1 Pr de l Rugaciunea Nou

14
PROIECT DIDACTIC Propunător: VASILOANCĂ LOREDANA Data: 1 martie 2016 Clasa: I Disciplina: Religie ortodoxă Unitatea de învăţare: VIAŢA CREŞTINULUI ÎMPREUNĂ CU SEMENII Subiectul lecţiei: OMUL VORBEŞTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE (SĂ ÎNVĂŢĂM RUGĂCIUNEA TATĂL NOSTRU) Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe Scopul lecției: dobândirea unor cunoştinţe despre rugăciune şi formarea deprinderii de a se ruga Obiective operaționale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: COGNITIVE: O1: să definească rugăciunea ca formă de manifestare a dragostei faţă de Dumnezeu şi oameni pe baza discuţiilor de la oră; O2: să identifice tipuri de rugăciuni: de laudă, de mulţumire, de cerere folosind informaţiile din lecţie; O3: să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin; O4: să descrie comportamentul şi atitudinea ce trebuie adoptate de către oameni atunci când se roagă; O5: să explice importanţa rugăciunii în viaţa creştinului; AFECTIVE O6: să dobândească un comportament adecvat în timpul rugăciunii; PSIHO-MOTRICE 1

description

proiect de lectie rugaciunea

Transcript of 1 Pr de l Rugaciunea Nou

Page 1: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

PROIECT DIDACTIC

Propunător: VASILOANCĂ LOREDANAData: 1 martie 2016Clasa: IDisciplina: Religie ortodoxăUnitatea de învăţare: VIAŢA CREŞTINULUI ÎMPREUNĂ CU SEMENIISubiectul lecţiei: OMUL VORBEŞTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE (SĂ ÎNVĂŢĂM RUGĂCIUNEA TATĂL NOSTRU)Tipul lecției: însușire de noi cunoștințeScopul lecției: dobândirea unor cunoştinţe despre rugăciune şi formarea deprinderii de a se ruga

Obiective operaționale:La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:COGNITIVE:O1: să definească rugăciunea ca formă de manifestare a dragostei faţă de Dumnezeu şi oameni pe baza discuţiilor de la oră;O2: să identifice tipuri de rugăciuni: de laudă, de mulţumire, de cerere folosind informaţiile din lecţie;O3: să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin;O4: să descrie comportamentul şi atitudinea ce trebuie adoptate de către oameni atunci când se roagă;O5: să explice importanţa rugăciunii în viaţa creştinului;

AFECTIVEO6: să dobândească un comportament adecvat în timpul rugăciunii;

PSIHO-MOTRICEO7: să-şi formeze deprinderea de a se ruga.

Strategia didactică:1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura expresivă, expunerea, meditaţia religioasă, audiţie, conversaţia euristică, argumentarea, observarea dirijată, exerciţiul, problematizarea.2. Mijloace de învăţământ: manual, caietul special, caietul de notiţe, planşele ce conţin Icoana Mântuitorului rugându-se în Grădina Ghetsimani şi alţi sfinţi rugându-se, imagini despre duhovnici şi chilii, Ceaslovul, cartea de rugăciuni, fotografii tematice, cretă, tablă, laptop.

1

Page 2: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, în perechi şi individuală.

Resurse:1. Oficiale :

• Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a I;• Planificarea calendaristică orientativă;• Proiectarea pe unități de învățare.

2. Temporale: • număr de lecţii: 1 • durata: 50 minute3. Bibliografice:

1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1992;2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –Iulia,

2000;3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia, Ghid de proiectare didactică, disciplina Religie,cl. I- IV,, Editura “Sf. Mina”, 2002; 4. Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;5. Manual de Religie, cultul ortodox, clasa I, Ed. Corint, 2015;6. Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a I-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2015;7. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi,

1998;8. Carte de rugăciuni9. https://www.youtube.com/watch?v=tWOzFTZ_VDY

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei

Ob. op.

Timp

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodeşi procedee

Mijloacede

învăţământ

Forme de organizar

e

Evaluare

1. Momentul organizatoric

2' Profesorul salută elevii. Rostesc rugăciunea "Înger, îngeraşul meu"Notează absenţele.

Elevii salută profesorul.Rostesc rugăciunea "Înger, îngeraşul meu"Elevii comunică absențele

Conversația Catalogul clasei

Activitate frontală

2

Page 3: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

Realizează managementul clasei.

Se prezintă viețile sfinților zilei din fișa pregătită. Se notează pe tablă.

profesorului și se pregătesc pentru oră.Privesc icoana. Se extrag oral ideile principale despre viața sfinților zilei.

Lectura expresivă

Icoana sfinților zilei

2. Verificarea cunoştinţelor

8’ Profesorul propune elevilor ca fiecare rând va extrage 1 bilet ce conţine o întrebare din lecția studiată anterior, „Rugăciunea şi rugămintea”.

Ce este rugăciunea?

Ce este rugămintea?

Cui adresăm o rugăciune?

Cui adresăm o rugăminte?

Daţi 5 exemple de rugăciune şi 5 exemple de rugăminte.Elevii care răspund vor fi notaţi.

Elevii iau biletul şi răspund:

- Rugăciunea este modul de a comunica a omului cu Dumnezeu.- Rugămintea este o propoziţie prin care rugăm pe cineva să ne ajute.- Adresăm Rugăciunea lui Dumnezeu, Maicii Domnului, îngerului păzitor, sfinţilor.- Rugămintea o adresăm unei persoane de lângă noi.Elevii răspund.

Conversaţiaeuristică

Conversaţiaeuristică

Caietul special

Frontal

Frontal

Observare sistematică

Aprecieri verbale

3. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

6' Ce rugăciuni cunoaşteţi?

Astăzi vom afla de câte feluri sunt rugăciunile, ce rugăciuni putem face, cum să vorbim mai mult cu Dumnezeu...

- Tatăl nostru, Înger, îngeraşul meu, Cuvine-se cu adevărat, Cu noi este Dumnezeu,...Elevii ascultă explicaţiile profesorului.

Conversaţia

Problematizarea

Activitate frontală

Aprecieri verbale

4. Precizarea titlului şi a

2' Pe parcursul acestei ore vom afla cum trebuie să ne rugăm, unde şi cât de

Elevii ascultă explicațiile profesorului și își notează: data, Explicaţia

Tabla, creta, Activitate

3

Page 4: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

obiectivelor importantă este rugăciunea în relaţia noastră cu Dumnezeu şi cu semenii noştri. titlul lecţiei este: OMUL VORBEŞTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE (SĂ ÎNVĂŢĂM RUGĂCIUNEA TATĂL NOSTRU) (Profesorul prezintă elevilor sub formă scrisă obiectivele și le lasă la vedere.)

titlul lecțilei şi sfinții zilei în caiete.

caietul de notițe

frontală

5. Comunicarea

noilorcunoştinţe

O1

O4

9' Iată câteva imagini care reprezintă persoane care se roagăÎi recunoaşteţi?

- Cel de-al doilea este Sfântul Serafim de Sarov, un sfânt din Rusia, care s-a rugat mult.- Ce alte persoane mai ştiţi că se roagă?

- Ce însuşiri au persoanele acestea care se roagă?- Precizare:Rugăciunea înseamnă vorbirea minţii noastre cu Dumnezeu. ... Se cuvine ca atunci când ne rugăm să lepădăm din minte toate grijile lumeşti, să nu ne rugăm numai cu buzele iar mintea să fie departe de cuvintele rugăciunii.

- Cum ar trebui să ne rugăm? Cum să

- Primul este Domnul nostru Iisus Hristos, iaral doilea este un sfânt.

- Fecioara Maria, Sfânta Parascheva, Sfinţii Apostoli, părintele duhovnic, mama, tata, bunica...- Acestea dau dovada de răbdare, înţelepciune, curaj, ascultatare, înţelegere, respect, ...- Atunci când ne rugăm trebuie să fie linişte, să nu fim certaţi cu cineva, să fim atenţi la gesturile pe care le facem, să închidem ochii sau să fim atenţi ca nu cumva să începem să ne gândim la altceva, ...- Noi ne rugăm în clasă

Explicaţia

Conversația

Meditaţia religioasă

Conversaţia

Imagini cu sfinţi în rugăciune

Activitate frontală

Activitate individuală

Frontal

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

4

Page 5: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

O5

O6

O7

rostim rugăciunea?

Precizare:- Rugăciunea în comun, cu mai multe persoane este mai puternică, aşa cum picăturile de ploaie singure, nu pot creea o potecuţă, ci mai multe, unite creează un şuvoi care poate să sape şi munţii.- Voi vă rugaţi în comun? Unde?

- Este foarte important să învăţăm să ne rugăm din familie. Primele rugăciuni le-am învăţat de la bunica mea. Voi v-aţi văzut părinţii sau bunicii sau rudele rugându-se?

- Rolul preotului duhovnic este foarte important atunci când vrei să te rogi.

"El m-a învăţat să lupt cu patimile trupeşti şi cu ispitele. Prima oară prin

scoaterea din inimă şi din cap a ideii că sunt cineva, prin smulgerea egoismului din suflet. A doua oară prin smerita şi

constanta rugăciune – să nu treacă prea

împreună, ne rugăm la biserică, acasă, împreună cu părinţii, bunicii,...

- Tatăl meu este preot şi ştiu că se roagă mult. - Mama mea se roagă. - Simt multă linişte atunci când cineva se roagă. - Bunica mea se roagă din cartea de rugăciuni, în genunchi, cu o lumânare aprinsă.

Meditaţia religioasă

Conversaţia

Meditaţia religioasă

Imagini

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Observația sistematică

5

Page 6: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

multe clipe fără să mă rog. A treia oară prin spovedania sinceră şi deasă –

duhovnicului trebuia să-i spun toate, să nu mă ruşinez şi să-i ascund păcatele ori ispitele care nu-mi dădeau pace, oricât

de mici şi de neînsemnate mi se păreau. A patra oară să muncesc necontenit – să-mi ţin trupul şi mintea ocupate cu

lucruri de folos."- Iată şi două cărţi de rugăciune. Să le observăm: Ceaslovul şi o altă carte de rugăciuni; - Voi aveţi cărţi de rugăciune? Le folosiţi?

- Să ascultăm o rugăciune: "Tatăl nostru".Ştiaţi că această rugăciune ne-a fost învăţată de către Iisus Hristos?Fiind pe un munte El vorbea miilor de oameni învăţându-i şi să se roage astfel. Vom citi lecţia după imagini din manual şi apoi, din caietul special de la paginile 57-58.

Precizări:- Cuprinde trei tipuri e rugăciuni: de laudă lui Dumnezeu, de cerere și de mulțumire.Rugăciunea ”Tatăl nostru” este o rugăciune de cerere.Începem rugăciunea spunând: Tatăl

- Da, avem cărţi de rugăciune şi câteodată citim din acestea.

- Elevii îşi deschid manualele şi caietele speciale şi citesc împreună cu profesorul lecţia.

Explicaţia

Audiţia

Observarea dirijată

ExplicaţiaArgumentarea

Fişa cu informaţii

Ceaslovul

Carte de rugăciuni

Manualul

Caietul special

Fişa cu

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Observația sistematică

Aprecieri verbale

6

Page 7: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

O2

O7

nostru, Care ești în ceruri pentru că Dumnezeu este Tatăl nostru, al tuturor oamenilor şi mărturisim ”Care ești în ceruri” deoarece noi în timpul rugăciunii ne înălțăm mintea și sufletul la Dumnezeu. Sfințească-se numele Tău.Noi cerem ca numele lui Dumnezeu să fie sfințit de oameni prin credință și fapte bune.Vie împărăția Ta.Oamenii se împărtășesc cu Trupul și Sângele Mântuitorului, sfințindu-se și îndumnezeindu-se, rămânând uniți cu Hristos. Astfel, ei simt bucuria Împărăției lui Dumnezeu: dragostea, pacea, dreptatea.Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ.Dacă ne rugăm și muncim cu toate puterile noastre, Dumnezeu ne împlinește cererea. Deoarece Îi cerem lui Dumnezeu să ne ajute să împlinim voia Sa aici pe pământ așa cum îngerii împlinesc voia Lui în cer.Pâinea noatră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi.Să ne ajute ca prin muncă să putem avea cele necesare trupului și sufletului, pentru viața zilnică.Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri.

- Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie profesorului.

- Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie profesorului.

- Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie profesorului.

Explicaţia

Meditaţia religioasă

Explicaţia

informaţii

Fişa cu informaţii

Fişa cu informaţii

Activitate frontală

Activitate frontală

Observația sistematică

Observ

7

Page 8: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

Că noi cerem lui Dumnezeu să ne ierte păcatele noatre, precum și noi iertă celor ce ne greșesc și ne-au supărat.Și nu ne duce pe noi în ispită.Ca Dumnezeu să ne dea putere să biruim păcatele, ispitele.Ci ne izbăvește de cel rău.Îl rugăm pe Dumnezeu să ne scape de orice necaz.Amin: ”Așa să fie!”, deoarece ne arătăm încrederea în Dumnezeu în împlinirea cererilor noastre.

- Elevii ascultă cu atenţie explicaţiie profesorului. Expunerea

Fişa cu informaţii

Activitate frontală

ația sistematică

Observația sistematică

6. Fixarea şi sistemati-

zarea cunoştinţelor

O3 9' - Haideţi să rezolvăm exerciţiile 1 şi 2 de pe pagina 59 din caietul special, să descoperim când, prin ce mijloace putem vorbi cu Dumnezeu şi să stabilim felurile rugăciunii: de mulţumire, de laudă şi de cerere;

Elevii privesc în caiete şi rezolvă cu ajutorul profesorului exerciţiie.

ExerciţiulExplicaţiaLecturaConversaţiaProblematizarea

Caietul special

Activitate frontală

Aprecieri verbale

7. Asocierea, generalizarea și aplicarea

7 - Acum, pe final, haideţi să dăm câteva exemple din viaţa noastră în care aţi folosit cele trei tipuri de rugăciune.Ce comportament şi atitudine trebuie să aibă o persoană atunci când se roagă?Să notăm pe caietul de notiţe ideea principală a lecţiei. Care credeţi că este aceasta?

- Să păstrăm legătura cu Dumnezeu în permanenţă şi El ne va fi alături. - Să ne rugăm cât mai des.- Să mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit în rugăciune.

Conversația

Explicaţia

Caietul de notiţe

Activitate frontală

Observația sistematică

8. Aprecierea 2' Se fac aprecieri generale şi individuale Elevii ascultă aprecierile făcute Explicaţia Catalogul Activitate Apreci

8

Page 9: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

activităţiielevilor

privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie cât şi implicarea, participarea directă în predarea noilor cunoştinţe.

de profesor. Se notează elevii care au participat la lecţie.

clasei frontală eri verbale

9. Precizarea şi

explicareatemei pentru

acasă

3' Profesorul anunţă şi explică Tema pentru acasă: Seara, citiţi o rugăciune, iar săptămâna viitoare vom avea avea lecţie despre "Când, unde şi cui mă rog?"

Elevii notează tema în caiete. expunerea Caietul de notiţe

Activitate frontală

10. Încheierea activităţii

2' Se cântă "Născătoare de Dumnezeu" împreună cu elevii, Salutul.

Elevii cântă "Născătoare de Dumnezeu" şi salută profesorul, la plecare.

Activitate frontală

OGLINDA TABLEI

1 MARTIE Sfinții zilei: Sfânta Muceniţă Evdochia

OMUL VORBEŞTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE

RUGĂCIUNE ***DE LAUDĂ***DE CERERE***DE MULŢUMIRE

- Să păstrăm legătura cu Dumnezeu în permanenţă şi El ne va fi alături. - Să ne rugăm cât mai des.- Să mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit.

9

Page 10: 1 Pr de l Rugaciunea Nou

10