0 Stiinte Ale Naturii

14
Invatatoare: Balaban Ionela-Nicoleta Scoala cu Clasele I-VIII Nr.1 Turluianu Proiect de lectie Data: 13.05.2011 Clasa: a III-a Aria curriculară: Matematică şi Stiinţe Disciplina: Ştiinţe ale naturii Curriculum: nucleu Unitatea de invatare: Proprietati si transformari ale corpurilor fara viata Subiectul: Apa,aerul,solul Tipul lecţiei: recapitulare si sistematizare Scopul lecţiei: -recapitularea,consolidarea notiunilor referitoare la importanta apei,aerului si solului pentru vietuitoare; Obiective operaţionale: -cognitive: OC1: să enumere principalele însuşiri ale elementelor de mediu (sol, apă, aer); OC2: să explice, pe baza imaginilor, circuitul apei în natură; OC3: să rezolve corect şi creativ sarcinile de lucru propuse (completarea de texte lacunare, de tabele, stabilirea valorii de adevăr a unor propoziţii,rezolvarea rebusurilor) OC4: să precizeze efectele negative ale poluării aerului,apei,solului;

description

Planificare

Transcript of 0 Stiinte Ale Naturii

Invatatoare: Balaban Ionela-Nicoleta

Invatatoare: Balaban Ionela-Nicoleta

Scoala cu Clasele I-VIII Nr.1 Turluianu Proiect de lectieData: 13.05.2011

Clasa: a III-a Aria curricular: Matematic i Stiine Disciplina: tiine ale naturiiCurriculum: nucleu

Unitatea de invatare: Proprietati si transformari ale corpurilor fara viataSubiectul: Apa,aerul,solulTipul leciei: recapitulare si sistematizareScopul leciei:

-recapitularea,consolidarea notiunilor referitoare la importanta apei,aerului si solului pentru vietuitoare;Obiective operaionale: -cognitive: OC1: s enumere principalele nsuiri ale elementelor de mediu (sol, ap, aer); OC2: s explice, pe baza imaginilor, circuitul apei n natur; OC3: s rezolve corect i creativ sarcinile de lucru propuse (completarea de texte lacunare, de tabele, stabilirea valorii de adevr a unor propoziii,rezolvarea rebusurilor) OC4: s precizeze efectele negative ale polurii aerului,apei,solului; OC5: s identifice care este influena negativ a omului asupra mediului, precum i msurile care se pot lua pentru ocrotirea naturii ; -afective: OA1: vor contientiza necesitatea unei atitudini responsabile fa de mediu;

-psihomotorii:

OPM1-sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia , observaia, problematizarea, explicaia, Mijloace de nvmnt: fie de lucru, imagini ,planse; Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe;Bibliografie: A.Badescu , tiine ale naturii, manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis

Prial, Dumitru, tiine al naturii- auxiliar al manualelor alternative, clasa a III-a

Momentele lectieileOb.Op.Unitati de continutMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

1. Moment organizatorcSe vor pregti materialele necesare desfurrii activitii.

Mobilierul va fi aezat pentru trei grupe de elevi.

2. Captarea atenieiGhicitori:

*ntr-un pahar stau la rcoare

Nu am gust,miros,culoare.(Apa)

*Peste tot m gseti

Numai c nu m zreti.(Aerul)

*Am substane hrnitoare

Dau plantelor mult savoare.(Solul)

expunereafrontalAprecierea verbala

3. Anunarea temei i obiectivelorPe parcursul leciei vom recapitula tot ce stim despre aer,apa si sol ,pentru a putea nelege mai bine importana acestora pentru oameni i pentru mediul nconjurtor.

4. Reactualizarea cunostintelorOC1Ce este solul?

Care sunt elementele care compun solul?

Ce tipuri de soluri cunoatei?

Unde este prezent apa?

Sub ce form este prezent apa n natur? Ce trasaturi are apa?

Ce este aerul si unde se afla el?

Din ce e compus aerul?

Ce este atmosfera si ce importanta are ?

Care este importanta apei?conversatiafrontal

Aprecierea verbala

Consolidarea si sistematizarea cunostintelorOC3

Elevii completeaza pe o plansa model ,un text lacunar referitor la circuitul apei in natura.(Anexa 1)Fiecare coordonator de echipa trage din bol o imagine ,iar pe baza acesteia va primi o fisa de lucru in echipa.Numele echipei va fi dat de corpul fara viata reprezentat de imaginea aleasa.

(Anexa 2).Joc didacticUnde traieste?Fiecare elev alege un jeton reprezentand un animal si il lipeste la tabla acolo unde se potriveste: in apa, in aer, in sol.Metoda ciorchinelui

Plansa text lacunarimaginiJetoane animale

pe grupe

frontal

Observarea sistematicaTema de lucru in grupAprecierea verbala

6. Obinerea performaneiOC4OC5

OA1 Li se prezinta elevilor urmatorul text:

Ce drume...!

Andrei ador drumeiile de munte;inspir adnc aerul curat, ascult sunetele tainice i urc pe firul unei ape repezi i limpede.n curnd i se face foame. Desface pachetul cu mncare,arunc hrtia n ap i o privete ct de repede dispare pe unda grbit.

La civa pai ntlnete un vas de plastic cu urme uleioase; golete coninutul n ap i se bucur cnd petele de ulei sclipesc n culorile curcubeului pe luciul apei.

Acolo unde apa curge mai repede e locul lui preferat de pescuit pstrvi.Gndul lui e numai la peti, ... dei e vremea cnd petii depun icre.

A procedat corect Andrei??Voi ce ati fi facut in locul lui?

Cum putem noi sa protejam mediul inconjurator?

conversatia frontal

7. EvaluareaElevii vor primi fise de evaluare(Anexa 3)Munca independentaFise de evaluareindividualEvaluare scrisa

ANEXA 1

n natur exist ap n stare solid, sub form de...........................................,n stare lichid sub form de............................................. , n stare gazoas, sub form de.................................................. .

Apa mrilor i a oceanelor nclzit de soare se......................................... . Vaporii de ap formeaz ................., care i vedem pe cer. Cnd norii ntlnesc aer rece se transform n picturi de ploaie. Astfel, apa ajunge din nou pe pmnt, dup care toate acestea se reiau. Acest drum al apei se numete .................... ............ ....... .......................... .

ANEXA 2ECHIPA APEI1.Adevarat sau fals? Apa potabila are gustul dulce.( )

Apa este un corp lichid.( )

Apa ocupa mai mult de jumatate din suprafata Terrei.( )2. Completeaz tabelul de mai jos cu proprietile apei:

Starea de agregare

Culoarea

Gustul

Mirosul

3. Enumer principalele ntrebuinri ale apei.

.ECHIPA AERULUI

1.Adevarat sau fals?

Camera n care locuim trebuie aerisit o dat pe sptmn.( )

Aerul este de culoare alb.( )

n alctuirea aerului intr mai multe gaze, printre care i oxigenul care ntreine viaa i arderea.( )2 Raspunde la intrabari!Ce este aerul?

.Cum se numete nveliul gazos al Pmntului?

Care sunt gazele din care este alcatuit aerul?

3.Ce importanta are aerul pentru vietuitoare?.ECHIPA SOLULUI

1.Completeaza spatiile punctate:Cu ajutorul rdcinilor,plantele absorb din sol : ............................................................................................................

Solul bogat n substane hrnitoare, avnd i umezeal suficient, se numete sol........................

Proprieteatea solului de a permite apei sa treaca prin el se numeste.2.Raspunde la intrebari:Ce fel de soluri cunosti?

Care sol este mai permeabil?

Care sol este mai fertile?

3.Enumera cateva dintre muncile solului primavara si toamna..ANEXA 3

PROBA DE EVALUARE1. Alege varianta corect de rspuns i ncercuiete litera corespunztoare acesteia:

Ce este solul?

a) Stratul de la suprafaa pmntului n care i nfig rdcinile plantele i de unde i absorb apa i substanele minerale.

b) Stratul din pmnt n care i nfig rdcinile plantele i de unde i absorb apa i substanele minerale.

Ce este apa?

a) un corp solid, transparent, incolor, fr gust i miros;

b) un corp gazos, transparent, incolor, fr gust i miros;

c) un corp lichis, transparent, incolor, fr gust i miros.

Ce este aerul?

a) un corp solid, transparent, fr miros, gust i culoare;

b) un corp gazos, transparent, fr miros;

c) un corp gazos, transparent , fr miros, gust i culoare.

2.Realizai corespondena:

Fluviul Rul Lacul Oceanul Balta Izvorul

3.Scrie in 4-5 propozitii ce activitati faci tu pentru a proteja natura.

.ape curgtoare

ape stttoare