1 Proiect Didactic Ds

7
PROIECT DIDACTIC DATA: 9.05.2014 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TEMA ANUALĂ:Când, cum și de ce se intamplă ? TEMA PROIECT:’Primavara bine ai venit!” SUBTEMA: JURNAL DE PRIMAVARA TEMA ZILEI:” Prietenii primăverii” DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Știință CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate matematică TEMA: Cu prietenii primăverii ne jucăm,matematică învățăm!” MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic FORMA DE REALIZARE:frontal,pe grupuri mici,individual SCOPUL: - Verificarea și consolidarea cunoștințelor matematice de numărat și socotit în concentrul 1- 5 OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive: O1- sa formeze multimi de obiecte dupa forma, denumindu-le corect; O2- sa numere corect cardinal și ordinal, crescător și descrescător, in concentrul 1-5; O3- sa raporteze numarul la cantitate, asociind corect cifra la numar; O4- să folosească un limbaj adecvat activităților matematice. Psihomotorii: O6-să mânuiască materialul didactic conform cerințelor. Afective: O7-să participe cu interes la activitate. SARCINA DIDACTICA-recunoasterea cifrelor in lim 1-5,numarat crescator, descrescator,

description

proiect didactic

Transcript of 1 Proiect Didactic Ds

Page 1: 1 Proiect Didactic Ds

PROIECT DIDACTIC

DATA: 9.05.2014

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

TEMA ANUALĂ:Când, cum și de ce se intamplă ?

TEMA PROIECT:’Primavara bine ai venit!”

SUBTEMA: JURNAL DE PRIMAVARA

TEMA ZILEI:” Prietenii primăverii”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Știință

CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate matematică

TEMA: „Cu prietenii primăverii ne jucăm,matematică învățăm!”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

FORMA DE REALIZARE:frontal,pe grupuri mici,individual

SCOPUL:

- Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor matematice de numărat şi socotit în concentrul 1- 5OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive:O1- sa formeze multimi de obiecte dupa forma, denumindu-le corect;O2- sa numere corect cardinal şi ordinal, crescător şi descrescător, in concentrul 1-5;O3- sa raporteze numarul la cantitate, asociind corect cifra la numar; O4- să folosească un limbaj adecvat activităţilor matematice.

Psihomotorii:O6-să mânuiască materialul didactic conform cerinţelor.

Afective:O7-să participe cu interes la activitate.

SARCINA DIDACTICA-recunoasterea cifrelor in lim 1-5,numarat crescator, descrescator,REGULILE JOCULUI –Copiii vor ajuta buburuza sa-si recapete bulinele pierdute,prin rezolvarea sarcinilor primite,cu ajutorul cunostintelor matematice dobandite anterior.ELEMENTE DE JOC:aplauze,surpriza,stimulente.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:explicatia,demonstratia,exercitiul,problematizarea;

Mijloace didactice: jetoane cu cifre, flori, buburuze, rândunele, cuib de rândunele,

carton, flori, soare, nori

Forma de organizare:frontal,individual;

Durata:20min

Locul desfasurarii:sala de grupă

Page 2: 1 Proiect Didactic Ds

BIBLIOGRAFIE :

M.E.C.T,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3 – 6/7 ani”, septembrie 2008 ,

Bucureşti ;

M. Lespezeanu -,,Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar” –O metodică a

activităţilor instructiv-educative, Ed. S. C. Omfal Esenţial S.R.L.,Bucureşti, 2007;

V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - „Ghid pentru proiecte

tematice” , Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti 2005;

Revista “ Invatamantul prescolar “ nr 1-2 / 2009

Curriculum pentru invatamantul prescolar , ed . Didactica Publishing House , Bucuresti ,

2009

Page 3: 1 Proiect Didactic Ds

Nr.crt. Etapele

activităţiiConţinut ştiinţific

Strategii didactice

Metode si procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare

1. Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

-aerisirea sălii de grupă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;-pregătirea materialului didactic necesar activităţii;

2.Captarea atenţiei

Se va realiza sub forma de surpriza.In sala de grupa isi va face aparitia buburuza Mamaruta care este suparata.Vantul i-a desprins bulinele de pe aripioare:„Sunt o mica buburuzaNecajita si confuzaStand pe frunza obosita,Vantul mare calator,M-a luat cu el in zborM-anvartit,m-a rasucit,Fara buline m-am trezit!”

-Si deaceea am venit la voi sa va rog sa ma ajutati si veti fi recompensati.

3. Enunţarea temei şi a obiectivelor

- O ajutam copii pe buburuza sa-si gaseasca bulinele?Pentru ca acest lucru sa se intample,astazi la activitatea matematica vom juca jocul „Cu prietenii primaverii ne jucam,matematica invatam”.In acest joc vom recunoaste cifre,vom numara crescator si descrescator,ne vom juca cu floricele,fluturasi,buburuze, cu prietenii primaverii.

Conversaţia Jetoane cu cifre,insecte,pasari -înţelegerea

mesajului transmis;

Page 4: 1 Proiect Didactic Ds

4. Reactualizarea cunoștințelor

Să ne reamintim până la cât am învățat să numărăm. Copiii numără crescător și descrescător în lim 1-5.Bate din palme de atâtea ori câți ochișori ai.

Flori, fluturași

5.Prezentarea conținutului și dirijarea învăţării

Dupa cum stiti ,primavara ne-a trimis dimineata un cosulet cu multe surprize.Aici mai avem un plic cu cifra 2 pe el.Deschid plicul si citesc continutul. „ Dragi copii,Buburuza Mamaruta isi va recapata bulinele numai daca voi veti raspunde corect la cateva dintre intrebarile trimise de mine”. -Voi va veti juca cu cifrele si cu prietenii mei:veti numara in lim 1-5 crescator si descrescator,veti forma grupe de foricele...

Explicarea regulilor jocului Fiecare copil va veni pe rand si va extrage din plic ,un biletel,pe care eu il voi citi. In functie de raspunsul dat ,buburuza isi va primi sau nu bulinele pe aripioare.Explicarea si demonstrarea jocului Solicit un copil sa extraga un bilet,ii citesc sarcina.Daca raspunde corect va primi o bulina pe care o va aseza pe aripile buburuzei.

Jocul de probaSă numărăm în ordine floricelele și apoi fluturașii. Dupa ce toti copiii au inteles regulile jocului,se trece la executarea jocului propriu-zis.Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze.Pe tot parcursul jocului sunt antrenati toti copiii.

Explicaţia

ConversaţiaExplicaţia

ExplicatiaDemonstrația

Conversaţia

Lucrul individual

-înţelegerea mesajului transmis

recunoaşterea cifrelor

Orală

6. Obținerea performanței

Executarea jocului de către copii:PROBA 1-ordoneaza numerele in sir crescator lim 1-5(scara numerică);-ordoneaza nr. in sir descrescator;(scara numerică)

ExercițiulLalele,randunele,cuib

Recunoaşterea cifrelor

Page 5: 1 Proiect Didactic Ds

PROBA 2-Așeaza tot atatea floricele/fluturași cat arata cifra;

PROBA 3-Formeaza grupa lalelelor si aseaza nr.corespunzator;-Aseaza in cuib atatea randunele cat arata cifra;

Jocul Exercițiul

Problematizarea

JoculExercițiul

raportarea nr. la cantitate

Orală

7. Asigurarea retenției și transferului

Complicarea jocului cu noi variante: PROBA 5GHICITORIIn manusa sau ciorap cate degetele incap?

Fluturasul cel plapandAripi cate o fi având?

ProblematizareaJoculExercițiul

Rezolvarea ghicitorilor

8. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra modului în care copiii au participat la desfăşurarea jocului. Buburuza va mai primi o bulina pe aripioare..

TRANZITIE:”Vine primavara”

Conversația

Exercițiul

Aprecieri