103050508-Proiect-Vointa

20
PROIECT DE LECTIE CLASA: a X-a DISCIPLINA: Psihologie SUBIECTUL: VOINTA TIMP ALOCAT: 50 minute

Transcript of 103050508-Proiect-Vointa

Page 1: 103050508-Proiect-Vointa

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a X-a DISCIPLINA: PsihologieSUBIECTUL: VOINTATIMP ALOCAT: 50 minute

Page 2: 103050508-Proiect-Vointa

COMPETENTE SPECIFICE1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

STRATEGII DIDACTICE

Resurse metodologice: Conversatia euristica Explicatia Problematizarea Discutiile in grup Dezbaterea

Resurse materiale Tabla Fise de lucru Flip-chart Computer Videoproiector Suport de curs

Resurse umane Elevi Profesor

Resurse informationale Manuale Internet Suporturi de curs

Resurse temporale 50 minute

Organizarea activitatii Frontala Individuala Pe grupe

Page 3: 103050508-Proiect-Vointa

Nr. crt.

SECVENTELE LECTIEI

COMPETENTE SPECIFICE

UNITATILE DE CONTINUT

TIMP STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Pregatirea clasei pentru activitate

Se pregatesc cele necesare unei bune desfasurari a lectiei de psihologie. Se solicita scoaterea pe banci a caietelor .

5’ Observatie sistematica

2. Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte si formarea noilor deprinderi, valori si atitudini

1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în

Se va realiza un exercitiu frontal pentru implicarea in activitate

“In cate situatii din aceasta dimineata a trebuit sa dati dovada de vointa.?”

Elevii sunt rugati sa completeze in grup o fisa (Anexa 1) unde vor putea sa arate cum se caracterizeaza din punctul lor de vedere un om cu vointa puternica si un om cu vointa slaba.

10’ Resurse metodologice:Conversatia euristicaExplicatiaProblematizareaDiscutiile in grupDezbaterea

Resurse materialeTablaFise de lucruFlip-chartComputerVideoproiectorSuport de curs

Observatia sistematica

Page 4: 103050508-Proiect-Vointa

colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

Resurse umaneEleviProfesor

Resurse informationaleManualeInternetSuporturi de curs

Organizarea activitatiiFrontalaIndividuala

3. Precizarea titlului si a obiectivelor lectiei

1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea

Lectia de astazi se numeste “Vointa”. Elevilor le vor fi prezentate competentele specifice ce se urmareste a fi formate.

5’ Resurse metodologice:Conversatia euristicaExplicatiaProblematizareaDiscutiile in grupDezbaterea

Resurse materialeTablaFise de lucruFlip-chartComputerVideoproiectorSuport de curs

Resurse umane

Observatia sistematica

Page 5: 103050508-Proiect-Vointa

informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

EleviProfesor

Resurse informationaleManualeInternetSuporturi de curs

Organizarea activitatiiFrontalaIndividuala

4. Comunicarea/insusirea noilor cunostinte

1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor

Pe baza unor texte unde le sunt prezentate doua personalitati ce au dat dovada de vointa in diferite situatii elevii vor determina definitia vointei ca proces psihic reglator, caracteristicile acesteia, precum si etapele actului voluntar.(Anexele 2, 3)

15’ Resurse metodologice:Conversatia euristicaExplicatiaProblematizareaDiscutiile in grupDezbaterea

Resurse materialeTablaFise de lucruFlip-chartComputerVideoproiectorSuport de curs

Resurse umaneEleviProfesor

Observatia sistematica

Page 6: 103050508-Proiect-Vointa

referitoare la procese şi manifestări psihice4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

Resurse informationaleManualeInternetSuporturi de curs

Organizarea activitatiiFrontalaIndividuala

5. Fixarea si sistematizarea continutului (repetare si aplicatii)

1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii1.2 Identificarea legăturilor între procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice4.1. Utilizarea

Pe grupe, elevii vor realiza un exercitiu pentru fixarea celor discutate pana la acest moment.Ei vor trebui sa aleaga o situatie din viata lor si sa o treaca prin etapele actului voluntar pentru a pune in evidenta felul in care au parcurs aceste etape. (Anexa 4)

10’ Resurse metodologice:Conversatia euristicaExplicatiaProblematizareaDiscutiile in grupDezbaterea

Resurse materialeTablaFise de lucruFlip-chartComputerVideoproiectorSuport de curs

Resurse umaneEleviProfesor

Resurse informationaleManualeInternet

Observatia sistematica

Page 7: 103050508-Proiect-Vointa

cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

Suporturi de curs

Organizarea activitatiiFrontalaIndividuala

6. Feed-backul/Aprecierea activitatii

Elevilor li se va da un feed-back in legatura cu felul in care s-au implicat si au participat in cadrul lectiei. Se vor acorda note.

2’

7. Tema pentru acasa Alegeti exemple din experienta proprie cand deciziile voastre au fost influentate de afectivitate.

2’

Page 8: 103050508-Proiect-Vointa

ANEXA 1

Om cu vointa puternica

Om cu vointa slaba

Page 9: 103050508-Proiect-Vointa

ANEXA 2

Demostene, balbait din fire, voia cu orice pret sa devina un orator vestit. Cu toate ca la inceput a fost luat in deradere si batjocorit, acesta nu s-a demoralizat. Eforturile pentru tamaduirea deficientelor mostenite au durat ani de zile si au fost extreme de anevoioase.

Demostene isi umplea gura cu pietricele, se aseza pe malul marii si se straduia sa-si rosteasca cu glas tare discursurile, accentuand fiecare cuvant si repetandu-l pana reusea sa-l pronunte correct. El izbuteste sa se faca auzit pe deasupra vuietului valurilor. Pentru a-si normalize respiratia, el urca si coboara in goana colinele din imprejurimi, recitand pasaje intregi. In plus, Demostene renunta la orice contact cu lumea, izolandu-se ca un sihastru si, in acest scop, el si-a cladit un bordei pe malul marii pe care l-a mobilat simplu, cu o masa de scris si un pat de odihna. Pentru a inlaturaorice ispita a orasului, spune legenda, isi rade jumatate din parul capului, capatand o infatisare ridicola, incat si copiii care se joaca in apropiere fac mare haz pe socoteala lui. La capatul acestor chinuitoare eforturi, Demostene a avut bucuria de a constata anularea defectului cauzat de ereditate. El devine astfel, un mare orator, un adevarat “print al cuvantului”.

Page 10: 103050508-Proiect-Vointa

La varsta de 15 ani, Titu Maiorescu, facandu-si bilantul activitatii din anul care a trecut, isi propune pentru anul care va urma urmatoarele obiective: “vreau sa stiu cel putin a ceti toate limbile europene; perfect voi sti limba Latina, romana, germana, engleza, franceza, semiperfect cea italiana si cea greaca veche”. Pentru a-si duce la indeplinire aceste obiective, Maiorescu isi intocmeste un program de viata foarte riguros:

Se trezea la ora 5,30 dimineata. Pana la 7,30 lucra si lua masa. Se ducea apoi la scoala. Reintors, isi facea lectiile, studia suplimentar la acele materii unde isi descoperise lacune sau insuficiente, il ajuta pe tatal sau in copierea memoriilor de tot felul, citea literature. Se culca la orele 11, desi uneori miezul noptii il prindea in lecture, de obicei literare. Era cu deosebire sarguincios. Si cuprindea in sfera sa de preocupari-tot ceea ce privea cultura, altfel zicand formatia sa spirituala. Acest program al unui tanar de 15 ani, program care poate infricosa, a si fost indeplinit.

Page 11: 103050508-Proiect-Vointa

ANEXA 3

ACTIVITATEA VOLUNTARA se caracterizeaza prin: Este orientata spre atingerea unor scopuri constient stabilite Este precedata de un plan mintal Are la baza intentia, decizia de a efectua acea activitate Implica invingerea obstacolelor aflate in calea atingerii scopurilor

constient propuse Este sustinuta de motivatie si energizata afectiv Asigura autoreglarea vietii psihice

Vointa este mecanismul psihic de autoreglare a conduitei prin mijloace verbale, de mobilizare a efortului voluntar in vederea depasirii obstacolelor aflate in calea atingerii scopurilor constient stabilite.

Page 12: 103050508-Proiect-Vointa

ETAPELE ACTELOR VOLUNTARE1. ACTUALIZAREA MOTIVELOR2. LUPTA MOTIVELOR3. ADOPTAREA HOTARARII4. REALIZAREA EFECTIVA5. VERIFICAREA

CALITATILE VOINTEI PUTEREA VOINTEI / SLABICIUNEA PERSEVERENTA / INCAPATANAREA INDEPENDENTA / SUGESTIBILITATEA PROMPTITUDINEA / TERGIVERSAREA

Page 13: 103050508-Proiect-Vointa

ANEXA 4

SITUATIE…………………………….

ETAPELE ACTULUI VOLUNTAR