01 Proiect Didactic

6
PROIECT DIDACTIC Data: 31 martie 2009 Şcoala cu clasele I-VIII Volovăţ Clasa: I B Învăţător: Prelipcean Otilia - Elena Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Unitatea de învăţare: Fenomene ale naturii Obiectul: Cunoaşterea mediului Tema: Anotimpurile Tipul lecţiei: de consolidare Obiective de referinţă: 1.4. să observe şi să denumească fenomene din mediul înconjurător; 2.1. să utilizeze limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomene din mediul înconjurător; 2.2. să formuleze întrebări în legătură cu fenomenele observate; 2.3. să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediul înconjurător. Obiective operaţionale: O1 – să denumească anotimpurile şi lunile anului; O2 – să găsească soluţia unor ghicitori despre anotimpuri; O3 – sã caracterizeze anotimpurile dupã transformãrile care au loc în naturã; O4 – să stabilească lunile corespunzătoare fiecărui anotimp; O5 – sã identifice schimbãrile, evenimentele din viaţa plantelor, animalelor şi a omului dupã variaţia celor 4 anotimpuri; O6 – să sintetizeze cunoştinţele şi informaţiile despre un anotimp, exprimându-şi idei, sentimente personale. Resurse: a) materiale: planşe cu cele patru anotimpuri, jetoane reprezentând acţiuni, fenomene specifice fiecărui anotimp,

Transcript of 01 Proiect Didactic

Page 1: 01 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 31 martie 2009Şcoala cu clasele I-VIII VolovăţClasa: I BÎnvăţător: Prelipcean Otilia - ElenaAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiUnitatea de învăţare: Fenomene ale naturiiObiectul: Cunoaşterea mediuluiTema: AnotimpurileTipul lecţiei: de consolidareObiective de referinţă: 1.4. să observe şi să denumească fenomene din mediul înconjurător;2.1. să utilizeze limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomene din mediul înconjurător;2.2. să formuleze întrebări în legătură cu fenomenele observate;2.3. să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediul înconjurător.Obiective operaţionale:O1 – să denumească anotimpurile şi lunile anului;O2 – să găsească soluţia unor ghicitori despre anotimpuri;O3 – sã caracterizeze anotimpurile dupã transformãrile care au loc în naturã;O4 – să stabilească lunile corespunzătoare fiecărui anotimp;O5 – sã identifice schimbãrile, evenimentele din viaţa plantelor, animalelor şi a omului dupã variaţia celor 4 anotimpuri;O6 – să sintetizeze cunoştinţele şi informaţiile despre un anotimp, exprimându-şi idei, sentimente personale.Resurse:a) materiale: planşe cu cele patru anotimpuri, jetoane reprezentând acţiuni, fenomene specifice fiecărui anotimp, ghicitori, fişe, panouri, instrumente de scris (creioane colorate, carioca);b) procedurale: conversaţia, explicaţia, problematizarea, jocul didactic, observarea, aprecierea reciprocă;c) de timp: 45 de minuteForme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe, individual.Bibliografie:***Curriculum naţional – Programa şcolară pentru clasa I, 2004-2005Ştefan Pacearcă, Dumitru Pârâială – „Cunoaşterea mediului înconjurător - auxiliar pentru clasa I”, Ed. Euristica, Iaşi, 2003Sorina Cuzum, Gabriela Vasiloancă – „Cunoaşterea mediului clasa I - caietul elevului”, Ed. Sigma, Bucureşti, 2004www.didactic.ro

Page 2: 01 Proiect Didactic

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. crt. Secvenţele lecţiei Obiective Elemente de conţinut

ResurseEvaluare

Metode Mijloace

1. Momentul oraganizatoric

Pregãtirea materialelor necesare. Crearea condiţiilor optime pentru desfãşurarea lecţiei.

2. Captarea atenţiei Se va face printr-o povestioară: „Se zice că în şcoala noastră este o clasă de elevi cu fetiţe şi băieţi tare drăguţi, veseli, jucăuşi, poznaşi ca orice copii, dar tare buni la învăţătură! Cine or fi acei copii?” (clasa I B)„Ei, şi s-a dus vestea despre aceşti copii peste tot, până a ajuns şi la urechile doamnelor învăţătoare, care, iată, au venit astăzi în clasa noastră să se convingă dacă este adevărat ceea ce se spune despre voi.”Pentru ca să vedem că sunteţi elevi buni, vă rog să dovediţi acest lucru prin răspunsurile din timpul acestei ore.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, la ora de cunoaşterea mediului, ne vom aduce aminte tot ce am învăţat despre: anotimpuri, lunile acestora, fenomenele naturii, schimbările din viaţa plantelor, animalelor şi a oamenilor specifice fiecărui anotimp, ne vom juca şi vom completa fişe.

conversaţia

explicaţia

4. Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

O1

O2

O3

Prezint o planşă cu cele 4 anotimpuri.- Care sunt anotimpurile anului?

Voi citi o ghicitoare despre primăvară: Ziua se măreşte, Zăpada se topeşte, Grădina a-nverzit, Cine a venit?Se prezintă un plan de întrebări pentru observarea imaginilor expuse:

- În ce anotimp ne aflăm?- Cum este vremea în acest anotimp?- Ce fenomene ale naturii au loc primăvara?- Care sunt lunile acestui anotimp?

conversaţiaobservaţia

conversaţia

problematiza-

planşă cu anotimpurile

ghicitori

observareasistematică

Page 3: 01 Proiect Didactic

O5

O4

O2

O3

O4

O5

- Ce schimbări au loc în natură? Ce se întâmplă cu plantele, cu animalele?

- Ce flori de primăvară cunoaşteţi? Dar legume?- Ce activităţi fac oamenii?- Cum ne îmbrăcăm?- Ce sărbători sunt în acest anotimp?

Voi citi o ghicitoare despre vară: De pe cer, bătrânul soare Arde fără încetare, Ziua-i mare dogoreală Chiar şi noaptea-i năduşeală.Elevii găsesc soluţia ghicitorii, recunosc anotimpul pe planşă, apoi răspund la întrebări:

- Cum este vremea?- Ce fenomene ale naturii au loc?- Care sunt lunile acestui anotimp?- Cum ne îmrăcăm?- Ce fac copiii? Dar oamenii?- Ce flori culegem vara? Dar fructe? Dar legume?- De ce iubesc copiii acest anotimp?

Se desfăşoară un joc în care elevii, împărţiţi în două echipe:a) vor identifica jetoane care reprezintă fenomene, activităţi

specifice primăverii;b) vor alege planşa reprezentând anotimpul potrivit

imaginilor de pe jetoane.Se continuă consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor respectând acelaşi plan de întrebări.Se repetă jocul, de data aceasta cu anotimpurile toamna şi iarna.Ghicitori:Au plecat spre ţări cu soare Păsările călătoare, Căci la noi e frig şi plouă, Vântul bate cu putere Frunzele-au căzut şi ele. În cămară adunate Stau la sfat fructele coapte.

rea

conversaţiaobservaţia

explicaţiajocul didactic

conversaţiaproblematiza-rea

planşe şi jetoane reprezentândanotimpurile şi imagini specifice fiecărui anotimp

aprecieriverbale

aprecierea reciprocă

Page 4: 01 Proiect Didactic

O6

Nu este greu de ghicit Ce anotimp a sosit?

Cine vine după toamnă, Natura să o adoarmă Şi s-o îmbrace mireasă, Cu haină albă, pufoasă?

- Ce anotimp vă place cel mai mult? De ce?

5. Evaluare Elevii primesc o fişă în care trebuie să pună în corespondenţă, să încercuiască sau să bifeze diverse caracteristici ale celor 4 anotimpuri, în funcţie de cerinţa fiecărui item.

observarea sistematicăaprecieri verbale

6. Încheierea activităţii Vor interpreta cântecul „Primăvara a sosit”, de N. Oancea.Voi face aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei.

aprecieri verbale