1. Geografia ca Știință

2

Click here to load reader

description

Prima temă la geografia clasa a V -a cu subiectul Geogrfia ca știință, care poate fi utilizat de profesorii de biologie din Republica Moldova.

Transcript of 1. Geografia ca Știință

Page 1: 1. Geografia ca Știință

Proiect didacticDisciplina: GeografiaClasa: a V-aData: __________________________Durata: 45 minInstituția:_____________________________Tipul lecției: __________________________Profesor: _____________________________Subiectul lecției Geografia ca științăSubcompetențe:

1. Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;2. Aprecierea importanţei proprietăţilor specifice ale Terrei;

Obiective operaționale:O1 să enumere domeniile de studiu ale geografiei, studiind un frsgment de text.O2 să caracterizeze evoluția principalelor descoperiri geografice din perioada antică în baxa textului din manual.O3 să descrie expediția în jurul lumii a lui Fernando Magellan, studiind un fragment de text.O4 să aprecieze importanța călătorii lui Fernando Magellan.Strategii didactice.-Metode și procedee didactice: Conversația euristică, lucru cu manualul , studierea unui fragment de text, tehnica clustering, tehnica ciorchine, tabelul caracteristicilor, piramida personalității, tabelul Am învățat-am înțeles.-mijloace de instruire: manualul şcolar, harta,atlas-materiale necesare: harta tematică, atlasele geografice.Forme de activitate: individuală, frontală.Tipuri/ metode/ tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversaţia de verificare, repovestirea, analiza schemelor.

Desfășurarea lecțieiEtapele lecţiei O Activitatea profesorului Acticitatea elevului Tehnologii

didactice

EVOCARE

REALIZAREA SENSULUI

O1

O 2

O 3

Salută elevii. Verifică prezența elevilor la oră.

Copii, ce cunoașteți despre Geografie? Anunțarea subiectului și obiectivele lecției Studiați primul aliniat și notați într-o schemă ce

studiază geografia.

Clasificați ramurile geografiei, numiți obiectul de studiu a fiecărei ramure.

Geografia

Ce formă are pămîntu? Cum sau cunoscut limitele pămîntului? Studiați evoluția cunoașterii Pămîntullui și

completați tabelul.Personalități Perioada Importanța Thales Herodot Eratostene Strabo Ptolemeu

Analizați harta fizică generală și numiți continentele.

Studiați fragmentul de text și localizați pe harta contur traseul călătoriei lui Fernando Magellan

Completați piramida personalității

Elevul de serviciu prezintă lista elevilor absențiElevii răspund

Elevii completează schema

Elevii notează în caiet.Elevii completează schema.

Elevii răspund.

Elevii completează tabelul

Elevii lucrează cu harta fizică și contur

ConversațiaConversația euristică

Tehnica clustering

Analiza

Tehnica ciorchineLucru cu manualulConversația euristică

Tabelul caracteristicilorLucru cu harta și harta contur Conversație

Page 2: 1. Geografia ca Știință

REFLEXIE

EXTINDERE

O 4

Numele prenumele Anul călătoriei 3 calități personale Importanța călătoriei

Completați tabelul:Ce am învățat. Ce mi-a plăcut.

Aprecierea activității elevilor Tema pentru acasă:

1. Tema-1 pag.5-9

Elevii studiază și împreună cu profesorul completează piramida

Elevii completează tabelul.

Elevii notează în caiet

Lucru cu manualul Tehnica piramida personalității

Lucru cu tabel

Explicația