0_proiect_mate4_1

5
8/16/2019 0_proiect_mate4_1 http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 1/5 PROIECT DE LECŢIE CLASA : a III-a OBIECTUL: Matematica ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi stiinţe SUBIECTUL: Unităţi de măsură TIPUL LECŢIEI: Recapitulare-sistematizare NIVELUL EXPERIENŢIAL: elevii cunosc unităţile de măsură si operează cu acestea PROFESOR : TI E MIOARA-IOANA Ș OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) co!iti"e: O1 - să cunoască unităţile de măsură şi simolurile !iecăreia" O# - să recunoască unitatile de masura utilizate pentru di!erite masuratori" O$ - să e%prime le&ătura dintre unitatea principală şi multiplii' respectiv sumultiplii ei" O( ) să completeze ″ ciorc*inele″  cu unita i de măsură pentru lun&ime' ț capacitatea vaselor ' masa corpurilor i timp ș O+ - să opereze corect cu unităţi de măsură ,n cadrul e%erciţiilor date şi ,n rezolvarea unor proleme aplicative" #) a$ecti"e: - să mani!este interes pentru oră' participnd activ la des!ăşurarea ei" - să mani!este spirit de ec*ipă' avnd un comportament adecvat ,n relaţiile cu cole&ii. METODE %I PROCEDEE: conversaţia' e%plicaţia' e%erciţiul' prolematizarea' munca independentă' munca in perec*i' vizualizare pro&ram po/er  point' ciorc*inele ' metoda ″  tiu ' 0reau să tiu ' Am a!lat Ș ș  ″ MI&LOACE DE 'NVĂŢĂM(NT: planşe' video proiector ' !işe de evaluare. FORMA DE ORANI*ARE: !rontal' individual' in perec*i. BIBLIORAFIE: - Metodica predării matematicii la clasele I-I0' Editura 2idactică şi 3eda&o&ică' 4ucureşti' 1556. 1

Transcript of 0_proiect_mate4_1

Page 1: 0_proiect_mate4_1

8/16/2019 0_proiect_mate4_1

http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 1/5

PROIECT DE LECŢIECLASA : a III-aOBIECTUL: MatematicaARIA CURRICULARĂ : Matematică şi stiinţeSUBIECTUL: Unităţi de măsurăTIPUL LECŢIEI: Recapitulare-sistematizareNIVELUL EXPERIENŢIAL: elevii cunosc unităţile de măsură si operează cu

acestea

PROFESOR : TI E MIOARA-IOANAȘ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) co!iti"e:

O1 - să cunoască unităţile de măsură şi simolurile !iecăreia"O# - să recunoască unitatile de masura utilizate pentru di!eritemasuratori"O$ - să e%prime le&ătura dintre unitatea principală şi multiplii' respectivsumultiplii ei"

O( ) să completeze ″ ciorc*inele″  cu unita i de măsură pentru lun&ime'ț

capacitatea vaselor ' masa corpurilor i timpș

O+ - să opereze corect cu unităţi de măsură ,n cadrul e%erciţiilor date şi,n rezolvarea unor proleme aplicative"

#) a$ecti"e:- să mani!este interes pentru oră' participnd activ la des!ăşurarea ei"

- să mani!este spirit de ec*ipă' avnd un comportament adecvat ,nrelaţiile cu cole&ii.

METODE %I PROCEDEE: conversaţia' e%plicaţia' e%erciţiul' prolematizarea'munca independentă' munca in perec*i' vizualizare pro&ram po/er

 point' ciorc*inele ' metoda ″   tiu ' 0reau să tiu ' Am a!latȘ ș   ″ 

MI&LOACE DE 'NVĂŢĂM(NT: planşe' video proiector ' !işe de evaluare.FORMA DE ORANI*ARE: !rontal' individual' in perec*i.

BIBLIORAFIE:- Metodica predării matematicii la clasele I-I0' Editura 2idactică şi

3eda&o&ică' 4ucureşti' 1556.

1

Page 2: 0_proiect_mate4_1

8/16/2019 0_proiect_mate4_1

http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 2/5

- 7ri&ore 7*ea' 8ocuri didactice şi proleme de perspicacitate

matematică' Editura Universul 3an' 4ucureşti' 1559. 

Demersul didactic

Eta+e,e,ectiei

Acti"itatea !"./.to01,1i

Acti"itatea e,e"i,o0

St0ateii2i2actice

• O0a!i3a0eac,a4ei

 

I5React1a,i3a0eac1!o6ti!/e-,o0

1: min.

Or&anizez clasa pentru orade matematică.

• 0eri!ic tema cantitativ.

• 0eri!ic calitativ tema'

numind elevi care vorciti rezolvarea.

0eri!ic munca

independentă.

3rezentarea materialului3o/er 3oint despre

unitatile studiate .

;e pre&ătesc pentrulecţie.

Rezolvă pe

caiete e%erciţiile

de pe tală. 3rezintă

caietele la control.

Elevii vizioneaza'

asculta cu aten ie'ț

raspund la ,ntreari.

Activitate

independe

nta

<onversaț

ia

II5E!1!/a0ea temei 6i ao#iecti"e,o01 min.

• Anunt elevii ca in

aceasta lectie vom

recapitula cunostinteledespre unitatile demasura si le vom !olosi

in rezolvare de proleme

• ;criu titlul lectiei pe

tala= Unitati de masura 

 ) recapitulare-

;criu pe caiete

titlul lectiei

Activtate

!rontala

#

Page 3: 0_proiect_mate4_1

8/16/2019 0_proiect_mate4_1

http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 3/5

III5Di0i7a0ea

 !"a a0iiț

#+ min.

Astazi vom completa pe o

 plansa si pe !isele voastreciorc*inele cu toate

unitatile de masura studiate'cu multipli si sumultipli

lor ' apoi vom rezolva o !isa

de lucru ce cuprinde

e%erci i si proe le&ate deț

tema.

Elevii or&aniza i inț

ec*ipe completeaza

!isa primita ' apoi secompletaeaza

ciorc*inele pe plansa .

Munca in

ec*ipa

IV5Ati!e-0ea+e0$o0ma!- /ei

1: min.

3rezint !isa de lucru i dauș

indica ii pentru rezolvareaț

acesteia .

Elevii rezolvae%erci iile siț

 prolemele

 propuse.

Muncainde

 pendenta.

V5 Fee2-

#ac8 + min.

0eri!ic oral !isa de lucru prin sonda>.

0om rezolava la tala

 prolema propusa prin

metoda ″  tiu ' 0reau sa tiuȘ ș

' Am a!lat″ 

3articipa laevaluare'

e%primandu-si

 parerea .

3rolematizarea'e%e

rcitiul

VI'!c9eie0eaacti"ita iiț

1 min.

0oi !ace aprecieri le&ate de

activitaea elevilor i vorș

 primi tema pentru acasa.

 Noteaza tema. <onversat

ia

$

Page 4: 0_proiect_mate4_1

8/16/2019 0_proiect_mate4_1

http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 4/5

Ane%a 1.?I;A 2E A<TI0ITATE IN2E3EN2ENTA

I5Com+,etea3. co0ect e!1!/10i,e:a@ Multiplii ilo&ramului suntBBBBB 

 @ Unitatea de măsură a capacităţii de 1::: de ori mai mare dect centilitrul este

 BBBBBBBBBBBBBBBBBBBB c@ Cunile de primăvară sunt BB 

d@ O lună poate avea Bzile.

II5Sc0ie i! 20e+t1, +0o+oti ii,o0 Aa2e"a0at) i F$a,4)ț ș 

 Metrul este mai mare decât decametrul   Kilometrul este egal cu kilolitrul 

  Decalitrul este mai mic decât hectolitrul 

 

Un an are 12 luni 

III5P0o#,eme c1 co!ti!1t +0actic: 

Mer& intro e%cursie. <umpar enzina pentru automoil' studiez *arta rutiera' cumpar carne si pasta

de mici' le&ume si !ructe' stailesc cu prietenii ora plecarii si estimam ora sosirii la di!erite

oiective turistice. <e unitati de masura utilizez de !iecare dataD

IV5La 1! maa3i! 41!t ;<< 8 2e +o0toca,e = #a!a!e o ca!titate 2e > o0i maima0e = ia0 ca!titatea 2e me0e e4te 2e > o0i mai mica 2ec?t cea 2e #a!a!e5  C?te 8 2e #a!a!e 4i me0e 41!t ! tota,@

  tiuȘ   0reau sa tiuș   Am a!lat

(

Page 5: 0_proiect_mate4_1

8/16/2019 0_proiect_mate4_1

http://slidepdf.com/reader/full/0proiectmate41 5/5

 

+