1 Maica Domnului

9
Proiect de lectie Propunator: Prof Data: Unitatea de invatamant: Clasa : a II-a Subiectul lectiei: MAICA DOMNULUI- ocrotitoarea copiilor Tipul lectiei: comunicare/ insusire de noi cunostinte Scopul lectiei: dobandirea unor cunostinte despre Maica Domnului, pentru a-I aduce cinstirea cuvenita; Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1- sa rezume aspecte semnificative din viata Maicii Domnului; O2-sa identifice virtuti ale Maicii Domnului, reiesite din minumea prezenta la lectie; O3-sa povesteasca minuni savarsite de Maica Domnului, din care reiasa grija sa fata de copii si fata de oameni; O4- sa enumere modalitati de cinstire a Maicii Domnului; O5- sa formuleze invataturi necesare progresului vietii spirituale; Strategia didactica 1. Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia cu substitute,exercitiul,povestirea,brainstorming; 2. Mijloace de invatamant: icoana Maicii Domnului cu pruncul in brate,icoane ale altor sfinti, fise, video- proiector, carte de poezii ; 3. Forme de organizare: activitate frontala si individuala; Resurse : 1.Oficiale : Programa scolara pentru disciplina Religie, clasa a II-a; Planificarea calendaristica orientativa, clasa a II-a; Proiectarea unitatii de invatare: Sfintii-prietenii copiilor 2. Temporale numar de lectii : 1 durata: 45 minute

Transcript of 1 Maica Domnului

Page 1: 1 Maica Domnului

Proiect de lectie

Propunator: ProfData: Unitatea de invatamant: Clasa : a II-aSubiectul lectiei: MAICA DOMNULUI- ocrotitoarea copiilorTipul lectiei: comunicare/ insusire de noi cunostinteScopul lectiei: dobandirea unor cunostinte despre Maica Domnului, pentru a-I aduce cinstirea cuvenita;

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1- sa rezume aspecte semnificative din viata Maicii Domnului;O2-sa identifice virtuti ale Maicii Domnului, reiesite din minumea prezenta la lectie;O3-sa povesteasca minuni savarsite de Maica Domnului, din care reiasa grija sa fata de copii si fata de oameni;O4- sa enumere modalitati de cinstire a Maicii Domnului;O5- sa formuleze invataturi necesare progresului vietii spirituale;

Strategia didactica1. Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia cu substitute,exercitiul,povestirea,brainstorming;2. Mijloace de invatamant: icoana Maicii Domnului cu pruncul in brate,icoane ale altor sfinti, fise, video-proiector, carte de poezii ;3. Forme de organizare: activitate frontala si individuala;

Resurse : 1.Oficiale :

Programa scolara pentru disciplina Religie, clasa a II-a; Planificarea calendaristica orientativa, clasa a II-a; Proiectarea unitatii de invatare: Sfintii-prietenii copiilor

2. Temporale

numar de lectii : 1 durata: 45 minute

3.Bibliografice:

Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982. Credinta Ortodoxa, Trinitas, Iasi ,1999. Cucos, Constantin , Educatia religioasa, Editura “Polirom” , Iasi ,1999 Cucos ,Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivat si grade didactice, Editura “Polorom” , Iasi, 1998 Serbu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris, Doru, Monica, Metodica predarii religiei, Editura “Reintregirea” ,Alba Iulia,2000

Page 2: 1 Maica Domnului

Nr.

crt.

Etapele lectiei Ob.

op.

Timp

(min)

Continutul instructive -educativ

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul organizatoric

2 SalutulRugaciunea Notarea absentelorPregatirea pentru inceperea orei

Hristos a inviat!“ Doamne , Doamne ceresc Tata”

2

Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte

6

Se cere elevilor sa dea nume de sfinti cunoscuti de ei.Se prezinta mai multe icoane din care elevii vor recunoaste pe Maica Domnului. Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: -Ce sfinti recunoasteti in aceste icoane?

Cum ati recunoscut-o pe Maica Domnului? -Se citeste o poezie inchinata Maicii Domnului.

Astazi vom invata si vom afla mai multe despre Maica Domnului si despre minunile savarsite de aceasta.

Sfanta Filofteia, Sfantul Nicolae , Sfantul Stefan, Sfanta Parascheva etc

Sfanta Filofteia, Sfanta Elena , Sfantul Ana, Sfanta Parascheva, Maica Domnului etc

-Maica Domnului este cu Mantuitorul in brate.

brainstorming

Conversatia

Demonstratia cu substitute

Icoane

cu diferite chipuri de sfinti

frontal

aprecierea verbala

Page 3: 1 Maica Domnului

3 Anuntarea titlului si a obiectivelor lectiei

2 Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei:

MAICA DOMNULUI- ocrotitoarea copiilor

Se precizeaza obiectivele lectiei

Explicatia activitate frontala

4 Comunicarea /

Insusirea de noi cunostinte

O3 15

Se prezenta cu ajutorul video proiectorului momente importante din viata Maicii Domnului. (material postat si pe didactic.ro)

Elevii urmaresc cu atentie ceea ce li se prezinta.

Lectura

explicatia

Film cu imagini ilusrand momente din viata Maicii Domnului si minuni savarsite de ea.

video proiector

activitate frontala

5 Fixarea cunostintelor

04

10 Cum o cinstim pe Maica Domnului?

-prin ridicarea de biserici incinstea ei;-prin purtarea numelui;-prin slujbe, cantari religioase, rugaciuni;-cinstirea zilei de sarbatoare inchinata acesteia;- prin pictarea de icoane;

conversatia

activitate frontala

Page 4: 1 Maica Domnului

O1

Se propune elevilor un rebus .

Corectarea rebusului se

realizeaza frontal.

Elevii completeaza fisa data.

Explicatia

exercitiul

fisa activitate individuala

apreciere verbala

6 Asociere si generalizare

O2

O5

6 Ce virtuti (calitati) a avut Sfanta Fecioara Maria?

Se cere elevilor sa formulize

invataturi pentru sufletul lor,

pornind de la modelul oferit de

Maica Domnului.

Cunoasteti macar o poezie in cinstea maicii Domnului?

Se propune elevilor cantarea “Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu”

Cum putem aplica in viata noastra virtutile Maicii Domnului

Elevii raspund.

blandete ,dragoste fata de oameni, credinta, smerenie, ascultare

-Sa ne rugam cu credinta Maicii Domnului.

-Sa-L iubim din tot sufletul pe Dumnezeu !

-Sa avem credinta puternica!

-Sa marturisim credinta prin faptele noastre!

-Da. Elevii recita poezia invatata in clasa I.

Elevii canta.

exercitiul

conversatia

Flip-kart

jetoane

table magnetica

Activitate

frontala Aprecieri verbale

Page 5: 1 Maica Domnului

7 Aprecierea activitatii

elevilor

2

Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor pentru lectie cat si implicarea in predarea noilor cunostinte.

Se noteaza elevii care au participat la lectie.

activitate

frontala Apreciere

verbala

notare

8 Precizarea si explicarea temei pentru acasa

1 Se anunta , se explica si se noteaza tema pe tabla:

Picteaza icoana Maicii Domnului..

explicatia activitate frontala

9 Incheierea activitatii

1 Rugaciunea “Toti cu inima curarta”

Salutul

MAICA DOMNULUI- OCROTITOAREA COPIILOR

A

Page 6: 1 Maica Domnului

B

1. Numele sau inseamna “imparateasa”;

2. Mama Sfintei Fecioare Maria;

3. Tatal Sfintei Fecioare Maria.

4. Virtute (calitate)

5. Ingerul care a vestit nasterea Sfintei Fecioare;

6. Ziua in care mergem la biserica;

7. Ne spovedeste si ne impartaseste;

8. Sfintii se roaga lui Dumnezeu pentru ……………………………

9. La botez fiecare om primeste de la Dumnezeu un …………………………….

10. Vorbim cu Dumnezeu in fiecare seara si dimineata prin………………………………

11. Tara Sfanta sau ………………………….

12. Sfanta Fecioara Maria face multe ……………………...pentru cei care se roaga cu credinta;

13. Sfanta Fecioara l-a nascut in pestera din Betleem pe Mantuitorul ………………. Hristos;

A- B Pentru ca a fost aleasa de Dumnezeu sa-l nasca pa Mantuitorul nostru Iisus Hristos, o numim astfel ………………………………………

1. MARIA

2. ANA

3. IOACHIM

4. CUMINTE

5. GAVRIIL

6. DUMINICA

Page 7: 1 Maica Domnului

7. PREOTUL

8. OAMENI

9. INGER

10. RUGACIUNE

11. ISRAEL

12. MINUNI

13. IISUS

A-B MAICA DOMNULUI