri verbale

4

Page 5: 2. Proiectare diferentiată

II. c)Calcul mintal O2

-exerciţii de calcul mintal; Se vor efectua câteva exerciţii de calcul mintal: Adunaţi repetat de 3 ori numărul 5. Ce sumă aţi obţinut? 5 + 5 + 5 = 15 Aflaţi sumele: 6 + 6 + 6 = 18 4 + 4 + 4 + 4 = 16

- Cum se numesc numerele care se adună? (termeni)

- Dar rezultatul adunării? (sumă sau total)Calculaţi: 2 + 2 + 2 + 2 - 6 = 2 3 + 3 + 3 – 8 = 1Diferenţa a două numere este 21. Dacă scăzătorul este 14, aflaţi descăzutul.

a - 14 = 21 a = 21 + 14 a = 35

-elevii sunt ajutaţi în folosirea corectă a terminologiei şi rezolvarea corectă a exerciţiilor de adunare şi scădere de către prof. de sprijin;-elevul S. C-R foloseşte numărătoarea pentru calculele mai dificile- elevii calculează scriind operaţiile date şi răspund la operaţiile mai simple:Află sumele: 2+2+2+2= 83+3 = 6

Elevii discută cu prof. de sprijin pentru a identifica paşii de rezolvare.

-conversaţia;-exerciţiul;-aprecieri verbale

III. a) Captarea atenţiei

O3 -exerciţii de identificare a operaţiei de adunare repetată;Se prezintă elevilor o planşă cu următorul desen: ** ** ** ** Sunt solicitaţi să scrie adunările repetate ce rezultă din imaginea prezentată: 2 + 2 + 2 + 2 = 8 Se adresează următoarele întrebări:

- Ce număr s-a repetat? (2)- De câte ori s-a repetat? (de 4 ori)

Efectuaţi exerciţiile: 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 18 5 + 5 + 5 + 5 = 20

-identifică, cu ajutor din partea prof. şi a materialului intuitiv, adunările repetate;

-conversaţia;-explicaţia;-exerciţiul;-planşă;-aprecieri verbale

-explicaţia;-exerciţiul;

5

Page 6: 2. Proiectare diferentiată

III. b) Anunţarea

temei

Sunt anunţaţi că aceste calcule pot fi efectuate mult mai uşor folosind o altă operaţie matematică care se numeşte înmulţire şi care indică repetarea de mai multe ori a aceluiaşi număr. Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei: ÎNMULŢIREA.

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

O4

O5

Exemplu: 4 + 4 + 4 = 12 3 x 4 = 12 3 - numărul de câte ori se repetă 4 – numărul care se repetă 12 – rezultatul înmulţirii Se prezintă elevilor semnul matematic folosit pentru operaţia de înmulţire („ori sau înmulţit” se denumeşte).

- Ce număr s-a repetat? (4)- de câte ori s-a repetat? (de 3 ori)

Cu ajutorul conversaţiei se concluzionează: înmulţirea este adunare repetată. Se precizează că numerele care se înmulţesc se numesc factorii înmulţirii, iar rezultatul înmulţirii se numeşte produs. Se prezintă o planşă cu aceşti termeni: Factor 1 x Factor 2 = Produs Înmulţirea 3 x 4 = 12 se citeşte astfel:

- 3 ori 4 este egal cu 12- 3 înmulţit cu 4 este egal cu 12.

-Exerciţii Scrieţi ca înmulţiri adunările efectuate anterior; 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 18 3 x 6 = 18

5 + 5 + 5 + 5 = 20 4 x 5 = 20

Elevii sunt ajutaţi de către prof. de sprijin să urmărească şi să ia notiţe în ritmul clasei

Elevul C A-S trece la tablă şi citeşte înmulţirea scrisă

Elevii scriu înmulţirile corespunzătoare adunărilor repetare scrise anterior

-planşă cu terminologia matematică (factori, produs, semnul înmulţirii)

6

Page 7: 2. Proiectare diferentiată

Scrieţi ca adunare repetată de termeni egali înmulţirile: 3 x 6 = 6 + 6 + 6 = 18 2 x 7 = 7 + 7 = 14

Pe o planşă sunt desenate 20 buline. Scrieţi numărul total de buline sub forma unei înmulţiri, calculând rezultatul cu ajutorul adunării repetate.

Îndrumaţi de prof. scriu în caiete adunările repetate de termeni egali ca înmulţiri. La aşezarea în pagină şi sriere este supravegheat mai mult elevul C. A-S

Intuiesc imaginile de pe planşă şi rezolvă problemele cu asprijinul prof.;

exerciţiul;-explicaţia;-conversaţia;

O6 * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * 4 x 5 = 5 + 5 + 5 + 5 = 20

Într-o plasă sunt 3 pungi cu mere. Dacă în fiecare pungă sunt 2 mere, câte sunt în plasă? 3 x 2 = 2 + 2 + 2 = 6 Scrieţi numărul 20 ca sumă de termen egali, iar apoi ca produs. 5 + 5 + 5 + 5 = 20 4 x 5 = 20

Din auxiliarul de la matematică rezolvati exerciţiul 3, p. 28

Verific câteva operaţii pentru a vedea dacă elevii au înţeles şi au rezolvat corect exerciţiul

-elevii scriu sub supravegherea prof. exerciţii de transformare a adunărilor în înmulţire şi invers

-elevii desenează 3 pungi cu câte 2 mere.

-În timp ce colegii lor lucrează din auxiliar ei vor trece, pe rând la tablă pentru a rezolva câte un exerciţiu:

Scrieţi numărul 10 ca sumă de termeni egali. Transformaţi această sumă într-o operaţie de înmulţire. 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10 5 x 2 = 105 + 5 = 10 2 x 5 = 10Pentru a le veni în ajutor, pot desena o mulţime cu 10 elemente pe care să le grupeze câte 2 sau câte 5

Scrieţi înmulţirea dată ca sumă de termeni egali:3 x 4 = 12 4 + 4 + 4 = 124 x 5 = 20 5 + 5 + 5 +5 = 20

-planşa reprezentând 20 buline;

7

Page 8: 2. Proiectare diferentiată

V. OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Deschideţi Culegerea Mate 2000 la pagina 36. Se rezolvă problemele: Ina are 4 creioane. Ana are de 2 ori mai multe creioane. Câte creioane are Ana? Calculează prin:

a) adunare repetată de termeni egali;b) înmulţire.

Mihai a citit 8 pagini dintr-o carte, iar Mirela de 5 ori mai multe.

Câte pagini a citit Mirela?

-elevii scriu în caiete problemele sub supravegherea prof. itinerant şi le rezolvă

-exerciţiul;-explicaţia;-conversaţia;

VI. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

O7

Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru cu exerciţii şi probleme. (vezi anexa)Prin autocorectare se autonotează fişa de lucru.

Elevii vor completa fişa de lucru independent. Vor primi doar unele lămuriri, dacă e necesar şi vor rezolva doar o parted din fişă dacă nu reuşesc s-o rezolve toată.

-munca independentă;-fişă de lucru autoevaluarea

VII. TEMA PENTRU ACASĂ

Li se dă elevilor tema pentru acasă şi se fac aprecieri asupra modului cum au rezolvat sarcinile date.

Li se dă elevilor tema pentru acasă şi se fac aprecieri asupra modului cum au rezolvat sarcinile date.

8

Page 9: 2. Proiectare diferentiată

NUME: ...................................................................................

Fişă de lucru pentru elevii cu CES

1. Spuneţi de câte ori se repetă:

5 se repetă de __ ori

7 se repetă de __ ori

9

Page 10: 2. Proiectare diferentiată

2. Scrie ţi operaţia de înmulţire corespunzătoare imaginilor:

X =

X =

X =

10

Page 11: 2. Proiectare diferentiată

NUME: ...................................................................................

Fişă de lucru1.Calculaţi adunările următoare şi apoi scrieţi-le sub formă de înmulţiri:

3 + 3 + 3 + 3 =

_ _ _ _ _ _ _ _

8 + 8 + 8 =

_ _ _ _ _ _

2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 =

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

9 + 9 =

_ _ _ _

2.La ora de educaţie fizică s-au aliniat 3 şiruri de câte 9 elevi.Câţi elevi s-au aliniat în total ?

11